Gent - Wevelgem 2011 vyhral Boonen

27.3.2011, 11:21 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko

Štyri dni pred koncom marca, krátko pred pravým poludním, odštartovalo 195 cyklistov druhú jarnú klasiku World Tour s názvom Gent - Wevelgem. Čakalo ich 205 kilometrov zvlneného charakteru. Bolo zbytočné vôbec menovať favoritov, pretože by sme ich asi ani nezrátali. Najviac sa samozrejme čakalo od celku, ktorý tento rok ničí konkurenciu, HTC - Highroad. Američania mali na štartovej listine najlepšieho špurtéra súčasnosti Cavendisha, muža s najväčším počtom víťazstiev v aktuálnej sezóne Gossa a minuloročného víťaza Eisela. Bratia Velitsovci do Belgicka necestovali. Martin je na pretekoch Okolo Katalánska a Peter sa dáva zdravotne do poriadku, keďže ho trápi noha. Slováci ale boli zvedaví na muža s číslom 128 v bielo-zelenom drese. Petra Sagana bližšie predstavovať netreba.
boonen-tom-kocky

Úvodná hodina sa niesla v rýchlom tempe a vôľu újsť prejavilo iba mizivé percento cyklistov, s ktorými si pelotón ľahko poradil. Vyprovokovať únik sa snažili traja borci, no individuálne v rozličných časoch. Nikto sa však ani raz nepridal a sólo únik nie je nikdy ideálny. Skúsil to dokonca aj Thomas Voeckler a práve tento Francúz vyprokoval prvý úspešný pokus. Ten sa tak sformoval až po 66-tich minutách od štartu, teda 150 kilometrov pred cieľovým Wevelgemom. Vpredu sa ocitli Van Vooren (Top Sport), Schmitz (Willems-Acent) a Zinge (Cofidis) a spomínaný Voeckler (Europcar). Neskôr ešte kvarteto dobehol Timmer (Skil-Shimano). Náskok zlepenej pätice samozrejme narastal, no viac ako štyri minúty nedosiahol.

Po stovke kilometrov mal problémy Matthew Goss (HTC), nad ktorého štartom visel otáznik. Austrálčan bol chorý a neskôr odstúpil.

Pomaličky sme sa blížili ku kopcom. Celkovo ich bolo štrnásť. Väčšina bola relatívne prudká, no všetky krátke. V priebehu 40-tich kilometrov pretekári všetky kopčeky pohltili a opäť sa dostali na rovinu. Náskok unikajúcej družiny 85 kilometrov pred cieľom bol na hranici niečo málo cez dve minúty. V kopcoch a úsekoch dlažobných kociek mal problémy Van de Walle či Boonen. Cavendish dostal defekt.

V stúpaní na trinásty a zároveň najprudší kopec s názvom Kemmelberg sa "oddelilo zrno od pliev". Ako prvý bol na vrchole Voeckler, za ním nasledoval pelotón v menších časových rozostupoch. Peter Sagan sa pohyboval úplne v čele, keďže si vzal ponaučenie z Miláno - San Remo a nechcel nič nechať na náhodu.

36 kilometrov pred cieľom sa vydal Peťo dokonca do úniku spolu s kolegom Bodnarom, Chavanelom (Quick Step) a Stannardom (Sky). Po piatich kilometroch mierneho náskoku vyhodnotil Gilbert situáciu za nebezpečnú a začal stíhať Saganovú skupinu. Belgičana nasledovali ďalší borci, teda pelotón, v ktorom bolo odhadom 60 cyklistov. 28 km pred cieľom mal Sagan náskok 40 sekúnd. Po ďalších ôsmych kilometroch pelotón, najmä zásluhou Gilberta, Voecklera a Rasmussena, stiahol Saganovcov na 30 sekúnd.

V jednej zo zákrut došlo v pelotóne k nehode, spadol aj Cavendish a mal veľké problémy dobehnúť pelotón späť. Pád rozdelil balík na dve časti. V prvej bolo štyridsať borcov, v druhej ostalo dvadsať.

15 000 metrov pred cieľom pelotónu nastúpil Gilbert s cieľom zvýšiť rýchlosť balíka a dohnať Saganovú skupinu. Po pár stovkách metrov sa tak náskok úniku zmenšil na 15 sekúnd. Gilbert zároveň nasadeným tempom znemožnil priblíženie sa druhej skupiny pelotónu, kde uviazli viacerí šprintéri na čele s Cavendishom. Tí strácali 10 km pred cieľom na hlavný balík už asi minútu.
boonen-tom-gent-2011Osem kilometrov pred cieľom mal Sagan, Bodnar, Chavanel a Stannard stále náskok štrnástich sekúnd. Vážení priatelia, 4 km pred cieľom mal Sagan stále náskok desiatich sekúnd, no na čelo pelotónu sa prepracoval znova Gilbert a likvidoval únik.
Peťo nakoniec únik úspešne do konca nedoviedol, sila pelotónu bola príliš silná. V záverečnom špurte bol najrýchlejší Tom Boonen (Quick Step), druhý prešiel cieľovou čiarou Bennati (Leopard). Farrar skončil tretí, Greipel štvrtý. Peter Sagan záver už samozrejme vypustil a došiel na 49. pozícii so stratou 28 sekúnd.

Peter Sagan hodnotí preteky:
"Ja som s dnešnými pretekmi spokojný. Ten, kto neriskuje, nevyhráva. Nakoniec to síce nevyšlo, ale nevadí. Pretekov bude ešte veľa.
Ak by som mal opísať situáciu keď som sa rozhodol ísť do úniku, základ bol ten, že som sa cítil dobre. Aj situácia po prejdení kopcov bola dobrá, pelotón sa zúžil na tých najlepších. Vedel som, že niekto určite pôjde do úniku a keď nie, tak sa bude neustále nastupovať, a to nie je dobré. Som rád, že sa mi teda podarilo dostať do úniku s kolegom Bodnarom. Vyzeralo to aj celkom sľubne, no nakoniec nás zišli. Vzadu bolo jednoducho veľmi veľa lídrov a ich tímy nás neustále prenasledovali.
Teraz sa s tímom presúvam na trojetapové preteky tu v Belgicku. Určite tam nejdem s cieľom bojovať o víťazstvo, alebo niečo podobné. Chcel by som sa hlavne dobre pripraviť na ďalšiu klasiku, Ronde van Vlaanderen, ktorá sa ide na budúcu nedeľu."