Čanecký potvrdil formu aj v Kamerune

11.10.2011, 10:30 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Slovensko sa každoročne lúči s cyklistickou sezónou kamerunskými pretekmi Grand prix Chantal Biya (UCI Africa Tour 2.2). Na preteky nesúce názov po prvej dáme tohto afrického štátu sa aj tento rok vydalo zoskupenie pod vedením Martina Fraňa. Šéfa CK Banská Bystrica doplnili Milan Barényi, Roman Broniš, Marek Čanecký, Peter Košút a Ivan Viglaský. Kvôli blížiacim sa prezidentským voľbám sa tento event tentoraz konal o týždeň skôr od 30. septembra do 2. októbra. Cyklistov čakali tri etapy. Okrem viacerých domácich zoskupení sa tu predstavili aj výbery Pobrežia Slonoviny, Francúzska, Švajčiarska, Japonska a Slovenska.

Slováci sa do hlavného mesta tejto stredoafrickej krajiny Yaoundé dostali po leteckej linke z Viedne cez Brusel a Dualu. Prítomnosť Mareka Čaneckého znamenala šancu bojovať o celkový triumf, a to samozrejme len vylepšilo atmosféru v tíme. Už v minulých rokoch sa tu podarili dobré výsledky najmä zásluhou Petra Košúta, no tie úplne najvyššie priečky v celkovom poradí atakované neboli.

Ešte pred samotným štartom Slováci prejavili svoju štedrosť a pre miestny zväz pripravili pár darčekov pozostávajúcich najmä z cyklistického vybavenia, ktoré tunajší, najmä mladí cyklisti, si nemajú šancu zabezpečiť.

V piatok 30.9. sa už všetko sústredilo na prvú etapu. Jej priebeh opisuje Marek Čanecký takto: "Ja som tu už raz štartoval, bolo to pred dvoma rokmi a ako mladé ucho som sa v prvej etape dosť zničil. Tento rok sme sa snažili pracovať rozumne a pri nástupoch a ich chytaní sme sa všetci striedali. Nakoniec sa vytvoril silný únik kde som bol spolu s Bronišom, dvoma Švajčiarmi, troma Francúzmi a zopár Kameruncami." Lídrom domácich bol Yves Ngock Ngue, ktorý získal na túto sezónu angažmán vo Francúzsku, no kvôli problémom s vízami musel ostať v Afrike. Práve tento borec čelnej skupine ušiel. "Ngue sa celé preteky šetril, všetci domáci na neho pracovali a desať kilometrov pred cieľom zaútočil. Ostatní v úniku akoby by mu neverili, že môže vyhrať a ostali pokojní. Ja som sa pokúšal vyprovokovať tempo, potom som aj útočil, ale silní Švajčiari ma nepustili," doplnil Banskobystričan. Ngue nakoniec pohodlne finišoval s veľkým náskokom 2:50 a deväť ľudí, ktorí vydržali v úniku, si to rozdalo o druhú priečku. V špurte nastal málo výdaný slovenský súboj, kedy Broniš tesne porazil Čaneckého a bolo z toho výborné druhé a tretie miesto.

V sobotu sa naši pokúsili zopakovať výkon z prvej etapy. Situáciu mali pod kontrolou kamerunské manšafty a nedovolili žiadny klasický únik. "Trhalo sa to v posledných kilometroch kde bolo viacero ťažkých stien (kopcov, pozn. red.). Najlepšie sa tu ukázali Európania a od nás som tu ostal ja opäť s Bronišom. Až do úplného záveru som súperil s dvoma Švajčiarmi, ktorých som si v cieľovom stúpaní vychutnal." Marek si na svoje konto pripísal druhú víťaznú etapu na pretekoch 2.2 čo sa v tejto sezóne žiadnemu Slovákovi nepodarilo. Na štvrtom mieste finišoval s odstupom 14 sekúnd  Broniš. Lídrom ostal Ngue, ktorý mal samozrejme pohodlný náskok. Čanecký s Bronišom sa dostali do čela bodovacej klasifikácie.

canecky-kamerunV záverečný deň sa naši sústredili na pomoc Marekovi aby sa udržal na druhej priečke celkového poradia. Etapa bola typickým vyvrcholením a finišovalo sa na najväčšom námestí hlavného mesta Yaoundé. "Očakávali sme špurt, takže som si iba strážil celkovo tretieho Reichenbacha z prestížneho švajčiarského tímu Atlas. Neďaleko pred koncom bol ešte kopec, kde zaútočil jeho kolega Fumeaux, ale jemu o celkové poradie nešlo, takže som ostal pokojný. Škoda, že sa mu nakoniec podarilo vyhrať, lebo by som si mohol vybojovať ďalšie víťazstvo," opísal etapu Čanecký. 23-ročný pretekár Manisasporu nakoniec vyhral špurt pelotónu a ukoristil si aspoň druhé miesto.

Mladý Slovák bol jasne nalepším cyklistom na týchto pretekoch. Okrem celkového druhého miesta zašiel v etapách krásne výsledky, keď bol raz prvý, druhý aj tretí. Vyhral bodovaciu a dokonca aj vrchársku súťaž. Celkovo získal 45 UCI bodov. Roman Broniš si vyjazdil jedno druhé miesto a celkovú štvrtú pozíciu čo znamená 17 UCI bodov. Ostatní Slováci najmä podporovali túto dvojicu a všetci sa pohybovali v prvej polovici výsledkovej listiny.
"Som veľmi spokojný s týmito pretekmi. Šlo sa mi dobre a konečne po dlhej dobe som sa mohol spoľahnúť na skvelú pomoc tímu. Fraňo a spol zasa boli radi, že sme boli úspešní. Získali sme nejaké financie na odmenách klasicky podľa tabuľky UCI. Nebolo to nič obrovské ale všetci sme sa rozdelili rovnakým dielom a na kávu vyšlo každému (úsmev)," uzavrel Čanecký.

62 bodov si Slovensko pripíše do rebríčka UCI už na novú sezónu 2012, takže vo februári nebudeme začínať od nuly ale veľmi pekných 62 bodov. Tieto body sa ale započítavajú do boja o miestenky na OH 2012. Slováci však na druhú miestenku strácali pred pretekmi zhruba 90 bodov čo teda výlet v Kamerune žiaľ nepokryl. Asi ako rozhodujúce sa ukázalo to, že sme vďaka rôznym faktorom nebodovali na domácich pretekoch Okolo Slovenska.