Cobo, Sagan a potom tí ďalší (Sumár č. 2)

13.9.2011, 14:40 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Cobo a Sagan kraľovali, ale Madrid videlo až 167 ľudí. Etapový vavrín získalo sedemnásť cyklistov a najlepšia desiatka sa zmestila do rozdielu 5:33, čo je o polovicu menej ako na Tour. Kto potešil a kto sklamal?

 

1. JUAN JOSÉ COBO (84h 59' 31''), Známka: 1

Trápili ho depresie, nemal výsledky, strácal motiváciu a chcel s cyklistikou skončiť. Jeho tím Geox ho podržal, keď povedali, aby dodržal zmluvu a užíval si bicykel. Španiel Juan José Cobo poslúchol a pripravil sa na domácu Vueltu. V minulosti nazbieral skúsenosti zo všetkých Grand Tour. Pôvodne mal robiť domestika Menšovovi a absolútne nepatril k favoritom. Ako to dopadlo viete.

Prvý a najsilnejší impulz od tridsaťročného Coba sa objavil v kráľovskej pätnástej etape, keď sumare-cobo-angliruna Anglirú vyhral a získal červený dres. Už ho nestratil, odolal útokom najmä v sedemnástej etape od Frooma. Odolal aj na rovine, kde patrí k tým slabším. Celkovo nemal žiadnu krízu a mal prekvapivo kvalitnú tímovú podporu. Sympatické bolo, že útočil, keď nemusel a predviedol sa ako pravý bojovník.

Neprajníci si ho môžu spájať s vylúčením tímu Saunier Duval z TdF 2008 kvôli dopingu Ricca. Možno vyvoláva v tomto smere najväčšie pochybnosti, ale samotný Cobo nikdy nemal opletačky s dopingom. V budúcnosti môže potvrdiť svoj čistý výkon jedine ďalšími výsledkami. V Madride žiaril šťastím a o červený dres si opieral svoju malú dcérku.

 

2. CHRISTOPHER FROOME (+0:13), Známka: 1

Narodil sa v Nairobi v Keni, žil v Juhoafrickej republike a v Taliansku, teraz jazdí za Veľkú Britániu odkiaľ pochádzajú jeho prarodičia. Christopher Froome, u nás v diskusii prezývaný "Ex-Keňanko", sa zaradil na Vuelte medzi najtalentovanejších horolezcov cyklistiky. Nečudo, základy staval už od detstva ako horský cyklista a pôsobil vďaka stretnutiu so známym šprintérom Robertom Hunterom v kvalitnom africkom tíme Konica-Minolta, ktorý si pochvaľovali v minulosti aj Velitsovci. Potom v drese Barloworldu štartoval na Tour aj Gire, patril k najlepším v súťaži do 25 rokov.

V roku 2011 sa vo veku 26 rokov pripravil na Vueltu ako hlavný domestik Wigginsa. Ohúril cyklistický svet svojou výdržou, nádherne zaútočil v sedemnástej etape, ktorú vyhral. Oproti ostatným má veľkú výhodu, že je aj časovkárskym špecialistom, čo potvrdil druhým miestom v 10. etape. Po časovke si na jeden deň užil červenú, ktorú potom prenechal Wigginsovi. Na zisk bonifikácií v posledných etapách mu už nezostali sily, doplatil na rozštiepenú silu tímu Sky. Skončil druhý so stratou iba trinásť sekúnd, čo je najmenšia strata na Grand Tours v tomto desaťročí. Zároveň získal najlepší výsledok Veľkej Británie na GT, keď vyrovnal druhé miesto Millara z Gira 1987. Froome nazbieral cenné skúsenosti a znova si pripomeňme jeho vek - 26 rokov.

 

3. BRADLEY WIGGINS (+1:39), Známka: 1-

Zlomeninu ľavej kľúčnej kosti a odstúpenie z TdF si Bradley Wiggins vynahradil na Vuelte tretím miestom. sumare-cobo-wigginsSpolu s Bassom ho môžeme označiť za najlepšieho tempára medzi vrchármi. Udivoval najmä na Anglirú, kde prešiel 28 percentné úseky v sedle. Paradoxne práve tu stratil červený dres, čo sa mu stalo osudným. Potešil tradične dobrým tretím miestom v časovke. Potvrdil životnú formu a ideálnu váhu, pričom môže v najbližších rokoch útočiť na Grand Tour pódium. Na víťazstvo to ale nevyzerá, keďže vôbec neútočil a zmeny tempa mu robia problémy. Nesiahal na žiadny etapový vavrín. V závere mohol viac pomôcť kolegovi Froomovi. Wigginsovi naďalej zostáva najväčšia zbraň časovka, ale v horách zrejme získavať sekundy nebude.

 

4. BAUKE MOLLEMA (+2:03), Známka: 1

Holandská cyklistika a Rabobank majú veľkú budúcnosť, čo na Vuelte potvrdil štvrtým miestom 24-ročný Bauke Mollema. Podával vyrovnané výkony, až desaťkrát sa dostal do najlepšej desiatky. Šikovnosť ukázal aj v záverečnom šprinte v Madride, kde vďaka deviatemu miestu zaslúžene vyhral bodovaciu klasifikáciu (nezaslúži si označenie šprintérska), teda zelený dres. Stal sa prvým Holanďanom, čo vyhral súťaž na GT od roku 1992. Dosiahol svoj najlepší výsledok na Grand Tour, no a keď vylepší časovku a získa viac odvahy môže víťaziť.

 

5. DENIS MENŠOV (+3:48), Známka: 1-

geox-15-etapaMá toho dosť za sebou, raz vyhral Giro a dvakrát Vueltu, ale jeho forma je záhadná. 33-ročný Rus  Denis Menšov stratil v prvom týždni vyše štyri minúty, čo musel doháňať v horách. Na rozdiel od ostatných účastníkov extrémneho Gira si vybral krízu na začiatku, no a posledné dni už bol bezchybný. Napokon bol spomedzi vyhlásených favoritov najlepší. Možno by to takmer zázračne dotiahol až na pódium, ale výrazne pomáhal červenému Cobovi. Keď dlhé kilometre viedol skupinku favoritov, naozaj platila jeho prezývka "Silent Assassin", teda nemý zabijak. Muž, ktorého prezývajú aj pápež, konečne aspoň čiastočne vystúpil zo svojho tieňa.

 

6. MAXIME MONFORT (+4:13), Známka: 1-

Belgičan Maxime Monfort, to je zaujímavý vrchár. Už niekoľko rokov pomáha svojim lídrom na Grand Tours, naposledy na TdF potlačil Andyho Schlecka k triumfu na Galibieri. Tento rok dostal možnosť ísť vo voľnejšom režime Vueltu, a hneď to dotiahol na šieste miesto, čo je jeho najlepší výsledok kariéry. Výrazne mu pomohli oboje časovky a okrem jedného dňa sa stále držal v top desiatke. Neútočil, no keďže išiel bez podpory a bez nejakých veľkých vyhlásení, tak môže byť so šiestym miestom spokojný. Dodajme ešte číselnú zaujímavosť, až štyrikrát sa mu podarilo dôjsť v etape náhodne na 33. mieste.

 

7. VINCENZO NIBALI (+4:31), Známka: 3

nibali-10-etapa-2Nosil jednotku, podporoval ho snáď silný tím, ale Vincenzo Nibali víťazstvo na Vuelte jednoznačne neobhájil. Prvý týždeň išiel ešte pomerne dobre, kraľoval v zjazdoch a pokúšal sa útočiť. Najkritickejší bol druhý týždeň, keď sklamal aj v silnej časovke. Zaujímavé je, že Liquigas preňho takmer denne pracoval, ale niekedy napriek tomu absolútne odpadol. Za takéto výkyvy môže zrejme Giro, v poslednom týždni si aspoň ustrážil siedme miesto. Celkovo predviedol svoj mierne nižší štandard a určite ešte pozdvihne svoju zástavu. Škoda, že na Vuelte prerušil svoju zaujímavú sériu troch pódiových umiestnení na Grand Tours.

 

8. JURGEN VAN DEN BROECK (+4:45), Známka: 2

V prvom týždni sa snažil držať v popredí a zaslúži si pochvalu za útočné snahy v neskorších fázach. Lídrovi Omega Pharma-Lotto pri útočení zväčša chýbala výdrž, takže najlepšie skončil štvrtý v ôsmej etape. Jurgen Van den Broeck už bol v top desiatke na Gire i Tour, čiže skôr sklamal. Vo veku 28 rokov ale ešte môže dosiahnuť lepšie výsledky a uvidíme ako sa mu bude dariť v tíme Lotto, ktorý bude v budúcej sezóne postavený na ňom.

 

9. DANIEL MORENO (+5:20), Známka: 2

sumare-moreno-fuglsangTridsaťročný rodák z Madridu Daniel Moreno pôsobil ako na hojdačke, pričom mu jeho výsledok mierne "zhoršila" obetavá práca pre lídra Rodrígueza. Famózne útočil v štvrtej a piatej etape, získal prvé a tretie miesto. Keď výraznejšie stratil na extrémnejších stúpaniach, tak sa takticky vybral v trinástej etape do úniku a získal ďalšie tretie miesto. Vrátil sa do top desiatky a v závere to dobojoval aj vďaka bonifikáciám na deviatom mieste. Prvýkrát sa na GT dostal do top desiatky, no naďalej platí, že kopce mu sedia viac ako extrémne hory.
Ako na hojdačke pôsobila celé Kaťuša. V prvý a tretí týždeň to bola jedna báseň, no druhý týždeň im pochoval akékoľvek šance v celkovom umiestnení.

 

10. MIKEL NIEVE (5:33), Známka: 2

27-ročný Španiel Mikel Nieve posledné roky útočí na GT na top desiatku, ale stále mu niečo chýba na ešte lepšie umiestnenia. Tentoraz sa možno mohol stať lídrom Euskaltelu skôr, keďže pôvodný líder Anton strácal vlastne hneď od štartu. Na druhej strane Nieve išiel tento rok aj Giro, čiže je úspech, že vôbec dorazil do Madridu a navyše v prvej desiatke.

 

121. PETER RAMBO SAGAN

Peter Sagan dokončil svoju premiéru na trojtýždňovom podujatí ako najmladší z pelotónu (Phinney odstúpil) senzačne, veď vyhral tri etapy, najviac zo všetkých. Víťazstvá dosiahol po úniku, v menšom šprinte sagan-peter-profilovkaa v hromadnom šprinte, takže tradične potvrdil svoju všestrannosť. Tím mu prakticky vôbec nepomohol, zato Peťo pomohol Liquigasu teda poriadne. Dokázal znova fantastickú inteligenciu, prehľad, šikovnosť, drzosť, zjazd či odvahu. Okrem toho ťahal pelotón aj v kopcoch ako domestik a vyskúšal to v úniku. Nie je síce najmladším jazdcom, čo dosiahol takéto úspechy na Grand Tour, ale stal sa najlepším šprintérom a princom Vuelty. Výborné, skvelé, fantastické a ďakujeme Peťovi nielen za španielske úspechy!


125. MARTIN VELITS

Martin Velits absolvoval svoju štvrtú Vueltu, ktorá mu celkom nevyšla. Tentoraz mal o niečo väčšiu voľnosť a končiace HTC sa chcelo rozlúčiť s cyklistickým svetom úspechom už v časovke, ale skončili tretí. Potom odišli šprintéri Goss a Cavendish, čiže Albasini a Martin Velits dostali povolenie na úniky v niektorých etapách. Maťo to skúsil v kopcovitej sedemnástej etape, ale tú si vychutnali favoriti. Púchovčanovi sa teda únik tento rok nepodaril, ale ako sám pred štartom povedal: „Patrilo by sa udržať si moju každoročnú postupnosť v etapových umiestneniach, bol som tu postupne ôsmy, piaty a tretí. Takže tento rok to nebude ľahké." Maťo si udržal aspoň svoj dobrý štandard v časovke, kde skončil so stratou 3:02 na 22. mieste.

 

NAJVAČŠIE SKLAMANIA FAVORITOV:

Joaquín Rodriguez - stratil 15:07, celkovo 19. miesto

Igor Anton - stratil 51:08, celkovo 33. miesto

Andreas Klöden - odstúpil po dvanástej etape

Michele Scarponi - odstúpil po trinástej etape

 

NAJLEPŠÍ ŠPRINTÉRI:

Peter Sagan - tri víťazstvá, štyri pódiá, obliekal zelenú, je náš :-)

Daniele Bennati - päťkrát šprint do top päť, jeden triumf

Marcel Kittel - jedno víťazstvo, dve pódiá

 

NAJVAČŠIE SKLAMANIA ŠPRINTÉROV:

Mark Cavendish - žiadny šprint, odstúpil

Tyler Farrar - iba štvrté miesto, odstúpil

Alessandro Petacchi - štyri šprinty, žiadny triumf

Tom Boonen - zdravotné problémy, odstúpil


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop