2. etapa Vuelty po špurte pre Degenkolba

19.8.2012, 16:09 | Sprav. z pretekov - staršie |

2. 19.8. zvlnena-20 zvlnená ciel rovina Pamplona > Viana 181,4 km víťaz: Degenkolb

Druhé dejstvo Vuelty malo vyvrcholiť hromadným šprintom a nič iné sa naozaj nečakalo. Do pretekov nenastúpil Gasparotto (Astana), ktorý si zlomil kľúčnu kosť vo včerajšej tímovej časovke. V praxi to teda znamená, že z Pamplony na trať vyrazilo už len 197 pretekárov.

Od začiatku sme videli pokusy o únik. Najskôr to skúšala asi 14 členná skupina, potom sa pokúsil niečo urobiť sólovo Smukulis, ale aj jeho si hlavné pole strážené Movistarom postrážilo. Na šiestom kilometri sa odpojila štvorčlenná skupinka Terpstra (OPQS), Aramendia (Caja Rural), Ignatijev (Kaťuša) a Chacon (Andalucia). Vytvorila si náskok takmer minútu, ale Movistar ju ďalej nepúšťal a mierne sťahoval, pretože Terpstra mal na celkové čelo stratu len 10 sekúnd. Až keď Terpstra počkal na pelotón, a bol pohltený, Movistar prestal ťahať a zvyšná trojka začala svoj náskok zvyšovať.

Podobne ako z Hamburgu, prišla aj z Vuelty správa o teplote vzduchu. Rovnakých a neuveriteľných 39 stupňov. Chlapci to naozaj nemajú jednoduché. Prvý šprint si rozdelil logicky únik, prvý čiaru preťal Ignatijev. Náskok trojice bol v tomto momente na piatich minútach.

Pretekári na trati prekonali aj malý kopček. Šesťkilometrové stúpanie s názvol Alto de la Chapela s 3 a pol percentným prevýšením najlepšie zvládol Aramendia. Druhý bol Chacon, ale nakoniec rozhodcovia prisúdili prvenstvo pre Aramendiovu chybu práve jemu a stal sa tak lídrom vrchárskej súťaže. Podrobnosti zatiaľ nepoznáme. Ignatijev mal defekt, ale druhov v úniku pohodlne dostihol. Náskok trojice však už postupne klesal.

Druhá etapa plnila presne to čo sa od nej čakalo. Vpredu bol únik, pelotón si kontroloval vzdialenosť a pre diváka to teda nebolo nič špeciálne. Čelná skupina si držala za polovocou pretekov stále náskok v rozmedzí 3 - 4 minút. O zábavu sa tak staral jedine Ignatijev, ktorý opäť musel meniť pre technické problémy celý bicykel. Aj na druhý raz sa mu podarilo na partiu v úniku dotiahnuť.

Rýchlosť pelotónu sa pohybovala okolo 38 km/h a tak mali pretekári ako Contador a Cobo čas spolu degenkolb-john-vueltaprehodiť aj pár slov. Keď do cieľa chýbalo už len 50 km, náskok úniku sa dostal na hranicu dvoch minút a bolo len otázkou času, kedy to Movistar ukončí. 32 km pred cieľom nastúpil v úniku Aramendia a pokúsil sa o sólo. To už začínalo pršať a tempo teraz udával tím Saxo-Tinkoff. Aramendia bol čoskoro späť v trojke a naopak, keď začal stupňovať tempo Ignatijev, Chacon odpadol. 20 km pred cieľom však mala dvojka už len 45 sekundový náskok.

18 km pred cieľom sa Chaconova púť skončila v pelotóne. Ignatijev vyhral aj druhý šprint. Tretie miesto pripadlo Contadorovi. 12-tisíc metrov pred páskou bolo definitívne po úniku. Ešte pred cieľom sa k nám dostala informácia, že Aramendia je najútočnejším pretekárom druhej etapy.

Päť km pred cieľom to ešte skúsil Lagutin z Vacansoleil, ale už o kilometer ďalej bolo po hrdinstve. Cieľový šprint nakoniec vyhral Degenkolb (Argos-Shimano). Druhé miesto si vybojoval Allan Davis (GreenEdge) a tretie Ben Swift (Sky), ktorý o pár milimetrov zdolal Vivianiho z Liquigasu. Celkovo na čele zostáva Castroviejo, druhý je Quintana, tretí Moreno.

Krátke preview etapy:
Úvodná klasická etapa Grand Tour zvyčajne býva pre šprintérov a inak tomu nebude ani na Vuelte. Ešte pred tým než sa dostaneme k dnešnej etape si ale povedzme o pretekároch, ktorí už v prvej etape stratili drahocenný čas. Z nádejných bojovníkov v celkovom poradí v časovke družstiev stratil až 3:24 Jeannesson z FDJ, kvôli pádu Le Mével z Garminu 3:05 či Tiralongo (Astana) 2:47. Asi najväčším prekvapením je však strata Tonyho Martina, ktorý spolu so Štybarom (obaja OPQS) finišoval až takmer dve minúty za svojimi kolegmi.
Čo sa týka druhej etapy, základnou otázkou je, či sa bude meniť držiteľ červenej. Keďže sú v ponuke aj bonifikácie 20-12-8, víťaz (predpokladáme hromadný špurt) musí byť niekto z Kaťuše, Saxo Banku, Lotta, Sky, BMC, Rabobanku, OPQS alebo Movistaru. Ak by víťaz už mal po pvom dni väčšiu stratu, druhý muž v cieli by musel byť z Lotta, Sky, BMC, Rabobanku, OPQS alebo Movistaru. Náhľad na priebežné poradie nám vraví, že najväčšie šance vyzliecť Castrovieja majú Boom a Meersman.