Michael Kolář a jeho rovesníci jednou nohou na MS v Limburgu

20.5.2012, 06:50 | Slovensko a Slováci | Matej Vyšňa, Lukáš Timko

Cyklisti trenčianskej Dukly (Roman Broniš, Maroš Kováč, Matej Vyšňa, Martin Mahďar, Róbert GavendaMichael Kolář) výborne zvládli sobotňajšiu jednorazovku Jourmala GP v Lotyšsku kategórie 1.1. Na štart pomerne rovinatých pretekov na 182 kilometrov (13 okruhov x 14 km) sa postavili aj dva prokontinentálne celky, a to Farnese Vini a Rusvelo. Naši sa nestratili a taktiku postavili na 19-ročnom Michaelovi Kolářovi. Žilinčan patrí medzi skvelých šprintérov a hoci Slováci U23 štartujú v týchto dňoch na etapáku v Berlíne, Dukla sa rozhodla Michaela predsa len nominovať na preteky Elite. Rovinaté peteky Jourmala GP patria do kategórie 1.1, a teda tu bola veľká šanca získať slušné UCI body práve po špurte.

kolar-michael-duklaTento scenár našim dokonale vyšiel a v cieli špurtovala veľká skupina. Kolář vybojoval skvelé piate miesto! Týmto výkonom získal 20 UCI bodov a samého seba, ako aj dvoch kolegov, jednou nohou posunul na MS do Limburgu. Vlani do Kodane sme sa na preteky do 23 rokov nenominovali, no vďaka Kolářovi sa zdá, že tento rok budeme môcť postaviť troch pretekárov.

"Dnes mám zmiešané pocity. Celú etapu tím veľmi dobre pracoval. Nikto nešiel do úniku, ale kolegovia pracovali práve na ich sťahovaní, pomáhali mi, aby som ušetril čo najviac síl na záver. Tam sa to ale trochu pokazilo a nemal mi kto rozbehnúť špurt. Pár metrov pred cieľom som bol prvý, no musel som dať veľmi dlhý špurt a štyria ma predbehli. Ale to sú všetko skúsenosti. Boli to veľmi silno obsadené preteky," zhodnotil Michael Kolář.

Maroš Kováč špurtoval ôsmy a získal osem bodov. Vyhral Brazilčan Rafael Andriato z Farnese Vini. Gavenda s Mahďarom finišovali bez straty, Broniša s Vyšňom neklasifikovali.

Budúci víkend čakajú túto zostavu dve podobné jednorazovky v Estónsku.

DNF

Počas nasledujúcich dní sa cyklisti Dukly Trek predstavia na troch jednodňových pretekoch v Lotyšsku Estónsku. Tieto preteky sú dôležité, pretože sú zaradené v kategórii UCI 1.1, čo je o triedu vyššie ako tie, na ktorých Dukla štartuje bežne. Na každom z týchto pretekov sa bude udeľovať väčšie množstvo bodov do rankingu Europa Tour. To však tradične láka aj veľa silných národných družstiev a dokonca môžeme očakávať aj štart niektorých tímov UCI kategórie Pro Continetal. Počas všetkých troch podujatí by mali Duklu Trek reprezentovať Roman Broniš, Maroš Kováč, Matej Vyšňa, Martin Mahďar, Róbert GavendaMichael Kolář.

Prvé preteky z tejto trojice sa uskutočnia už túto sobotu 19.5.2012 v Lotyšsku. Konkrétne v meste Jourmala. Ich názov znie Jourmala GP. Trať pretekov podľa ich oficiálnej internetovej stránky pozostáva z 13 okruhov a každý z nich má 14 km. Jedná sa o mestský okruh aj s množstvom zákrut  a dlhou rovinou, ktorá tvorí skoro polovicu trate a vedie aj po pobreží, kde sa dá očakávať nepríjemný vietor. Práve ten môže spôsobiť cyklistom nepríjemnosti a roztrhať štartové pole, pretože výškový profil trate znázorňuje takmer úplnú rovinu. Ak sa však pelotón nepotrhá, bude nasledovať špurtérsky dojazd. Vtedy by mal svoje kvality predviesť celý tím a v samotnom závere najmä mladý a talentovaný Michael Kolář, ktorý je pri hromadných dojazdoch veľmi rýchly.