Čanecký opäť s UCI bodmi, tentoraz aj na pódiu

4.9.2011, 22:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Až sedem Slovákov sme mali tento víkend na dvoch srbských jednorazových pretekoch Tour of Vojvodina (v origináli Kroz Vojvodinu) kategórie UCI 1.2. Bol to už 33. ročník tohto dvojpreteku. Logicky sa na štart postavilo to najlepšie v Srbsku a tiež silné výbery sem došli zo Slovinska (dokoca až tri tímy), Maďarska a Grécka. Nechýbal ani tím Slovenska (šesť pretekárov) a pozvanie prijal aj najlepší turecký celok Manisaspor. Práve v tomto družstve sme našli siedmeho Slováka, Mareka Čaneckého. Za naše národné družstvo štartovali Pavol Polievka (43), Matej Jurčo (27), Patrik Tybor (23), Filip Taragel (19), Johann Schwabik (19) a Michael Kolář (18). Pre Pavla Polievku to boli posledné dve podujatia pod hlavičkou UCI pred cestou na MS do Kodane, kde nás bude reprezentovať v časovke, takže toto bolo viac-menej tréningom.

Prvá klasika sa šla v piatok 2. septembra. Mala 155 kilometrov (z Nového Sadu do Pecinci) a kopcovitý charakter. Na začiatku bol klasický únik štyroch pretekárov, ktorý pelotón zlikvidoval. Po poslednom kopci a zjazde sa vpredu usídlila pätnástka pretekárov kde bol žiaľ iba jediný Slovák Čanecký spolu s kolegom a canecky-marek-tureckodomácim Srbom Kasom. "Dobre sme spolupracovali, a takmer každý tím tam niekoho mal, takže pelotón nás nemal šancu dohnať. Desať kilometrov pred cieľom sa začal striedať jeden nástup za druhým čo nám všetkým vzalo veľa síl. Nakoniec sa to predsa len podarilo Slovincovi Gazvodovi a ostatní sme si to rozdali o druhé miesto. Mal som pôvodne pomôcť Kasovi, ktorý tu bol doma a veľmi sa na tieto preteky tešil, no v závere mal bolesti brucha, tak som to skúsil sám," opísal záverečné kilometre 23-ročný rodák z Banskej Bystrice. Marek si nakoniec vyšpurtoval výborné tretie miesto za čo získal 16 UCI bodov čo už asi definitívne poistilo naše dve miestenky na OH v Londýne.
Do cieľa nakoniec došla iba čelná skupina. Celý pelotón radšej z taktických dôvodov odstúpil, aby zbytočne nemrhal silami pred sobotňajším pretekom, resp. dostal sa do výhody oproti unavenej pätnástke z piatka. Cieľ tak nevidel ani jeden cyklista našej reprezentácie.

Druhá klasika opäť z Nového Sadu, tentoraz do Subotice, mala úplne rovinatý charaker, takže sa o všetkom dôležitom rozhodlo v hromadnom špurte 59-členného pelotónu. Vyhral najlepší srbský cyklista súčasnosti Zolt Der. Narozdiel od piatka, v sobotu videlo cieľ všetkých sedem slovenských cyklistov. Schwabik, Jurčo aj Kolář sa chceli zapojiť do špurtu, no iba chceli. Najlepšie dopadol 19-ročný Schwabik keď obsadil desiate miesto. Jurčo bol 12. a Kolář 15.
Pre dvojicu Schwabik-Kolář to boli najmä skúsenosti, pretože iba tento rok vstúpili do kolotoča pretekov 2. kategórie UCI, takže aj preto tím pod vedením Valacha a Dvořáka nemusel odchádzať sklamaný.
Umiestnenia ostatných Slovákov:
Čanecký 19., Taragel 31., Polievka 42. a Tybor 49. - všetci bez straty na víťaza
Doplníme ešte slová Mareka Čaneckého: "Ja nie som dobrý šprintér a Gábor Kasa sa už cítil lepšie, takže som sa mu snažil čo najviac pomôcť k víťazstvu, no nepodarilo sa. Špurtovalo veľmi veľa jazdcov a bolo to také tesné, že sme ešte niekoľko minút po pretekoch nevedeli ako Kasa skončil, či má ísť na pódium, alebo môžeme odísť domov. Až detailné skúmanie cieľovej fotografie ukázalo, že kolegovi chýbalo na tretie miesto iba niečo vyše jedného centimetra."