cx sp 2019
 
Poslednú septembrovú nedeľu prebehlo prvé kolo Slovenského pohára v cyklokrose. Na C1 v Poprade štartovala svetová konkurencia, aj zástupca tímu Corendon - Circus. Zo Slovákov chýbal Martin Haring, ale dobrými výkonmi sa prezentovali Matej Ulík alebo Janka Keseg Števková.
 
 
Muži Elite + U23
 
Muži absolvovali trojkilometrový okruh deväťkrát, teda urobili 27 kilometrov. Štartová listina obsahovala niekoľko zaujímavých mien, na Slovensku sa predstavila silná konkurencia. Svojho vyslanca sem poslalo zoskupenie Corendon – Circus, za ktorý jazdí Mathieu van der Poel, kvalitnú zostavu mala aj Dukla Banská Bystrica, síce Martin Haring kvôli povinnostiam v Turecku v nej chýbal. Štartovali tu však Juraj Bellan, Marek Čanecký, Jakub Varhaňovský a Martin Vlčák.
 
Preteky mužov boli od samého začiatku v plnej réžii dvoch mužov, Tomáša Paprstku z Expres CZ - Tufo Team Kolín a Marcela Meisena z Cirendon – Circus. Títo dvaja cyklisti postupne utekali od svojich súperov a nakoniec zviedli vzájomný súboj o víťazstvo. Nemec Meisen nečakal na cieľovú rovinku, ale odpútal sa od českého jazdca ešte pred finále. Pár metrov pred cieľom si už mohol vychutnávať ovácie publika, vyhral o devätnásť sekúnd a získal 80 UCI bodov. Tretí finišoval belgický cyklista Wietse Bosmans z Creafin - Tuv Sud, ktorý stratil skoro 50 sekúnd.
 
Slovenskú zásastavu najvyššie držal Matej Ulík z Expres CZ - Tufo Team Kolín, ktorému len tesne ušla priečka v najlepšej pätke, len o sedem sekúnd. Šieste miesto v tak nabitej konkurencii je výborný výsledok, získal 20 UCI bodov. Okrem toho, že bol najlepším Slovákom v pretekoch, bol aj najlepším pretekárom do 23 rokov, a dlho okupoval dokonca druhú priečku. Potom sa ale prihlásila únava a Matej začal robiť menšie chyby. Pomyselné druhé miesto v U23 padlo do belgických rúk zásluhou Seppa Romboutsa z tímu Individueel, tretí najlepší dvadsaťtrojkár bol český cyklista Tomáš Kopecký z Pauwels Sauzen – Bingoal.
 
"Veľmi kvalitne zorganizované podujatie, hodné kategórie C1. Trať bola pripravená na vysokej úrovni. Štartové pole vďaka zahraničným pretekárom bolo veľmi silné, preto som išiel do pretekov s cieľom umiestniť  v najlepšej päťke. V priebehu pretekov som sa pohyboval na druhej pozicii a vtedy moje ambície mierili vyššie, lenže som začal robiť chyby, ktoré mi súperi neodpustili," zhodnotil svoje vystúpenie Matej Ulík.
 
Veľmi dobré preteky má za sebou aj Ondrej Glajza z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. Za jedenástu priečku inkasoval osem UCI bodov, pričom na víťaza stratil päť minút. Ďalší slovenskí cyklisti už dostali minimálne kolo. Tretín najlepším domácim jazdcom bol Jakub Kurty z Isako šport, ktorý si na konto pripísal cenné skalpy pretekárov z Dukly. Juraj Bellan a Marek Čanecký obsadili priečky za ním. Body do hodnotenia Slovenského poháru si však pripísali všetci štartujúci.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie mužov (© Ján Melicher pre SZC)
 
Ženy
 
Veľmi silnú konkurenciu mali aj preteky žien. Na štart sa na slovenské pomery postavilo až 24 súťažiacich a nechýbali medzi nimi reprezentantky z krajín ako Holandsko, Belgicko, Rakúsko, Francúzsko, Poľsko alebo Česko. Ženy išli o tri okruhy menej ako muži, konkrétne urobili šesť kôl, teda ich preteky boli vypísané na 18 kilometrov. Zo známych slovenských tvári sa v prvom kole predstavili Janka Keseg Števková, Radka Paulechová alebo Tatiana Jaseková.
 
Slovenskú zástupkyňu bolo vidieť vpredu od samého začiatku. Janka Keseg Števková z celku OUTSITERZ hneď po štarte okupovala druhú pozíciu, lenže dostala defekt a dva kilometre išla na ňom. Prepadla sa až na jedenástu pozíciu. Potom už sa slova ujali pretekárky z cyklistických veľmocí. Najsilnejšou z nich bola Geerte Hoekeová z Xalt Cycling Team, ktorá už posledné kolo išla úplne sama a vyhrala suverénnym spôsobom. Skoro o celú minútu za ňou finišovala druhá Alicia Francková z EXPERZA PRO CX, tretia bola Nadja Heiglová zo SPORTUNION Bikestore.cc-Team, tá stratila už dve minúty.
 
Podobne ako medzi mužmi, aj medzi ženami šieste miesto doslova vybojovala slovenská reprezentantka. Janka Keseg Števková vymenila bicykel a postupne sa začala drať smerom hore. Napriek veľkej smole za sebou nechala všetky krajanky a domov si odniesla 20 UCI bodov a 55 bodov do Slovenského pohára. Takmer celú minútu na ňu stratila Radka Paulechová z CyS - Akadémia Petra Sagana, ktorá za ôsme miesto získala 15 UCI bodov, treťou najlepšou domácou pretekárkou bola Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT, ktorá uzatvárala Top 10.
 
„Trať mi sedela. Odštartovala som výborne, vychádzala som druhá, no po pol kole za depom som dostala defekt na predné koleso. Dva kilometre som išla na defekte, prepadla som sa na jedenáste miesto. Po výmene bicykla som sa postupne prepracovala na šieste miesto. V podmienkach, ktoré mám je zázrak aj šieste miesto. Po výkonnostnej stránke som sa cítila tento víkend výborne, chýbalo mi povestné športové šťastie. Dúfam, že na ďalších pretekoch to bude lepšie.“ povedala Janka Keseg Števková. 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie žien (© Ján Melicher pre SZC)
 
Juniori
 
Svoje súboje zviedli aj juniorskí pretekári, medzi ktorými nechýbali aj reprezentanti zahraničných cyklistických skôr, napríklad z Talianska alebo Poľska, ale nebolo ich tak veľa ako medzi mužmi a ženami. Juniori trojkilometrový okruh prešli päťkrát, pričom v ich kategórii sa už udeľoval menší počet UCI bodov. Z pohľadu Slovenského pohára však pre nich platili rovnaké pravidlá ako v ostatných kategóriách, teda víťaz získal sto bodov.
 
V juniorských pretekoch svoju dominanciu ukázali českí cyklisti, traja sa zmestili do najlepšej štvorky. Matyas Kopecký z Callant - Doltcini CT a Daniel Žvak z Expres CZ - Tufo Team Kolín od samého začiatku viedli preteky, pár kôl im robil spoločnosť ešte Manuel Capra z ASD Veloce Club Borgo. Lenže Talian už do posledného okruhu nastupoval s miernou stratou a nakoniec sa musel uspokojiť s treťou pozíciou. Prví dvaja menovaní zviedli veľmi tesný súboj o výhru, ale Kopecký dokázal súpera urvať z háku v poslednej náročnejšej časti a cieľovú čiaru preťal o osem sekúnd skôr.
 
Vidieť bolo aj slovenského pretekára. Bol ním Samuel Kováč z CKM Poprad, ktorý na ťažkej trati finišoval na piatej pozícii. Jeho manko na víťaza bolo bez piatich sekúnd tri minúty. Kováč si preteky vychutnával, k dobrému výsledku ho hnali aj diváci. Spomedzi domácich jazdcov bol suverénne najlepší, Lukáš Sokolík z TJ Slávia ŠG Trenčín a Matej Piga z CKM Poprad  na neho stratili celú minútu. Všetci traja získali UCI body.
 
„Trať bola veľmi ťažká, asi najťažšia na akej som kedy jazdil. Dosť mi ale sedela. Organizácia bola skvelá, prišlo aj celkom dosť ľudí, takže atmosféra bola naozaj výborná. S výsledkom som spokojný, získal som svoje prvé UCI body, takže určite som spokojný,“ reagoval na svoje vystúpenie najlepší slovenský junior v pretekoch. UCI body mal ešte Matúš Jakub Koreň z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava. 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie juniorov (© Ján Melicher pre SZC)
 
Masters
 
Do programu prvého kola Slovenského poháru sa zmestili aj preteky Masters, ktoré boli rozdelené do tradičných troch skupín, teda na Masters A, Masters B a Masters C. Všetky tri kategórie absolvovali štyri kolá a vo všetkých troch skupinách dominovali slovenskí pretekári. Ich preteky boli zaujímavé už iba v rámci Slovenského pohára, keďže o UCI body sa udeľovali len vo vyššie spomínaných kategóriách.
 
Najviac súťažiacich sa postavilo na štart v kategórii Masters A, konkrétne 21 cyklistov. Od prvého kola sa ujal vedenia Milan Barényi z TREK KCK OSLANY a na prvej priečke sa udržal celé štyri kolá. Postupne si vytváral náskok a nakoniec do cieľa prišiel o dve minúty skôr ako jeho najbližší súper. Tým bol Bogdan Czarnota z Volkswagen Samochody Užytkowe MTB Team, ktorý musel o druhú pozíciu bojovať až do posledných metrov. Pawel Lempart z Team Sport bitku o striebro prehral až na cieľovej rovinke.
 
Kategóriu Masters B absolvovalo jedenásť cyklistov, spomedzi ktorých si najlepšie viedol Branislav Kacina z CLIMBERG SPORT TEAM. Kacina bol zo všetkých účastníkov najrýchlejší, ale aj najmladší. Na stupni víťazov ho doplnili Miroslav Kováčik z CK ROUTE 66, ktorý skončil na druhom mieste o minútu a pol za víťazom, a Peter Šichta z KPHC Turčianske Teplice, ktorý finišoval na treťom mieste o dve minúty za prvým miestom.
 
V najstaršej kategórii, v Masters C, sa predstavili iba dvaja súťažiaci. Spôsobom štart cieľ sa prezentoval Ladislav Longauer z CK Banská Bystrica, ktorý svojmu jedinému súperovi nadelil jedno kolo. Longauer strávil na bicykli 38 minút. Druhým účastníkom týchto pretekov bol Miroslav Pelák z Cykloklub Bardejov.
 
 
Kadeti
 
Aj ďalšia kategória, teda kadeti, sa na trojkilometrovom okruhu predstavila štyrikrát. Štartovali v nej cyklisti, ktorí sa narodili v roku 2004 a 2005. Celkovo štartová listina obsahovala 27 mien, z toho iba jeden jediný nemal v kolónke rodisko uvedené slovenské mesto. Bol ním Jan Luków z MG LKS \"Błękitni\" MEXLLER Koziegłowy, ktorý však už od druhého kola za tými najlepšími začal strácať a v cieli sa mu ušla siedma priečka.
 
Najsilnejším pretekárom medzi kadetmi bol Christian Haas z CKM Poprad, ktorý vo svoj prospech využil aj znalosť tunajšieho prostredia. Matthias Schwarzbacher zo ŠK Železiarne Podbrezová a.s. a Samuel Novák z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava s ním držali krok prvé dva okruhy, od tretieho kola išiel Haas prakticky sám. Jeho súperi sa najskôr snažili doraziť ho, potom sa už sústredili na vzájomný súboj o druhú priečku. Získal ju Schwarzbacher, len o tri sekundy.
 
Ostatní cyklisti už stratili väčší čas ako prvá trojica. Juraj Vrbik z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava sa umiestnil na štvrtej priečke, pričom na víťaza stratil už cez dve minúty, skoro tri. Aj on však musel zviesť tuhý boj o svoju pozíciu, pretože až do cieľa sa za ním hnal Ján Vierik z Obecný športový klub TATRAN Liptovská Osada. Rozdiel medzi nimi dvoma bol iba osem sekúnd. Radovan Ďurčík z Cys - Akadémia Petra Sagana už mal väčší odlep.
 
 
Kadetky
 
Ostatné vekové kategórie už išli dva kolá, takže ich preteky boli skôr šprintom ako vytrvalostnou záležitosťou. Medzi kadetkami sa predstavilo päť dievčat, všetky boli zástupkyne slovenskej cyklistickej školy. Veľmi dobrý výkon predviedla Sandra Bystričanová z ŠKC Liptovská Lúžna, ktorá na bicykli strávila skoro 25 minút, za sebou nechala všetky súperky, a to dosť ďaleko. Za víťazstvom išla od prvého šliapnutia do pedálov a ostatné pretekárky od prvého metra sledovali iba jej chrbát.
 
Skoro o minútu neskôr ako víťazka preťala cieľovú pásku Kristína Tichá z CyS - Akadémia Petra Sagana, ktorej patrilo v prvom kole Slovenského pohára druhé miesto. Tichá je o rok mladšia ako Bystričanová, takže na ťažkej trati si neviedla viac ako dobre. Na pódium sa dostala ešte Daniela Viktória Hulová z Cyklo Klub Dynamax Nitra, jej strata už bola väčšia, ale skončila ďaleko pred ostatnými dvomi účastníčkami pretekov. Linda Paulechová z Novomestský Superbiker a Viktória Klementová z Cyklistický klub Krupina sa v pretekoch poriadne vytrápili. 
 
 
Starší žiaci
 
Oveľa väčšiu konkurenciu sme sledovali v pretekoch starších žiakov, nechýbali medzi nimi poľský alebo maďarský pretekár. Celkovo sa na štart postavilo 36 chlapcov, ktorí si pre divákov pripravili veľmi dramatickú koncovku. Ešte pred ňou sa od samého začiatku ukazovala štvorica cyklistov, ktorí sa už  v prvom kole striasli ostatných účastníkov a spolu pokračovali skoro až do samého cieľa. Za nimi sa hnali ďalší traja cyklisti, lenže už sa do čela dotiahnuť nedokázali.
 
V samom závere sa Lukáš Vranák z CK EPIC Dohňany a Jerguš Medveď z ŠK Železiarne Podbrezová a.s. osamostatnili v čele pretekov a na posledných metroch šprintovali o víťazstvo. Rýchlejší bol Vranák, Medveď sa musel uspokojiť s druhou priečkou. Bol to vôbec najtesnejší dojazd v prvom kole Slovenského pohára. Tretí Jakub Husár z Flaviol - Bike Team Spiš do ich súboja nezasiahol, ale sledoval ho v tesnom závese.   
 
Samuel Fedor z ŠK Železiarne Podbrezová a.s. obsadil štvrtú pozíciu už bez väčšieho boja, ale o držiteľovi piatej priečky opäť rozhodoval šprint. Zapojili sa do neho Adam Mrocek z CK EPIC Dohňany, Matej Hruška z Cys - Akadémia Petra Sagana a Oskar Maska z MG LKS "BLEKITNI" MEXLER. Nakoniec piaty skončil Mrocek a získal tak 60 bodov do hodnotenia Slovenského poháru.
 
 
Žiačky
 
Veľmi pekné zastúpenie bolo aj v kategórii žiačok, bolo o to krajšie, že až na jednu výnimku, všetky dievčatá boli zo Slovenska, čo je dobrý prísľub do budúcnosti. Preteky v tejto kategórii režírovala Dorota Vojtíšková z CLIMBERG SPORT TEAM, ktorá sa odpútala už v úvodnom kole a v tom druhom iba zväčšovala svoj náskok. Za ňou boli naskladané dievčatá z tímu CK EPIC Dohňany, najbližšie k prvej jazdkyni bola Anna Ržoncová, lenže aj ona po dvoch kolách stratila celú pol minútu.
 
Jej kolegyne z tímu, Vanesa Šatková a Lucia Hudoková, stratili ešte viac, ale obe za sebou nechali aj o dva roky staršie pretekárky, takže mohli byť spokojné so svojim vystúpením. Sofia Naňová z CK CYKLOGLAJZA BB sa ku nim snažila priblížiť, stále ich mala na očiach. Nepodarilo sa jej to, takže si prišla po piatu priečku. Jedinou účastníčkou, ktorá neprišla do cieľa bola Julia Wypichová z Luks Toszecka Grupa Kolarska, ktorá spadla a už ďalej nepokračovala.
 
 
Mladší žiaci
 
Ako prví štartovú bránu opustili súťažiaci v kategórii mladších žiakov. Ich preteky odštartovali už o pol desiatej doobeda a aj oni prešli trojkilometrový okruh dvakrát. Náročná trať do popredia vystrelila Michala Šichtu z CYKLISTICKÁ TOUR, ktorý už od prvej prudšej pasáže krúžil vpredu na prvom mieste a nepustil ho až do cieľa. Celkovo strávil na bicykli skoro 22 minút a súperov nechal ďaleko za sebou. Prišiel si tak nielen po víťazstvo, ale aj po priebežné vedenie v Slovenskom pohári.
 
Skoro rovnako tesný súboj prebiehal aj o druhé miesto. Matej Tomáš z CK EPIC Dohňany a Jakub Mikuš z TJ Slávia ŠG Trenčín oň bojovali od samého začiatku, ale Tomáš získaval čas v ťažších pasážach, a aj preto sa do cieľa dostal o 26 sekúnd skôr. Ostatní pretekári už mali väčšiu stratu, do najlepšej päťky sa prebojovali ešte Jakub Pastva z CYKLISTICKÁ TOUR, piaty bol jeho tímový kolega Dávid Kobelár.
 
 
 
 
 
1. 29.9. preteky 2016 SP POPRAD (C1)
všetky kat. clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
2. 6.10. preteky 2016 SP RAKOVÁ (C2) všetky kat.  
3. 13.10. preteky 2016 SP TRNAVA (C2)
všetky kat.  
4. 19.10. preteky 2016 SP LEVOČA všetky kat.  
5. 26.10. preteky 2016 SP PODBREZOVÁ (C1)
všetky kat.  
6. 27.10. preteky 2016 SP TOPOĽČIANKY (C1)
všetky kat.  
7. 23.11. preteky 2016 SP KOŠICE (C2)
všetky kat.  
8. 01.12. preteky 2016 MSR KRUPINA všetky kat.