ME: Časovka žien pre Ellen van Dijkovú, obidve naše pretekárky finišovali vzadu

14.9.2016, 14:00 | Preteky vo svete | Timko, Šandor

st 14.9. rovinata etapa 09:30 Plumelec > Plumelec 12,7 km Morzenti

Prvú sadu medailí si na ME rozdelili juniorky. V časovke bolo najrýchlejšie talianske duo Lisa Morzentiová - Alessia Vigiliaová, ktorých delilo štrnásť sekúnd. Bronz si vybojovala Francúzska Juliette Labousová. Zlatým čas: 19 minút a dve sekundy.

Slovenky za rovesníčkami podľa očakávania výraznejšie zaostali, ale asi viac ako si predstavovali. Lucia Michaličková bola dnes rýchlejšia ako majsterka SR v tejto disciplíne, dosiahla čas 22:05 (+3:03). U Martiny Šefčíkovej zastavil počítač stopky v čase 22:15 (+3:13), bola teda o desať sekúnd pomalšia. Obsadili 33., resp. 34. miesto zo 41 štartujúcich dievčat.

st 14.9. rovinata etapa 12:30 Plumelec > Plumelec 25,4 km Brunel

Medzi juniormi podal najlepší výkon domáci jazdec Alexys Brunel, ktorý absolvoval 25 kilometrov za 35:58. Za ním sa odohral napínavý súboj o striebornú medailu, pretože dvaja pretekári dosiahli takmer identický čas so stratou 11 sekúnd. Na druhej priečke sa napokon umiestnil švajčiarsky reprezentant Marc Hirschi, ktorý porazil svojho nórskeho protivníka Iver Knottena len o desatiny sekundy.

Ani jeden z našich zástupcov sa neobjavil na popredných priečkach, lepšie si viedol Matúš Štoček, ktorý s časom 38:43 zaostal necelé tri minúty a obsadil tridsiate miesto z 54 štartujúcich. Ani on sa teda tesne nedostal do prvej polovice výsledkovej listiny. Samuel Oros prekonal trať za 39:28 (+3:30) a ostal zhruba na úrovni svojho výkonu spred roka.

st 14.9. rovinata etapa 15:00 Plumelec > Plumelec 25,4 km Kämna

V kategórii do 23 rokov už nastúpili viacerí pretekári, ktorých pozná cyklistický svet a na 25-kilometrovej trati suverénne zvíťazil bývalý juniorský majster sveta i Európy a aktuálny bronzový medailista z Richmondu Lennard Kämna. Nemecký jazdec Stöltingu, ktorý sa už dohodol na kontrakte s Giantom, porazil o pol minúty talianskeho špecialistu Filippa Gannu, ktorý zasa podpísal zmluvu s novým čínskym projektom. Bronz ostal doma a zavesili ho na krk Rémimu Cavagnovi z Klein Constantie, ktorý bude v kariére pokračovať ako jazdec Etixxu.

Juraj Bellan obsadil posledné 50. miesto so stratou šesť a pol minúty. Podľa informácií z nášho tábora nespadol a nemal ani technické problémy, čo je na jednej strane dobré, na druhej veľmi smutné. Sám sa sťažoval na žalúdočné problémy.

št 15.9. rovinata etapa 10:30 Plumelec > Plumelec 25,4 km Van Dijk

V pretekoch žien sa stala majsterkou Európy 29-ročná Ellen van Dijk, ktorá dosiahla čas 36:41. Holandská pretekárka bola o 18 sekúnd rýchlejšia ako jej tímová kolegyňa z Pays-Bas Anna van der Breggenová. Na tretej priečke sa umiestnila kolegyňa Medveďovej z Bepinku Oľga Zebalinskaja so stratou 23 sekúnd na víťazku. Tieto tri pretekárky výkonnostne odstúpili od ďalších cyklistiek.

Obidve naše zástupkyne finišovali na konci štartového poľa, v jeho poslednej desiatke, rovnako ako juniorky si poradie z Majstrovstiev Slovenska vymenili. Tereza Medveďová stratila 5:17, Lucia Valachová bola ešte o jednu minútu pomalšia.

1. VAN DIJK Ellen Holandsko 36:41
2. VAN DER BREGGEN Anna Holandsko 00:18
3. ZEBALINSKAJA Oľga Rusko 00:23
46. MEDVEĎOVÁ Tereza Slovensko 05:17
50. VALACHOVÁ Lucia Slovensko 06:17