MS 2012: Individuálna časovka juniorov pre Svendsena

16.8.2012, 13:56 | Sprav. z pretekov - staršie | Jozef Čelestiak, Lukáš Timko

Disciplína: Individuálna časovka juniorov na MS v cestnej cyklistike 2012
Majster sveta 2012: Oskar Svendsen (Nórsko)
Dátum a čas: Pondelok, 17. september 2012, od 10:00 do 12:00
Trasa a dĺžka: Landgraaf > Valkenburg, 26,6 km
Slováci: Mário Daško (TJ Slávia ŠG Trenčín) 34. miesto, +1:45
Úvod/preview k tejto disciplíne: -
Štartová listina: -

Individuálnu časovku absolvovali ako prví juniori, teda tá najmladšia kategória, ktorá v Limburgu štartuje. Na trať dlhú 26,6 km sa vydalo celkom 66 pretekárov z 39 krajín (roky naredenia 1994 a 1995). My sme mali na trati zastúpenie v podobe Mária Daška. Ten skončil podľa očakávania v strede štartového poľa na 34. mieste.

V tejto mládežníckej kategórii sa počas minulých rokov, aj počas tejto sezóny, najlepšie predstavovali Dáni, ktorí predstavujú absolútnu špičku medzi juniormi. Prekvapili však mnohí pretekári, niektorí pozítivne a druhí sa zase predviedli v horšom svetle. Vynikajúci konštantný výkon predviedol Nór Oskar Svendsen, keď postupne vystupňoval tempo a v cieli bol jasne najrýchlejší, čím si plne zaslúžil zlatú medailu. Svendsen tak po zisku majstrovského titulu časovky v Nórsku zaznamenal životný úspech. Na európskom šampionáte skončil až jedenásty, takže dnešný výkon je veľkým prekvapením. Matej Mohorič zo Slovinska predviedol zdrvujúci finiš, pričom na prvom medzičase bol evidovaný až ako dvadsiaty ôsmy, na druhom bol na konci prvej desiatky a v poslednom úseku ťažkej trati bol síce jasne najrýchlejší, no stačilo mu to len na striebornú priečku s odstupom siedmych sekúnd. Maximilian Schachmann z Nemecka získal bronz, v boji proti chronometri si počínal fantasticky, na druhom meraní viedol, no v závere mu došli sily a prišiel aj o druhú priečku. Najväčší favorit na zlato, majster Európy a vlani veľký súper Davida Zverka, Dán Krigbaum, sa musel uspokojiť s piatym miestom. Výrazne sklamal aj druhý Dán Schmidt. Vlaňajší majster sveta skončil až ôsmy.

Slovenský reprezentant Mário Daško začal svoje úvodné kilometre výborne, keď bol v prvej tridsiatke, potom však mierne zvolnil, čo sa síce snažil dobehnúť v závere, no na lepšiu ako 34. pozíciu to nestačilo. Na ME, tiež v Holandsku, obsadil až 54. miesto, pretože mu absolútne rovinatá a technická trasa nesadla. Dnes predviedol veľmi slušný výkon a hoci mu do vytúženej hranice prvej polovice výsledkovej listiny chýbalo iba jedno miesto (štartovalo 66 pretekárov), môžeme označiť jazdu cyklistu TJ Slávia ŠG Trenčín za chválitebnú.

Mário Daško: "Nie som spokojný. Myslel som, že to pre mňa dopadne lepšie. Tréner hovoril, že som mal ísť ešte ťažší prevod, no už som to nedokázal. Zozadu ma prekvapil Nór Svendsen, ktorý štartoval 1:30 za mnou a dobehol ma čo som nečakal. Bolo to práve pod Caubergom. Chcel som ho výjsť spolu s ním, ale nedokázal som. Ušiel mi ešte na 15 sekúnd v cieli. Potom som sa dozvedel, že to celé vyhral."