Tour de France sa musí vysporiadať s ďalšou nepríjemnou situáciou. Francúzska vláda zrušila do konca augusta masové športové podujatia, ale pre Starú dámu to nevyhnutne nemusí znamenať komplikáciu so štartom pretekov. Zvyšné dve Grand Tour sa bijú o svoju pozíciu. V Taliansku sa zlepšuje zdravotná situácia, no treba byť stále opatrní, a riaditeľ Vuelty upozorňuje, že cyklistika nie je len TdF.
 
 
Problémy s termínom?
 
Nový dátum Tour de France naplánovaný od 29. augusta do 20. septembra je v ohrození. Francúzska vláda vydala nariadenie, podľa ktorého sa nemôžu až do konca augusta uskutočniť hromadné športové podujatia, ktorých sa zúčastní viac ako 5000 ľudí. Keďže TdF má v auguste naplánované tri pretekárske dni, podľa tohto nariadenia by sa nemohla odohrať v tomto termíne. Situácia ohľadom štartu najväčších pretekov je však momentálne hmlistá.
 
Kým francúzska vláda jasne deklarovala zrušenie futbalovej Ligue 1, ohľadom Tour de France neprijala žiadne podobné zásadové stanovisko. "V tomto štádiu nariadenie predsedu vlády neukladá organizátorom Tour ani posunutie termínu, ani jej zrušenie," hovorí francúzska ministerka športu Roxana Maracineanuová. Môžeme z toho dedukovať, že vo Francúzsku naďalej trvá záujem organizovať Starú dámu a ak to zdravotná situácia dovolí, preteky môžu dostať výnimku na konci augusta. Je však vysoko pravdepodobné, že sa budú musieť uskutočniť bez účasti divákov.
 
Šéf tímu Groupama - FDJ Marc Madiot nehovorí ohľadom zákazu masových športových akcii len o TdF, ale aj ďalších pretekoch, ktoré sa mali odohrať v auguste na francúzskom území, vrátane národného šampionátu. Navyše, toto nariadenie je podľa jeho názoru nepresné. "Tour sa musí začať v plánovanom termíne, ale v auguste sú aj iné podujatia. Situácia je momentálne nejasná. Ak sa ich zúčastní menej ako 5000 ľudí, môžu sa uskutočniť? Každý sa na to pozeráme inak a na dané nariadenie vlády máme rozdielny názor. Musíme myslieť aj na iné preteky, lebo ak sa všetko zruší v auguste, nebude ani Tour. Potrebujeme jazdiť pred TdF, inak nebudeme schopní pretekať na najväčšom podujatí na svete," ozrejmuje problematiku, v ktorej sa aktuálne ocitla francúzska cyklistika. Marca Madiota potešilo aspoň to, že pretekári budú môcť vo Francúzsku trénovať vonku od 11. mája.
 
 
madiot 18 pinot tlacovka rcsfg
Marc Madiot a Thibaut Pinot (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Giro a Vuelta bojujú o čo najlepší priestor
 
Taliansko prekonalo vrchol pandémie a plánuje postupné uvoľňovanie prísnych opatrení. V prvej polovici mája budú môcť cyklisti trénovať vonku a minister športu Vincenzo Spadafora mohol vyhlásiť, že "budem schopný bojovať za októbrový termín Gira, aby sa preteky odohrali." Talianska Grand Tour si našla miesto v novom kalendári v čase 3. - 25. 10. a organizátori pretekov na tom už nechcú nič meniť. Podľa vysokého predstaviteľa spoločnosti RCS Paola Belliniho sa im nepáči správanie UCI, ktorá vysiela nejasné signály a hovorí sa aj o skrátení pretekov. "Máme tri ciele. Aby sa Giro odohralo, aby trvalo tri týždne a aby sme absolvovali všetky plánované etapy. UCI nám nepomáha, ale verím, že Giro sa odohrá v plnej miere, aby nebola narušená športová a hospodárska súťaž. V opačnom prípade to budeme pokladať nielen za neúctu voči Giru, ale celému Taliansku," vyjadruje svoje obavy nad tým, ako bude reálne vyzerať súťažný program na jeseň, ak sa preteky rozbehnú.
 
Na Apeninskom polostrove berú situáciu mimoriadne obozretne vzhľadom na tvrdý priebeh epidémie a talianske športové stránky priniesli vyjadrenia Stefana D'Ameliho, profesora infekčných chorôb na Rímskej univerzite, podľa ktorého môže byť na jeseň úplne iná situácia. Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že v septembri alebo októbri dorazí druhá vlna pandémie, ktorá nemusí byť taká drastická, ale ak sa naozaj objaví, bude len minimálna šanca na uskutočnenie cyklistických pretekov. A povedal aj prečo. "Je veľmi ťažké vymyslieť opatrenia, ktoré cyklistov uchránia v pelotóne. Pretekári sa pohybujú vo veľkej skupine, sú v intenzívnom kontakte a prekonávajú spoločne dlhú trasu. Preto ani izolácia, do ktorej sa utiahnu tímy pred pretekmi a po nich, nemôže úplne vylúčiť riziko kontaminácie vírusom." Až pokiaľ sa neobjaví vakcína, všetky cyklistické podujatia budú stále v ohrození.
 
Nespokojnosť s diskusiami o tom, ako bude vyzerať zvyšok sezóny, vyjadril aj prezident Vuelty Javier Guillén. "Tour de France nemôže všetko pohltiť. Všetci sme si vedomí jej dôležitosti, no nemôžeme zachrániť iba Tour, ale celý kalendár. Nemôžeme odsunúť Giro a Vueltu na druhú koľaj. Konečné rozhodnutie musí urobiť UCI. Vieme, že musíme posunúť termín, a v prípade potreby sme pripravení jazdiť aj bez divákov. Vždy sme sa správali zodpovedne," vyjadruje svoj pohľad na aktuálnu situáciu. Španielsku GT takisto vyrušili informácie o možnom skrátení pretekov na dva týždne a organizátorom sa nepáči ani prípadný nový dátum na prelome októbra a novembra. Na konci októbra by sa Vuelta mohla niekoľko dní prelínať s Girom, ale na druhej strane nechcú sa veľmi ťahať do novembra kvôli poveternostným podmienkam. Definitívne sa zrušil štart v holandskom Utrechte, ktorý sa posúva na rok 2022 (v budúcej sezóne sa začína v Burgose), a úvod tohtoročnej edície by sa mal odohrať v Baskicku. Tri holandské dni však nebudú ničím nahradené a Vuelta poskytne len osemnásť etáp.
 
 
vuelta 19 etapa 21 vitazi dresov asofv
Víťazi dresov na Vuelte (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Belgické klasiky dostali termíny, Valverde hovorí o prekvapeniach
 
Medzinárodná cyklistická únia chce najneskôr do polovici mája predstaviť aktualizovaný jesenný kalendár a piateho mája sa uskutoční dôležité stretnutie všetkých relevantných subjektov pohybujúcich sa v cyklistike. Stretnutie sa malo uskutočniť už počas tohto týždňa, ale situácia je vážna, jednotlivé krajiny nechcú nič podceniť ohľadom povolenia organizovania veľkých športových podujatí a teda UCI musí len čakať, ako sa budú  správať vlády európskych krajín. Bez ich povolenia sa nebudú môcť konať žiadne preteky.
 
Najväčšie belgické športové periodikum Sporza napriek tomu prinieslo informáciu, ako by mohlo vyzerať rozloženie niektorých klasík. Najskôr by sa mali odohrať ardenské jednorazovky. Na konci septembra rozbehne akciu Valónsky šíp, štvrtého októbra sa pôjde Liége - Bastogne - Liége a o šesť dní neskôr Amstel Gold Race. Hneď v nedeľu jedenásteho októbra dostanú priestor kockové klasiky. Začne sa pretekmi Gent - Wevelgem a potom vždy po týždni budú nasledovať Okolo Flámska a Paríž - Roubaix. Je to len ďalší návrh, ako by mohla vyzerať jesenná sezóna, ale všetko má vo svojich rukách jedine UCI, ktorá musí všetky plány najskôr prediskutovať s národnými vládami.
 
Svoj pohľad na zvyšok ročníka ponúkol aj Alejandro Valverde. Skúsený španielsky jazdec by uprednostnil, aby všetky Grand Tour trvali dva týždne. Pretekári si tak môžu vytvoriť zaujímavejší súťažný program a predstaviť sa na viacerých zvučných pretekoch, nielen na trojtýždňovom podujatí, ktoré vyčerpá cyklistov na dlhú dobu. On by si vybral účasť na Tour, svetovom šampionáte a Vuelte. Zároveň pripojil, že keď sa sezóna naozaj odohrá, môžu nás čakať nečakané výsledky. "Myslím si, že na jeseň to bude všetko iné a môžeme sa tešiť na prekvapenia. Po dlhej prestávke tí pretekári, o ktorých si myslíme, že nemajú kvalitu, môžu zažiariť, a hlavní favoriti sa môžu dostať do ťažkostí. Svoje zohrajú aj nové dátumy pretekov, lebo telo cyklistu úplne inak reaguje počas leta ako napríklad v októbri," hovorí o nasledujúcom období 40-ročný pretekár, ktorý sa udržuje vo forme aj v domácich podmienkach. Tréning na valcoch ho dokáže rovnako vyčerpať ako klasická tréningová jazda na ceste.