cx sp 2019
 
Tretie kolo Slovenského pohára hostila Trnava. Do dejiska posledného spoločného slovensko-českého národného šampionátu v cestnej cyklistike prišli opäť predstavitelia svetových cyklistických veľmocí. Mužskú C2 ovládol belgický pretekár Lander Loockx. V silnej konkurencii sa nestratili ani domáce tváre.
 
 
Muži Elite + U23
 
Prvé dve kolá prilákali na Slovensko prestížnu cyklistickú smotánku, a inak tomu nebolo ani v Trnave. Na ďalšiu várku UCI bodov opäť prišli poľovať nielen slovenskí reprezentanti, ale chuť na ne si robili napríklad Seppe Rombouts z celku Individueela alebo Lander Loockx z Groep Hens - Containers Maes, teda zástupcovia úspešnej belgickej školy. Obaja majú aké-také skúsenosti z cesty, ale lepšie výsledky na nej dosahuje druhý menovaný.
 
Pre najprestížnejšiu kategóriu boli vypísané najdlhšie preteky. Organizátori si pre mužov a jazdcov do 23 rokov pripravili jedenásť kôl na okruhu dlhom 2,6 kilometrov. Presne po prejdení polovice z nich sa vpredu začali ukazovať šiesti pretekár, bol medzi nimi aj Jakub Jenčuš z EXPRES CZ - TUFO TEAM KOLÍN. Druhá časť pretekov však vystrelila do čela Landera Loockxa az Groep Hens - Containers Maes, ktorý sa postupne zbavil všetkých súperov a v poslednom kole už musel dúfať, že sa mu vyhnú technické problémy. Vyšlo mu to a získal 40 UCI bodov.
 
"Nemal som dobrý štart, išiel som štvrtý alebo piaty. Prvá polovica pretekov sa išla pomalšie, takže som mal možnosť zotaviť sa zo včerajších pretekov. V druhej polovici som sa cítil dobre a urobil som dobrý výsledok. Po polovici pretekov som cítil, že som silný v zákrutách a tak som začal tlačiť asi dva alebo tri kolá pred koncom a vtedy som začal veriť vo víťazstvo. Budúci víkend sa predstavím v Berne a potom sa vrátim na Slovensko," boli prvé dojmy víťaza.
 
Ani v Trnave nezostal svojej povesti nič dlžný Tomáš Paprstka z EXPRES CZ - TUFO TEAM KOLÍN, ktorý opäť dokázal najdlhšie ponaháňať víťaza. Český jazdec však opäť nevydržal ísť s lídrom až do úplného konca a potom, čo stratil kontakt musel odolávať útoku zozadu. Jakub Řiman z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a Marek Konwa z UKS Krupiński Suszec - TREK Bielsko Racing ho neustále videli, ale už sa ku nemu nedostali. Poslední dvaja potom zviedli šprintérsky súboj o tretiu pozíciu, ktorú vyhral Řiman.
 
Najlepším slovenským zástupcom bol Jakub Jenčuš z EXPRES CZ – TUFO TEAM KOLÍN, ktorý finišoval na piatej pozícii a na konto si pripísal desať UCI bodov. Bez nich z pretekov neodišli ani Matej Ulík z EXPRES CZ - TUFO TEAM KOLÍN, Ondrej Glajza z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a Šimon Vozár z CK CYKLOGLAJZA BB. Slovenské zbieranie UCI bodov v Trnave bolo tak veľmi úspešné. Dobrou správou bol aj posun Ulíka na štvrté miesto v priebežnom hodnotení Slovenského pohára.
 
"Štartovaciu pozíciu som nemal veľmi dobrú, defakto som prvýkrát v Elite kategórii ako prvoročák U23 a tento rok sa mi nedarilo získať UCI body na dvoch pretekoch, na jednom som mal defekt a na druhom mi padala reťaz. Štartoval som preto z tretieho radu, čo na tomto okruhu nebola taká nevýhoda, kvôli širokému nájazdu. Snažil som sa využívať moju výhodu na prekážkach a každé kolo sa dostať na nich dopredu, unavovať súperov. Nakoniec to stačilo na piate miesto. Som veľmi rád ako sa mi jazdilo, konečne sa to zlepšuje po chorobe a dúfam, že to pôjde hore. S Bernom je to ešte otázne, musím sa dohodnúť s trénerom a klubovým manažérom ako to zohráme. Možno by bolo vhodné dať si pauzu, ale uvidíme podľa tréningov. Plánujem odjazdiť celý Slovenský a Český pohár, Svetový pohár v Tábore a európsky šampionát," reagoval najlepší Slovák.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie mužov (© Ján Melicher pre SZC)
 
Ženy
 
Účastníčky najelitnejšej ženskej kategórie strávili na bicykli viac ako pred týždňom v Rakovej. Na trnavskom podujatí sa preháňali po okruhu osemkrát, teda ich preteky boli o 2,6 kilometrov dlhšie ako počas zápolenia v druhom kole Slovenského pohára. Tentokrát sa na preteky nedostavila Geerte Hoekeová z Xalt Cycling Team, ktorá sa vrátila domov do Belgicka, ale v Trnave sa predstavila Janka Keseg Števková z OUTSITERZ, ktorá v Rakovej neštartovala.
 
Ponúknutú šancu získať plný počet UCI bodov naplno využili české reprezentantky. Najlepšou z nich bola Pavla Havlíková z KC KOOPERATIVA Jablonec nad Nisou a svoju silu deklarovala už od konca prvého kola. O svojom víťazstve rozhodla už na trati, keďže postupne odpárala jednu súperkou za druhou a na cieľovej rovinke prezentovala farby svojho celku o minútu skôr ako druhá žena. Až 54 sekúnd stratila Kateřina Mudříková z ACK Stará Ves nad Ondřejnicí, ktorá až v závere zlomila Nikolu Bajgerovú z Team Dukla Praha.
 
"Pozíciu na štarte som mala úplne ideálnu, keďže idem na štart ako prvá, takže si môžem vyberať. V prvom kole som to nechala na ostatných dievčatách, pretože včera sme mali ťažké preteky v Česku. Povedala som si, že si ich oťuknem, kto ako na tom je a potom pôjdem svoje tempo. Potom som išla svoje tempo a dievčatá som stratila niekedy na konci prvého kola. Takže potom som mala pozíciu oveľa ľahšiu, mohla som si ísť svoje tempo a zvyšovať náskok. Môj najbližší program je Svetový pohár v Berne, potom budem pokračovať na Českom pohári a aj sem ešte prídem. Myslím si, že do Podbrezovej prídem," podelila sa o svoje dojmy Pavla Havlíková.
 
Pozíciu najlepšej domácej jazdkyne ubránila Janka Keseg Števková z celku OUTSITERZ, ktorá bola najlepšou Slovenkou už v Poprade. Pre skúsenú matadorku sa v Trnave ušla piata pozícia, ale nebola ďaleko ani za štvrtou priečkou. Stratila na ňu iba dve sekundy, takže na ňu mohla pomýšľať až do úplného konca pretekov. Keseg Števková svoje konto obohatila o desať UCI bodov. Bez nich neodišli ani Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT, Tereza Kurnická z CyS - Akadémia Petra Sagana a Martina Šichtová z KPHC Turčianske Teplice.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie žien (© Ján Melicher pre SZC)
 
Juniori
 
Poslednú várku UCI bodov si rozdelili pretekári v kategórie juniorov. Počas siedmich kôl, ktoré juniori v Trnave urobili, sa ukázal rozdiel medzi českými a slovenskými cyklistami v tejto vekovej kategórii. Prvých osem miest vo výsledkovej listine patrilo českým pretekárom, ktorí od štartu doslova dominovali. Spomedzi nich sa o zábavu starali najmä traja juniori, Jan Zatloukal z NUTREND SPECIALIZED RACING, Pavel Bittner z Mapei Merida Kaňkovský a Matyáš Fiala z ČEZ Cyklo Team Tábor.
 
Ešte do polovice pretekov na výhru mohol pomýšľať väčší počet účastníkov, lenže potom svoje motory zapli Jan Zatloukal z NUTREND SPECIALIZED RACING a Pavel Bittner z Mapei Merida Kaňkovský, ktorí premenili preteky juniorov na súboj ich dvoch. Matyáš Fiala z ČEZ Cyklo Team Tábor sa ich tempu dokázal prispôsobovať až do konca piateho okruhu, potom už aj on odpadol a prišiel si po tretie miesto. To o víťazovi museli rozhodnúť posledné metre, pretože Bittner čo-to stratil, ale na cieľovej rovinke sa snažil svoju stratu dohnať. Nestihol to, Zatloukal finišoval o dve sekundy pred ním.
 
"Štartoval som z prvého radu, takže som mal dobrú štartovú pozíciu. Potom sme jazdili v trojici, neskôr v dvojici. Počas pretekov som urobil aj chybu, čo ma stálo veľa síl, pretože som musel stratu dobiehať, ale nakoniec to našťastie vyšlo. Do cieľa som si nebol istý, že vyhrám, pretože som mal malý náskok. Nebol som si istý až do pásky. Budúci týždeň je prvé kolo Svetového poháru v Berne, takže tam by som chcel ísť," povedal Zatloukal.
 
Ani v tretej kategórii, v ktorej boli v hre aj UCI body neobišli slovenskí zástupcovia naprázdno. Najlepším domácim borcom bol tentokrát Tobias Vančo z ŠKC Dubnica nad Váhom, ktorý za víťazom zaostal o minútu a pol. On a Florián Papcun z PROefekt Košice prišli na cieľovú rovinku v skupine štyroch pretekárov a zviedli bitku o ôsmu pozíciu. V šprinte bol najrýchlejší Václav Veverka z KC KOOPERATIVA Jablonec nad Nisou, po ňom cieľovú čiaru preťali Vančo a Papcun. 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie juniorov (© Ján Melicher pre SZC)
 
Masters
 
Tretieho kola sa zúčastnili aj všetky tri kategórie Masters, program v Trnave ale neabsolvovali Ženy Masters. Tie štartovali iba v Rakovej a ich pretekov sa zúčastnila iba jedna súťažiaca, konkrétne Kateřina Hollá Lindnerová z DK BIKESHOP Racing Team. Muži Masters v Trnave krúžili päť okruhov, teda absolvovali tradičnú dĺžku.
 
Rovnako ako v úvodných dvoch kolách, aj tentokrát najviac pretekárov nastúpilo do kategórie Masters A. Hrdinom prvých dvoch kapitol bol Milan Barényi z TREK KCK OSLANY, ktorý vyhrával suverénnymi spôsobmi. Na trnavskom podujatí však našiel súpera. Ondřej Zelený z Eleven Mercedes Mitas ani na malú chvíľu nezišiel zo zadného kolesa Barényiho, kontakt stratil až na cieľovej rovinke. Barényi tak vyhral aj tretie pokračovanie a zväčšil svoj náskok v priebežnom poradí Slovenského pohára. Tretí v Trnave bol Bogdan Czarnota z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team.
 
Štartová listina v kategórii Masters B mala trinásť zástupcov. Premiéru v tohtoročnej edícii Slovenského pohára absolvoval Peter Ďuriač z PROefekt team, ale v popredí sa neobjavil ani na chvíľku. Čelo pretekov od začiatku až do konca okupoval Branislav Kacina z CLIMBERG SPORT TEAM, ani on nenašiel premožiteľa na tretí pokus. Kacina všetkých súperov dokázal veľmi skoro odpojiť od svojho kolesa a jednoznačne zvíťazil. Na stupni víťazov mu robili spoločnosť Igor Daniš zo Športový klub Topoľčianky a Miroslav Kováčik z CK ROUTE 66, ktorí zviedli tesnejší súboj o druhé miesto.
 
Šesť mužov nastúpilo do najstaršej kategórie, do Masters C. Aj v nej doposiaľ režíruje preteky jeden pretekár. Na trnavskom okruhu Ladislav Longauer z CK Banská Bystrica potvrdil dominantné postavenie, aj keď tentokrát si až takmer do cieľa priviedol jedného súpera. Bol ním Vlastimil Illík z ŠK CK Nitra, ktorý zažil výborný debut v Slovenskom pohári. Longauer ho zlomil až na konci. Jozef Potok z CK Cyklošport Kežmarok stratil kontakt už ďalej od cieľa. 
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop dres ms
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Kadeti
 
Úbytok konkurencie prišiel aj v kategórii kadetov, keďže nemeckí cyklisti do Trnavy nepricestovali. Napriek tomu sa tretieho kola zúčastnilo až deväť cudzincov, prevažne z Českej republiky. Až sedem českých reprezentantov zavítalo na Slovensko. Preteky kadetov boli vypísané na päť kôl, takže celkovo museli prejsť trinásť kilometrov. Rovnako dlhú trasu museli prejsť aj v Rakovej, naopak v Poprade boli ich preteky o kilometer kratšie. 
 
Na minulotýždňové úspešné ťaženie nadviazal Adam Seeman z TJ Stadion Louny, ale druhú októbrovú nedeľu sa za neho zavesil Christian Haas z CKM Poprad. V poslednom kole obaja krúžili v čele pretekov a bolo jasné, že jeden z nich sa stane víťazom. Keďže ani Seeman, ani Haas nepredviedli v závere posledného kola trhák, ktorým by získali na svoju stranu zopár sekúnd, nasledoval šprint. Do neho si viac síl našetril Seeman, takže sa mu podarilo po Rakovej vyhrať aj v Trnave. Haas sa dostal na prvé miesto v Slovenskom pohári.
 
Na stupne víťazov sa dostal ešte jeden domáci borec. Bol ním Matthias Schwarzbacher z ŠK Železiarne Podbrezová a.s., ktorý tak prišiel o pozíciu najlepšieho slovenského jazdca, ale malou náplasťou na to mu mohol byť vyhraný súboj o tretie miesto. Problémy mu robil hlavne Marek Majdanics z ACK Stará Ves nad Ondřejnici, a to až do posledných metrov. Schwarzbacher však bol o dve sekundy silnejší.
 
Veľmi dobrý výkon podal aj Samuel Novák z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava, ktorý sa umiestnil na piatom mieste. Jeho strata na víťaza bola už ale minútová. Do najlepšej desiatky sa prebojovali ešte Juraj Vrbik z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava a Matej Cibula z PROefekt Košice. Vrbik bol siedmy, Cibula deviaty.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie kadetov a masters (© Ján Melicher pre SZC)
 
Kadetky
 
Trend nárastu súťažiacich v kategórii kadetiek sa nezmenil ani v treťom kole. Na trnavskom okruhu sa preháňalo až trinásť dievčat, pričom v úvodnom kole Slovenského pohára ich bolo päť, v druhom kole desať. Počas troch okruhov sa slovenské reprezentantky snažili zastaviť dominanciu pretekárok z Česka, ktoré si podmanili druhé kolo v Rakovej. Tentokrát im však doslova vypálila rybník Terézia Ciriaková z CyS - Akadémia Petra Sagana.
 
Lenže Terézia Ciriaková z CyS – Akadémia Petra Sagana nemala na ružiach ustlané a do samého konca nemohla vypustiť ani na sekundu. Až v poslednom kole si na radosť divákov v okolí trate vytvorila aký-taký odlep od Nikoly Navrkalovej z KC KOOPERATIVA Jablonec nad Nisou, ktorá vyhrala v Rakovej dominantným spôsobom, o celú minútu. Tentokrát skončila druhá, keďže šesťsekundovú stratu už dobehnúť nedokázala. 
 
Ostatným kadetkám trať v Trnave už tak chutila a skoro po celý čas mohli obdivovať iba chrbty dvoch najsilnejších pretekároch. Tretia skončila Natálie Mikšaníková z ACK Stará Ves nad Ondřejnici, ktorá najdlhšie bola schopná udržať krok s Ciriakovou a Navrkalovou, lenže v poslednom kole už aj jej došla para, a preto sa musela uspokojiť s treťou priečkou. Hanka Runtová z TJ Stadion Louny a Daniela Viktória Hulová z Cyklo Klub Dynamax Nitra už stratili viac, prvá menovaná minútu, Hulová minútu a pol, ale dostala sa na priebežné prvé miesto v Slovenskom pohári. 
 
 
Starší žiaci
 
Už tradičné zastúpenie mala kategória starších žiakov, okrem domácej cyklistickej školy sa v Trnave objavili zástupcovia cyklistických škôl z Česka, Poľska a Maďarska. Teda išlo o reprezentantov z krajín V4. Starší žiaci absolvovali preteky dlhé takmer osem kilometrov, keďže trnavský okruh prešli trikrát, teda na nich čakala rovnaká porcia ako minulý týždeň. Výhru z Rakovej obhajoval Adam Mrocek z CK EPIC Dohňany.
 
Rovnaký pretekár sa zviditeľnil aj v treťom kole. Adam Mrocek z CK EPIC Dohňany tentokrát však mal pokojnejší dojazd do cieľa, o víťazstvo nemusel špurtovať ako pred siedmimi dňami. Aktuálny líder Slovenského poháru sa dokázal zbaviť svojich súperov už ďaleko pred cieľovou páskou a na ňu prišiel s komfortným náskokom. Rovnaké konštatovanie platí aj o jeho náskoku v priebežnom hodnotení SP, keďže na konte má 260 bodov, o 35 viac ako druhý pretekár.
 
Ani druhý Jakub Husár z Flaviol - Bike Team Spiš sa na konci nemusel o svoju pozíciu strachovať, síce Lukáš Vranák z CK EPIC Dohňany mu neustále dýchal na chrbát. Víťaz z Popradu sa snažil zalepiť medzeru medzi ním a Husárom, ale už sa mu to nepodarilo. V cieli oboch cyklistov delilo osem sekúnd. Za Vranákom o štyri sekundy neskôr finišoval Oskar Maska z MG LKS "BLEKITNI" MEXLER.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie st. žiakov a kadetiek (© Ján Melicher pre SZC)
 
Žiačky
 
Podobne ako v Rakovej, aj v Trnave sa v kategórii žiačok predstavila konkurencia z troch krajín. Okrem domácich pretekárok, ktoré predstavovali väčšinu v štartovej listine, sa v nej objavili aj dievčatá z Česka a Poľska. Pre žiačky bol pripravený rovnaký okruh ako pre všetky ďalšie kategórie, prešli ho dvakrát. Postavenie najlepšej cyklistky bránila Dorota Vojtíšková z CLIMBERG SPORT TEAM, ktorá vyhrala v prvom, aj v druhom kole.
 
Tretie kolo sa nieslo v rovnakom duchu ako úvodné dva. Dorota Vojtíšková z CLIMBERG SPORT TEAM od samého začiatku tlačila na pílu a postupne zlomila odpor všetkých rivaliek. Do cieľa prišla o skoro pol minúty skôr ako druhá pretekárka a na konto získala ďalších sto bodov. Po troch kolách tak vedie Slovenský pohár bez zaváhania, získala totiž tristo bodov.
 
Na druhom mieste v Trnave skončila Anna Ržoncová z CK EPIC Dohňany, ktorá až do konca musela tuho bojovať, aby neprišla o striebornú pozíciu. Tretia Viktória Chladoňová z CLIMBERG SPORT TEAM sa za ňou hnala až do úplného konca a nakoniec bol rozdiel medzi nimi dvoma iba trojsekundový. Vanesa Šatková z CK EPIC Dohňany už stratila viac, ale ani ona posledné metre nemohla vypustiť. Musela šprintovať, pretože Lucia Hudoková z CK EPIC Dohňany si robila chuť na štvrté miesto. 
 
 
Mladší žiaci
 
Na tretie kolo v Trnave nastúpilo až 38 pretekárov v kategórii mladších žiakov, ktorí absolvovali tamojšie dva okruhy, teda ich preteky boli vypísané na 5,2 kilometrov. Išlo zatiaľ o najväčší počet účinkujúcich v tejto kategórii v tejto sezóne Slovenského pohára. Nechýbali medzi nimi víťazi úvodných dvoch kapitol, Michal Šichta z CYKLISTICKÁ TOUR najlepší z Popradu a Matej Tomáš z CK EPIC Dohňany, ktorý zvíťazil v Rakovej. Šichta minulý týždeň na štarte chýbal.
 
Preteky v Trnave režírovali práve oni dvaja. Michal Šichta z CYKLISTICKÁ TOUR  a Matej Tomáš z CK EPIC Dohňany sa držali bok po boku od štartu až do cieľa. Ani jednému sa nepodarilo striasť sa svojho súpera a ich bitku musel rozhodnúť až záverečný šprint. V ňom mal navrch Tomáš, ktorý Šichtu zdolal zatiaľ v najtesnejšom rozostupe. Minulý týždeň v Rakovej delilo víťaza a druhého päť sekúnd, tentokrát rozdiel medzi dvomi najlepšími pretekármi bol iba sekundový. Tomáš si upevnil vedúce postavenie v Slovenskom pohári.
 
Celkovo súboj mladších žiakov priniesol veľmi tesné rozdiely vo výsledkovej listine, veď desiaty Dávid Kobelár z CYKLISTICKÁ TOUR stratil na víťaza minútu. Dramatický bol aj boj o tretiu pozíciu. Na ňu celý čas poškuľovali traja cyklisti. Jakub Pastva z CYKLISTICKA TOUR, Milan Húsenica zo Športový klub Topoľčianky a Jakub Mikuš z TJ Slávia ŠG Trenčín sa o bronz preťahovali až do záveru posledného kola, kedy však Pastva ušiel obom súperom a prišiel si poň. 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kategórie ml. žiakov a žiačok (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Štvrté kolo Slovenského pohára sa pôjde v sobotu 19. októbra v Levoči. Hlavná ženská kategória odštartuje o pol jednej, hlavná mužská kategória sa vydá do pretekov presne o pol druhej.
 
 
1. 29.9. preteky 2016 SP POPRAD (C1)
všetky kat. clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
2. 6.10. preteky 2016 SP RAKOVÁ (C2) všetky kat. clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
3. 13.10. preteky 2016 SP TRNAVA (C2)
všetky kat. clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
4. 19.10. preteky 2016 SP LEVOČA všetky kat.  
5. 26.10. preteky 2016 SP PODBREZOVÁ (C1)
všetky kat.  
6. 27.10. preteky 2016 SP TOPOĽČIANKY (C1)
všetky kat.  
7. 23.11. preteky 2016 SP KOŠICE (C2)
všetky kat.  
8. 01.12. preteky 2016 MSR KRUPINA všetky kat.