cx sp 2019
 
Druhé kolo Slovenského pohára hostila Raková. Opäť sa na Slovensku predstavili známe tváre svetovej cyklistiky. Na C2 sa medzi mužmi najviac darilo Braamovi Merlierovi z Belgicka. Medzi juniormi štartoval aj Pavel Bittner. UCI body získali aj slovenskí cyklisti a cyklistky.
 
 
Muži Elite + U23
 
Najdlhšie preteky absolvovala najprestížnejšia kategória. Stretli sa v nej muži a jazdci do 23 rokov, ktorí na ceste za víťazstvom urobili desať kôl, takže ich preteky merali 26 kilometrov. Ani teraz v štartovke nechýbali zvučné mená, do Rakovej prišiel napríklad Braam Merlier z Creafin – Fristads, ktorý vlani súťažil na dvoch známych belgických etapákoch, na Okolo Belgicka a Okolo Valónska. Svojho vyslanca tentokrát neposlal celok Corendon – Circus.
 
Preteky mužov boli záležitosťou najskôr trojice, neskôr dvojice cyklistov. Tomáš Paprstka z Expres CZ - Tufo Team Kolín dlhšiu dobu držal krok s najsilnejším duom, ale do cieľa s nimi neprišiel. Braam Merlier z Creafin - Fristads a Emil Hekele zo Zekof team sa každým kolom zbavovali svojich súperov a v tom poslednom už išli jeden vedľa druhého. Spoločne prišli až na cieľovú rovinku, kde zviedli šprintérsky súboj o výhru. Viac síl si na záver pošetril mladší Belgičan, ktorý tak získal 40 UCI bodov a aj sto bodov do Slovenského poháru. Keďže Merlier štartoval aj v Poprade stal sa novým lídrom.
 
"Dnes to neboli ľahké preteky, pretože včera som štartoval na podujatí v Česku a trochu som v nohách cítil únavu. Na úplnom začiatku neboli zrovna najlepšie. Počas pretekov som videl, že Emil je v dobrej forme. V poslednom kole som bol tiež trochu unavený a súper na mňa vyvíjal tlak, ale v poslednej zákrute som ho predbehol," opísal preteky zo svojho pohľadu víťaz.
 
Pozíciu najlepšieho Slováka z Popradu bránil Matej Ulík z Expres CZ - Tufo Team Kolín, ktorý v prvom kole bol aj najlepším jazdcom v kategórii do 23 rokov. Ulíka tentokrát predbehli dvaja dvadsaťtrojkári, konkrétne  Jarno Liessens z Acrog Pauwelssauzen Balen BC a Seppe Rombouts z tímu Individueel. Mateja v cieli mohla potešiť aspoň skutočnosť, že ku ďalším UCI bodom, získal ich osem, bol najlepším domácim jazdcom, a to suverénne.
 
"Dnes som štartoval z prvej rady, mal som číslo štyri. Trať bola klasická ako býva každý rok, akurát bola dosť podmienená počasím, bolo dosť veľa blata. Je to tu typické, že keď je tu blato, tak je tu veľa kameňov, na čo som doplatil, lebo som dostal defekt. Tam som trochu stratil. S výkonom nie som úplne spokojný, lebo momentálne sa mi nejazdí úplne dobre, tak dúfam, že to bude čím ďalej tým lepšie," zhodnotil preteky a svoj výkon najlepší Slovák.
 
Zo slovenských pretekárov sa do najlepšej desiatky zmestil ešte Ondrej Glajza z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, ktorý finišoval ako ôsmy a získal štyri UCI body. Ďalší domáci zástupcovia už dostali kolo a na UCI body si nesiahli. Najbližšie k nim bol Šimon Vozár z CK CYKLOGLAJZA BB, v silnej konkurencii sa nestratil ani Jakub Jenčuš z Expres CZ - Tufo Team Kolín.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie mužov (© Ján Melicher pre SZC)
 
Ženy
 
Najelitnejšia ženská kategória krúžila na okruhu sedem kôl. Do Rakovej pricestovala silná skupina pretekárok, aj víťazka z Popradu. Druhého kola sa však nezúčastnila Janka Keseg Števková z celku OUTSITERZ, najlepšia domáca cyklistka z úvodného kola. Zo známych slovenských tvári chýbala aj Radka Paulechová z CyS – Akadémia Petra Sagana. Naopak, Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT prišla a snažila sa dosiahnuť najlepší možný výsledok. 
 
Slovenské zástupkyne nemútili vodu na čele pretekov. Tie boli v réžii českých cyklistiek, ktoré celý čas poľovali na Geerte Hoekeovú z Xalt Cycling Team, ale holandská reprezentantka odolala, vyhli sa jej aj technické problémy a získala druhé víťazstvo na slovenskom území. Do cieľa prišla o pol minútu skôr, takže Hoekeová nemusela o výhru bojovať do posledných metrov, o víťazstve rozhodla už skôr. Ani druhá Elizabeth Ungermanová z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav sa o svoju pozíciu nemusela obávať, aj jej sa podarilo striasť svojich rivaliek. Stupne víťazov doplnila Nikola Bajgerová z Team Dukla Praha.
 
"Som prvýkrát na Slovensku, nikdy predtým som tu nebola. Veľmi sa mi páčila trasa v Poprade, a tiež v Rakovej bola trať veľmi pekná. Štartovala som z prvého radu. To, že môžem vyhrať som si začala uvedomovať v poslednom kole, pretože na začiatku pretekov sme boli všetky blízko pri sebe, ale v poslednom kole som si už bola istá že vyhrám, pretože druhá pretekárka už mala na mňa väčšiu stratu. Nie som si ešte istá, či sa predstavím aj na ďalších pretekoch na Slovensku. Teraz chcem ísť domov, absolvujem nejaké preteky v Belgicku, ale rada by som sa ešte tento rok na Slovensko vrátila," tešila sa víťazka.
 
Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT v Poprade obsadila desiatu priečku a rovnako desiata finišovala aj v druhom kole Slovenského pohára. Jaseková nebola ďaleko od ôsmeho miesta, ale zopár sekúnd jej k nemu chýbalo. Domov si odniesla UCI bod. Z ďalších slovenských žien sa v silnej konkurencii dokázali presadiť ešte Tereza Kurnická z CyS - Akadémia Petra Sagana a Martina Šichtová z KPHC Turčianske Teplice. Obe sa dostali do cieľa bez toho, aby ich zozadu dobehla víťazka.
 
„Preteky v Rakovej si okrem technických zručností vyžadovali hrubú silu, ktorá po sobotňajšom štarte v Čechách mne už čiastočne chýbala. Od štartu som šla podlahu a snažila sa získavať v bežeckých pasážach, ktoré mi sedia. Čo som stratila v technike som ale musela neustále dorážať. Dve kolá pred koncom mi už nestačili sily na to, aby som sa posunula na vyššie umiestnenie, čo je škoda, lebo súperky neboli ďaleko,“ zhodnotila svoje vystúpenie najlepšia Slovenka.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie žien (© Ján Melicher pre SZC)
 
Masters
 
Ani v Rakovej nechýbali preteky Masters. Ku tradičným trom skupinám, teda Masters A, Masters B a Masters C sa v druhom kole Slovenského pohára dostali ku slovu aj Ženy Masters. Do ich pretekov nastúpila iba Kateřina Hollá Lindnerová z DK BIKESHOP Racing Team, ktorá tak bola už istou víťazkou. Stačilo jej doraziť do cieľa, čo sa jej nakoniec podarilo v čase 36:18.
 
Najnabitejšie preteky spomedzi Masters boli preteky Masters A. Nastúpilo do nich 24 cyklistov, oproti prvému kolu tak pribudli dvaja jazdci. Ani táto zmena nezastavila Milana Barényiho z TREK KCK OSLANY, ktorý opäť nechal súperov ďaleko za sebou. Barényiho najdlhšie trápil Ondřej Zelený z Eleven Mercedes Mitas, lenže v poslednom kole už aj jemu dochádzali sily. Stratil tak pol minúty. Tretie miesto získal Bogdan Czarnota z Volkswagen Samochody Užytkowe MTB Team.
 
Do kategórie Masters B naskočilo dvanásť mužov. Tam, kde skončil v Poprade, pokračoval v Rakovej Branislav Kacina z CLIMBERG SPORT TEAM. Tiež v druhom kole jeho súperi márne naháňali jeho zadné koleso, Kacina tak potvrdil svoju dominanciu druhým víťazstvom. O minútu neskôr za ním prišiel do cieľa Igor Daniš zo Športového klubu Topoľčianky, Ivan Haas z CK Banská Bystrica stratil takmer dve minúty.
 
V najstaršej kategórii, Masters C, zviedli súboj štyria cyklisti. Ďalší dominantný výkon podal Ladislav Longauer z CK Banská Bystrica, ktorý pár metrov po štarte ušiel svojim súperom a tí sa už ku nemu vrátiť nedokázali. Jozef Potok z CK Cyklošport Kežmarok strávil na bicykli o tri minútu viac, František Kujovič z CK Olympik Trnava zaostal za víťazom o šesť minút. Posledný účastník, Miroslav Pelák z Cykloklub Bardejov, stratil dve kolá.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop dres ms
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Kadeti
 
Štartová listina v Poprade obsahovala iba jedného cudzinca, v Rakovej ich bolo desať, takže slovenským chlapcom vzrástla konkurencia. Do druhého kola Slovenského pohára nastúpilo až 41 kadetov, boli medzi nimi reprezentanti z Poľska, Čiech, ale aj Nemecka. Pretekári v tejto vekovej kategórii krúžili 2,6 kilometrový okruh päťkrát, ich preteky preto merali trinásť kilometrov. Boli tak o tisíc metrov dlhšie ako v Poprade.
 
Účasť cudzincov bolo cítiť aj vo výsledkovej listine. Adam Seeman z TJ Stadion Louny od tretieho okruhu predvádzal šou jedného cyklistu, keďže doslova odletel od svojich súperov. Až do konca sa mu vyhýbali problémy a prišiel si pre suverénne víťazstvo. Najbližším rivalom nadelil minútu.
 
Tesnejšiu bitku zviedli Matthias Schwarzbacher z ŠK Železiarne Podbrezová a.s. a Adam Bernát z DUKLA PRAHA, ktorý preteky absolvovali bok po boku. Slovenský jazdec však záverečné kilometre a metre išiel lepšie, úplne rovnako ako v Poprade. Opäť tak prišiel po druhé miesto, lenže tentokrát v nabitejšej konkurencii. Vďaka silnému záveru si na konto pripísal 80 bodov a ujal sa vedenia v Slovenskom pohári.
 
Druhým najlepším domácim jazdcom bol Christian Haas z CKM Poprad, teda víťaz z prvého kola Slovenského pohára. Haas finišoval siedmy. Tretím Slovákom vo výsledkovej listine bol Samuel Novák z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava, ktorý ukončil predstavenie v pretekoch na jedenástom mieste.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie masters a kadetov (© Ján Melicher pre SZC)
 
Juniori
 
O UCI body bojovali ešte juniori. Tentokrát sme medzi nimi nemohli obdivovať taliansku cyklistickú školu, ale do Rakovej sa prišli ukázať českí, poľskí a aj nemeckí pretekári. Juniori, rovnako ako ženy, krúžili na okruhu sedem kôl. Od šiesteho okruhu sa vpredu vetral iba jeden jazdec, Jan Zatloukal z NUTREND SPECIALIZED RACING, ktorému trať sedela. Zatloukal tak získal 15 UCI bodov, takže misiu, s ktorou ku nám cestoval, splnil do poslednej bodky.
 
Aj ďalšie pozície na stupni víťazov vybojovali českí cyklisti. Matyáš Fiala z ČEZ Cyklo Team Tábor celý čas mal Zatloukala na očiach, ale vrátiť sa ku nemu už nevedel a prišiel si pre druhé miesto. Len desať sekúnd delilo od druhého miesta Pavla Bittnera z Mapei Merida Kaňkovský. Dominanciu českej cyklistickej školy v juniorských pretekoch potvrdila skutočnosť, že až na jednu výnimku, štvrté miesto Marca Brennera z RSG Ansbach/Team BEACON, všetky ďalšie pozície v najlepšej desiatke získali českí jazdci.
 
Najlepším slovenským zástupcom bol Lukáš Sokolík z TJ Slávia ŠG Trenčín, ktorý finišoval na štrnástom mieste. Druhým najlepším domácim jazdcom bol Matúš Jakub Koreň z KAKTUS BIKE-TEAM  Bratislava, pomyselné tretie miesto získal Samuel Kováč z CKM Poprad, ktorý bol v prvom kole najlepším Slovákom, keďže skončil piaty. Samuel tentokrát už nemal toľko šťastia a nakoniec ho víťaz predbehol už na trati.
 
"Pocity mám aj dobré, aj zlé, aj keď sa mi podarilo byť najlepší zo Slovákov. Celkovo som však skončil na štrnástom mieste, čo si myslím, že nie je nejaký úspech. Oproti pretekárom z Česka a iných krajín máme my Slováci veľké rezervy. Takže s pretekmi som mierne nadpriemerne spokojný. Čakal som, že na tak zablatenej trati to bude horšie," reagoval na preteky Lukáš Sokolík.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie juniorov (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Kadetky
 
Aj druhá najmladšia dievčenská kategória oproti prvému kolu zažila nárast súťažiacich. Počas prvého kola sa na trati predstavilo päť kadetiek, tentokrát sa ich počet zdvojnásobil. Do Rakovej prišli nielen slovenské cyklistiky, ale aj pretekárky z Česka. Práve ony boli dominantnými postavami druhého kola, všetky tri Češky sa naskladali do najlepšej štvorky. Úplne najlepšou z nich bola Nikola Navrkalová z KC KOOPERATIVA Jablonec nad Nisou, ktorá si za prvým miestom išla od prvého metra.
 
Celú minútu stratila druhá Natálie Mikšaníková z ACK Stará Ves nad Ondřejnici. Prvou domácou kadetkou, ktorá sa objavila v priestoroch cieľa bola Terézia Ciriaková z CyS - Akadémia Petra Sagana, ktorá sa na stupne víťazov dostala vďaka silnému špurtu. Ciriaková tak narušila hegemóniu českých dievčat, pretože ako jediná zo Sloveniek sa dokázala natlačiť medzi ne. Šprint proti nej prehrala Barbora Jeřábková z IVARCS - AUTHOR TEAM.
 
Priebežné prvé miesto v Slovenskom pohári udržala Sandra Bystričanová z ŠKC Liptovská Lúžna, lenže tentokrát bola až ôsma. Druhá v SP po druhom kole je Kristína Tichá z CyS - Akadémia Petra Sagana, ktorá vďaka šiestej priečke z časti zmazala svoju stratu na vedúcu pretekárku.  
 
 
Starší žiaci
 
Aj v druhom kole sa v kategórii starších žiakov predstavila silná konkurencia. Opäť na preteky pricestovali nielen najlepší domáci cyklisti, ale na Slovensku sa predstavili aj pretekári z Čiech, Maďarska a Poľska. Starší žiaci 2,6 kilometrový okruh absolvovali trikrát, teda ich preteky boli vypísané na takmer osem kilometrov. Táto kategória je veľmi vyrovnaná, o čom svedčila aj druhá kapitola Slovenského pohára.
 
Jej hrdinom bol Adam Mrocek z CK EPIC Dohňany, ktorého od štartu naháňali predovšetkým dvaja súperi. Boli nimi Jan Faltýnek z DUKLA PRAHA a Jakub Husár z Flaviol - Bike Team Spiš. Trojica sa od ostatných odpútala v polovici druhého okruhu. V treťom kole Mrocek a Faltýnek najskôr ušli Husárovi, a následne sa spoločne rútili až do cieľa. Mrocek však na cieľovej rovinke predviedol silný špurt a českému jazdcovi nadelil tri sekundy. O päť bodov sa dostal na priebežne vedúcu priečku v Slovenskom pohári.
 
Samuel Fedor z ŠK Železiarne Podbrezová a.s. na víťaza stratil bez piatich sekúnd pol minúty, bol štvrtý, znovu už na cieľovej rovinke nemusel tlačiť do pedálov. Na druhé kolo nebudú v dobrom spomínať Lukáš Vranák z CK EPIC Dohňany, zlatý z Popradu, ktorému sa tentokrát ušlo šieste miesto. Zrovna nie najlepšie preteky má za sebou aj strieborný z úvodného kola. Jerguš Medveď z ŠK Železiarne Podbrezová a.s. sa musel uspokojiť s deviatym miestom.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie starších žiakov a kadetiek (© Ján Melicher pre SZC)
 
Žiačky
 
Rovnako ako v prvom kole, aj v druhom v Rakovej v kategórii žiačok štartoval pekný počet pretekárov, tentokrát pribudla aj súťažiaca z Poľska. Podobne ako v Poprade, aj poslednú nedeľu ukázala svoju silu Dorota Vojtíšková z CLIMBERG SPORT TEAM, ktorá dokázala obhájiť víťazstvo. Vojtíšková opäť režírovala preteky od samého začiatku až do úplného konca, svojim súperkám utiekla už v prvom kole a bezpečne si prišla po výhru. Zároveň si upevnila vedúcu priečku v Slovenskom pohári.
 
Celok CLIMBERG SPORT TEAM získal aj druhú priečku zásluhou Sofie Ungerovej, ktorá za sebou nechala všetky pretekárky z CK EPIC Dohňany, a to celkom bezpečne. Ungerová v Rakovej prežila tohtoročný debut v Slovenskom pohári a bol viac-menej úspešný. Tretia Anna Ržoncová z CK EPIC Dohňany preťala cieľovú pásku o štrnásť sekúnd neskôr ako druhé dievča, ale šestnásť sekúnd pred štvrtou žiačkou.
 
 
Mladší žiaci
 
V najmladšej vekovej kategórii sa na štart postavilo 33 chlapcov, všetci boli zo Slovenska. Chýbal medzi nimi víťaz z Popradu Michal Šichta z CYKLISTICKÁ TOUR, takže šancu presadiť sa dostali ďalší. Zároveň bolo veľmi pravdepodobné, že po druhom kole budeme poznať nového lídra Slovenského poháru, keďže ostatní súťažiaci z Popradu do Rakovej prišli. Mladší žiaci absolvovali dva okruhy a víťaz strávil na bicykli dvanásť minút.
 
Matej Tomáš z CK EPIC Dohňany a Jakub Mikuš z TJ Slávia ŠG Trenčín už v Poprade zviedli tesný súboj, vtedy o druhú priečku. V druhom kole pokračovali tam, kde v prvom skončili a tentokrát ich v cieli delil ešte menší rozostup, presne päť sekúnd. Opäť bol rýchlejší Tomáš, ktorý si tak na konto pripísal sto bodov a ujal sa vedenia v Slovenskom pohári. Mikuš kontakt stratil až v závere druhého kola, tesne pred cieľom.
 
Dramatickú bitku sledovali diváci aj v súboji o tretie miesto. Do posledných metrov až traja pretekári pokukovali po bronzovej pozícii. Milan Húsenica zo Športového klubu Topoľčianky skoro až na páske zlomil odpor Richarda Ondáka z CYKLISTICKÁ TOUR. Jeho tímový kolega, Jakub Pastva, už mal väčší odlep, ale všetko sledoval z cieľovej rovinky. 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie mladších žiakov a žiačok (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
 
 
 
1. 29.9. preteky 2016 SP POPRAD (C1)
všetky kat. clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
2. 6.10. preteky 2016 SP RAKOVÁ (C2) všetky kat. clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
3. 13.10. preteky 2016 SP TRNAVA (C2)
všetky kat.  
4. 19.10. preteky 2016 SP LEVOČA všetky kat.  
5. 26.10. preteky 2016 SP PODBREZOVÁ (C1)
všetky kat.  
6. 27.10. preteky 2016 SP TOPOĽČIANKY (C1)
všetky kat.  
7. 23.11. preteky 2016 SP KOŠICE (C2)
všetky kat.  
8. 01.12. preteky 2016 MSR KRUPINA všetky kat.