V septembri vyvrcholil Slovenský pohár na ceste, kto ovládol jednotlivé kategórie?

27.9.2017, 16:00 | Slovensko a Slováci | Slov. zväz cyklistiky
Pomaly ale isto máme za sebou ďalšiu cyklistickú sezónu. Nepretekalo sa len v kruhoch WT, HC či na menších podujatiach, ale súperilo sa tiež o Slovenský pohár. Dvadsať pretekov a stovky pretekárov vo všetkých kategóriách už svojich víťazov spoznali. Nastáva tak obdobie bilancovania. Článok je z dielne Slovenského zväzu cyklistiky.

Jednoznačné víťazstvá s veľkým náskokom

Najprv sa pozrieme na kategórie našich nádejí do budúcna. U dievčat bola najlepšia Tereza KurnickáCyS - Akadémia Petra Sagana, ktorá získala 404 bodov, pričom bodovala bez dvoch na každom podujatí. Bodíky sa k jej menu nepripísali len v Kláštore pod Znievom a Zlatníkoch. Pred druhou Miriamou Čišeckou mala po posledných pretekoch na Martinských holiach náskok 51 bodov. Túto kategóriu absolútne ovládol projekt Petra Sagana, prvé štyri dievčatá sú totiž pod jeho patronátom. Kurnickú s Čišeckou na pomyselných stupňoch pre víťazov doplnila Adélia Hodásová.

Žiacka kategória u chlapcov sa rozdelila na dve podkategórie starších a mladších. Tu boli víťazstvá ešte dominantnejšie. U mladších ho získal Matthias Schwarzbacher z tímu ŠK Železiarne Podbrezová. Bodoval na každom podujatí a dokopy nazbieral 418 bodov. Pred druhým Jergušom Palajom (KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava)mal náskok až neuveriteľných 166 bodov. Tretí s najvyšším počtom bodov taktiež pochádza z tímu z nášho hlavného mesta a stal sa ním Samuel Novák. U niečo starších chlapcov vyhral pohár Martin SvrčekCyS - Akadémia Petra Sagana. Počas sezóny nazbieral 449 bodov a na svojho tímového kolegu Jakuba Slivku mal náskok 157 bodov. Chalanov zo Žiliny doplnil tretí Lukáš Kunštár z podbrezovského projektu.

O niečo staršie deti pretekali v kategóriách kadeti/kadetky. U dievčat dokázalo bodovať sedemnásť Sloveniek, najúspešnejšou bola Radka PaulechováCyS - Akadémia Petra Sagana, ktorá získala 395 bodov. Sekundovala jej kolegyňa Viktória Knapcová. Rozdiel medzi nimi rozhodne nebol veľký, 63 bodov predznamenávalo súboj až do záveru. Tretia skončila so 276 bodmi reprezentantka MšK Žiar nad Hronom - CK Simona Záhorcová. Husársky kúsok sa podaril Marekovi Bugárovi (PROefekt team). Z dvadsiatich pretekov nebodoval až na siedmych, no predsa sa mu podarilo celkovo vyhrať. V kategórii kadetov skončil druhý Dávid Sikora (CyS - Akadémia Petra Sagana) a tretie miesto pre tento rok si odnáša Andrej Zelina zo Žiaru nad Hronom.

Neohrozená Dukla a juniori

Na Slovensku máme stále problém s počtami žien, a tak sa nežnejšie pohlavie spojilo s juniorkami. Vznikla tak zaujímavá možnosť komparácie už žien a ich nasledovníčok. Najlepšie zo všetkých obstála Petra Machálková z CyS - APS, ktorá získala 335 bodov. Z junioriek bola druhou najúspešnejšou Júlia Hrtánková (Finančné centrum Team) a tretia skončila Laura Debnárová, teda tímová kolegyňa víťazky. Celkovou víťazkou u žien sa zase stala Alžbeta Pavlendová, teraz už Bačíková, ktorá na Machálkovú stratila 66 bodov. Na druhom mieste s počtom bodov 183 skončila Monika Kadlecová (CK EPIC Dohňany). Súboj o druhú priečku, ktorý zviedla s Líviou Hanesovou, bol však veľmi tesný. Cyklistka CK Banská Bystrica stratila na striebornú pozíciu len dva bodíky. Získala ich 181.

U juniorov sa už viackrát ukázali najmä Matúš ŠtočekMatej BlaškoCyS - Akadémia Petra Sagana. A aj juniorská kategória Slovenského pohára patrila tejto dvojici. Ako silnejší sa ukázal Matúš, ktorý získal 551 bodov, pred kolegom získal slušný náskok 87 bodov. V nasledujúcej sezóne bude svoju kariéru štartovať v talianskom klubovom celku Palazzago. Tretí v poradí skončil ďalší účastník svetového šampionátu v Bergene Adam Foltán zo Žiaru nad Hronom. Pri jeho mene svieti číslovka 395. No a na záver to najlepšie. Kategória Elite, kde dominoval náš najlepší a jediný kontinentálny celok. Dukla Banská Bystrica. Jazdci tímu obsadili prvých šesť priečok, napriek tomu, že sa nezúčastnili všetkých kôl pre kolízie s medzinárodnými podujatiami.  Napriek tomu dokopy získali viac ako 2-tisíc bodov. Meno víťaza neprekvapí. Stal sa ním Patrik Tybor, nasledovaný Martinom MahďaromJurajom Bellanom. Hegemóniu "duklákov" narušil až siedmy Juraj Lajcha z CK Spartak Tlmače. Marek Čanecký skončil desiaty so ziskom 162 bodov. Zaujímavé je tiež to, že sa v klasifikácii objavili aj všetci naši profíci z Bory - Hansgrohe. Peter Juraj Saganovci, Michael KolářErik Baška totiž absolvovali spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v Žiari nad Hronom, ktoré boli taktiež súčasťou kalendára Slovenského pohára 2017.

V súťaži tímov jednoznačne medzi mládežníkmi do 18 rokov dominovala CyS – Akadémia Petra Sagana so ziskom 5697 bodov, pred MŠK Žiar nad Hronom – CK (2142 bodov) a ŠK Železiarne Podbrezová a.s. (1376bodov). Medzi dospelými rovnako jednoznačne kraľovala Dukla Banská Bystrica (1842 bodov) pred CyS – Akadémiou Petra Sagana (462 bodov) a CK Spartak Tlmače (438 bodov).