Organizátori cyklistických pretekov sa už naplno venujú svojej práci, ale stále sú závislí od opatrení miestnych vlád. Tour de France chce dostať na trať čo najväčší počet divákov a Giro sa potrebuje vysporiadať s prísnymi hygienickými pravidlami. Počas krízy sa rieši otázka atraktívnosti dlhých televíznych prenosov a tím Arkéa - Samsic sľubuje na TdF útočnú šou.
 
 
Stále panuje neistota
 
Francúzska vláda už dávnejšie stanovila, že od septembra sa bude môcť zúčastniť na športovom podujatí 5000 divákov. Ministerka športu Roxana Maracineanuová však pracuje na tom, aby stanovený počet fanúšikov mohol prísť povzbudzovať športovcov o nejaký čas skôr. Tlačí na ňu najmä futbalová Ligue 1, ktorá štartuje 23. augusta, a táto prípadná zmena veľmi zaujíma aj Tour de France. „Ak to bude možné, mojim cieľom je povoliť prístup fanúšikom v stanovenom počte na obľúbené podujatia v druhej časti júla. Tour de France je stále otázna, lebo nevieme, ako na tom budeme v septembri, ale dúfam, že všetko pôjde správnym smerom. Uvidíme, ako sa prejaví uvoľňovanie opatrení v školách, biznise alebo cestovaní, aký to bude mať dopad na situáciu ohľadom pandémie. Toto všetko bude mať potom vplyv, akým spôsobom bude prebiehať Tour,“ povedala francúzska ministerka športu, ktorá má eminentný záujem, aby na najslávnejšom podujatí na svete diváci nechýbali.
 
V napätí zostávajú aj švajčiarski organizátori majstrovstiev sveta. Vláda len postupne uvoľňuje opatrenia a až do konca augusta sa nemôžu konať podujatia s viac ako tisíc ľuďmi. Keďže šampionát sa koná na konci septembra, Aigle - Martigny musí len čakať, ako sa bude situácia vyvíjať. Ďalšie kroky švajčiarskej vlády budú oznámené 24. júna. „Rozhodnutie o konaní MS nemáme vo svojich rukách. Budeme a musíme sa riadiť vládnymi nariadeniami. Ak budú povolené podujatia s účasťou nad tisíc ľudí, budeme určite hostiť šampionát. Nikdy sme neprerušili prípravy,“ uvádza stanovisko organizátorov. Tí nemajú inú možnosť, len sa spoliehať, že vo Švajčiarsku sa budú postupne rušiť prísne opatrenia. V opačnom prípade sa môže naozaj zmeniť dejisko svetového šampionátu.
 
 
pedersen 19 triumf 2 msf
Triumf Madsa Pedersena (© WCH 2019/ SWpix.com)
 
 
Pozitívne správy prichádzajú z Talianska. Jeden z predstaviteľov RCS Sport sa vyjadril, že ročník takmer určite reštartuje podujatím Strade Bianche. Organizátori už komunikujú s ministerstvom vnútra, aké bezpečnostné predpisy sa musia dodržať počas pretekov, a nič nebráni tomu, aby toskánska klasika znovu rozbehla cyklistickú sezónu. Ale jeden problém sa predsa len vyskytol. V prípade objavenia sa pozitívneho prípadu na koronavírus, podľa momentálnych nariadení talianskej vlády, do karantény by musel ísť celý pelotón a to by bol koniec pretekov. Mauro Vegni tak bude ešte rokovať s vládnymi zástupcami, aby sa najmä pre Giro upravili prísne hygienické pravidlá.
 
Talianska Grand Tour plánuje začiatok edície na Sicílii. Pôvodne sa malo na ostrov doraziť po troch maďarských etapách, ale napokon sa všetky úvodné etapy odohrajú na Sicílii a štartovať sa bude časovkou v okolí mesta Palermo. Na budúci týždeň sa má rozhodnúť o tom, či Miláno - San Remo a Il Lombardia si nevymenia dátumy. Väčšina šprintérov a klasikárov je za to, aby La Primavera ponúkla neskorší termín. Vuelta a Espaňa už našla alternatívu za portugalské etapy. Namiesto koncovky v meste Porto sa bude finišovať v Puebla de Sanabria a etapa by mala merať 230 kilometrov. Nahradiť bolo treba aj štart nasledujúceho dňa a pelotón vyrazí na trať v meste Salamanca, ale do tohto starobylého mesta ho bude čakať dlhý presun.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
doprava zdarma 560x300
- ponuka z nášho eshopu -

 
Dlhé prenosy mladí ľudia nesledujú
 
Z belgickej a holandskej strany prichádzajú zaujímavé pohľady na budúcnosť cyklistiky a predovšetkým na televízne vysielanie. Hodinové prenosy ponúkajú priestor na prezentáciu sponzorov, ale vo väčšine prípadov to môže byť nudné sledovanie, ktoré nepriťahuje a neláka mladú generáciu. „Musíme si uvedomiť, že mladú generáciu dlhé prenosy nezaujímajú, a treba sa s tým vysporiadať. Mladí sledujú aj iné veci a pre nich televízny prenos už nie je dominantný, ale len jeden zo spôsobov, ako získať informáciu, a dostal sa na úroveň sociálnych sietí,“ opisuje situáciu Tomas Van Den Spiegel, riaditeľ Flanders Classics. Podľa jeho názoru prenosy treba skrátiť a ponúknuť len tie najdôležitejšie momenty, ktoré sa odohrávajú na konci pretekov, ale tie najväčšie podujatia (monumenty, Grand Tour) si stále zaslúžia plné pokrytie, lebo majú celú dobu vysokú sledovanosť. Netreba zabúdať ani na aktivitu na sociálnych sieťach, lebo najmä mladší diváci počas sledovania TV sa venujú aj dynamickejším príspevkom zverejneným práve na sociálnych sieťach.
 
Jednou z možností, ktoré navrhujú, ako urobiť preteky viac atraktívnymi, je krížové vysielanie mužských a ženských pretekov. Voľnejšia časť z mužského podujatia by bola v televízii nahradená koncovkou ženských pretekov. Vysielatelia už sledujú trend, že ak prebiehajú mužské a ženské preteky naraz, podstatná časť divákov si vyberie koncovku ženského podujatia a dáva jej prednosť. Cestná cyklistika by sa mohla inšpirovať aj cyklokrosom. Pomerne krátke preteky, odohrávajúce sa na jednom mieste a intenzívnym spôsobom, si divák vychutná viac ako napríklad niekoľkohodinové čakanie na záverečný šprint. Podľa názoru niektorých organizátorov cestných pretekov cyklokros ponúka jasnú značku a divák presne vie, čo má od podujatia očakávať, čo sa na trati deje a nevyžaduje si od neho pozornosť na niekoľko hodín. Riešením môže byť koncovka cestných pretekov na kratšom a vyzývavom okruhu.
 
 
AW1 8700
Ilustračný záber z MS (© WCH 2019/ SWpix.com)

 
Quintana s Barguilom si budú rozumieť v kopcoch

Šéf tímu Arkéa - Samsic Emmanuel Hubert sa teší na spoluprácu Warrena Barguila s Nairom Quintanom na Tour de France. Podľa jeho presvedčenia obaja môžu v horských etapách vytvoriť tlak na súperov. „Myslím si, že s nimi môžeme obrátiť preteky hore nohami. Warren dokáže útočiť v neočakávaných momentoch a Nairo sa zase vyrovná najlepším vrchárom na svete. V tomto ročníku nás nečaká veľa kopcov vo vysokej nadmorskej výške, ale Nairo už ukázal, že dokáže robiť rozdiely na akomkoľvek kopci. Navyše, je dostatočne skúsený, aby v rozhodujúcom momente vedel využiť aj kvalitu ostatných tímov,“ neskrýva nadšenie zo svojej vrchárskej dvojice Emmanuel Hubert. Príchod Naira Quintanu do Európy sa očakáva niekedy v júli, kedy by mali pricestovať na starý kontinent všetci kolumbijskí jazdci, a dovtedy by mal tohtoročný držiteľ piatich výhier trénovať v domovine vo vysokej nadmorskej výške.
 
Na veľkú premiéru na Grand Tour sa chystá Remco Evenepoel a belgický talentovaný mladík si želá, aby  predviedol na Gire výnimočné predstavenie. Kvôli tomu tvrdo trénuje aj v domácich podmienkach. „Spolu s tímom sme sa rozhodli, že sa maximálne zameriam na Giro, aby sme zistili, čo skutočne dokážem počas troch týždňov. Ak sa budem cítiť dobre, chcem bojovať o ružový dres. Môže to byť len na niekoľko dní, ale v kútiku duše si želáme, aby to bolo čo najdlhšie. Rád riskujem. Nebaví ma defenzívna a obranná jazda. Chcem, aby som sa ukázal na talianskej GT v čo najlepšom svetle,“ približuje svoje predstavy Evenepoel, ktorému v posledných dňoch zalichotili pochvaly od takých borcov ako Contador alebo Nibali. Práve útočný štýl bývalého španielskeho cyklistu by si chcel osvojiť na trojtýždňovom podujatí.
 
Miguel López sa zase chystá prvýkrát štartovať na Tour de France a netají vysoké ambície. Dobre si však uvedomuje, že ak chce byť pravidelne úspešný na GT, musí sa zlepšiť v časovke. Na tejto disciplíne pravidelne pracuje a dôkazom toho bolo v tomto roku piate miesto na Volta ao Algarve. "Časovky viac trénujem a vypláca sa mi to. Urobil som v tomto smere veľký progres a chcel by som sa zaradiť k najlepším časovkárom na svete. Získal som úspechy na Gire a Vuelte, ale tieto preteky sa nedajú porovnávať s Tour. Veľmi bude záležať na prvom týždni a verím, že tohtoročná edícia môže byť mimoriadne zaujímavá a dramatická, čo mi bude vyhovovať," teší sa na francúzske cesty kolumbijský jazdec. Astana je jedným z tímov, ktoré sa dostali do finančných ťažkostí a s menom Miguela Lópeza sa začal spomínať interes viacerých tímov. Na verejnosť prenikla informácia, že o vynikajúceho 26-ročného vrchára prejavil veľký záujem Bora - hansgrohe. Nemecký celok má dobrý čuch na výber nových jazdcov a partia okolo Ralpha Denka je presvedčená, že López má svoje najlepšie obdobie na Grand Tour ešte len pred sebou.