Na jeseň by si mal každý prísť na svoje. Grand Tours aj monumenty. Svoju nadradenosť využila Tour de France, Giro sa bude počas niekoľkých dní miešať s Vueltou, ale talianskym pretekom spôsobujú väčšie komplikácie súbežne konajúce sa veľké klasiky. Pri tvorbe kalendára mali silné slovo aj monumenty.
 
 
UCI vyhovuje všetkým
 
Medzinárodnej cyklistickej únii sa podarilo vytvoriť kompromis, s ktorým môžu byť spokojné všetky strany. Ak to situácia vo svete dovolí, pretekári, tímy, organizátori a sponzori nebudú ukrátení. Všetky dôležité preteky našli nový termín a v prípade priaznivej zdravotnej situácie sú pre fanúšikov pripravené vyše tri mesiace intenzívnej cyklistiky.
 
Týmto kalendárom vyslala UCI pozitívny signál, ale naďalej upozorňuje na obozretnosť. "Nové termíny sú rozhodujúce pre organizovanie pretekov, ale až do konca sezóny budú podliehať nariadeniam, ktoré zaviedli jednotlivé štáty na svojom území. Situácia sa stále mení a môže to znamenať, že v prípade nepriaznivého vývoja pandémie sa bude kalendár znovu meniť," udáva sa v oficiálnom vyhlásení UCI. Nový kalendár sa riadi filozofiou, aby sa počas krátkeho jesenného programu poskytlo čo najviac príležitostí všetkým typom cyklistov a pretekov. Preto sa striedajú a v niektorých prípadoch prekrývajú etapové podujatia a jednorazovky. Termín svetového šampionátu je daný, no švajčiarski organizátori až v priebehu júna rozhodnú, či sa uskutoční v tomto termíne. Kľúčový bude stav v krajine. Napriek informáciám, že európsky šampionát je presunutý na rok 2021, do priebežného programu sa dostal už v tejto sezóne, pretože stále prebiehajú rokovania o jeho organizovaní.
 
V krátkom čase budú vydané hygienické nariadenia, ako sa správať počas pretekov, aby sa mohla sezóna rozbehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie všetkých zúčastnených. Na Grand Tour zostáva počet cyklistov nezmenený, v tíme ich bude jazdiť osem, a na ostatných etapových pretekoch budú pretekať 7-členné zostavy. Pri klasikách však môže organizátor rozhodnúť, či v jednom tíme bude pretekať šesť alebo sedem jazdcov. Presný termín dostali aj národné šampionáty, ale tie sa môžu odohrať aj v inom čase, ak situácia v danej krajine na konci augusta neumožní zorganizovať takéto podujatie. 
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop bidony
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Stará dáma musí byť
 
Tour de France zostala v pôvodnom termíne a všetky ostatné preteky sa tomu prispôsobili. September by nemal pre najväčšie podujatie na svete znamenať žiadne prekážky z hľadiska počasia a vrchol celej cyklistickej sezóny môže prebehnúť viac ako dôstojným spôsobom. Christian Prudhomme si pochvaľoval, ako sa všetci postavili k tvorbe kalendára. "Našou spoločnou túžbou bolo nájsť riešenie, ako v minimálnom čase uskutočniť čo najviac pretekov. Medzi názormi boli rozdiely, ale napokon sme sa spojili pre spoločnú vec. Verím tomu, že aj keď nás stále ohrozuje pandémia, čoskoro s ňou budeme vedieť žiť," hovorí riaditeľ pretekov, ktorých výnimočnosť uznali všetci ostatní organizátori.
 
Keďže stále zostáva v platnosti nariadenie francúzskej vlády, že až do konca augusta sa nemôžu konať v krajine podujatia s viac ako 5000 ľuďmi, je čoraz pravdepodobnejšie, že tri augustové dni Tour de France sa budú musieť odohrať bez divákov, čomu sa spoločnosť A.S.O. bráni. Všetko bude závisieť od politikov a posledné vyjadrenia ministerky športu Roxany Maracineanuovej situáciu neozrejmili. "Mnohí mi volajú, aby sme povolili Tour aj bez divákov. Rada by som tak urobila, ale nevieme s určitosťou povedať, ako sa bude vyvíjať pandémia. Tour de France je synonymum pre šport určený pre divákov. Z môjho pohľadu je to športová udalosť, ktorá si vyžaduje divákov, preto by sa mali preteky odohrať len vtedy, ak verejnosť dostane povolenie zúčastniť sa na nich," hovorí ministerka, ktorá v tejto chvíli nedokáže ponúknuť adekvátne riešenie. V jednom z ďalších rozhovorov zase uviedla, že ak Tour de France, a aj Roland Garros, sú také dôležité pre celé športové odvetvie, a to nielen vo Francúzsku, možno by stálo za zmienku diskutovať o ich uskutočnení aj bez divákov.
 
 
tour 19 etapa 07 unik 2 asofab
Tour de France (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Giro dostalo silných konkurentov
 
Spomedzi organizátorov veľkých pretekov pripustila isté námietky spoločnosť RCS Sport. "Predostreli sme niekoľko alternatívnych návrhov, ktorými sme sa mohli vyhnúť niekoľkým prekrývaniam pretekov, ale tie neboli prijaté. Na druhej strane si myslíme, že tento reštart je veľmi dôležitý pre celú cyklistiku. Museli sme prijať určité obete, aby sme zachránili dedičstvo cyklistických pretekov," hovorí oficiálne vyjadrenie organizátorov Giro d'Italia. Práve taliansku GT môže postihnúť niekoľko problémov. Šesť dní sa bude prekrývať s Vueltou a okrem toho sa v jej termíne odohrajú aj klasiky Amstel, L-B-L, G-W, Okolo Flámska a Paríž - Roubaix, takže mnohí klasikári dajú prednosť svojmu obľúbenému terénu a nebudú zvažovať Giro. Októbrový termín môže spôsobiť komplikácie aj z hľadiska vysokohorského terénu, kam zamieria kľúčové etapy. Na konci pretekov sa pôjde cez Colle dell'Agnello, Izoard, Montgenevre alebo Sestriere, kde už môže v tom čase snežiť.
 
Španielska Vuelta sa nemôže na nič sťažovať. Podľa všetkého dostala dobrý termín, i keď na vysokých kopcoch na začiatku novembra môže byť tiež nepríjemné počasie. "Musíme využiť naše umiestnenie v kalendári. Máme výnimočné postavenie a verím tomu, že to dokážeme pretaviť aj do kvalitnej štartovky," povedal riaditeľ pretekov Javier Guillén. Pre jazdcov na GC sa stane výhodnou kombinácia Tour - Vuelta, keď oba preteky od seba delí mesiac, navyše španielske podujatie je skrátené na osemnásť etáp. Vueltu si môžu vybrať aj klasikári, ktorým im prekáža jedine Paríž - Roubaix. Na španielskom podujatí sa okamžite rozbehne atraktívna bitka, lebo sa štartuje v Baskicku, a už v šiestej etape sa bude finišovať na Tourmalete. V ten deň nás bude čakať poriadna dávka cyklistiky, lebo sa bude konať aj Roubaix a milánska časovka na Gire.        
 
 
 vuelta 19 etapa 14 ilustrak asofv
Vuelta a Espaňa (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Klasiky v dobrom slede, museli zaujať Avermaeta
 
Do programu sa zmestili aj všetky hlavné preteky spoločnosti Flanders Classic, ale jej riaditeľ spoločnosti Tomas Van Den Spiegel upozorňuje, že stále nemusí byť nič isté. "Je výborné mať k dispozícii nový kalendár a ciele, na ktoré sa tešíme. Musíme si však uvedomiť, že ak chceme, aby sa preteky naplnili, musíme zostať disciplinovaní. Všetky dátumy sú len priebežné," povedal organizátor kockových klasík, ktoré by mali dostať na jeseň poriadny cveng kvôli náročným poveternostným podmienkam.
 
Na jednorazovky sa bude zameriavať Greg van Avermaet a spolu s nimi padla jasná voľba aj na Starú dámu. Giro a Vueltu si ani nemusí všímať. "Je to asi najlepší možný kalendár. Bežne súťažíme sedem mesiacov, teraz sú k dispozícii len tri mesiace. Mnoho dobrých pretekov na seba nadväzuje a pekne sa dajú kombinovať. Samozrejme, zaujali ma klasiky. Strade Bianche, Miláno - San Remo, potom príprava na Tour a po nej Liége, Ronde a Rouabix. Bude náročné udržať formu na všetkých pretekoch," prezradil svoje plány belgický jazdec, ktorý sa bude sústrediť predovšetkým na Okolo Flámska, lebo na tejto klasike ešte nevyhral.    
 
Pohľad na vyhotovený program poskytol aj Patrick Lefevere. Skúsenému manažérovi sa nepáči zaradenie do kalendára tých pretekov, ktoré sa konajú mimo Európy. "Ardenské klasiky sa prekrývajú s Girom, ale na oboch pretekoch zvyčajne štartujú tie isté typy cyklistov. Podľa mňa by bolo rozumnejšie, ak by Strade Bianche a Miláno - San Remo a Tirreno boli v jednom balíku. Teraz ich pretína Okolo Poľska. Nemyslím si, že obe kanadské jednorazovky a Tour of Guangxi sa mali dostať do tohto kalendára. Nechceme lietať do tých krajín," povedal Lefevere o nových dátumoch pretekov. Podľa jeho názoru ak sa budú dodržiavať hygienické nariadenia, na jeseň by sa malo pretekať. Ak sa teda situácia výrazne nezhorší.
 
 
lefevere 2017 qstf
Patrick Lefevere (© Tim De Waele / Deceuninck - Quick-Step)
 
 
Nový kalendár:
vlajka 1. augusta: Strade Bianche
vlajka 5. - 9. augusta: Okolo Poľska
vlajka 8. augusta: Miláno - San Remo
vlajka 12. - 16. augusta: Critérium du Dauphiné
vlajka 16. augusta: Prudential RideLondon - Surrey Classic
vlajka 25. augusta: Bretagne Classic 
vlajka 29. augusta - 20. septembra: Tour de France
vlajka 7. - 14. septembra: Tirreno - Adriatico
vlajka 11. septembra: GP Cycliste de Québec
vlajka 13. septembra: GP Cycliste de Montréal
vlajka 29. septembra - 3. októbra: BinckBank Tour
albansko 30. septembra: Valónsky šíp
vlajka 3. - 25. októbra: Giro d'Italia
albansko 4. októbra: Liége - Bastogne - Liége
vlajka 10. októbra: Amstel Gold Race
albansko 11. októbra: Gent - Wevelgem
albansko 14. októbra: Dwars door Vlaanderen
vlajka 15. - 20. októbra: Gree - Tour of Guangxi
albansko 18. októbra: Okolo Flámska
vlajka 20. októbra - 8. novembra: Vuelta a Espaňa
albansko 21. októbra: 3 dni Brugge - De Panne
vlajka 25. októbra: Paríž - Roubaix
vlajka 31. októbra: Il Lombardia