Majstrovstvá sveta - majstrovský zážitok

26.9.2011, 07:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2011, to bol majstrovský športový zážitok. Cyklistická zemeguľa si užila spolu 921 kilometrov bojov o medaily a spoznali sme desať nových majstrov sveta.

Dánska Kodaň hostila MS už piatykrát v histórii, patronát nad podujatím prevzal dánsky princ Frederik, ktorý sa okrem iného venuje aj zaujímavým pretekom dračích lodí. Isteže, jeho patronát dokazuje význam akcie pre túto severskú krajinu a organizácia bola aj vďaka skúsenostiam z viacerých UCI podujatí na vysokej úrovni. Aj doprava bola dobrá, veď v severskej metropole majú možno najlepšie letisko a metro v Európe.

podium-zeny-sumarNebezpečná bola miestami akurát mestská časť okruhu s ostrovčekami na ceste, ale tak už to na MS často býva. Možno ste si všimli strach v očiach organizátorov, ktorí kývali na týchto ostrovčekoch či mostíkoch pred rútiacim sa pelotónom žltými vlajočkami. Napokon to dobre dopadlo, nikto sa vážne nezranil a hromadnému pádu sme sa vyhli. Navyše "pánbožko" doprial cyklistom počas šiestich súťažných dní 78. ročníka ideálne počasie medzi desiatimi a dvadsiatimi stupňami aj so slniečkom. Kvapky vody mierne ovplyvnili iba časovku mužov.

Všetkých desať súbojov o medaily s celkovou vzdialenosťou 921,1 kilometra bolo v extrémne rýchlom tempe. Najextrémnejšie to bolo v mužskej časovke s priemernou rýchlosťou víťaza Tonyho Martina - neuveriteľných 51,8 km/h. Striebro získal na vlne z Vuelty Bradley WigginsFabian Cancellara bol sklamaný z bronzu, veď striebro mu uniklo kvôli „ťuku" do reklamnej bariéry. Novým kráľom svetovej časovky sa stal Tony Martin, no štvrtý Jack Bobridge ho vo veku 22 rokov možno začne vytláčať z trónu, ktovie. To je čaro cyklistiky. Naši borci v časovke nesklamali ani neohúrili, ale 38. miesto Mateja Jurča a 58. miesto Pavla Polievku nám hanbu neurobilo.

Otázne je to pre nás v časovke do budúcnosti. Časovku do 23 rokov totiž vyhral Austrálčan Dubridge pred Dánom Quaadem a Austrálčanom Hepburnom, no a náš Johann Schwabik skončil na 62. mieste fanusikovia-sumarzo 65. Ešte o dve priečky za ním skončil predposledný mladý Čech Tomáš Koudela. Slovensko teda nemá mladého špecialistu na časovku, ktorý by sa vedel vyrovnať medzinárodnej konkurencii. Môže zato výrazne aj materiálne zabezpečenie a problém peňazí, lebo aj Schwabik si musel požičať bicykel, čo mu ubralo z výkonu určite niekoľko percent. Medzi juniormi vyhral proti chronometru Dán Wurtz a najvýraznejšie potvrdil potenciál dánskej cyklistiky. Ľuboš Malovec z Olympic Trnava skončil posledný a ten zase potvrdil nedostatky slovenskej cyklistiky a podľa slov Milana Novosada do toho nedal všetko čo v nom bolo.

V časovke bojovali aj ženy, ale bolo cítiť neúčasť olympijskej víťazky Kristin Armstrong. Tá sa proste kvôli tretiemu miestu v nominačnom preteku nedostala do nominácie USA. Takže každý kto sa na MS dostane, musí byť vďačný už len za to. V elitnej kategórii ženskej časovky teda vyhrala Nemka Judith Arndt, známa cyklistka z Británie Emma Pooley získala bronz, čo je ďalší medailový prísľub pre olympiádu. Aj pre ženy však boli dôležitejšie preteky s hromadným štartom a v elitnej kategórii priniesli pekný vyrovnaný súboj. Titul obhájila Talianka Bronziniová a Holanďanka Marianne Vos skončila piatykrát na MS druhá. Podobných prípadov vo svete športu veľa nenájdete.

Samozrejme, sledovali sme aj disciplíny opačného pohlavia a medzi mladšími ročníkmi zažiarili najmä Francúzi, ktorí môžu byť s touto sezónou spokojní. Našli veľké zásoby potenciálu. Najviac všetci čakali na mužské preteky elite s hromadným štartom a tie prišili na rad v nedeľu. Sila šprintérskych tímov bola predsa len jasne väčšia a videli sme snáď najpočetnejší a najvypätejší hromadný šprint v sezóne. Emócie divákov búchajúcich o bariéry "preskakovali" až na Slovensko.

Vyhral najrýchlejší šprintér sveta Mark Cavendish, ktorý potvrdil, že vie v sebe nájsť aj dostatočnú odolnosť. Pre Britániu to znamená prvý elite titul od roku 1965. Mark sa poďakoval kolems-bednagom a triumf venoval práve celej Británii. Možno sa teraz zdá, že po zelenom drese na Tour dosiahol všetko, čo mohol. Ale nezabúdajme, že je to rodený víťaz a stále má pred sebou méty ako najviac etapových víťazstiev na Tour de France a Grand Tour.

Striebro si odviezol Matthew Goss, ktorý vyťažil z výbornej práce Austrálie. Bronz získal André Greipel z Nemecka o bradu pred smutným Cancellarom, ktorý môže byť spokojný a zároveň nespokojný. Skúsil to v šprinte, keďže v extrémnom tempe bol útok na nebezpečnom okruhu takmer nemožný, čo vybrúsilo "zúbky" i neporaziteľnému Gilbertovi. Zaujímavé je, že všetci medailisti pôsobili v tíme HTC, ktorý pomaly zapadá prachom. Okrem Cancellaru príjemne prekvapil piaty Roelandts.

Náš Peter Sagan došprintoval dvanásty, keď sa mu priestor otvoril príliš skoro a asi 350 metrov bolo príliš veľa. Peter a Martin Velitsovci urobili výbornú prácu a dopomohli k najlepšiemu výsledku Slovenska v elite kategórii, pričom videli aj cieľ na 68. respektíve 69. mieste. Pred piatimi rokmi by sme boli radi za každého Slováka v cieli, teraz skončil Peter Sagan o tri miesta za trojnásobným majstrom sveta Freirem a o dve miesta pred vždy silným Talianskom s Bennatim. Obrovská túžba po triumfe je prezentovaná aj v top dvadsiatke, kde malo zastúpenie až šestnásť krajín. Aj v tomto je čaro cyklistiky.

Náročnosť nedeľnajších pretekov napríklad nezvládli Česi, všetci traja neprišli do cieľa, Roman Kreuziger ani neodštartoval. Sumár pozitív MS v cestnej cyklistike 2011 ukončime radšej pozitívne. Mark Cavendish získal v Kodani už trinásty triumf v sezóne, i keď istý Rambo zo Žiliny ich má na konte tento rok ešte viac - neuveriteľných pätnásť a teší sa na ďalšie víťazstvá spolu s nami. V budúcnosti možno aj na majstrovstvách sveta.

Vedúci slovenskej výpravy Pavol Gálik:
"Pre našu výpravu sa MS postupne zlepšovali, začali sme nevýraznými časovkami, od ktorých sme síce zázraky nečakali, ale predsa len, človeka to vždy trocha zarmúti. Veľmi pekne šli naši juniori v sobotňajších pretekoch, pohybovali sa v prvej časti pelotónu, no prišiel pád oboch, ktorí mali šancu na dobré umiestnenie, takže smola, nedá sa nič robiť. S nedeľou sme spokojní. Peter Sagan ukázal, že na to má aj v takejto konkurencii, úplne v závere mu už trocha došli sily, ale kariéra je ešte pred ním.
Po organizačnej stránke Dáni zvládli šampionát dobre. Ich heslo bolo dostať cyklistiku do centra. Časovky aj štart pretekov Elite boli preto v meste. Na preteky sa prišlo pozrieť veľmi veľa ľudí, bola tu bohatá kulisa. Kodaň je cyklistické mesto, jazdí tu dennno-denne množstvo cyklistov, tí prišli pozrieť preteky s bicyklami. Takže to bolo aj také prirodzené. Vyšlo aj počasie, výborný majstrák.
Čo sa týka budúcnosti, teraz musíme držať našim palce aby ešte zabrali v Čine a Taliansku, aby sme si vyjazdili viac miesteniek do Londýna. Tiež si myslím, že budeme na zväze riešiť nepriaznivý fakt, že v časovkách nám to nejde. Musíme sa nad tým vážne zamyslieť, aby sme sami sebe nerobili hambu. No a tiež nás mrzí kategória do 23 rokov kde sme si miestenku nevybojovali. Dúfam, že to bolo poslednýkrát.