Majstrovstvá Slovenska 2012 v pretekoch juniorov

23.6.2012, 15:40 | Slovensko a Slováci | L. Timko a J. Čelestiak

msr-2012-logoKategória juniorov je zo strany verejnosti samozrejme pozorne sledovaná, pretože každý prirodzene medzi chlapcami hľadá, budúcich dobrých cyklistov. Najväčšie šance uspieť na MS v Púchove mala štvorica od našich legendárnych trénerov. Veľa sa čakalo od Daška (Hnát), Bašku (Velits), Zverka (Sitora) a Dubeňa (Novosad).

Táto kategória absolvovala nájazd (Púchov - Lednické Rovne - 8 km) a potom šesť okruhov na známej trase, ktorú absolvujú zajtra aj "eliťáci". Spolu teda 117,2-kilometra.
Úvodné kolá sa šli relatívne pokojne. Až v druhom okruhu sa vytvoril dvojčlenný český únik v zložení Brokeš a Vogeltanz. Dvojička si vypracovala zhruba minútový náskok, no ostatných 55 pretekárov s tým nebolo zmierených a únik bol čoskoro minulosťou. Ďalšie desiatky kilometrov sa šli bez vážneho úniku, až sa to pomaličky začalo drobiť po dvoch hodinách, teda na konci štvrtého okruhu. Vpredu sa objavili traja Češi plus Mário Daško a Juraj Lajcha (obaja Slávia ŠG Kellys Trenčín). Pretekári vpredu sa však trhali a pelotón im bol v pätách. Asi 30 minút pred očakávaným cieľom si v piatom kole odskočili a ešte zväčšili náskok Mário Daško (Slávia ŠG Kellys Trenčín), Ondřej Ponikelský (Mapei Cyklo Kaňkovský) a Michael Kukrle (Tj Uničov). Na začiatku posledného kola bol náskok tejto trojice 50 sekúnd, vyzeralo to veľmi sľubne. V poslednom kole absolútne došli sily Ponikelskému, a vpredu ostali iba Slovák Daško s Čechom Kukrlem.

Majstrom Slovenska sa stal Mário Daško, ktorý ťažil zo spomínaného úniku a pelotón ho v poslednom kole nedokázal zlikvidovať. Mladý cyklista Slávia ŠG Kellys Trenčín vyhral špurt s českým súperom na fotofiniš. 31-členná skupinka, ktorá sa v poslednom šiestom kole oddelila od zostávajúcich mladíkov, stratila v cieli 1:37. Striebro na slovenskej strane si vybojoval celkovo tretí David Zverko (ŠaVS Žiar nad Hronom), ktorý vyhral špurt balíka a bronz získal celkovo piaty Juraj Lajcha (Slávia ŠG Kellys Trenčín), ktorý prešiel cieľom v absolútne zhodnom čase ako Erik Baška (CK Epic Dohňany), ktorému medaila ušla asi tak "o pol chlpa". Slovenskí juniori šli ozaj veľmi dobre, keď sa najmä zásluhou snahy špurtovať až šiesti zmestili do celkovej Top 10. Krásny výsledok.

Napokon sa Erikovi Baškovi musíme ospravedlniť. Detailná štúdia cieľovej fotografie nedala za pravdu časomiere (rozdiel 0,001 sek) a rozhodcovia prisúdili bronz jemu namiesto Lajchu. Jurajovi teda ušla medaila "o pol chlpa".

Medzi juniormi sa stal kráľom púchovských MSR Mário Daško, ktorý vyhral obe disciplíny. David Zverko má na svojom konte striebro aj bronz, Baška taktiež striebro aj bronz. Medaily si teda podelila iba trojica mladíkov.

Tréner Mária Daška a zároveň reprezentácie juniorov Vladimír Hnát:
"Myslím si, že všetci sme veľmi šťastní z toho, ako to dopadlo. Naši chlapci bojovali s o mnoho početnejšími Čechmi rovnocenne, v špurte ich dokonca predčili. Chválim Mária za jeho výborný únik aj špurt. Chlapec si to vydrel a zaslúžene vyhral. V samom závere to už vyzeralo tak, že pelotón nemá až taký záujem dvoch pretekárov vpredu dostihnúť, a tak sa pripravil na špurt. V ňom boli najrýchlejší podľa predpokladov Zverko s Baškom, takže potvrdili svoje kvality. V poslednom kole sa ešte snažil o únik Malovec, no škoda, že ho veľká skupina dostihla. Potom už nemal toľko síl na špurt.
Ako som vravel na začiatku, dopadlo to pre slovenskú juniorskú cyklistiku veľmi dobre a verím, že dobre naladení chlapci už v júli na dvoch prestížnych medzinárodných pretekoch prekonajú zlú sezónu a zabodujú do svetového pohára. Veľmi si potrebujeme vybojovať automatickú miestenku na všetky podujatia svetového pohára, pretože ak sa nám to nepodarí, David Zverko a ďalší nebudú môcť o rok štartovať na všetkých dobrých pretekoch, čo by nás určite veľmi mrzelo."