Športoviská sú zatvorené. Smútia športovci aj fanúšikovia, ktorí nemôžu po príchode z práce zrelaxovať pri sledovaní obľúbeného zápasu či pretekov. Športové portály krachujú, možno to čaká aj cyklistické tímy či organizátorov pretekov. Ako situáciu vníma prezident SZC Peter Privara? Ako to vidí s Okolo Slovenska či ostatnými svetovými podujatiami, keďže má skúsenosti s organizáciou? Postaví sa Národné cyklistické centrum? Čo vraví na nové vedenie ministerstva školstva? Dozviete sa v našom rozhovore.
 
 
Také to bežné fungovanie spoločnosti dostalo poriadnu facku. Ekonomika krváca. Ako to vyzerá u Vás na zväze? Ako to prežívate?
 
Je to náročná situácia, ale snažíme sa ju brať realisticky. Nie sme pánmi situácie a celý svet s tým zápasí, takže nie len my máme problémy. Ministerstvo školstva začína dosť tlačiť na výrazné šetrenie, tak samozrejme, že čo sa bude dať, bude, ale nezastavil sa život. My fungujeme, každý deň pracujeme. Kto môže, robí z domu, striedame sa ale aj na zväze. Nezmizli všetky povinnosti. Účtovníctvo, zmluvy sú podpísané, nakupujeme na jar materiál, komunikujeme s UCI, ale aj našou členskou základňou. Organizátormi, ministerstvom, SOŠV. Mnoho mailov. Máme s kolegami aplikáciu, kde nahlasujeme, kto je v práci, kedy prichádza, odchádza. Na konci dňa si rozdeľujeme robotu na ten ďalší.
 
 
Aj my stále zostavujeme publikačný plán, ale naša redakcia sa prakticky rozpadla. Veríte, že sa to rozbehne, alebo to bude mať masívny dopad na cyklistiku? Kedy predpokladáte nejaké uvoľnenie?
 
Celý šport je vo veľmi zlej situácii a myslím, že spoločné heslo všetkých ľudí pôsobiacich v športe je, že to musíme vydržať a opäť sa to rozbehne. Samozrejme, otázkou je, kedy. Kedy sa uvoľnia opatrenia u nás doma, ale aj postupne v krajinách po svete, aby sme mohli vycestovať aj na medzinárodné podujatia. Každý ma pozná ako večného optimistu, ja preto dúfam, že čoskoro sa vrátime späť. Samozrejme, prvou vlnou bude plnohodnotnejší návrat do tréningového procesu. Na to vo viacerách odvetviach potrebujeme otvorenie športovísk či telocviční, BMX dráh, pumptrackových atď. Verím, že to sa podarí sprístupniť ešte pred letom. Niektoré krajiny dokonca už teraz po Veľkej noci otvárajú niektoré typy, hlavne športovísk, kde sa nezgrupujú väčšie skupiny ľudí. No a potom silno verím, že súťažiť sa začne počas leta.
 
Pre náš šport a hlavne cestnú cyklistiku je tým kľúčovým podujatím Tour de France a ja si želám, že sa ho podarí zorganizovať. Hoci aj v neskoršom termíne. A tým by sa to mohlo naštartovať. Ja len chcem upozorniť, niekde som počul, že šport zastal, všetci len sedia doma a spia. My takmer normálne trénujeme. Športovci sa musia pripravovať. My môžeme využívať o niečo prázdnejšie cesty či jazdiť v lese na horských bicykloch. To nikto nezakázal.
 
 
privara 18 okolo svk podium sta
Peter Privara (© Aeternus Photography pre Cycling-Info.sk)
 
 
Ako vnímate, že UCI situáciu vyhodnocuje pomerne chaoticky a zdá sa, že Okolo Slovenska bude mať problém s konkurenciou iných podujatí. Ak sa to dovtedy vyrieši?
 
UCI národným federáciám každý týždeň posiela rôzne vyjadrenia či usmernenia, ktoré reagujú na aktuálnu situáciu v Európe a vo svete. Tiež sme trochu negatívne prekvapení, že najprv vraveli, že podujatia v druhej časti sezóny nebudú meniť miesto v kalendári a následne hovorili o kalendári s BinckBank Tour v termíne Okolo Slovenska. Ale je to ťažká situácia a uvidíme, čo reálne nastane. Ako sa to poukladá.
 
 
Písali sme, že ak sa sezóna aj rozbehne, pripraviť sa môžeme na veľký chaos a problémy. Tímy môžu padať zo dňa na deň, preteky rušiť tesne pred štartom...
 
Ja trochu žasnem nad tým, že zatiaľ čo Švajčiari vidiaci realitu Tour de Romandie aj Tour de Suisse zrušili, Taliani s veľkou vervou všetko nahádzali na október s tým, že časť ľudí z každého tímu má prakticky celý mesiac cestovať od pretekov k pretekom po Apeninskom poloostrove. Ja sa pýtam, či Taliansko a najmä to severné, kde sa jazdí väčšia časť profi cyklistiky, bude mať peniaze na to, aby to celé utiahlo. Organizácia pretekov je strašne ťažká a vyžaduje si hrozne veľa práce. Navyše celý kultúrno-spoločensko-športový svet momentálne stojí a mnoho akcií sa bude chcieť presúvať na jeseň. Každé mesto niečo chystá. Má podujatia, ktoré sa konajú desiatky či stovky rokov. Nedá sa len tak čokoľvek skolidovať v jednom termíne. Môže byť problém v doprave, ubytovacích kapacitách. Môžete mať v danom čase v meste nejaký hudobný festival, cesty môže mať napríklad zajednaný maratón a teraz vám tam príde aj cyklstika? Navyše, teraz sa bude veľký dôraz klásť na hygienické opatrenia. Všetko bude ešte pod väčším drobnohľadom polície. Všetko na seba nadvezuje a každý kto už niekedy niečo organizoval dobre vie, že prekladať sa podujatia len tak od pása nedajú. Dokonca celé Giro s 21 etapami, žeby všetko sadlo. Fú... Držím palce.
 
 
Veľké podujatia si určite vyžadujú dostatočnú prípravu na to, aby sa zorganizovali úspešne. Navyše, finančné škrty teraz budú obrovské. Viacerí organizátori určite tento rok vypustia.
 
Iste. Ak sa sezóna spustí, organizátorov všetkých preložených podujatí budú čakať všakovaké problémy. Každé jedno etapové mesto Okolo Slovenska sa pripravuje na daný deň D pol roka až rok a už vie, že daný deň bude patriť cyklistom. Nebudú to vôbec ľahké časy v našom odvetví tento rok. Ako som už vravel, hlavným problémom aj tak ostanú financie. Pevne verím, že to cyklista prežije. Snáď sa zachránia podujatia s dlhoročnou tradíciou, ktoré si už čo-to preskákali, aj horšie obdobia a zachráni ich štát alebo regionálna správa. Ale určite sa nezachránia všetci. Faktorov môže byť veľa. Koniec-koncov, často je to o pár ľuďoch, ktorí celej mašinérii daných pretekov velia a ťahajú ich. Stačí, že pod vplyvom všetkého stratia motiváciu, či nedajbože ich na zdraví zasiahne táto kríza, lebo sú to často ľudia v staršom veku. A celé podujatie sa zrúti. Podobne u sponzorov. Mnohé firmy budú škrtať marketing. Viacerí sponzorovali podujatia či tímy z lásky k cyklistike a môžu mať teraz problémy, kde bude toto na druhej koľaji. Táto kríza bude veľkým mlynčekom a teraz ešte nevieme, čo z neho vypadne. Ako bude vyzerať cyklistika po koronavíruse.
 
 
okolo slovenska vedenie 2019 sta
Vedenie Okolo Slovenska (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Ako to vyzerá s pretekmi V4? Tie sú podujatím, ktoré reálne pocítilo tento problém. Veď sa mali konať teraz v nedeľu.
 
Všetky štyri jednorazovky požiadali o presunutie. Naša by sa mala konať vo štvrtok 20. augusta a nasledovať budú v piatok a sobotu preteky v Maďarsku a Česku. Je však pravdou, že z UCI nám odpísali, že negarantujú tento termín, len ho evidujú. Budeme ešte musieť čakať na súhlasné stanovisko. Dúfame len, že nezvíťazia veľké podujatia, ktoré si budú môcť v tom kalendári robiť čo budú chcieť a niektoré menšie UCI do kalendára ani nezaradí. Cyklistika nie je len o World Tour.
 
 
Určite to kriticky vyzerá aj s národným šampionátom, ktorý sa v Opočne, teda na severe Čiech, má konať od 18. do 21. júna.
 
Český svaz cyklistiky ani organizátori spoločného šampionátu s nami zatiaľ nerozprávali o preložení. Aj v Česku je to teraz také ticho pred búrkou. Ozývajú sa tam hlasy na uvoľňovanie opatrení. Dovtedy je ešte desať týždňov. No... Uvidíme. Keďže sa uvažuje o posunutí Tour de France, vytvoril by sa priestor aj na posun národných šampionátov. Ale ako vravím, zatiaľ ešte v tomto duchu nič konkrétne nepadlo. Uvidíme v nasledujúcich týždňoch.
 
 
Táto situácia sa môže dotknúť až vyše stovky slovenských podujatí. Prakticky žiadne sa nestihlo usporiadať. Organizátori sú určite zdrvení. Tí, ktorí majú svoje preteky neskôr, na konci leta či na jeseň vôbec nevedia na čom sú. Škrtáte preteky ako na bežiacom páse?
 
Áno, nás veľmi-veľmi mrzí to, že nesúťažíme doma. Tento rok sme v kalendári SZC plánovali možno aj rekordné množstvo pretekov, ale sezóna sa nerozbehla. Je to rôzne. Niektorí organizátori sa už ozvali, že tento rok sa jazdiť nebude, iní ešte čakajú, ďalší uvažujú o preložení. Nechcel by som hovoriť konkrétne, lebo situácia sa mení, je toho veľmi veľa. Ale čo môžem tak plošnejšie povedať, tak viaceré MTB podujatia, ktoré sme tlačili do kalendára UCI, sa už nebudú konať až v takomto duchu. Ostanú medzinárodné, ale už nie ako C1 alebo C3. Je to individuálne. Mnohí ozaj teraz netušia čo bude a či sa im podarí zohnať potrebné financie.
 
 
privara 18 okolo svk podium sta
Peter Privara na Okolo Slovenska (© Ján Melicher)
 
 
Asi najviac fanúšikov zaujíma Okolo Slovenska. Ako to vyzerá s najdôležitejšími pretekmi? Našťastie sa pred pár rokmi presunuli na september a ostáva tak ešte päť mesiacov. Ste optimistom?
 
V tomto momente sa v prípravách na Okolo Slovenska nič zásadné nemení. My veríme, že polovica septembra je ďaleko a podarí sa nám preteky zorganizovať. Samozrejme, ak bude potrebné splniť nové bezpečnostno-hygienické štandardy, budeme na nich pracovať. Uvidíme, čo naša vláda vymyslí, resp. kde sa bude Európa v pandémii nachádzať. Trasu máme hotovú, žiadne mesto ani sponzor sa nám zatiaľ neodhlásil a pevne veríme, že neodskočí ani nový generálny partner. Ale isteže očakávame nejaké problémy a bude to po finančnej stránke veľmi ťažké. To nám je jasné. Budeme bojovať. Teraz ešte nemôžeme vedieť, aký bude celý dopad tejto krízy. Verím, že keď sa uvoľnia nejaké tie opatrenia, zorganizujeme aj tlačovú konferenciu.
 
 
Posledné roky preteky úžasne rastú a lákali čoraz viac hviezd. Na vlaňajší ročník budeme určite spomínať dlho. Nikto ale asi v tomto momente nemôže veriť, že vzhľadom na koronakrízu bude všetko v poriadku a všetky tímy prídu.
 
Zatiaľ sa nám žiadny neodhlásil. Dúfajme, že to bude takto ďalej. S napätím budeme čakať na to, ako to dopadne s Tour de France aj celkovo sezónou tej najvyššej cyklistiky. To nás, samozrejme, dosť ovplyvní. Snažím sa v tejto situácii nájsť také pozitívum, že ak bude ten október naozaj silný a počas MS sa inde súťažiť nebude, naše preteky môžu byť výbornou prípravou pre cyklistov, ktorí napr. nepôjdu MS, ale budú sa chcieť pripraviť. Hádam to dobre dopadne. Ale uvedomujeme si, že aj keď všetky tímy poslali záväzné prihlášky, bolo by zázrakom, ak by všetky celky prvých dvoch líg prišli. Vieme, máme tam CCC, ktoré hlási problémy, novinkou má byť Sunweb. Ten môže mať tiež problémy. A rovnako všetci. Musíme sa s tým zmieriť. Je to situácia aká je. Ale je to v tomto momente veštenie. Bohvie, možno sa niekto ešte prihlási. Dokonca sa to aj z prokonti úrovne stalo ešte v marci. Možno niektoré podujatia okolo nášho termínu popadajú.
 
 
Fanúšikovia očakávali na našich cestách Petra Sagana. Vieme, že figuruje v enrolmente, ktorý poslali v úvode sezóny. Podľa nás sa ale jeho účasť za týchto okolností dostala do polohy science-fiction.
 
Je to naša priorita a na tom sa nič nemení. Zo strany Bory alebo ľudí okolo Petra sme nezaznamenali nič negatívne. Veríme, že všetko ostane v platnosti a príde. Chcem veriť, že ak nedostane nejaký direktívny príkaz, že má štartovať na BinckBank Tour, ktoré je v našom termíne, tak príde a poteší slovenských fanúšikov, ktorí tento rok zatiaľ majú veľké športové suchoty. Vieme, že boli z jeho tímu signály, že na MS možno nepôjde, takže ak by to ostalo v platnosti, prečo by nemohol prísť k nám. Minimálne týždeň a pol by potom pauzoval.
 
 
vlajky sagan sta
Fanúšikovia Petra Sagana (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Slovenská cyklistická verejnosť pozorne sleduje projekt Národného cyklistického centra, ktoré by pre na našu cyklistiku malo podobný, alebo ešte väčší, vplyv ako Sagan. Absolútny míľnik. Neobávate sa, že sa v dôsledku hlbokej ekonomickej krízy bude šetriť na takomto projekte a športová infraštruktúra nateraz dostane stopku?
 
Vláda Slovenskému zväzu cyklistiky schválila dotáciu na výstavbu NCC. My stále riešime byrokratický aparát, ktorý z toho vyplýva. Projekt muselo schváliť ministerstvo financií aj protimonopolný úrad. Dostali sme zálohu vďaka ktorej sme mohli vypracovať architektonické štúdie, environmentálne štúdie, dopravné napojenie a milión štúdií. Mali sme aj počas krízy viaceré konferencie cez Skype, kde sme riešili NCC. Je až neuveriteľné, koľko ľudí mimo cyklistiky do toho všetkého musí byť zainteresovaných. Všetko je pod obrovským drobnohľadom, aby sa štátne financie použili tak ako majú. A to je dobré. Jasné, že by sme chceli, aby to bolo rýchlejšie, ale takto to je. Zatiaľ všetko prebieha v poriadku.
 
 
Ďalším faktorom môže byť výmena vlády, noví ľudia môžu mať iné priority...
 
Aj kvôli koronakríze sme ešte výraznejšie nekomunikovali s novými ľuďmi, ale vyjadrili sa predsa, že nebudú apriori proti tomu, čo bolo schválené predchádzajúcou vládou a podporia projekty, ktoré majú hlavu a pätu. Trošku sa obávame, že prajnú atmosféru okrem vírusu narušuje aj Národný futbalový štadión, ktorý sa teraz rieši. No musíme vysvetľovať nezainteresovaným, že toto je predsa úplne niečo iné. My nie sme súkromní podnikatelia, že si niečo staviame a potom pýtame peniaze. Sme občianskym združením a prechádzame celou procedúrou s mnohými kontrolnými inštitúciami. Nikto na tom nemôže ani nebude zarábať. NCC bude slúžiť slovenským športovcom a koniec-koncov aj na reprezentáciu krajiny. Bez športovej infraštruktúry nebudeme mať vrcholových športovcov. Všetci dobre vieme, že postavením Národného cyklistického centra sa naša cyklistika posunie na úplne iný level vo všetkých odvetviach. Veľmi veríme, že táto pliaga nás nezastaví a podarí sa nám to postaviť do toho roku 2023.
 
Dodal by som perličku, že keď sme boli nedávno v centrále UCI v Aigli, prezident David Lapartient vyjadril takú myšlienku, že naše NCC by mohlo byť takým centrom UCI pre východnú Európu. Uvidíme.
 
 
Zmenilo sa vedenie rezortu školstva. Spod patronátu SNS sa školstvo a tým aj šport dostal pod SaS, čo je určite veľká zmena. Ako to vnímate? Prípadne nového štátneho tajomníka Ivana Husára?
 
My to vnímame pozitívne. Nie je tajomstvom, že vlani sme kvôli Okolo Slovenska mali so štátnym tajomníkom problémy a neboli tie vzťahy ideálne. Pevne verím, že po stretnutí s pánom Husárom si vysvetlíme situáciu, povie si každá strana svoje a dohodneme sa. Verím tomu, že šport sa po kríze vráti na podobnom spoločenskom, ale aj vládnom statuse ako bol. Prípadne to postupne bude lepšie. Verím, že nikto nebude mať záujem šport škrtiť. Aj my sme boli roky škrtení a na okraji záujmu. Veľmi dobrej podpory sa dostalo totálnej špičke, hviezdam - Tóthovi, Vlhovej, Kuzminovej..., ale ostatní trpeli a mnohým sa kvôli financiám nepodarilo dostať tam kam mohli. Tiež verím, že sa podarí spustiť športový kanál na RTVS a dostanú tam priestor mnohé športy a športovci, mládež. Či už na medzinárodných, alebo aj domácich šampionátoch. Verím, že nová metla bude dobre miesť. My sme ako zväz vo veľmi dobrej kondícii, všetky kontroly, ktoré sme mali, dopadli dobre. Sme odhodlaní napredovať.