Po týždňoch špekulácií Medzinárodný olympijský výbor oficiálne rozhodol o odložení Letných olympijských hier v Tokiu na rok 2021. To, čo sa podarilo len dvom svetovým vojnám, sa v čase pandémie SARS-COVID-19 stáva realitou a v lete nebudeme sledovať ani najväčšie a najsledovanejšie podujatie na svete.
 
Pre cyklistiku ako takú to paradoxne je len jedna z tých menších rán. V pondelok ste čítali súhrn aktuálnych udalostí, ktorý upozorňuje na to, že cyklistika ako sme ju poznali doteraz sa už nemusí vrátiť. Je veľmi otázne, či viaceré tímy vôbec prežijú toto obdobie, keďže mnohé firmy začnú vo veľkom škrtať svoje výdaje a sponzoringy. Koniec-koncov, náš portál je na tom podobne zle.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie motiv oh
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
OH v Tokiu mali v kalendári traja Slováci. Reprezentačný tréner elite Ján Valach rátal s účasťou Petra a Juraja Saganovcov v cestnej cyklistike a po tvrdom kvalifikačnom boji bol aktuálne blízko k zisku miestenky aj Martin Haring v horskej cyklistike.  V ostatných odvetviach - na dráhe a v BMX to skôr na účasť v mimoriadne tvrdom site nevyzeralo. Otázkou teraz nie je len to, kedy vlastne sa OH budú konať, ale aj to, aký kvalifikačný kľúč sa uplatní. Ak by sme sledovali súťaže až v lete 2021, štartová listina na základe miesteniek z októbra 2019 by bola asi nepatričná. Ale na druhej strane, nevieme, čo sa vôbec dovtedy odjazdí.
 
Ešte zvláštnejšie sú na tom ostatné kvalifikácie, ktoré sú v progrese a v týchto mesiacoch mali finišovať. Najmä pre Haringa je to veľmi nešťastné, pretože mal dobrú sezónu a konkurencia nespí. Po rozmrazení kvalifikácie to môže byť kadejaké, pretože choroba sa môže vyvíjať rôzne a jeho súperi budú mať rôzne podmienky trénovania. Nehovoriac o tom, že po obnovení súťaží je možné, že v niektorých krajinách sa už pretekať bude môcť, inde nie. "Vnímam to ako fakt. V danej situácii je to určite lepšie riešenie. Na jednej strane to človeku nabúra niekoľkoročné plány, na druhej strane, príprava na OH by v tejto situácii bola riskantná. Mnohé ekonomicky silnejšie krajiny sú na tom horšie, ako sme momentálne my. Čo sa týka nás, uvidíme, ako nakoniec UCI uzavrie kvalifikáciu. Či ju ešte otvorí, alebo zostane pozastavená k termínu 3.3.2020. Ak by to tak skončilo, jedno miesto máme. Pre nás to môže byť výhoda lepšie sa pripraviť a sústrediť sa naozaj len na OH. Ak by to ešte otvorili, znamenalo by to ďalšie naháňanie bodov. No teraz je prvoradé zdravie, a aby sa život čo najviac priblížil takému, ako ho poznáme z „bezkoronových“ čias," povedal v tlačovej správe SZC 33-ročný Duklák.
 
 
haring 19 mtb melicher
Martin Haring (© Ján Melicher / jmphoto.sk)
 
 
"Je to správna vec, ako sa organizátori i celý svet rozhodol. Hlavná a prvoradá vec je momentálne vyriešenie ťažkej situácie, ktorú máme a prežívame,“ vyjadril súhlas s preložením hier Juraj Sagan, ktorý mal pomáhať bratovi v ceste za prekvapením, keďže trať v Tokiu sľubovala veľmi náročný deň. Teraz teda vôbec nie je isté, či Peter Sagan na OH pocestuje, pretože to môže byť v termíne, ktorý mu nebude vyhovovať. V súčasnosti len športoví fanúšikovia musia dúfať, že sa olympiáda uskutoční, pretože to so svetom športu vyzerá viac ako zle a ani my si nevieme predstaviť, či udržíme redakciu pokope niekoľko mesiacov či nebodaj celý rok 2020 bez súťaženia.
 
Na záver pripojíme myšlienku Billa Emmotta, ktorý šestnásť rokov viedol redakciu The Economist: "Dnes je všetko mŕtve a je v záujme každého, aby sa pozeral do budúcnosti. Japonsko má na budúci rok možnosť hostiť spektakulárnu oslavu nielen svojho vlastného znovuzrodenia, ale znovuzrodenia celého sveta. Odklad hier je dnes gestom solidarity a dáva nádej do budúcnosti. Ľudia po celom svete sa teraz budú môcť tešiť na čas, keď sa opäť raz budú môcť stretnúť a sledovať duch športového zápolenia a snahu o čo najlepšie ľudské výkony," napísal Brit vo svojom komentári na project-syndicate.org.
 
AKTUALIZÁCIA: Niečo podobné svetu zdelil aj Peter Sagan: "Je dôležité chrániť zdravie všetkých účastníkov a zaručiť rovnaké podmienky pre všetkých športovcov. Som si istý, že keď sa napokon uskutočnia, nebude to len najväčšie športové podujatie na svete, ale skutočná oslava, ktorá nás všetkých spojí po takom náročnom období. Pokiaľ ide o mňa, trénujem toľko, koľko môžem v domácich podmienkam. Prispôsobil som svoj denný program core tréningu a jazde na trenažéri, pretože všetci si musíme držať formu a sústrediť sa, aby sme boli pripravení, keď táto situácia skončí," cituje Petra SZC.