Tour de la Guadeloupe 2011

5.8.2011, 23:41 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Tour de la Guadeloupe (2.2) sú desaťetapové preteky 2. kategórie, ktoré v sebe skrývajú kopec exotiky. Guadeloupe je skupina ostrovov v Karibiku patriacich Francúzsku a celých 1340 km ročníka 2011 sa odjazdí na centrálnom ostrove, ktorý má 1400 km².
Cyklistické preteky pod hlavičkou UCI sa tu jazdia od roku 1981 a okrem veľmi dobrého obsadenia a špičkovej organizácie sa tešia aj obrovskej publicite, ktorá vo svete nemá obdobu. "Neviete si predstaviť ako všetkých 400 000 obyvateľov guadeloupeostrova sleduje tieto preteky. Miestna televízia venuje pretekom 24 hodín denne, takže o priamych prenosoch či štúdiu s piatimi komentátormi nemusím ani hovoriť. Každý deň je pri trati zhruba stotisíc divákov a rozhovory pre médiá niekedy poskytujete dokonca aj na hoteli," približuje toto podujatie Martin Fraňo.
Každý rok sa tu zíde zhruba 150 cyklistov v 28 tímoch čo je na druhú kategóriu pretekov UCI veľká rarita. Viac než polovica štartovej listiny patrí francúzskym či miestnym celkom. Týchto exotických pretekov sa takmer každý rok zúčastňujú aj slovenskí cyklisti. V roku 2006 sa dokonca Martin Prázdnovský stal celkovým víťazom. Vlani tu zvíťazil Španiel Francisco Mancebo, ktorý sa päťkrát v kariére dostal do najlepšej desiatky Tour de France celkovo a v rokoch 2004 a 2005 skončil na Vuelte tretí.
Okrem Slovenska tento rok štartuje napr. tím USA do 23 rokov, švajčiarsky Velo Passion či nemecký Bianchi Berlín a reprezentácie Japonska a Kazachstanu.

Slovensko tento rok odcestovalo do Guadeloupe v tomto zložení:
pretekári: Roman Broniš, Martin Fraňo, Maroš Kováč, Pavol Polievka, Ján Šipeky,  Ivan Viglaský
šéf tímu: Zuzana Vojtašová
mechanik: Marek Varhaňovský, masér: Dagmar Varhaňovská

Konečný zisk UCI bodov (12):
2a. etapa: Kováč 2. miesto - 5b
6. etapa: Šipeky 3. miesto - 2b
7. etapa: Broniš 2. miesto - 5b





Hodnotenie pretekov od Martina Fraňa: "Celá naša výprava zhodnotila preteky ako fantasticky zorganizované, náročné trasou aj podnebím. Publicita a divácky ošiaľ sú na tomto ostrove niečim výnimočným a nikde inde to nezažijete. Tri pódiové umiestnenia sú super, no chýbalo nám aj trochu šťastia na etapové víťazstvo. Tiež škoda zdravotných problémov najmä v úvode. Veríme, že sa tu ešte budeme mať možnosť vrátiť."


9. etapa - 14.8. - nedeľa: Abymes > Abymes (109 km)
Závrečná etapa už mala oslavný charakter. Jazdila sa na okruhoch v meste Abymes a na záver sa špurtovalo. Vyhral domáci mladík Cédric Ramothe. Slováci sa do špurtu nezapojili.
Celkovým víťazom Tour de la Guadeloupe sa stal Guadeloupčan Boris Carene. Na striebornej pozícii skončil Belgičan Klaas Sys, pred Carterom Jonesom z USA. Zo Slovákov skončil najvyššie Roman Broniš na 36. pozícii so stratou 43 minút. Slovenská cyklistika si z Karibiku odnáša 12 UCI bodov zásluhou dvoch druhých a jedného tretieho miesta. Víťazstvo ušlo o vlások.


8b. etapa - 13.8. - sobota: Baillif > St. Claude (12,6 km - individuálna časovka)
Sobotňajšie popoludnie patrilo časovke na 12,6 kilometra v kopci. To bola posledná šanca pre zmeny v celkovom poradí, ktoré ale tento rok Slováci nemútili, takže sa mohli snažiť iba o pekné etapové umiestnenie. Najlepšie sa umiestnil Maroš Kováč na 25. mieste. Viac než 20 000 divákov natlačených pri trati sledovalo súboj o celkové víťazstvo medzi Belgičanom Sysom a domácim Carenom. 26-ročný Carene poučený štvrtým a druhým miestom (2009 a 2010) zaťal zuby a nedopustil vyzlečenie svojho líderského dresu. Časovku vyhral a pred Sysom má už náskok 1:46 čo by mu malo v nedeľu bez problémov stačiť.

8a. etapa - 13.8. - sobota: Saint-Anne > Baillif (90 km)
Predposledný deň pretekov priniesol dve krátke etapy. V prvej sa Slovákom nedarilo, Kováč, Broniš a Viglaský stratili cez päť minút, Polievka deväť. Vyhral Američan Craddock a žiadne zmeny v celkovom podarí sa nekonali. Naďalej viedol Carene pred Sysom a zdá sa, že sa to už nezmení.


7. etapa - 12.8. - piatok: Gosier > Sainte-Anne (144 km)
Zvlnená siedma etapa opäť priniesla Slovákom bodovú žatvu. Po štvrtku kedy mal Roman Broniš úpal a nedarilo sa mu, sa v piatok otrepal a vydal na únik. Dostal sa do veľmi silnej päťčlennej skupinky s dvoma miestnymi borcami, Kazachom a Američanom. Veľmi dobre spolupracovali až tak, že viac než stočlenný pelotón ich nedokázal dohnať. To je samo o sebe úctyhodné. V poslednom kilometri nastúpil domáci Palmistre a nikto z úniku nemal sily zareágovať. Špurtovalo sa teda už iba o druhé miesto. Tu sa ukázali skúsenosti 34-ročného Broniša, ktorý sa pohodlne vyviezol za Kazachom Gurbunovom a Američanom Newberrym, prešpurtoval ich a "urval" si druhé miesto (5 UCI bodov). Pelotón aj s ostatnými Slovákmi dorazil so stratou 27 sekúnd.


6. etapa - 11.8. - štvrtok: Capesterre > Gosier (162 km)
Dalo sa predpokladať, že Slováci v kopcovitých etapách nevydajú zo seba všetko a budú sa súsrediť na rovinaté etapy. Tá prišla na rad vo štvrtok a do rozhodujúceho úniku sa vydalo jedenásť pretekárov. Slováci tam mali zastúpenie v podobe Jána Šipekyho. Skupinka to dotiahla až do cieľa a v špurte bol 38-ročný skúsený pretekár tretí. Jano získal dva UCI body a zdvyhol náladu v tíme po tom čo v priebehu etapy musel odstúpiť Martin Fraňo. Ostatní Slováci prišli so stratou 4:47, takže zajtra môžeme znova očakávať atak jedného z našich.


5. etapa - 10.8. - streda: Saint-Rose > Capesterre (138 km)
Piata časť Tour de la Guadeloupe sa podobala tej štvrtej. Znova to bola náročná kopcovitá etapa a opäť sa z našich darilo najlepšie Romanovi Bronišovi. Ten sa držal medzi najlepšími a potom keď sa to začalo deliť ostal v druhej väčšej skupinke. Finišoval osemnásty a na víťaza stratil 3:45. Podobne ako v utorok unikli celému štartovému poľu dvaja pretekári. Tí ale nepredstavovali hrozbu pre vedúcich borcov, takže to dotiahli až do cieľa. Vyhral John Carvajar pred Josém Chanconom.
V celkovom poradí ostáva na čele Boris Carene. Roman Broniš sa vďaka dvom pekným etapám posunul takmer o 40 miest dopredu, momentálne je celkovo 36.
Nasledujúce dni už by mali Slovákom viac vyhovovať, tak verme že dosiahnú nejaký dobrý výsledok.


4. etapa - 9.8. - utorok: Petit Bourg > Saint-Rose (137 km)
Kráľovská etapa bola, podobne ako predchádzajúce dni, sprevádzaná silným ďažďom, ktorý na toto ročné obdobie nie je v Karibiku ničím výnimočným. Etapu vyhral Klaas Sys z Belgicka, pred Borisom Carenom, čo sú určite dvaja najlepší borci tohto ročníka. Obaja sú na čele priebežného poradia s veľkým náskokom na konkurenciu.
Slováci pred etapou nemali väčšie ciele preto je 26. pozícia Romana Broniša celkom pekná (+10 min). Mohlo to byť aj lepšie, pretože prvých sto kilometrov sa šlo pretekárovi Sparty Praha dobre, no potom prišla kríza. Ostatní Slováci stratili zhruba pol hodiny.
V stredu je na programe ďalšia z kopcovitých etáp.


3. etapa - 8.8. - pondelok: Lamentin > Petit Bourg (153 km)
V pondelok celú etapu pršalo, vyzeralo to na tropickú búrku, ktorá nie je v Karibiku ničím výnimočným. Diváci videli veľa pádov a na zemi skončil dokonca aj vedúci Carene, ktorý sa ale dal dokopy a pokračoval. Pády sa Slovákom vyhli, no nie technické problémy a kuriozity. Polievkovi spadla ľavá kľuka, ale podarilo sa to našťastie opraviť. Fraňa uštipol divý hmyz ale môže pokračovať.
Nepríjemné počasie a kopec neďaleko pred cieľom rozdelil pelotón ale na záverečný špurt v pelotóne ostalo stále takmer 70 pretekárov. Dobre to vyzeralo u Romana Broniša, ktorý do záverečnej zákruty a mierne kopcovitého záveru vchádzal na šiestej pozícii, no potom sa prepadol na konečné 15. miesto. Ján Šipeky dorazil 34. Ostatní naši pretekái došli so stratou.
V utorok a stredu sú na programe kráľovské etapy s množstvom ťažkých kopcov. Keďže Slováci o celkové umiestnenie nebojujú, nedá sa očakávať výraznejší výsledok. Biť o víťazstvo sa určite budú ľahkí juhoamerickí vrchári. Chvíle našich chlapcov snáď prídu v druhej polovici týždňa.


2b. etapa - 7.8. - nedeľa: Lamentin > Vieux-Habitants (80 km)
Popoludní bolo síce na programe iba 80 kilometrov, ale boli to zväčša kopcovité kilometre. Aj tentoraz sa Slovensko snažilo zamiešať karty a dopredu poslalo Broniša aj Viglaského. Tí však nakoniec nedokázali konkurovať ľahkým vrchárom a stratili 3:41. Vyhral jeden z najlepších venezuelských vrchárov skúsený Miguel Uberto.
Po tomto veľmi náročnom dni sa dostal do vedenia miestny matador Boris Carene. Najlepší zo Slovákov je Ján Šipeky, ktorý ale okupuje až 61. miesto so stratou 17 minút. Slováci tu ale o celkové umiestnenie nebojujú. Za tri dni odstúpilo, alebo najmä nesplnilo limit, už 21 pretekárov čo dokazuje náročnosť podujatia.
Pekne to vyzerá napríklad v bodovacej súťaži, kde je Maroš Kováč na 11. mieste.

2a. etapa - 7.8. - nedeľa: Saint-Francois > Lamentin (113 km)
V nedeľu sa už na náš celok usmialo šťastie. V poludňajšej prvej časti druhej etapy sa naplnili slová Martina Fraňa o útočení na etapový triumf. Polievka s Kováčom atakovali a vyplatilo sa im to, keďže práve Maroš Kováč sa ako kliešť držal celú etapu na čele. V záverečnom špurte štvorčlennej skupinky bol druhý a pripísal si päť UCI bodov. Polievka stratil pol minúty a obsadil 14. pozíciu. Veľká časť pelotónu finišovala so stratou 3:20. Slovenská reprezentácia bola v tejto poloetape štvrtá najrýchlejšia medzi tímami.


1. etapa - 6.8. - sobota: Pointe-á-Pitre > Saint-Francois (164 km)
Už hneď prvá etapa poriadne pomiešala karty v boji o celkové prvenstvo. Veľké horúčavy a až príliš nečakane vysoké tempo poriadne potrhali pelotón. Počas etapy odstúpilo deväť pretekárov a ďalších troch to donútil časový limit, keďže stratili viac než hodinu. Vyhral Belgičan Klaas Sys z tímu Club Rouen, ktorý finišoval úplne sám a celkom prirodzene sa dostal aj do čela celých pretekov. Prvá menšia časť pelotónu prišla do cieľa so stratou 1,5 až 2 minút na víťaza a najväčší balík so štyridsiatimi pretekármi finišoval až so stratou takmer dvanástich minút. Tam boli aj najlepší Slováci menovite Kováč (63.), Polievka (65.) a Šipeky (70.). Vyzerá to tak, že boj o popredné miesta v celkovom poradí jednotlivcov či tímov má už po prvej etape vážne trhliny, ale podujatie je veľmi dlhé a náročné, tak uvidíme.
Náš "spravodajca" Martin Fraňo: "Dnes sme žiaľ veľa nakúpili, takže sa budeme sústrediť na etapové výsledky. Nie sme v ideálnej situácii, lebo je tu poriadna marodka. Polievka má zápal priedušiek, Broniš ťažký úpal a ja mám zlomenú kostičku a natiahnuté väzy v zápästí. Prirátajte k tomu veľmi vlhké a teplé počasie.
Ešte dodám takú pikošku, že preteky ešte ani nezačali a už v piatok ráno nás prepadli v hoteli dopingoví komisári. Všetci sme museli ísť na odber krvi. Berú to tu fakt vážne.
"


Prológ - 5.8. - piatok: Pointe-á-Pitre > Pointe-á-Pitre (4 km)
Presne 160 pretekárov absolvovalo úvodný prológ na štyri kilometre v uliciach najväčšieho mesta Guadeloupe Pointe-á-Pitre. Zvíťazil 20-ročný Američan Nathan Brown z USA U23, ktorého domáci tím je B-družstvo RadioShacku Trek-Livestrong. Slovákom sa príliš nedarilo, najlepší bol Maroš Kováč až na 67. mieste. Po prológu je tak náš celok medzi tímami na 21. mieste. V sobotu je na programe prvá zvlnená etapa s dĺžkou 163,7 km.



Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop