Maroš Kováč (35) z Dukly Trenčín Trek má za sebou jednu z najlepších sezón v kariére. Spomedzi Slovákov mimo ProTour získal jednoznačne najviac UCI bodov - 85. Pritom vie, že cyklistika nie je prvoradá...

 

Dá sa povedať, že v tejto sezóne ste najlepším kontinentálnym Slovákom, keďže ste získali najviac UCI bodov a víťazstiev. Aký je to pocit?

"Sezónu hodnotím ako jednu z mojich najúspešnejších. Najviac ma teší víťazstvo na Bohemia Tour a víťazná etapa na Czech Cycling Tour. Škoda, že som nedokončil majstrovstvá sveta, kde sme sa spolu s Jurajom Saganom ocitli v skupine s Wigginsom a Froomom, ale oni odbočili do depa, keďže pre nich to nebolo zaujímavé. Potom sme už nedostali ani my priestor dokončiť preteky. Keď sme išli druhýkrát cez depo, tak to tam bolo ako na pešej zóne. Žiaľ, nedalo sa to dokončiť. So sezónou som ale spokojný. Pomohlo mi, že som bol na tom zdravotne lepšie, nemal som zdravotné problémy ako minulý rok a moja forma išla postupne hore."

 

Prvé UCI body ste získali na klasikách v Estónsku a Lotyšsku (1.1) za dve ôsme miesta. Ako kovac-marossa vám jazdilo na Pobaltí a v čom sú tieto klasiky rozdielne oproti slovenským podujatiam?

"Boli to jednorazovky kategórie 1.1, takže konkurencia bola väčšia. Prišli aj nejaké ProTour tímy. Dá sa povedať, že kvalita prevyšovala slovenské podujatia a aj podujatia v okolitých štátoch, na ktorých sme doteraz štartovali. Cítil som sa veľmi dobre a obidva dni som sa dostal do úniku. Žiaľ, nevyšiel mi záver. Chýbal mi razantnejší špurt, keďže tento rok som smeroval prípravu skôr do kopcov. Na druhej strane som bol schopný lepšie zvládať kopce."

 

Pri dojazde v estónskom Tartu vás vraj pri záverečnom šprinte zavrel známy Stefan Schumacher, a tak vás možno obral o lepšie umiestnenie. Ako si nato spomínate?

"Áno, mali sme tam menšiu kolíziu. On vystúpil z vlaku, ja som išiel popri bariére a síce ma videl, ale aj tak hodil vlnu smerom k bariére. Musel som ísť úplne na brzdy a už som nemohol kúsok pred páskou zrýchliť. Nehovorím, žeby som vyhral, ale určite ma to pripravilo o pár miest. Veľmi ma to hnevalo."

 

Ospravedlnil sa vám Stefan alebo ste si túto situáciu aspoň vysvetľovali?

"On to bral asi bežne. Keď som ho aj predtým sledoval na Tour de France alebo na jednorazovkách, tak mal viacero takýchto konfliktov s pretekármi. Má taký štýl. Možno som mal s tým rátať, že je to Schumacher. Hnevalo ma to, ale už to našťastie prešlo. Vtedy tam boli aj známe mená ako Taaramae a podobne."

 

Splnilo si Pobaltie úlohu kvalitnej prípravy tesne pred Okolo Slovenska?

"Bola to super príprava. Medzi pretekmi sme tam zostali spolu s Jánom Valachom, ktorý nás viedol a mali sme vlastne akoby sústredenie. Mohli sme sa sústrediť len na tréning a odzrkadlilo sa to aj na Okolo Slovenska, kde sme podľa mňa podávali všetci dobré výkony."

 

Na Okolo Slovenska (2.2) ste prekonali tri méty, ktoré sa Slovákom minulý rok nepodarilo zdolať. Dvakrát ste dosiahli v etape pódiové umiestnenie, skončili ste celkovo siedmy a vyhrali bodovaciu súťaž. Ako vnímate Okolo Slovenska s odstupom času?

"Na Okolo Slovenska sa mi celkom darilo. Hneď v prvej etape som sa dostal do úniku, ktorý vlastne rozhodol o celkovom víťazovi. Škoda, že som v ňom nevydržal dokonca. Dva dni pred štartom sa mi narodil syn, čiže som do podujatia nešiel až taký stuhnutý, ale bol som uvoľnenejší. Jednoducho cyklistika nie je úplne na prvom mieste. Pomohlo mi aj to, že zapršalo a bolo to aj o technike, čo mne vyhovuje. Škoda, že som nevydržal v úniku, ale možno všetko zlé je na niečo dobré. Mal som väčší priestor na rýchlostné prémie a dojazdy. Určite je lepšie, že som vyhral bodovaciu súťaž a bol celkovo siedmy, ako keby som bol napríklad iba celkovo piaty. Určite vládla spokojnosť z mojej strany aj zo strany Jána Valacha. Hovorilo sa o Dukle a sponzorov bolo vidieť, hodnotím to ako vydarenú prezentáciu tímu a sponzorov."

 

Nasledovala Czech Cycling Tour (2.2), kde tiež nechýbalo veľa k úspechu. Po víťazstve v etape ste hájili dres lídra, ale v poslednej etape vám zostali iba dvaja kolegovia a pridali sa k tomu technické problémy. Čo sa presne stalo?

"Technické problémy s bicyklom pokračovali ešte po domácich majstrovstvách, kde som mal tiež problémy s bicyklom, ale časom sa to vyriešilo. Zavážilo aj to, že sme zostali do poslednej etapy iba traja. Martin Mahďar mal za úlohu jazdiť vpredu a Matej Vyšňa zostal so mnou, ale po problémoch bolo náročné sťahovať to vo dvojici, čo nás stálo veľmi veľa síl. Vrátil som sa späť ešte pred prvým kopcom, ale potom som mal defekt, čo súperi využili. Už sme to vo dvojici nedorazili. Zároveň súperi porušili nepísané pravidlo, že keď má líder klasifikácie technické problémy, tak sa naňho čaká. Ale oni ešte zrýchľovali. Česi chceli za každú cenu vyhrať svoje preteky, ale nemám im čo zazlievať, je to na ich svedomí. Oni sú takí, že sú viac racionalisti a chceli za každú cenu ovládnuť svoju Tour. Prišiel som aj o víťazstvo v bodovacej súťaži, keďže sme dostali limit, lebo nemohli nechať uzavretú hlavnú cestu. Nespravili nič proti pravidlám, ale určite si nespravili dobré meno ani pred zahraničnými účastníkmi."

 

O to viac vás určite potešilo víťazstvo na klasike Bohemia Tour (1.2), kde ste získali aj najviac UCI bodov (40) a porazili Kreuzigera. Je to pre vás jeden z najväčších úspechov v kariére?

kovac-maros-dukla"Neberiem to ako najväčší úspech, ale samozrejme ma teší, že som vyhral a porazil Kreuzigera. Významná klasika to bola skôr predtým, keď sa to jazdilo Praha - Karlove Vary - Praha, ale teraz to bolo už len Karlove Vary - Praha a ešte niečo (pozn.: UCI neudelila podujatiu výnimku na 264 kilometrov, limit je 230 kilometrov). Keby to bola tá stará klasika, možno by som to označil za najväčší úspech kariéry. Takto to ale určite radím medzi najväčšie úspechy a je to môj najväčší úspech v tejto sezóne. Porážka Kreuzigera tomu dáva ešte väčšie korenie."

 

Po Bohemia Tour sa udiali dve protikladné veci. Práve Kreuziger verejne kritizoval vašu taktiku a organizátorov. Na druhej strane František Paďour z Whirlpoolu vám zagratuloval so slovami, že spravodlivosť existuje a po problémoch na Czech Cycling Tour ste si to zaslúžili.

"František vyhral Czech Cycling Tour, na ktorej ale on neudával taktiku. Ku Kreuzigerovi nemám čo dodať. Nebudem to zbytočne opakovať a v televízii to bolo vidieť. Prvých tridsať kilometrov som naozaj neťahal, pretože v skupine boli štyria z Whirlpoolu a ja som sa zariadil podľa toho ako to spravili oni na Czech Cycling Tour. Robí sa to aj na Tour alebo Gire, že ak je v skupine presila nejakého tímu a iný cyklista nemá záujem ísť, tak neťahá, lebo je to preňho nevýhodné. Nemal som prečo striedať, pretože za mnou boli ešte dvaja naši cyklisti Tybor a Mahďar. Keď nás potom dostihli, tak som striedal, aj v poslednom kopci som striedal. Keď Kreuziger má potrebu kritizovať organizátorov a neviem koho ešte, je to jeho vec. Ale tiež nechápem ako mohol ísť takým štýlom v posledných zákrutách."

 

Našťastie máte určite v Dukle alebo iných tímoch aj veľa kamarátov. S kým si dobre rozumiete?

"Ja si rozumiem prakticky s každým na Slovensku, ale aj v zahraničí. S pretekármi, s ktorými sa stretávam často mám dobré vzťahy. Nemám problém sa porozprávať s hocikým. Samozrejme, extra vzťahy mám na Dukle. Najviac s Paťom Tyborom z Dubnice, s ktorým trénujem dennodenne. Za posledné roky sa zlepšil a vieme sa navzájom potiahnuť. Zväčša sme počas pretekov aj spolu na izbe. Na pretekoch si vieme všetci naozaj pomôcť."

 

Napríklad kolega Matej Vyšňa sa vám pochválil, že skúša novinárčinu a je už aj našim redaktorom?

"Viem, že si robí školu a píše články, ale zväčša si prečítam článok a nepozerám kto ho napísal. Je to šikovný chalan. Každopádne, musím pochváliť jeho neoceniteľnú pomoc na Czech Cycling Tour. Je to chlapec, ktorý možno nemá predpoklady na veľké víťazstvá, ale chcel by som vyzdvihnúť jeho pomoc pre tím, ktorá je neoceniteľná. Samozrejme, tím nemôže byť poskladaný iba z lídrov. Niekto musí aj pomáhať. Maťo je skvelým nasledovníkom po Jánovi Šipekym, ktorý bol mojim dlhoročným pomocníkom. Maťo sa maximálne nešetrí a vie sa úplne odovzdať pre lídra."

 

Spomeňme aj majstrovstvá sveta. V minulosti ste sa vraj vyjadrili, že sú pre vás zakliate, keďže zo štyroch účastí ste žiadne nedokončili. Súhlasíte, že sú pre vás zakliate?

"Nepovedal by som, že sú zakliate. Možno keď som štartoval prvýkrát v roku 2006, tak som mal väčšie oči a nečakal som až také náročné podujatie. Najhoršia je pre mňa veľká porcia kilometrov a veľké zrýchlenie v záverečných kilometroch. Samozrejme, tento rok sa očakával výsledok od Petra Sagana, prípadne Petra Velitsa, a očakávalo sa, že my ostatní im pomôžeme. Pre mňa to bolo odbremenenie a nemal som sa čo šetriť. Niektorí možno kritizovali štrnáste miesto, ale je to dobrý výsledok a Peter má ešte veľa rokov pred sebou. Či už sa nabudúce nominujem alebo nie, ale všetci spravia preňho určite maximum. Jeho úspech by bol nielen preňho, ale pre všetkých. Cyklistika nie je o jednotlivcoch, ktorí idú na pódium, ale je o tímoch. Keby bola medaila, bol by som určite šťastný, že som pomohol. Napríklad len dobrou náladou (úsmev)."

 

Ako dobre sa poznáte s Peťom Saganom?

"Poznáme sa dobre a dlho. Je radosť ho sledovať. A sledovať ho priamo z bicykla, tak to je paráda (úsmev). Som síce starší pretekár, ale rád som s ním štartoval na majstrovstvách sveta aj na domácich majstrovstvách."

 

Peťove úspechy určite robia dobré meno slovenskej cyklistike. Je to síce zložitá téma na dlhšiu debatu, ale ako vnímate aktuálnu situáciu slovenskej cyklistiky? Môže jej Peťo Sagan pomôcť?

"Je to naozaj nadlho. Nemyslím si, že kvôli výsledkom Peťa by nastal nejaký zvrat v slovenskej cyklistike. To už bolo. Napríklad Dvorščík bol druhý na MS, Peter Velits vyhral MS do 23 rokov, Róbert Gavenda vyhral ME v cyklokrose medzi juniormi aj do 23 rokov. Určite pribudlo veľa hobíkov, ale aj "mudrlantov", ktorí kritizujú Sagana ak nevyhrá a nerozumejú taktike. Ale zatiaľ nevidím žiadny skok, i keď Peter má skvelé výsledky už tretí rok. Cyklistika je časovo veľmi náročný šport a neviem si to predstaviť, žeby som nebol platený a pritom chodil do školy alebo živil rodinu. Treba toto vyriešiť. Mládež vždy bola, ale keď príde do mužských kategórií, tak nemajú kde bicyklovať, pretože do Dukly nemôžu zobrať všetkých a treba viac tímov, aby mohli jazdiť aj v zahraničí a získať skúsenosti. Junior si teraz povie, že ak sa nedostane do Dukly, tak skončil. A taký talent ako Peter Sagan, ktorý už po jednom roku v Dukle prestúpil do Liquigasu, sa narodí raz za sto rokov. Samozrejme, vylepšili sa podmienky Slovákov na MS. Pre mňa to bol veľký skok oproti roku 2008, keď som štartoval poslednýkrát. Mali sme podmienky minimálne ako ostatné reprezentácie."

 

Záväzok na zlepšenie si dal aj manažér Dukly Ján Valach, ktorý sa chce do dvoch rokov priblížiť západoeurópskym tímom. Darí sa to?

kovac-maros-bodkovany"Myslím si, že áno. Spravili sme vďaka Janovi za posledné dva roky veľký skok. Jano priniesol nové štruktúry čo sa týka materiálu a výzoru tímu. Vyzeráme trochu lepšie. Predtým sme mali sponzorov (nemenovaných), ale na preteku vyzeral každý bicykel inak a oblečenie ani nehovorím. Dôležité je tiež auto a podobne. Sú to všetko veci, ktoré usporiadatelia a diváci vidia. Nie je to len o výsledkoch, ale aj o prezentácii a výzore tímu, čo nám možno chýbalo. Je to cítiť aj na pohode v tíme a viacerí sme sa naozaj zlepšili. Ak to bude pokračovať, tak si myslím, že nebude problém pretekať s najlepšími a aj mladí si vylepšia svoj výkonnostný štandard."

 

A ako to vyzerá s vami a oddychom? Kedy začínate prípravu na novú sezónu?

"Príprava my začala teraz od prvého novembra. Mal som tri týždne úplne voľno a potom štvrtý týždeň som sa začal dostávať do kondície behmi a bicyklom. V utorok (6. novembra) sme začali sústredenie na Králikoch a je to viac-menej o utužení vzťahov, posilňovňa a nejaké túry. V januári po sviatkoch by nás mali čakať bežky a neskôr sústredenie v teple, zrejme v Turecku. Medzitým určite budeme stále jazdiť na bicykloch. Čo sa týka programu, tak ešte nevieme aké podujatia sa podarí vybaviť. Je to zložitejšie, keďže mnohé sa zrušili a oproti minulým rokom sa zväčšuje konkurencia a počet štartujúcich. Takže voľno mám už za sebou a dúfam, že som si oddýchol dobre. Poďme nato trénovať do ďalšej sezóny (úsmev)."

 

Mimochodom, počas rozhovoru sa nám váš synček stále snaží niečo povedať :) Asi je to predčasné, ale potešilo by vás, keby bol cyklista?

"Áno, strážim ho (smiech). Chvíľku ma počúva, a potom sa mu asi niečo nepáči, tak si zamrmle (smiech). Veľa ľudí sa ma pýta či bude cyklista, ale ak by boli podmienky ako teraz, tak to zrejme ani nechcem. Ale ja ho určite netlačím a ani nebudem tlačiť do žiadneho športu. Možno ma bude brať ako vzor a bude to skúšať a ja ho nejako brzdiť nebudem. Určite sú ale aj iné športy, ktoré za rovnakú námahu vrátia oveľa viac a nehovorím iba o financiách. Cyklistika je veľmi náročný šport a nie je nejako extra ohodnotený. Nerobím to kvôli sláve. Vieme ako to je (úsmev). Navyše, súčasné dopingové kauzy určite škodia všetkým. Boli sme sa už spolu pozrieť na Slovenskom pohári v cyklokrose hore na Brezine, ale teraz má päť mesiacov, takže to nejako extra ešte nevníma (úsmev). Keď bude väčší a bude sa chcieť ešte pozrieť, možno ak budem ešte ja pretekať, určite spolu pôjdeme."

 

Ale dá sa povedať, že synček vám pomohol aj v kariére, keďže ste spomínali, že cyklistika nie je prvoradá a získali ste potrebnú pohodu.

"Určite. Nie je tam taký kŕč. Keď idem na preteky, tak to neberiem, že musím. Je to moja práca a cyklistika ma živí. Ale kedysi som do toho dával všetko, potom sa mi nedarilo a človeka to psychicky zlomí. Teraz si môžem povedať, že je to v pohode, venoval som tomu veľa času a ono to príde. Psychická pohoda určite pomáha k dobrým výsledkom a k dobrej regenerácii. Takže určite mi to pomohlo (úsmev)."

 

Ďakujeme za rozhovor.

 

UCI body Maroša Kováča v sezóne 2012

Maroš Kováč - Dukla Trenčín Trek - 11.04.1977

19.05.12: Jourmala GP (Lotyšsko - 1.1) - 8. miesto (8 bodov)
25.05.12: Tallinn - Tartu  GP (Estónsko - 1.1) - 8. miesto (8 bodov)
05.06.12: Okolo Slovenska (Slovensko - 2.2 - 1. etapa) - 3. miesto (2 body)
08.06.12: Okolo Slovenska (Slovensko - 2.2 - 4. etapa) - 2. miesto (5 bodov)
09.06.12: Okolo Slovenska (Slovensko - 2.2 - celkové poradie) - 7. miesto (6 bodov)
30.06.12: Czech Cycling Tour (Česko - 2.2 - 3. etapa) - 1. miesto (8 bodov)
01.07.12: Czech Cycling Tour (Česko - 2.2 - 4. etapa) - žltý dres (4 body)
07.07.12: Course Cyc. de Solidarnosc (Poľsko - 2.1 - 5. etapa) - 5. miesto (4 body)
16.09.12: Bohemia Tour (Česko - 1.2) - 1. miesto (40 bodov)