Aj napriek sklamaniu z Tour de France je slovinský cyklista Primož Roglič druhý rok za sebou na prvej priečke svetového rebríčka UCI. Pred svojim krajanom Tadejom Pogačarom, ktorý sa umiestnil na druhom mieste, má v rebríčku náskok o viac ako tisíc bodov. Top trojicu nám uzatvára belgický klasikár a šprintér Wout Van Aert.
 
Peter Sagan skončil tento rok na 45. mieste. Po úvodnej sezóne 2010, keď sme ale brali do úvahy hodnotenie UCI World Tour, je to najhorší výsledok. V cyklistike ale nie je rebríček presným ukazovateľom výkonnosti a nie je ani žiadnou „modlou“ ako tomu je v tenise. Sledovali sme náročný rok pre klasikárov, keďže viaceré slávne jednorazovky boli zrušené. Peter raritne nebodoval na Roubaix, kvôli svojmu pôsobeniu na Giro d'Italia vynechal aj Okolo Flámska.
 
 
sagan 20 tour vykon asofpb
Peter Sagan na Tour (© A.S.O. / Pauline Ballet)

 
Že to bol turbulentný rok svedčí napríklad to, že oproti minulému roku sa v najlepšej desiatke udržali iba traja jazdci - spomínaný obhajca prvého miesta Primož Roglič, majster sveta Julian Alaphilippe a víťaz monumentu v Lombardii Jakob Fuglsang. Na štvrtom mieste sa umiestnil holandský klenot a víťaz Okolo Flámska Mathieu Van Der Poel, ktorý si oproti minulému roku polepšil o osem priečok. Posledné štyri miesta v najlepšej desiatke uzatváraju Richie Porte, Diego Ulissi, Arnaud Demare a Marc Hirschi.
 
Najväčší pád zaznamenal minuloročný víťaz Tour de France Egan Bernal, ktorý aj kvôli zraneniu chrbta skončil na 101. priečke. Minulý rok bol štvrtý. Najlepšiu sezónu za sebou nemajú ani cyklisti ako Alexander Kristoff, ktorý padol z 8. miesta na 46., Oliver Naesen zo 14. na 104. alebo Saganov rival Greg Van Avermaet zo 6. na 59.
 
 
Svetový rebríček po sezóne 2020
1. ROGLIČ Primož link ikonka TJV 4237
2. POGAČAR Tadej UAD 3055
3. belgicko VAN AERT Wout TJV 2700
4. VAN DER POEL Mathieu AFC 2040
5. FUGLSANG Jakob AST 1961
6. ALAPHILIPPE Julian link ikonka DQT 1796
7. PORTE Richie TSF 1733
8. ULISSI Diego link ikonka UAD 1671
9. francuzsko DÉMARE Arnaud FDJ 1550
10. svajciarsko HIRSCHI Marc SUN 1430
45. SAGAN Peter BOH 860
279. KUBIŠ Lukáš DKB 136
299. SAGAN Juraj BOH 126
312. HARING Martin DKB 122
392. ČANECKÝ Marek
DKB 100
430. BAŠKA Erik BOH 90
439. CULLY Andrej DKB 86
803. TYBOR Patrik DKB 38
858. MICHALIČKA Štefan   33
861. ŠTOČEK Matúš BLT 33
887. OROS Samuel   30
991. NAGY Simon   25
1022. KRAMARČÍK Pavol   23
1053. BLAŠKO Matej TPL 21
1056. VLČÁK Martin DKB 21
1095. KUBA Ronald   20
1398. GAJDULA Marek TPL 10
1495. FOLTÁN Adam TPL 7
1624. LAJCHA Juraj   5
1717. CHREN Martin DKB 3
1738. NAGY Tomáš   3
1774. MALOVEC Ľuboš   3
1827. BELLAN Juraj DKB 3
1847. NÔTA Štefan   3
1987. KAŠKO Dávid   2
2014. LÍŠKA Andrej   1
2102. ROVDER Pavol DKB 1
 

Primož Roglič začal sezónu víťazstvom na majstrovstvách Slovinska. V auguste sa mu podarilo vyhrať Tour de l'Ain, no tesne pred Tour de France musel odstúpiť pre zranenie po páde na Critérium de Dauphiné, kde bol dovtedy prvý v celkovom poradí. To nasvedčuje tomu, že by vyhral hodnotenie ešte suverénnejšie. Našťastie neboli zranenia vážne a už o dva týždne nastúpil na Tour de France ako najväčší favorit na triumf. Všetko šlo ako po masle, až kým neprišla časovka v 20. etape, do ktorej išiel s 57-sekundovým náskokom pred svojim kamarátom Tadejom Pogačarom. Roglič však z ničoho nič zlyhal a do cieľa prišiel so stratou takmer dvoch minút, a tak sa musel uspokojiť s druhým miestom na Tour. Všetko si ale vynahradil víťazstvom na monumente Liége-Bastogne-Liége a celkovým víťazstvom na Vuelte.
 
Tadej Pogačar mal úžasný štart do sezóny, keď už vo februári pred “korona pauzou” triumfoval na 5-etapových pretekoch Volta a la Comunitat Valenciana a na UAE Tour skončil na druhom mieste v celkovom poradí. V júli bol druhý na majstrovstvách Slovinska za Rogličom, no v časovke skončil pred ním a stal sa majstrom svojej krajiny. Na Critérium de Dauphiné obsadil štvrté miesto a spadal do zoznamu favoritov na Tour. Tu sa mu podarilo získať dve etapové prvenstvá a držal sa tak na popredných priečkach. A potom to prišlo! Neuveritelné víťazstvo v časovke na Planine krásnych dievčat, po ktorej sa obliekol do žltého, bieleho a bodkovaného dresu. Iba z Tour si vzal 1585 bodov, čo by mu stačilo na deviatu priečku rebríčka. V závere sezóny ešte využil skvelú formu na ardénskych klasikách. Bol deviaty na Valónskom šípe a tretí na Liége-Bastogne-Liége.
 
 
pogacar 20 tour zlty vlajka asofpb
Tadej Pogačar na Tour (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Wout Van Aert opäť nesklamal. Po skvelom roku 2019 sme videli ešte lepší rok 2020. Stal sa víťazom monumentu Miláno – San Remo a tiež Strade Bianche. Na majstrovstvách Belgicka v časovke zaznamenal “back-to-back” víťazstvo dva roky za sebou. Na Critérium de Dauphiné získal bodovací dres a nesklamal ani na Tour de France, kde vyhral špurt v 5. a 7. etape. Úžasný bol aj v kopcoch. Na záver sezóny ho však prenasledovalo menšie neštastie, keď obsadil druhé miesta na MS v časovke aj pretekoch a vo Flámsku prehral v krásnom špurte proti svojmu cyklokrosovému rivalovi Mathieu Van Der Poelovi.
 
Až na štvrtom mieste je cyklista, ktorý neštartoval na Tour. Náročný a nahustený program v auguste Matthieu Van Der Poelovi príliš nesedel, keď na piatich talianskych závodoch ani raz neuspel. Na Miláno – San Remo a na Miláno - Turín obsadil 13. priečky a na Lombardii skončil desiaty. Trochu si to však vynahradil víťazstvom na majstrovstvách Holandska, kde sa stal národným šampiónom druhýkrát za tri roky. Nasledovali majstrovstvá Európy, kde skončil štvrtý. V septembri prišlo jedno etapové víťazstvo na Tirreno-Adriatico, no v októbri si zapísal dominantné víťazstvo na BinckBank Tour, keď sa v poslednej 5. etape vydal na 50-kilometrový sólo únik. Na monumete v Liége obsadil 6. miesto a na Brabantskom šípe neobhájil víťazstvo z minulého roku, keď ho v špurte porazil Alaphilippe. Sezónu však zakončil bravúrne, keď sa na Okolo Flámska vydal na únik s rivalom Van Aertom a majstrom sveta Alaphilippom, ktorý sa však pred koncom zrazil s motorkou. Tak ako sa očakávalo, obaja jazdci si to rozdali v nádhernom špurte, kde Van der Poel vyhral o “galusku”. Obaja rivali tak skončili v rebríčku tesne za sebou.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Julian Alaphilippe je jasnou známkou kvality a ako jediný pretekár je tretí rok po sebe v Top 10. Na začiatku sezóny ešte na jar sa zúčastnil piatich pretekov, no nikde netriumfoval. Po minuloročnom víťazstve na v San Reme sa tento rok musel uspokojiť s druhým miestom. Na Tour sa mu opäť podarilo vyhrať druhú etapu po skvelom útoku pred koncom a znova obliekal aj žltý dres, čo bolo pre neho ako Francúza rozprávkové. Jednoznačne najväčší úspech prišiel na Majstrovstvách sveta v Imole, kde po sólo úniku dvanásť kilometrov pred koncom prišiel do cieľa s 23-sekundovým náskokom. Kontroverzný dojazd v Liége ho určite mrzel, no sezónu napokon zakončil víťazstvom na Brabantskom šípe.
 
Vo Švajčiarsku tento rok oslavovali zrod fantastického talentu menom Marc Hirschi. 22-ročný cyklistika tímu Sunweb sa ukázal na Tour de France vo veľkom štýle. V druhej a deviatej etape mu uniklo víťazstvo o kúštiček, no 12. etapa už bola jednoznačná v podaní švajčiarskeho cyklistu. Neuveriteľných 80 kilometrov pred cieľom sa Hirschi vydal na sólo únik a napodobnil tak Froomove víťazstvo na Gire z roku 2018. Sezónu zakončil rovnako bravúrne, keď na majstrovstvách sveta obsadil bronzový stupeň, na Liége-Bastogne-Liége druhé miesto a z víťazstva sa konečne tešil na Valónskom šípe.
 
 
hirschi 20 valonsky dojazd sunf
Marc Hirschi na Valónskom šípe (© Cor Vos | Team Sunweb)

 
Skvelú sezónu mal taktiež Richie Porte, ktorý po neštastných pádoch na Tour de France za posledné roky obsadil tretie miesto v celkovom hodnotení na Tour. Pridal k nemu aj tradičné víťazstvo na Tour Down Under na domácej pôde.
 
Pre Petra Sagana začala sezóna skvelo, no jediné čo mu v nej chýbalo bolo víťazstvo, ktoré prišlo až na Gire desiatej etape, keď v kopcoch prekvapil niektorých z najlepších vrchárov sveta a prišiel si po sólo víťazstvo. Menšie sklamanie Peter prežíval na Tour de France, kde ho o ôsme kariérne víťazstvo v bodovacej súťaži pripravil jeho minuloročný tímový kolega Sam Bennett. Na monumente Miláno – San Remo obsadil skvelé štvrté miesto. Petrovu sezónu ešte zhrnieme samostatne.