Zo sústredenia tímu Omega Pharma - Quick-Step na vojenskej základni Lešť vraj všetci odchádzali spokojní. Príprava pokračuje na Malorke a Peťo možno zažije premiéru na Tour Down Under. Najviac sa ale teší na jubilejnú Tour. Rozhovor s Petrom Velitsom.

 

Pred pár dňami sa skončilo tímové sústredenie tímu OPQS na vojenskej základni Lešť. Aké sú vaše pocity? Zabavili ste sa? Splnilo sústredenie svoj účel?

"Myslím si, že áno. Organizácia bola naozaj dobrá a ani sa neobjavila nejaká nudná chvíľka. Aj ubytovanie bolo dobré, čakali sme horšie. Celkovo sme boli milo prekvapení ako to prebiehalo. Asi to nie je iba môj názor a myslím si, že všetci odišli spokojní."

 

Ktoré úlohy vás zaujali, alebo čo bolo najnáročnejšie?

"Niektoré úlohy boli trochu fyzicky náročné, ale nehnali nás do nejakých extrémov, aby sa náhodou nestal úraz. Mne osobne sa asi najviac páčilo šplhanie po skalách čo bola jedna z disciplín. Zaujalo ma aj strieľanie zo zbraní. Bolo tam tiež veľa náučných vecí, napríklad ako pracovať s mapou a kompasom. Boli to pre nás naozaj zaujímavé veci."

 

Druhý deň ste sa rozdelili do ôsmych tímov. S kým ste sa stretli v družstve? Spoznali ste lepšie členov svojho tímu alebo celkovo nových cyklistov?

"Bol som s Bertom Grabschom a Kevinom De Weertom, ktorých už poznám, a ešte s Gianlucom Brambillom, Talianom, ktorý prišiel do tímu pred novou sezónou z Colnaga. On bol pre nás akoby nový. Okrem neho som samozrejme spoznal aj ďalších nových ľudí, Gianlucu pochopiteľne najviac."

 

Na fotkách je vidieť, že vás pohostili aj klasickým gulášom, čo je pre cyklistu možno netypické jedlo. Chutilo vám?

"Určite. Ubytovanie a strava mali dobrú úroveň. Minulý rok sme absolvovali podobné sústredenie v Belgicku, ale s tým sa to nedá porovnávať. Vtedy to nebolo až také premyslené, ale brali sme to tak, že je to prvýkrát. Tu to vyšlo lepšie a nehovorím to kvôli tomu, že sa to uskutočnilo na Slovensku."

 

Napríklad Mark Cavendish vyzeral po skončení akcie poriadne unavený. Bolo to spôsobené časovým či teplotným rozdielom, alebo tým, že ste deň pred odchodom slávnostnou večerou privítali všetkých nových cyklistov?

"Áno. Na konci sme mali dobrú večeru a áno, bol tam aj nejaký ten alkohol, veď sme mimo sezóny. Ale určite to nedopadlo tak, ako to vykreslili niektoré médiá. Boli sme dlhšie hore. Viem, že niektorí išli spať až okolo tretej, takže to stávanie ráno o šiestej kvôli lietadlu bolo pre niektorých ťažké. Nerobil by som z toho nejakú vedu, všetko bolo v rámci noriem. Pre bulvár je to určite výborná príležosť, ale my sa na tom môžeme iba zasmiať."

 

Zaspomínali ste si v Lešti aj na základnú vojenskú službu alebo vás minula? Prípadne, chceli ste byť v detstve vojakom?

"Minula nás. My sme boli prvý ročník, čo sme to už nemuseli absolvovať. Môj názor je taký, i keď som sám nikdy na vojne nebol, že to nebol až taký zlý nápad. Mladých to trochu naučilo disciplíne. Na druhej strane, nám športovcom by to zaiste narúšalo plány. Vyhovovalo nám, že hneď po škole sme mohli ísť do Afriky a začať kariéru. Ak by sme museli ísť na vojnu, tie prvé roky by možno vyzerali trochu ináč."

 

Po slovenskom sústredení ste išli domov do Púchova. Čo vás čaká v najbližších dňoch a týždňoch?

"Sme doma iba pár dní. V stredu už odchádzame na sústredenie do tepla na Malorku. Už využijeme bicykle a budeme tam dva týždne do devätnásteho decembra. Bude to také prvé dlhšie sústredenie, i keď predtým sme už začali trochu jazdiť v Kalifornii."

 

Fotky z Kalifornie vyzerali parádne. Boli ste pri mori a dokonca v San Franciscu pri slávnom moste Golden Gate.

"Boli sme tam mesiac a prvé dva týždne sme akoby stále cestovali, brali sme to ako dovolenku, i keď sme neboli len turisti a trochu sme sa aj hýbali. Posledné dva týždne sme už trénovali každý deň, tak ako sme potrebovali."

 

Vraj ešte nepoznáte váš program v ďalšej sezóne. Kedy by ste sa mali dohodnúť?

"Ešte neviem, ešte sme sa o tom nerozprávali. Ale vyzerá to tak, že teraz na Malorke sa dozvieme prvé obrysy programu."

 

Dá sa aspoň predpokladať či začnete sezónu podobne ako minulý rok vo februári?

"Radi by sme tak začali. Ale už som počul, žeby ma radi v januári dostali do Austrálie na Tour Down Under, kde sú prvé body. Ešte sa dohodneme a uvidíme ako to dopadne. Ak ale povedia, že tam musím ísť, určite sa nebudem vzpierať a teda odštartujem sezónu u protinožcov."

 

Takže sa môže stať, žeby ste namiesto Tour de France išli Giro?

"To asi nie, i keď samozrejme v cyklistike nič nie je isté. Rád by som zase šiel Tour a v tíme o tom vedia. Giro pre mňa nikdy nebola priorita a dúfam, že to tak zostane. Ešte sa budeme o tom rozprávať a až potom padnú rozhodnutia."

 

Jubilejná stá Tour začína na Korzike, rozhodovať sa bude zrejme v Alpách. Ako vám vyhovuje rozpis Tour a sedia vám možno viac Alpy ako Pyreneje?

"V podstate na tom až tak nezáleží. Ak človeku idú nohy, zdolá Pyreneje aj Alpy. Určite to bude vzrušujúce, keďže to bude storočnica. Uvidíme aké zaujímavé to bude pre nás. Najväčší strach mám z úvodných etáp na Korzike, lebo raz sme tam už štartovali a nemám na to príliš dobré spomienky. Bude to nebezpečné kvôli užším a kľukatým cestám, ktoré tam sú. Navyše, začiatok Tour je vždy nervózny."

 

Na čo sa ešte tešíte v sezóne 2013?

"Nikoho neprekvapím, že najviac práve na Tour. Pre mňa je vždy vrcholom sezóny. Mojím snom je, aby som tentoraz z Paríža odišiel s lepším pocitom a celkovým výsledkom než tento rok. Uvedomujem si však, že minimálne pre psychickú pohodu sa potrebujem ukázať už na jar. Uvidíme aký bude spomínaný plán, no budem sa snažiť dostať do formy už pred Tour."

 

Vraj by ste radi skúsili model s menším počtom podujatí. Mohlo by vám to pomôcť? Čo si pod tým máme predstaviť?

"Keď sa pozrieme na najlepších, alebo na tých, čo vyhrávajú ako Wiggins či Froome, oni absolvujú pár súťažných dní a dokážu vyhrávať. Nehovorím, že je to jasný recept, že keď budem menej jazdiť, budem stále vyhrávať. Nie som Wiggins. Ale chcem to skúsiť. Tento rok som mal okolo osemdesiat súťažných dní a na viaceré preteky som sa šiel pripravovať, rozjazdievať. Možno je správna cesta skúsiť menej podujatí a viac ísť na výsledok. Pripravovať sa môžem aj na kvalitnom sústredení. Ale ako som už povedal pri kalendári, nie je to iba na mne. Sadnem si so šéfmi tímu. Oni mi povedia svoje predstavy a dohodneme sa na nejakom kompromise."

 

Každý rok sa pýtame či meníte model prípravy pred sezónou. Ako je to tentoraz?

"Ani nie. Začali sme presne tak ako minulý rok, i keď voľno bolo o trošku dlhšie. Snažili sme sa príliš o všetkom nepremýšľať a skôr si obdobie po sezóne užiť. Minulý rok sme tiež boli v Kalifornii, ale trénovali sme voľnejšie, tento rok to bolo intenzívnejšie hlavne v kopcoch. Nehovorím, že to bol nejaký špeciálny tréning, ale chceli sme poriadne prebrať nohy. Pokračovať chcem na Malorke a uvidíme ako sa to bude ďalej vyvíjať, ako sa budem cítiť."

 

Ako vidíte nasledujúcu sezónu z pohľadu tímu? Prišiel stroj na víťazstvá...

"Určite. Už tento rok bol tím super silný a zaznamenali sme víťazstvá na kvalitných pretekoch. Myslím si, že vedenie Quick-Stepu je spokojné a s posilou ako Mark máme vyhliadky ešte na viac víťazstiev. Môže to byť naozaj dobrá sezóna."

 

Na záver čo by ste odkázali fanúšikom pred sezónou 2013?

"Ako vždy, veľa šťastných a zdravých kilometrov pre všetkých, čo jazdia. Nech majú radosť z cyklistiky. Jej sledovanie v médiách je už na každom fanúšikovi. Samozrejme, my sme vždy radi, keď sa ľudia tešia z našich výsledkov a venujú cyklistike ako takej čas aj mimo bicykla."


opqs-tb
Tím OPQS počas teambuildingu na Lešti
© OPQS / Tim de Waele