Reakcie: Kämna si vydýchol, Roglič sa teší na záver, Bruyneel analyzoval Bernala

15.9.2020, 20:30 | Aktuality zo sveta | Hlubek, Grežďová, Timko
tdf2020 banner update
 
Šestnásta etapa tohtoročnej Starej dámy priniesla ďalší krásny príbeh. Lennard Kämna chcel pár rokov dozadu skončiť s cyklistikou, dnes má v rukách triumf na najslávnejších pretekoch sveta. Po dnešnom dni sú naďalej spokojní v Jumbe – Visma, ich líder sa už nevie dočkať zajtrajšej kráľovskej etapy. Carapaz prisľúbil fanúšikom, že ešte nepovedal posledné slovo.
 
Na začiatok článku sa patrí dať slovo hlavnému hrdinovi dňa. Lennard Kämna prišiel v trinástej etape o víťazstvo v záverečných metroch, no dnes si to vynahradil. Prvý Nemec, ktorý sa radoval z víťazstva na Tour od Degenkolbovej etapy na kockách spred dvoch rokov, krátko po etape prehodil pár slov so zástupcom webu Cyclismactu. „Od začiatku som bojoval o miesto v úniku a keď som sa tam dostal, ďalší priebeh etapy bol veľmi ťažký. Vedel som, že ak chcem zvíťaziť, tak musím prísť do cieľa sám. Vo finále som videl, že Carapaz mierne spomalil a preto som zaútočil. Víťazstvo je veľkou úľavou pre mňa aj pre tím“ povedal víťaz etapy aj na tohtoročnom Critérium du Dauphiné.
 
 
Kämna priniesol do tímu Bora prvý trium na Tour (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
S Ineosom to po poslednej etape vyzeralo veľmi biedne. Celkové poradie im utieklo a ľudia okolo Bernala sa doposiaľ prezentovali nepresvedčivými výkonmi. Dnes sa to snažili napraviť Richard Carapaz a Pavel Sivakov. Vlaňajší víťaz Gira napokon nestačil len na Kämnu. „Každý deň je dobrý na hľadanie úspechov. Dnes som dal do toho všetko, aby som našim fanúšikom mohol priniesť víťazstvo. No nebolo to možné. Napriek tomu som hrdý na tím a ďakujem mu za podporu. Budeme sa stále snažiť, aby sme získali etapové víťazstvo“ pozdravil Ekvádorčan svojich fanúšikov na sociálnej sieti. Malou útechou pre Carapaza je aspoň cena pre najbojovnejšieho pretekára dnešnej previerky.
 
Na treťom mieste dnes prišiel do cieľa ďalší kvalitný vrchár. Sébastien Reichenbach má po vypadnutí Thibauta Pinota z GC voľné ruky a dnes nebol ďaleko od víťazstva. „Na začiatku som bol šťastný, že som sa dostal do úniku a mal som dobré nohy. Myslel som si, že sa rozhodne na záverečnom stúpaní alebo na rovine pred ním. Nečakal som, že sa bude útočiť tak skoro. Nemám žiadne výčitky. Myslím si, že som šiel dobre, no v úniku boli silnejší jazdci ako ja“ poznamenal Švajčiar pre tímový web. Pár minút po skončení etapy uzrela svetlo svetla informácia, že Reichenbach, Ludvigsson, Duchesne, Ladagnous a Scotson podpísali nové zmluvy a všetci piati budú hájiť farby tímy Groupama – FDJ aj v nasledujúcej sezóne.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Pavel Sivakov by bol za normálnych okolností veľkým favoritom na etapu, ale jeho zdravotný stav nie je ideálny a napokon len pomohol Carapazovi. "Štart bol veľmi rýchly. Všetci vedeli, že dnes bude brejk a podarilo sa nám dostať doň troch jazdcov. Je sklamanie nevyhrať, ale neviem, čo by sme robili inak. Ale bol to dobrý deň, aspoň sme to skúsili. Ukazujeme, že sa nevzdávame. Prehrali sme v GC, ale stále ideme po etapových triumfoch. Pre mňa osobne to bol fajn deň, nie som ale v stopercentnej forme. Najskôr som si myslel, že Richard vyhral, tak som bol sklamaný, keď som prešiel páskou a zistil, že bol druhý. Ale bojujeme ďalej, najdôležitejší je tímový duch."
 
Úvahu Johana Bruyneela o psychike a prístupe Egana Bernala nájdete na konci článku.
 
Ďalší deň v žltom drese prežil Primož Roglič. Ten ponúkol svoj pohľad na dnešnú etape pre oficiálnu stránku Starej dámy. „Bol to pre nás ďalší dobrý deň, opäť v žltom drese. Štart etapy bol veľmi rýchly a my sme museli byť stále na pozore, aby sa nám nevymkli preteky spod kontroly. Tím zatiaľ odvádza naozaj dobrú prácu, takže sme pripravení a tešíme sa na posledné dni Tour de France“ povedal líder pretekov, ktorý sa vyjadril aj k nadchádzajúcej kráľovskej etape. „Posledné stúpanie je najvyšším bodom trasy a záverečné kilometre budú veľmi tvrdé, pretože pôjdeme po strmej trati. Dúfam, že zajtra budem mať nohy“ zaželal si Slovinec pred zajtrajším

test

om.
 
 
roglic 20 tour v zltom kolegovia asofpb
Primož Roglič (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
O svoje dojmy sa podelil aj Tadej Pogačar, ktorý v závere naštartoval svoje motory a podarilo sa mu dostať do úzkych Naira Quintanu. „Dnes to bol dobrý deň, taká rozcvička pred zajtrajšou kráľovskou etapou. Zajtra budú v cieli podľa mňa rozdiely. Čo sa týka mňa, tak sa cítim fyzicky dobre. Je to tretí týždeň, takže sú už všetci vyčerpaní. Moje nohy sú zo dňa na deň čoraz viac unavenejšie, ale dúfam, že mi v nich ešte niečo zostalo“ povedal ďalší Slovinec pre tímový twitter. Pre Pogačara to bol dnes už tretí deň v bielom drese a je veľká pravdepodobnosť, že ho udrží až do Paríža. Ako-tak mu konkuruje len Enric Mas z Movistaru.
 
Neilson Powless je pretekárom, ktorý strávil v únikoch najviac kilometrov. No ani dnes mu to nevyšlo v boji o etapový triumf. Zaváhal ideálnu šancu na únik a 15-tku musel dobiehať v omnoho menšej skupine, teda mu neostali sily v závere. "Od prvého kilometra to bol šprint. Jazdci na čele sa bili o pozície a ja som sa prvé hodiny cítil úžasne. Ale potom som bol už unavený, keď som bol v skupine prenasledovateľov s ďalšími štyrmi chlapmi. Bol som schopný reagovať na správne pohyby, ale neudržal som sa s nimi. S Albertom som bol pripravený vrátiť sa do pelotónu, ak by bolo treba. Náskok bol veľký a kým som sa dostal späť, nebolo to také chaotické. Posledných päť kilometrov som tam bol pre morálnu podporu. Tešíme sa, že Rigo je skvelý. Ráno sme vtipkovali a mali dobrú náladu. Sme v poslednom týždni a on ešte stále má energiu, aby udržiaval pozitívne naladenie. To je veľmi dobré znamenie. Ak nemáte nohy, ste tam, ak nie, nie ste. Je tretí týždeň a každý preteká ako netopier von z pekla."
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Svoj pohľad na dnešnú etapu ponúkol aj skúsený Ír a ďalší protagonista dnešného úniku Nicolas Roche. „Na začiatku etapy sme sa štyria z nášho tímu dostali do úniku, lenže bol tam aj Martin z Cofidisu, ktorý v GC veľa nestráca. Keď zaútočil Carapaz, tak som šiel s ním. Išlo sa nám dobre a dúfal som, že nás dorazí ďalšia, väčšia skupina. My sme mali troch ľudí vpredu. Casper za nás dvoch odviedol množstvo práce, chodil po fľaše, udržiaval nás na bezpečných miestach a dával pozor na dobré tempo skupiny. Dnes tu ale boli viacerí chlapi silnejší ako my,“ pochválil piaty muž Vuelty z roku 2015 svojho mladšieho kolegu.
 
Líder bodovacej súťaže Sam Bennett mal dnes tranzitný deň. Nemal žiadne problémy s tempom, odpadol až v momente, keď bolo zjavné, že limit stihne. "Očakával som ťažký štart, ale nakoniec to nebolo také ťažké. Tím dnes šiel fantasticky, to bolo pre mňa bonusom. Po šprintérskej prémii bolo dôležité ušetriť čo najviac energie do ďalších dní. Snažím sa prežiť to do poslednej etapy, ale tu je radosť jazdiť. Moja sebadôvera rastie, hlavne preto, lebo som sa dnes cítil dobre. Ale aj to sa môže rýchlo zvrtnúť," avizoval Ír pre Wielerflits.
 
 
- reklama -
okolo slovenska 560
- reklama -
 
 
Na záver si ešte priblížime zaujímavé slová známeho športového riaditeľa Johana Bruyneela o Eganovi Bernalovi. Rozprával sa s ním Wielerflits. Bernal po dnešnom finiši v grupette povedal: "Nedosahujem teraz svoju úroveň, ale vrátim sa. Tak či tak, už som vyhral Tour de France a nikto mi ju nevezme." Bývalý manažér US Postal ho poriadne skritizoval: "Pardon? Toto je prístup ambiciózneho a po víťazstve hladného 23-ročného jazdca? Niekto, kto je prakticky na začiatku svojej kariéry a koho víťazstva ešte len čakajú. Som jeho fanúšikom, ale teraz je vo veľmi nebezpečnom bode kariéry. Ak sústavne narážate na vlastné limity, raz sa vám to na takom vysokom leveli ako je Tour de France vráti. A jemu sa to v nedeľu stalo."
 
"Po toľkom obdive v Kolumbii, ktorý je niekoľkonásobne extrémnejší než v Európe, musel Bernal zažiť mentálny šok. Nahlas rozmýšľam, či má na víťazstvo na Tour ten správny životný štýl, alebo sa stal zaneprázdnený bytím prvým kolumbijským víťazom Tour? Rozišiel sa s priateľkou, s ktorou žil päť rokov. Rozišiel sa aj so svojím objaviteľom, Fabiom Rodriguezom. Presťahoval sa z rodného mesta do Bogoty. Toto všetko mohlo podlomiť jeho stabilitu. Pretrénoval sa a podľa mňa ho po zatvorení hraníc Ineos málo kontroloval. Bojím sa, že sa mu jeho profesný život vymkol z rúk. Ale je aj možné, že tento trest je to najlepšie, čo sa mu mohlo stať."
 
 
Výsledky etapy
1. KÄMNA Lennard BORA - hansgrohe link ikonka 4:12:52 120
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 01:27 50
3. REICHENBACH Sébastien Groupama - FDJ link ikonka 01:56 25
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 02:34 15
5. GESCHKE Simon CCC Team link ikonka 02:35 5
6. BARGUIL Warren link ikonka Team Arkéa Samsic 02:37  
7. BENOOT Tiesj Team Sunweb link ikonka 02:41  
8. ROCHE Nicolas Team Sunweb link ikonka 02:47  
9. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 02:51  
10. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:54  
125. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 27:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 70:06:47  
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:40  
3. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 01:34  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:45  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:03  
6. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:13  
7. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 02:16  
8. MAS Enric Movistar Team link ikonka 03:15  
9. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 05:19  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 05:43  
86. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 3:06:47  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 269
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 224
3. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 212
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 166
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 158
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 131
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. ROLLAND Pierre B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 36
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 34
4. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 33
5. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 32
6. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 31
 

tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 70:07:27
2. MAS Enric Movistar Team link ikonka 02:35
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 18:24
4. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 1:20:34
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 1:23:51
6. KÄMNA Lennard BORA - hansgrohe link ikonka 1:31:26
 
 
 
Náš eshop