ME v Herningu: V ITT do 23 rokov bol z našich lepší Babič + vyjadrenia

3.8.2017, 08:00 | Slovensko a Slováci | Redakcia C-I.sk

st 2.8. rovinata etapa 10:30 Herning > Herning 18,2 km Pirrone

Úvodnú disciplínu na ME v Herningu ovládli talianske juniorky. Elena Pirroneová zvládla 18 200 metrov za 25 minút a 18 sekúnd vďaka čomu získala zlatú medailu. Jej kolegyňa Letizia Paternosterová zaostala o osem sekúnd. Tri viac stratila Dánka Emma Jördensenová. Ďalšie pretekárky už mali rádovo väčšie straty. Aktuálna majsterka Slovenska Petra Machálková obsadila 32. miesto so stratou 2:58. Za ňou skončili tri pretekárky, tesne pred ňou Češka Elizabeth Ungermanová, ktorá ju v Žiari porazila takmer o dve minúty.

st 2.8. rovinata etapa 12:45 Herning > Herning 31,5 km Leknessund

Aj medzi juniormi sa z medaily tešilo domáce Dánsko, ale opäť nie zo zlata. To si vybojoval Nór Anderas Leknessund, ktorý zvládol 31 kilometrov za 39:16 a o šetrnásť sekúnd zdolal domáceho Juliausa Johansena. Leknessund vyhral tento rok na medzinárodných pretekoch už tri časovky, takže bude určite žiadaným artiklom na prestupovom trhu. Tretí bol Sébastien Grignard z Belgicka.

Z našich pretekárov bol rýchlejší Lukáš Kubiš, ktorý za Nórom zaostal o 3:21 a klasifikovali ho na 33. mieste. Matúš Štoček zaznamenal 42. pozíciu +4:05. Kubiša by mohol tešiť fakt, že zdolal českého šampióna v tejto disciplíne zo Žiaru nad Hronom, hoci v júni bol ešte o viac ako minútu a pol pomalší. V globálnom pohľade nie sú umiestnenia našich pretekárov dobrou vizitkou. Potrvdzuje sa, že v časovke za svetom zaostávame.

st 2.8. rovinata etapa 15:00 Herning > Herning 31,5 km Mathiesen

Na tretí pokus to už domácim vyšlo. Kategóriu žien do 23 rokov, ktorá sa prvý raz na týchto ME oddelila od elitných žien, ovládlo dánske duo Pernilla Mathiesenová - Cecilie Ludwigová. Rovnakú trasu zvládli iba o dve minúty pomalšie ako najrýchlejší juniori. Na pódiu ich doplnila Nemka Lisa Kleinová.

Slovenky zviedli medzi sebou tesný súboj, ktorý zvyčajne vidíme aj na národnom šampionáte. Tentoraz bola rýchlejšia Tereza Medveďová, a to o deväť sekúnd ako Lucia Valachová. Skončili na konci druhej desiatky a okrem exotiky zdolali aj pár pretekárok z lepších krajín. Príliš im nenadelila ani výsledkovo podkutá Češka a Medveďovej kolegyňa Nikola Nosková, ktorá brala 16. pozíciu.

št 3.8. rovinata etapa 09:30 Herning > Herning 31,5 km Van Dijková

V hlavnej ženskej kategórii obhájila minuloročný titul Ellen van Dijková, ktorá prišla do cieľa s minútovým náskokom pred druhou v poradí Ann-Sophie Duyckovou. Belgická pretekárka musela bojovať o striebornú medailu, pretože na chrbát jej dýchala Anna van der Breggenová, ktorej nakoniec chýbalo len šesť sekúnd, aby v tejto disciplíne vybojovala rovnakú priečku ako pred rokom.

1. VAN DIJK Ellen Holandsko 40:33 16
2. DUYCK Ann-Sophie Belgicko 00:58 11
3. VAN DER BREGGEN Anna Holandsko 01:04 6
4. BRAND Lucinda Holandsko 01:59 5
5. RITTER Martina Rakúsko 02:06 4

št 3.8. rovinata etapa 12:15 Herning > Herning 31,5 km Asgreen

Pretekári do 23 rokov súťažili v náročných podmienkach, pršalo, na trati bolo mokro a fúkal vietor. S touto situáciou sa najlepšie vysporiadal domáci borec Kasper Asgreen, ktorý prekonal trasu za 37:33 a dobyl európsky časovky titul. Len dve sekundy za ním zaostal jeho krajan Mikkel Bjerg, ktorý predviedol vynikajúci výkon, keďže má iba osemnásť rokov. Usporiadateľská krajina sa tak teší z prvých dvoch miest rovnako ako v ženskej kategórii do 23 rokov. Na pódium sa dostal aj francúzsky zástupca Corentin Ermenault, ktorý v minulej edícii finišoval na štvrtej priečke.

Zo slovenských jazdcov predviedol lepší výkon Adrián Babič, ktorý dosiahol čas 40:55 a v cieli bol klasifikovaný na 34. mieste. Od začiatku bol na trati rýchlejší ako Juraj Bellan a takmer celý čas bol medzi nimi rozdiel približne tridsať sekúnd, čo sa ukázalo aj v cieli. Menej skúsený a muskulatúrnejší Babič si vypracoval náskok v pasáži proti vetru, ale v druhej polovici a jazde s vetrom do chrbta alebo bočným už ostal na rozdiele od Bellana. Jazdec Dukly Banská Bystrica obsadil 41. priečku s výsledkom 41:26. Podarilo sa im poraziť viacero pretekárov aj so zaujímavých krajín.