Dylan Groenewegen sa po mesiacoch čakania konečne dočkal trestu za incident zo záveru prvej etapy pretekov Okolo Poľska. Wout Van Aert sa budúci rok, okrem jarných klasík, planuje zamerať aj na niekoľko týždňových pretekov. Douglas Ryder, majiteľ juhoafrickej štruktúry tohto roku známej ako NTT, oznámil v tlačovej správe, že jeho tím je veľmi blízko zisku nového hlavného sponzora. Dlhé čakanie však medzičasom omrzelo Bjarneho Riisa, ktorý sa z NTT porúča po menej ako roku.
 
 
Van Aert s novými ambíciami na celkové poradie
 
Belgický pretekár v novom rozhovore pre belgický denník uviedol, že s novou sezónou prichádzajú aj nové ambície. 26-ročný cyklista ovládol v tejto sezóne dvojicu klasík - Strade Bianche a Miláno - San Remo. Okolo Flámska mu následne veľmi tesne ušlo, keď skončil na druhej priečke. Na Tour de France sa zároveň predviedol v pozícii zodpovedného domestika pre Primoža Rogliča a výraznou mierou mu tak dopomohol k celkovému druhému miestu.
 
Ako to bude budúci rok? Belgičana opäť lákajú tradičné jarné klasiky. Po výborných výkonoch z tohto roka mu navyše nechýba motivácia. Okrem nich sa však plánuje zamerať aj na týždňové preteky, kde, pre zmenu, zaútočí na celkové poradie. Po úctyhodných horských výkonoch z Dauphine i Tour si trúfa na Tirreno Adriatico, Okolo Švajčiarska alebo Critérium du Dauphiné. Na všetkých troch podujatiach hrá zvyčajne veľkú rolu časovka, a práve tá je Van Aertovou silnou stránkou.
 
Van Aert sa tiež vyjadril k rivalite medzi ním a Mathieu Van der Poelom. Tá je vraj na ceste inakšia, ako v cyklokrose. Do veľkej miery to bolo dané aj rozdielnym súťažným kalendárom.
 
"V tomto roku som dosiahol veľa podobných výsledkov ako Mathieu v minulosti. Som na to patrične hrdý," uviedol Van Aert, "Mathieu ma síce viackrát porazil, naposledy na pretekoch Okolo Flámska, avšak druhé miesto na takýchto dobrých pretekoch mi vôbec neprekáža. V cyklokrose, kde obaja vynikáme, to je odlišné. Počas týždňa zvyknem myslieť na Mathieua a na to ako ho poraziť oveľa viac. Na ceste je to rozdielne. Navyše tu ma porážky, ako vo Flámsku, mrzia o niečo viac, ako keď prehrám v cyklokrose," povedal Van Aert.
 
 
van aert 20 san remo triumf rcsfa
Wout Van Aert (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Dylan Groenewegen suspendovaný do mája
 
Siedmy máj. To je dátum, kedy sa holandský šprintér bude môcť opätovne vrátiť do súťažného kolotoča. Za všetko môže ťažký hromadný pád z prvej etapy Okolo Poľska, ktorý nevedomky spôsobil práve Groenewegen.
 
Fabio Jakobsen nebezpečne prerazil beriéry a niekoľko hodín bol v bezprostrednom ohrození života. Lekári ho potom uviedli do kómy, z ktorej sa prebudil až o niekoľko dní neskôr. Odvtedy podstúpil niekoľko komplexných operácii na tvári a jeho zdravotný stav sa odvtedy pomaly zlepšuje.
 
Jazdec Jumbo-Visma priznal, že ho daný incident bude sprevádzať do konca života. Od inkriminovaného okamihu nevysadol na bicykel. Podľa vlastných slov sa na to necítil. Groenewegen bol zo súťažného kolotoča stiahnutý už 5. augusta. Verdiktu Medzinárodnej cyklistickej únie sa však dočkal až v stredu ráno. Tá mu pozastavila činnosť na deväť mesiacov. Do súťažného pelotónu sa teda vráti najskôr v máji.
 
"Pád z prvej etapy Okolo Poľska bude navždy čiernou stránkou v mojej kariére. Počas šprintu som vybočil zo svojej línie, čím som spôsobil daný pád. Mrzí ma to, pretože chcem byť vždy férový. Dôsledky boli veľmi vážne a poľutovaniahodné. Som si toho veľmi dobre vedomý a dúfam, že to bude slúžiť ako ponaučenie nie len pre mňa, ale aj pre druhých šprintérov. Správy o Fabiovom zotavovaní veľmi pozorne sledujem. Ostáva mi len veriť, že sa jedného dňa úplne uzdraví a vráti späť. Chcel by som sa poďakovať môjmu tímu za podporu, ktorú od neho v týchto ťažkých časoch dostávam a takisto mojej rodine a priateľom," vyjadril sa Groenewegen.
 
 
Groenewegenov triumf (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Nový sponzor na dosah?
 
Majiteľ juhoafrickej štruktúry Douglas Ryder oznámil, že po nedávno medializovanom odchode hlavného sponzora, má na dosah zmluvu s viacerými novými sponzormi, ktorí by mohli nahradiť odchádzajúce NTT.
 
"Bol to dobrý rok na bicykli. Škoda, že z hľadiska sponzorov to nebolo také isté. Pokiaľ však ide o našu budúcnosť, môžeme prezradiť, že sa nám pomaly darí skladať túto skladačku dokopy," uviedol Ryder v tlačovej správe tímu.
 
"Keď sme oznámili, že potrebujeme nájsť nového hlavného partnera, reakcia z celého sveta bola neuveriteľná. Mnoho ľudí nás podporilo aj na sociálnych sieťach. Ohlásili sa nám ľudia od Ameriky až po Austráliu. Som potešený veľkým záujmom od ľudí a spoločností, ktoré chcú svoje cesty spojiť s profesionálnou cyklistikou. Môžem potvrdiť, že sme veľmi blízko tomu, aby sme si zabezpečili účinkovanie v profesionálnej cyklistike aj budúci rok," oznámil Ryder. Jeho zostava zatiaľ v súčasnom zozname tímov pre rok 2021 nefiguruje. O jej budúcom pôsobení zatiaľ nič nie je isté. Ak sa aj zachráni, je otázne, či to bude v kategórii World Tour, alebo o level nižšie.
 
Bjarne Riis, tímový manažér tohto tímu, sa v NTT dlho neohrial. Čakanie na nového sponzora ho, zdá sa, omrzelo. Dán pritom vstúpil do NTT iba začiatkom tohto roku. Stalo sa tak po tom, čo sa jeho spoločnosť stala menšinovým akcionárom tohto celku.
 
"Chcel by som Bjarnemu poďakovať za všetky skúsenosti, ktoré nášmu tímu odovzdal. Do budúcnosti by sme mu chceli popriať všetko dobré," uviedol v krátkosti Ryder.
 
Byť súčasťou NTT Pro Cycling počas tohto špeciálneho roku pre mňa bolo veľkou skúsenosťou. Mám veľký rešpekt voči tímu, ktorý Doug za posledné roky vybudoval a chcem sa mu poďakovať za príležitosť byť jeho súčasťou. Do budúcna mu prajem všetko dobré," dodal na oplátku Riis.