• Výrazné zníženie cien starších modelov
  • Bahrain-Merida Pro Cycling Team
  • Merida Slovakia
  • Big.Seven & Big.Nine
  • Rotor
  • Scultura Disc
cycling info cz banner 2

Vedeli ste, že? (38)

... generálny manažér a mozog tímu Sky, Sir David Brailsford, vyrastal vo Walese ako syn horského sprievodcu, neskôr štyri roky pretekal za amatérsky tím vo Francúzsku, potom vyštudoval športovú vedu a psychológiu v Chesteri, plus získal titul MBA v Sheffielde? Za svoju činnosť v cyklistike dostal ocenenie Rád britského impéria a môže používať titul "Sir". (24.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (37)

... Romana Kreuzigera (30, Tinkoff) sprevádza počas takmer celej profesionálnej kariéry, už 10 rokov, japonský osobný masér Jošifumi Nakano? Pomáha mu príležitostne aj pri českých tréningoch pri Plzni, napríklad ho doprevádza na motorke alebo skútri, no a obľúbil si aj plzenské nefiltrované pivo. V tíme Tinkoff, ktorý má na Tour jednoznačne najviac Východoeurópanov, patrí sympatický Japonec aj k rozkrikovačom pri víťazných oslavách.    (23.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (36)

... líder tímu BMC Richie Porte (31) sa v mladosti venoval plávaniu, ale s výškou 172 centimetrov sa nedokázal presadiť? Potom sa venoval triatlonu a po strate motivácie prešiel na cyklistiku, pričom prvé čisto cyklistické preteky absolvoval až v 21 rokoch. Austrálčan si musel zvyknúť nielen na špecifiká cyklistiky, ale aj Európy, kde sa v dospelosti presťahoval. Pomohol mu skúsenejší krajan, bývalý cyklista Brett Lancaster. Porte je rodákom z ostrova Tasmánia, prezývajú ho ako "Tasmánsky diabol". (22.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (35)

... kariéru nórskeho šprintéra Alexandra Kristoffa (29, Kaťuša) výrazne ovplyvnil rozvod rodičov? Po ňom sa totiž presťahoval do južnejšej časti Nórska a prešiel z futbalu na cyklistiku. Nevlastný otec a špičkový kardiochirurg Stein Orn mu pripravoval na mieru ušitý tréningový plán a spolupracujú spolu doteraz. Stein Orn je aj lekárom nórskeho národného tímu. Dodajme, že Kristoff rád spomína, že ak by nebol cyklista, tak by možno niekde hral tretiu futbalovú ligu. (21.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (34)

... Chris Froome sa dostal historicky na piate miesto v počte strávených dní v žltom drese na TdF? V časovke do kopca si obliekol žltú 40-krát, a tak sa zaradil hneď za päťnásobných celkových víťazov Eddyho Merckxa (96 dní), Bernarda Hinaulta (75), Miguela Induraina (60) a Jacquesa Anquetila (50). Najbližšie k Froomovi spomedzi aktívnych cyklistov je Fabian Cancellara (29), ktorý už túto štatistiku takmer určite nezveľadí, ale zostáva najlepším spomedzi tých, ktorí Tour napokon nevyhrali celkovo. (21.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (33)

... Tony Martin (31, Etixx – Quick-Step) v detstve utiekol s rodinou spoza Berlínskeho múru cez Maďarsko do Západného Nemecka? Cyklistike sa začal venovať až v časoch demokracie, pomerne neskoro, v 14. rokoch. Vyštudoval aj za policajta, podobne ako krajan John Degenkolb. Tony v súčasnosti žije pri Bodamskom jazere, ktoré nie je oficiálne rozdelené, ale leží na hraniciach Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. Patrí k najväčším a najkrajším v Európe. (20.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (32)

... tím Sky je v pelotóne TdF najbohatší a jeho rozpočet cca 35 miliónov eur je približne desaťkrát väčší ako rozpočet najchudobnejšieho účastníka Fortuneo - Vital Concept (cca 3,5 milióna €)? Podľa odhadov L'Équipe za Sky nasledujú Kaťuša (32 miliónov), BMC (28 miliónov) a Tinkoff (25 miliónov). Na chvoste pred Fortuneo - Vital Concept sú Bora-Argon 18 (4,5 milióna), Direct - Énergie (6 miliónov), Lampre - Merida (7 miliónov), Cannondale a FDJ (po 10 miliónov). Rozpočet Bory po presune do WT výrazne narastie, aby sa doňho zmestil aj zatiaľ nepotvrdený príchod Petra Sagana. (20.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (31)

... Mark Cavendish (31, Dimension Data) sa ako tínedžer venoval tancu, pretože jeho mama prevádzkovala obchod pre tanečníkov, alebo že po škole pracoval dva roky v banke, aby si zarobil peniaze na cyklistiku? Tieto skúsenosti mu pomohli spoznať reálny život, čo mu neskôr pomohlo v bubline profesionálneho športovca. Ako bývalý bankový úradník si vypísal ciele, ktoré chce dosiahnuť v pelotóne a dnes už ich má všetky splnené, až na olympijské zlato. (19.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (30)

... francúzsky tím Ag2R La Mondiale patrí k podpriemerným z pohľadu rebríčkov či rozpočtu, ale na Starej dáme sa aj vďaka divokým kartám zúčastňuje nepretržite od roku 1997? Od založenia celku v roku 1992 mu šéfuje bývalý cyklista Vincent Lavenu, držiteľ najvyššieho francúzskeho štátneho vyznamenania, Rádu čestnej légie. Podľa jeho slov sponzori nevyvíjajú na tím prehnaný tlak, ale Ag2R ho sponzoruje už takmer 20 rokov, pretože zdieľajú spoločné hodnoty cyklistického športu. (19.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (29)

... Alberto Contador (Tinkoff) v minulosti prežil vážnu operáciu mozgu? V roku 2004 ho pobolievala hlava, masáže nepomáhali. Po jeho páde na Okolo Astúrie lekári zistili, že Španiel má prasknutú cievnu výduť (aneuryzmu). Absolvoval náročnú operáciu a na bicykel sa vrátil až po pol roku. Podľa Contadora bolo dôležité, že odpadol na pretekoch, a tak prišiel lekársky zásah dostatočne rýchlo. Aj preto sú lekári dôležitou súčasťou konvoja. (18.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (28)

... hviezdny Talian Fabio Aru (26, Astana) začal s cyklistikou až vo veku 18 rokov? Predtým sa venoval futbalu a tenisu, vyrastal v rodine poľnohospodára. Až ako tínedžer sa priblížil k bicyklu prostredníctvom výletov po jeho domovskej Sardínii, kopcovitom a druhom najväčšom ostrove v Taliansku, ale pre kariéru sa musel odsťahovať na pevninskú časť talianskej čižmy. Hneď ako sa adaptoval a zvykol si na odlúčenie, tak sa prejavil jeho talent, ktorý prevýšil chýbajúce skúsenosti. (17.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (27)

... Adam Hansen (Lotto - Soudal), ktorý ide rekordnú pätnástu Grand Tour v rade, síce precestuje ročne desaťtisíce kilometrov, ale spomedzi členov pelotónu má zrejme najväčší, až panický, strach z lietania? Paradoxom je, že ako dieťa veľa lietal s rodičmi pilotmi a nebál sa. Až neskôr si uvedomil všetky možné dôvody leteckých katastrof a odvtedy bojuje so strachom. Podobne ako kedysi boxer Muhammad Ali či futbalista Dennis Bergkamp. Hansen ale cestuje ešte oveľa viac. (17.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (26)

... britského cyklistu Iana Stannarda občas prezývajú Iron Stannard? Iron ho totiž nechtiac pomenoval holandský komentátor, ale prezývka mu sadla. Stannard totiž začínal s triatlonom, pričom jeho rodičia, pracovníčka v administratíve a dopravný policajt, nemali žiadny vzťah k cyklistike. Neskôr Stannard uprednostnil cyklistickú disciplínu a ako správny "Iron Stannard" sa zamiloval najmä do tvrdých jarných klasík. (16.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (25)

... taliansky šprintér Mario Cipollini vyhral v roku 1999 historicky najrýchlejšiu etapu TdF s hromadným štartom, ktorá mala rýchlostný priemer až 50,4 km/h? "Super Mário" definoval pre rouleur.cc cyklistický šprint ako: "Celý život koncentrovaný, stlačený a trasúci sa v 20 sekundách. Ak chcete byť v existenčných sekundách silný, tak musíte pracovať na tele aj mysli, cez deň aj v noci. Šprint je napätie a intuícia, vôľa a túžba, sebazaprenie a obeť, zameranie a odhodlanie, úsudok a vízia. Vyjadroval som ním seba, moju osobnosť." (16.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (24)

... Jaspera Stuyvena (24, Trek - Segafredo) vyhodili v Belgicku zo strednej školy, pretože nezvládal zavedený systém a nerovnocenné postavenie učiteľov voči žiakom? Neskôr ale vyštudoval vysokú školu v oblasti manažmentu. Povaha rebela by mu mohla pomôcť na dlažobných klasikách, kde ho lúčiaci sa Fabian Cancellara označil za jednu z najväčších nádejí. Majú spoločnú výšku 186 centimetrov, obaja boli už juniorskými majstrami sveta. Tak uvidíme, či bude Stuyven raz rovnakou hviezdou. (15.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (23)

... austrálsky šprintér Leigh Howard (Orica) zažíva v 26. rokoch premiéru na Starej dáme, i keď sa o účasti dozvedel až tri dni pred vypuknutím? Tím ho povolal na poslednú chvíľu ako náhradníka za chorého Driesa Devenynsa. Na letisko ho urýchlene odviezol kamarát, cyklista Simon Clarke (Cannondale - Drapac), ktorý sa pripravoval na Okolo Poľska. Ďalším paradoxom je, že trasa TdF išla aj priamo pred domom Howarda, keďže býva v Andorre. (15.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (22)

... Ilnur Zakarin (26, Kaťuša), ktorý patrí k najväčším objavom posledných sezón, je jediným Rusom na TdF 2016? Zakarin má doslova recepty na úspech od manželky, ktorá je výživovou špecialistkou a vďaka jej jedálničku schudol za dva roky 10 kilogramov, až sa dostal do ideálnej vrchárskej váhy. Výrazne mu pomohlo aj presťahovanie z nehostinného Ruska na Cyprus, do teplejších oblastí. Húževnatosť zdedil po rodičoch, ktorí pracujú manuálne v továrni a Ilnur im posiela časť z výplaty. (14.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (21)

... viacerí profesionálni cyklisti majú telá ozdobené tetovaniami? Napríklad Thibaut Pinot (FDJ) má na bicepse nápis "Iba víťazstvá sú krásne". Sylvain Chavanel (Direct Energie) sa pýši viacerými, na nohe nosí draka šlahajúceho oheň. Ilnur Zakarin (Kaťuša) má na ruke nápis "Teraz alebo nikdy". Thomas De Gendt (Lotto - Soudal) vozí na nohe škorpióna. Tetovania majú aj Leigh Howard, Grégory Rast a Brice Feillu. Tiež Tom Boonen, Philippe Gilbert, Filippo Pozzato, Tyler Farrar, Bradley Wiggins, David Boucher, Elia Viviani či Ian Boswell. (14.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (10/2016)

... viacerí cyklisti majú charakteristické prezývky podľa ich vlastností či činov? Joaquim Rodríguez (Kaťuša) je "Purito", čo znamená "malá cigareta". Počas prvej sezóny prefrčal cez kopec s gestom fajčenia cigarety, aby ukázal, že kopce zvláda s ľahkosťou. Alberto Contador (Tinkoff) je "Pištoľník", pretože víťazstvá oslavuje imaginárnou streľbou s prstami. Aj ďalší majú cool prezývky: Porte (Tasmánsky diabol), Nibali (Žralok zo Sicílie), Cancellara (Spartakus), Greipel (Gorila), T. Martin (Panzerwagen) či Sagan (Tourminátor, Hulk, Forrest Gump). (12.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (9/2016)

... kľúčový člen tímu Tinkoff na TdF Roman Kreuziger sa narodil v 11-tisícovom mestečku Moravská Třebová rovnako ako ďalší český špičkový cyklista Leopold König z tímu Sky? Roman ale vyrastal asi o 20 kilometrov ďalej v Lanškroune, neskôr býval v Plzni, Švajčiarsku a Taliansku, a tak sa dve české hviezdy nespoznali v uvedenom mestečku, ale až na pretekoch. Kreuziger mal najprv bližšie k futbalu a hokeju, vyštudoval Športovú a podnikateľskú strednú školu v Plzni. (10.07.2016, rb)

Vedeli ste, že? (8/2016)

... iba dvaja neeurópski cyklisti vyhrali celkovo Tour de France? V rokoch 1986, 1989 a 1990 to dokázal Američan Greg Le Mond, v roku 2011 uspel Austrálčan Cadel Evans. V roku 2016 sa v 198-člennom balíku predstavujú cyklisti z 35 krajín, ale iba 33 neeurópskych jazdcov. Tsgabu Grmay prepisuje históriu ako prvý účastník z Etiópie. Najväčšie šance na celkový triumf mimo Európanov má Kolumbijčan Nairo Quintana, s odstupom za ním krajan Sergio Henao, Austrálčan Richie Porte či Američan Tejay Van Garderen. (08.07.2016, rb)
janom 2017