Banskobystrická Dukla posilňuje zostavu o štyroch pretekárov, zlomili aj Čaneckého

1.11.2017, 14:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko, Dukla
V posledných rokoch sa cyklistický oddiel vo Vojenskom športovom centre Dukla teší priazni vedenia a zdá sa, že nič na tom nezmenila ani jarná výmena na pozícii riaditeľa, keď Richarda Galoviča vystriedal Roman Benčík.
 
Cyklisti postupne zlepšujú materiálne zabezpečenie, počet sponzorov i partnerov sa už dostal k dvom desiatkám a od budúcej sezóny budú mať k dispozícii aj ďalšie tabuľkové miesta pre pretekárov s profesionálnym kontraktom. Dres Dukly si oblečie aj Marek Čanecký (doteraz Amplatz-BMC), ktorý bude v slovenskom kontinentálnom tíme pôsobiť prvý raz a ukončí osemročné pôsobenie v zahraničných celkoch. Blízko k podpisu zmluvy je aj náš aktuálne najlepší dráhar Filip Taragel (Firefly), ktorý za Duklu jazdil ako dvadsať trojkár v sezónach 2012 až 2014. Tradične dostanú šancu aj prvoročáci. Martin Fraňo si z ročníka 1999 vybral Matúša Meliša (Finančné centrum Team) s Jakubom Varhaňovským (ŠK Železiarne Podbrezová a.s).
 
 
canecky 2017 peloton azef
Marek Čanecký po štyroch rokoch opúšťa Amplatz-BMC (@ VeloImages)
 
 
S kontinentálnou licenciou sa už počas sezóny rozlúčil Kristián Zimány a po vzájomnej dohode aj kvôli nepresvedčivým výsledkom odchádza dvojica Jozef Palčák a Luboš Malovec. Po Malovcovi a možno aj Zimánym pravdepodobne siahne klubový tím CK Spartak Tlmače, ktorý sa snaží každoročne posilňovať.
 
Ostatní jazdci budú v našom jedinom kontinentálnom celku pokračovať. V budúcej sezóne teda bude za Duklu pretekať šesť eliťákov a šesť dvadsať trojkárov. Nový profesionálny kontrakt získajú okrem Čaneckého s Taragelom aj Ján Andrej Cully a Juraj Bellan. Ostatní dvadsať trojkári budú naďalej jazdiť so štatútom amatérskeho mladého športovca so šancou o zmluvy zabojovať.
 
Od Mareka Čaneckého očakáva vedenie naplnenie líderskej pozície spočívajúcej v získavaní UCI bodov i mentorstva mladých spolujazdcov v pelotóne. Bude želiezkom v ohni pri zvlnených až kopcovitých jednorazovkách i etapových pretekoch. V tíme Amplatz-BMC bol spokojný a hoci pri Matejovi Mugerlim a Hermannovi Pernsteinerovi (prestúpil do Bahrajnu-Merida) nedostal priestor na všetkých pretekoch, vedenie rakúskeho celku mu ponúklo lepšiu zmluvu a až do polovice októbra o nej rozmýšľal. Rovnako dostal ponuky aj z ďalších zahraničných kontinentálnych tímov, no rozhodol sa vrátiť domov a prijať novú výzvu.
 
Zaujímavosťou je, že za bývalého vedenia cyklistickej Dukly ponuku nikdy nedostal, intenzívne sa o jeho služby začal zaujímať až Fraňo, no v prvých dvoch rokoch jeho pôsobenia vo VŠC Čaneckého nepresvedčil.
 
 
canecky 2017 repre me pred starotm
Marek Čanecký s Filipom Taragelom na ME (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Filip Taragel je pretekárom na vyslovene rovinaté terény. Mal by aspoň sčasti riešiť chronický dukliansky problém so šprintérmi. Podobne ako Martin Haring v MTB bude mať ale Filip svoj program aj na dráhe, ktorej sa venuje a je momentálne našim najlepším mužom. Jeho prestup ale zatiaľ nie je oficiálny, takže vyjadrenia budeme publikovať neskôr.
 
Z juniorov končiacich mládežnícku kariéru boli Matúš Meliš a Jakub Varhaňovský pomerne jednoduchou voľbou. Skončili na piatom, resp. šiestom mieste v poradí Slovenského pohára juniorov a pretekári pred nimi ešte ostávajú medzi juniormi. Výnimkou je Matúš Štoček, ktorý chce pôsobiť za našimi hranicami. Tak Melišovi ako aj Varhaňovskému zostavoval tréningové plány reprezentačný tréner U23 Adam Szabó, takže ak pri reprezentácii ostane, bude môcť s nimi spolupracovať na ďalšej úrovni.
 
"Myslím, že sme v spojitosti s vedením VŠC Dukla urobili maximum v zložení kádra pre rok 2018. Dlho sme sa rozprávali, aby sme vytvorili čo najlepší tím, ktorý si bude rozumieť po športovej aj ľudskej stránke. Myslím, že sa nám to podarilo a ničím lepším už momentálne Slovensko na kontinentálnej úrovni nedisponuje. Obe tréningové skupiny v Banskej Bystrici aj Trenčíne to posilní. V tomto zložení nás, verím, čaká opäť úspešnejšia sezóna ako tá tohtoročná. Viacročné kontrakty majú len Tybor, Čanecký a Haring, ostatní samozrejme musia ukázať, že do tímu patria. Pred nikým dvere nezatvárame, a pokiaľ sa počas sezóny 2018 na Slovensku niekto naozaj ukáže, záujem určite máme," zhodnotil zostavu manažér tímu Martin Fraňo.
 
 
dukla 2017 vlak 1 jaro
Jazdci Dukly vedú pelotón (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Fraňo mal v lete záujem podpísať aj dvojicu stážistov Adrián Babič - Adam Szász, ktorá sa mohla ukázať a zabojovať o budúcoročný kontrakt. Svoju šancu nevyužili.
 
Prvé stretnutie pretekárov sa uskutoční už na budúci pondelok. Absolvujú trojdňový teambuilding vo vojenskom útvare Lešť. Takmer rovnaký výcvik absolvovali v novembri 2012 na Lešti jazdci Quick-Stepu s Tomom Boonenom a Markom Cavendishom. Aj Dukla tento kemp plánuje ako upevnenie tímového ducha v ťažkých bojových podmienkach. Mladíci Cully, Bellan, Oros, Foltán a Vlčák následne odletia na záverečný etapák sezóny do Rwandy (12-19. novembra).
 
 
Dukla Banská Bystrica 2018
Športový riaditeľ, tréner pre BB skupinu: Martin Fraňo
Asistent športového riaditeľa, tréner pre TN skupinu: Maroš Kováč
Športový manažér, tajomník za VŠC: Michal Szalma
Mechanik: Vladimír Mikuš
Masér: Tomáš Líška
Fyzioterapeuti VŠC: Radovan Jambor, Ján Strásky
PR manažérka: Katarína Ďurková
Pretekári s profesionálnym kontraktom: Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Martin Haring, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Filip Taragel (v rokovaní).
Mládežnícka časť tímu so statusom zmluvného športovca U23: Adrián Foltán, Samuel Oros, Martin Vlčák, Matúš Meliš, Jakub Varhaňovský.
 
 
Rozhovor s Marekom Čaneckým po prestupe
 
Po niekoľkých rokoch v zahraničí, hlavne v Turecku a Rakúsku, si sa rozhodol prijať ponuku a vrátiť sa do Banskej Bystrice. Prečo si sa rozhodol pre Duklu?

Po necelých siedmich rokoch odjazdených v zahraničných tímoch s dobrými výsledkami, ale aj zážitkami,  som si tak uvedomil, že som si stále nesplnil svoje osobné sny, ciele v mojom živote. Napriek super podmienkam som musel veľakrát uprednostniť politiku daného tímu, kde som nikdy nemohol povedať nie. Ale nikdy som to nebral ako porážku, ale snažil som sa ísť ďalej a dostať zo seba maximum. Pevne verím, že s novým tímom sa mi konečne podaria naplniť moje osobné ambície, o ktorých už tak dlho snívam a tvrdo na nich pracujem. Som plne odhodlaný zaujať pozíciu lídra na ťažkých pretekoch. Podmienky v Dukle sú už na veľmi dobrej úrovni, takže som to určite nebral tak, že idem do horšieho než v Rakúsku.
 
 
Ako si bol spokojný v posledných rokoch, ktoré ciele sa ti podarilo a ktoré nepodarilo naplniť?

Výsledkovo na sebe vidím, že sa zlepšujem a prichádzam do najlepších cyklistických rokov, no stále cítim v sebe rezervu. Stále chýbalo niečo k väčším výsledkom. Tento rok bol celkom úspešný, obhájil som titul v časovke, stál som pri historickom úspechu Petra Sagana, keď tretíkrát po sebe vyhral MS a prepísal tak cyklistickú históriu. Celý svet vníma, že ju prepísal Slovák Sagan a dokonca si dovolím tvrdiť, že ju už nikdy nikto nezmení. Vybojoval som rôzne víťazstvá,  či pódiá na rôznych zahraničných pretekoch. Verím, že v budúcej sezóne v novom tíme, v Dukle,  sa budem môcť konečne venovať aj mojim osobným cieľom, a tak ukázať môj „motor“ , že mám na to bojovať o celkové víťazstvo na pretekoch UCI. Vstupujem do Dukly ako jeden z lídrov, na ktorého bedrách bude tiaha výsledku. Veľmi sa na túto pozíciu teším a dúfam, že ju patrične využijem.
 
 
S akými cieľmi teda chceš vstúpiť do sezóny 2018?

Určite by som chcel obhájiť titul majstra Slovenska v časovke, nominovať sa na ME a MS, kde by chcel štartovať po prvýkrát aj v časovke. Verím, že s Duklou sa na to budem môcť kvalitne pripraviť a nebudem musieť prispôsobovať program iným pretekom. Ako moju najväčšiu výzvu a cieľ po MSR, považujem víťazstvo na Okolo Slovenska, to je taký môj smelý sen. Tento rok bol blízko pódia Patrik Tybor, na budúcu sezónu budeme spolu ešte silnejší a verím, že sa o to pódium budeme srdnato biť s konkurenčnými tímami.
 
 
Budeš mať nových kolegov, hoci mnohých veľmi dobre poznáš, tvoj krátky komentár k nim...

Áno, s mnohými jazdcami sa poznám osobne už dlhšie, aj som s nimi pretekal v reprezentačnom drese. Podobným pretekárom, ako som ja, je Patrik Tybor, ostrieľaný harcovník Dukly, s ktorým sa budeme podieľať spoločne na taktike, budeme zdieľať kapitánsku pozíciu, veľmi sa na túto úlohu teším.  Ďalej sú tam jazdci ako Mahďar či Haring, ktorí by mohli rovnako bojovať o víťazstvá.  Z mladej generácie sa nám tam modelujú najmä dva talenty Bellan a Cully, ktorí dokonca už ku koncu tejto sezóny začali so mnou trénovať a vidím v nich veľký potenciál. Avšak očakávam od nich tvrdú prácu, ktorá im časom donesie zaslúžené výsledky. Do Dukly som prišiel tvrdo bojovať a očakávam rovnaké nasadenie od všetkých. Zatiaľ som príjemne prekvapený entuziazmom tých, s ktorými som mal možnosť zatiaľ trénovať a pripravovať sa. Verím, že s chalanmi si budem rozumieť a chcem, aby sme neboli len bežný tím, ktorý chodí po pretekoch, ale môj cieľ je, aby sme boli tím so silným tímovým duchom, ba čo viac, aby sme boli ako jedna rodina a vedeli bojovať o výsledky bok po boku a pomáhať si. Začíname spoločnou teambuildingovou prípravou na cvičení v Lešti, je to dobrý začiatok ako budovať vzťahy a obetavosť v pomoci jeden druhému v kritických momentoch.
 
 
Si jedným z mála kontinentálnych cyklistov, ktorí vystriedali viacero nielen domácich, ale aj zahraničných tímov. Začínal si v CK Červený  Rak, postupne vystriedal ŽP Podbrezová, CK Banská Bystrica, počas pôsobenia tam si si na rok vyskúšal aj UCI kemp. Ďalej turecký Manisaspor, opäť CK Banská Bystrica a potom tri sezóny v rakúskom Amplatzi. Ktoré obdobie ti veľa dalo, a na ktoré tak najlepšie spomínaš?

Každý tím bol iný a tým pádom aj každý rok. Som vďačný, že som mohol pôsobiť aj v zahraničí,  čo mi dalo veľmi veľa, či už do cyklistickej kariéry, ale aj do súkromného života.  Začínal som v CK Červený Rak, ktorý založil môj starší brat, aby sme mohli vôbec pretekať na slovenských pohároch. Doteraz si pamätám, že moje prvé tréningy a preteky som absolvoval v teniskách. Ďalej to bola ŽP Podbrezová, môžem si dovoliť povedať, že keby nebolo tohto tímu, tak asi ani nebicyklujem.  Dala mi super zážitky v mládežníckych pretekoch, dostal som komplet všetko, čo som potreboval na to, aby som mohol robiť cyklistiku.

Keď som prešiel do U23 a urobil nejaké výsledky vtedy prišiel zánik mužskej časti ŽP Podbrezová. Dostal som šancu v zoskupení CK Banská Bystrica, ktorá čiastočne mužský tím ŽP Podbrezová nahradila a okamžite dostal šancu jazdiť v UCI kempe, kde pôsobil v minulosti napr. aj Chris Froome. Osobne beriem túto sezónu/rok za taký prelomový v mojom živote i cyklistickej kariére. Ocitol som sa prvýkrát v zahraničí, a to hneď sám s lámanou angličtinou. Podmienky boli na vysokej úrovni, ale tréningy boli veľmi ťažké a režim bol veľmi tvrdý. Dokázal som sa v tomto roku presadiť aj v  najťažších pretekoch U23, či dokonca bojovať na Tour de Avenir, kde som porazil mnohé veľké mená, ktoré teraz vyhrávajú veľké klasiky...

Napriek relatívnym úspechom som nedostal žiadnu zmluvu v lepšom tíme, lebo vtedy ešte slovenskí  cyklisti neboli zaujímaví pre cyklistický svet, tak som sa upísal tureckému Manisasporu, kde som pôsobil dva roky. V tom čase, osobne si myslím, že som mal veľmi veľkú fyzickú silu, ale na super výsledky mi chýbala psychická vyzretosť. Ako to býva v živote, aj v cyklistike prichádzajú pády nielen na asfalte. Turecký tím padol počas sezóny, a tým pádom som nemal kde jazdiť. Prichýlil ma jediný tím v tej dobe, dá sa povedať materský klub CK Banská Bystrica. Beriem to ako ďalšiu školu životom, lebo som si uvedomil, že cyklistika nie je len zamestnanie, ale niečo, čo ma baví a radosť z víťazstiev sa nedá opísať. Ďalšiu väčšiu šancu som dostal v rakúskom celku Amplatz-BMC, kde som pôsobil doteraz. Patril som medzi zakladajúcich ťahúňov tohto tímu, začínali sme ako klubový tím a počas pár rokov sme sa vypracovali na najlepší rakúsky kontinentálny tím s mnohými víťazstvami v rakúskej bundeslige, niekoľko rokov po sebe, čo sa iným tímom nepodarilo.
 

Za akých podmienok si podpísal zmluvu v Dukle a aké sú tvoje dlhodobejšie plány, ciele a vízie v tvojej kariére, ktorá sa nachádza momentálne vo vrcholnom období?

V Dukle Banská Bystrica som dostal viacročný kontrakt s možnosťou prestupu v prípade ponuky tímu z vyššej divízie. Som nesmierne rád, že budem pôsobiť v najlepšom slovenskom cyklistickom tíme, navyše doma v Banskej Bystrici. S každým iným tímom sa menia aj ciele a očakávania vedenia. Tie moje osobné, ako aj očakávanie trénerov a strediska, sú si veľmi podobné. Aj preto som sa rozhodol pre Duklu. Mal som viacero možností, napr. Amplatz si veľmi želal predĺženie môjho kontraktu, no rozhodol som sa pre Duklu. Má skvelé zázemie, rozumiem si s vedením, s Martinom Fraňom som toho prežil veľmi veľa. Pozná ma v podstate od malička. Navyše máme rovnaké ciele, a to sú preteky UCI, hlavne Okolo Slovenska, V4, ale Dukla už poskytuje aj oveľa viac možností presadiť sa na UCI pretekoch vyšších kategórií. Ako som vravel, chcem sa prebojovať na ME i MS a mojím tajným snom je i štart na OH v časovke. Verím, že v Dukle nájdem to, čo mi doteraz chýbalo, a teda aby som sa mohol viac ukázať. S možnosťami Dukly, či už fyzioterapeutmi, regeneračnou linkou, využitím hypoxickej miestnosti a množstvom ostatných vecí, ktoré mám k dispozícii priamo v Banskej Bystrici, verím, že konečne dosiahnem to, prečo robím cyklistiku, a to sú víťazstvá na UCI pretekoch. Predsa v Rakúsku sme mali ťažisko skôr na pretekoch rakúskej Bundesligy, kde som toho tiež dosť veľa zažil a niečo aj povyhrával, ale nastal čas ísť ďalej.

Okrem osobných cieľov vidím, že pri dobrej spolupráci a výsledkoch je tu možnosť poskočiť do World Tour tímu Bahrain Merida. Je to dané najmä dobrou spoluprácou Dukly a Meridy, a ja pevne verím, že je to otázka času, kedy sa dostane pretekár Dukly do tímu Bahrain Merida. Samozrejme, nemusí ísť len o mňa.
 
Mojím prestupom do Dukly Banská Bystrica by som chcel nielen naplniť moje osobné ciele, ale aj pozdvihnúť náš najlepší slovenský tím, prispieť mojimi skúsenosťami zo zahraničia a byť jeho pevnou súčasťou. Dúfam, že budeme nielen vyhrávať preteky, ale aj vychovávať mladé slovenské talenty. Ja by som im svojim prístupom veľmi chcel ísť príkladom a pomôcť im, aby naša cyklistika naďalej napredovala.
 
 
Sezónu Dukly budeme sumarizovať v druhej polovici novembra po posledných pretekoch...
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop