Slovenské Švajčiarsko

20.6.2011, 20:00 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Na Okolo Švajčiarska zažilo Slovensko dosiaľ svoju najväčšiu cyklistickú radosť. Víťaz Levi Leipheimer bol v tieni úžasného Petra Sagana. Štartovali aj Velitsovci. Viac v sumári Tour de Suisse 2011.

75. ročník Okolo Švajčiarska odštartoval 11. júna úvodnou individuálnou časovkou popri veľkom jazere v nádhernom prostredí mesta Lugano, ktoré leží až úplne na juhu pri hraniciach s Talianskom. A napriek tomu, že Talianov sa tu predstavilo najviac (27), do prvej desiatky sa nedostali. Víťaz Fabian Cancellara z Leopardu zvládol 7,6 kilometra za 9:41, no priznal, že bol v domácom prostredí nadmerne nervózny. Druhý skončil so tour-de-suisse-2stratou 9 sekúnd mladík Tejay Van Garderen z HTC. Tretie miesto si so stratou 17 sekúnd vybojoval náš Peter Sagan, ktorý naznačil svoju formu a dokázal svoju nadpriemernosť v kratších prológoch. Peter Velits tiež ukázal kvalitnú časovku a napriek nepriaznivému dažďu bol spokojný s výsledným siedmym miestom. Martin Velits získal na úvod 37. priečku. Smoliarom časovky bol Andy Schleck, ktorý opäť zle prehadzoval ako na TdF 2010, spadla mu reťaz a musel prísť do cieľa na bicykli pre bežné etapy. Význam časovkárskeho špeciálu sa ukázal v celej kráse. Andy nabral stratu 1:18 a bolo jasné, že najbližšie dni bude najmä domestikom.

V druhej etape už prišli hory, takže nechýbali úniky. Skúšal to napríklad aj Jan Bakelandts z Omegy, ktorého môžeme označiť za najútočnejšieho jazdca nielen vo Švajčiarsku, ale snáď v celej doterajšej sezóne. Na záverečnom kilometri sme však sledovali súboj favoritov o víťazstvo, žltý dres lídra a víťazstvo v etape si o sekundy uchmatol Mauricio Soler z Movistaru, jediný Kolumbijčan na podujatí. Naši stratili viacero minút a aj šancu na celkový triumf, ale to si zámerne išli svoje tempo a šetrili sa.

„Dnes to bol jednoducho môj deň, všetko vyšlo ako malo..." úžasne zneli slová Petra Sagana po pamätnej 3-etapa-sagan-cunegohorskej tretej etape s dvoma super kopcami. Rodákovi zo Žiliny sa naskytla šanca na únik, ktorú dokonale využil a pri stúpaniach prekvapivo vydržal tempo napríklad Andyho Schlecka. Z tridsiatich uprchlíkov zostala pri začiatkoch druhého kopca iba šestica, ktorú však čoskoro obehol čerstvý muž z pelotónu Damiano Cunego. Na vrchole druhého kopca stratil Peter na Cunega dvanásť sekúnd, nasledoval zjazd. 7000 metrov pred cieľom tu bola stále strata 10 sekúnd. Lenže v nádhernej prírode s tým najkrajším odtieňom zelenej, na úzkej drsnej ceste, predviedol Peťo svoj životný zjazd. Využil svoju minulosť cyklokrosára, nebál sa riskovať, podobne ako keď začínal (profil Saganovcov) a dva kilometre pred cieľom dobehol Cunega. Peter v závere Taliana pohodlne prešprintoval, získal svoje najcennejšie víťazstvo v kariére a modrý dres. Cunego sa stal lídrom celkovej klasifikácie.

Štvrtá etapa bola konečne pre šprintérov, ale viacerí elitní v šprinte chýbali. Martin a Peter Velitsovci pracovali celú etapu pre svojich rýchlikov Cavendisha a Gossa, no ani jeden z nich sa do šprintu nezapojil. Cavendish z HTC, Greipel z Omegy a Hondo z Lampre sa dokonca neukázali na Okolo Švajčiarska v šprinte ani raz! Prečo? Cav sa vraj aj zhováral s Gossom a zhodli sa, že kopce sú tentoraz príliš náročné, okrem toho preview-saganprišla šprintérska etapa neskoro a aj to nebola klasická rovina. Lenže tímy pracovali pre svojich šprintérov aj tak naplno, možno je v tom aj taktika ušetriť sily. Taktiež je známe, že napríklad Cav sa dostáva do formy snáď najdlhšie zo všetkých šprintérov a Greipel zatiaľ nezvláda taktiku v záveroch na veľkých eventoch. Ku katastrofe Cavendisha a Greipela dopomohli výrazne pracanti z Liquigasu, Garminu a Lampre. No Cav a Goss ukončili svoj rozhovor tým, že vo Švajčiarsku je pre nich ťažké vyhrať, ale je to ideálna príprava pre Tour de France. Vo štvrtej etape si to tak rozdali odolnejší rýchlici, Peter Sagan nasadil 200 metrov pred cieľom. Zavesil sa naňho jedine Thor Hushovd, ktorý ho v záverečných metroch prešpurtoval a odsunul na druhé miesto. Pre Nóra to bol však vôbec prvý triumf v drese Garminu. Zaujalo ešte ôsme miesto Zděnka Štybara, ktorý zvláda prechod na cestu veľmi rýchlo. Bol to vôbec jeho prvý event World Tour, Zděnek by mohol čoskoro sláviť úspechy podobným štýlom ako Sagan.

Piata etapa sa podobala tej predchádzajúcej. Najprv sa dostihnutím skončil dlhý únik Jana Bártu. Výborne totiž v pelotóne pracoval Martin Velits, ktorého sme snáď zo všetkých videli na čele pelotónu najdlhšie. Maťo dnes patrí k takým elitným tempárom ako O'Grady či Cancellara. Nemá to ľahké, keďže okrem vražedného tempa slúži aj ako oči pelotónu. Napokon však aj v päťke Cavendish, Greipel, Hondo a Goss odpadli. Peter Sagan skončil tentoraz tretí, mierne ho zavreli druhý Oscar Freire a víťaz Borut Božič. Slovinec plakal od šťastia ešte niekoľko minút po šprinte. Avšak, nám spôsobil zimomriavky Peter Velits, ktorý spadol chvíľu po štarte, ani nevedel ako, ale mal narazený celý bok, čo ho obmedzovala v nasledujúcich dňoch nielen v súťaži, ale aj v spánku.

Šiesta fáza končila kopcom, takže sa víťazne predviedol Steven Kruijswijk pred Leipheimerom a Cunegom. V tejto etape únik skúšal ubolený Peťo Velits, no nevyšlo mu to. Po chvíli ako ho pelotón pohltil zrodil sa nepríjemný hromadný pád, ktorý zapríčinil odstúpenie Mauricia Solera. Preteky boli dokonca na pár minút neutralizované. Naopak pozitívne zaujala napríklad bojovnosť Mathiasa Franka, dobiehal vedúcu skupinu takmer celé stúpanie, ak by nemal technický problém, sily by mohol využiť na víťazstvo.

Siedme dejstvo ukázalo prekvapivo úspešný únik. Vyhral Thomas De Gendt, druhé miesto obsadil Andy Schleck, zabezpečil si tak triumf vo vrchárskej súťaži.

8-etapa-saganĎalšia scéna Okolo Švajčiarska ponúkala najväčšiu šancu pre rovinatých šprintérov. Aj manažér HTC sa vyjadril, že bez kopcov čaká tentoraz úspech Cavendisha. Vláčik amerického tímu si tradične plnil úlohy, až prišla rada na posledného Gossa a vtedy sa zrazu Cav vyparil. Matthew Goss napokon šprintoval sám, lenže skončil druhý. O celý bicykel ho prešpurtoval Peter Sagan! Premiérovo sa zapojil do špurtu aj tretí Ben Swift zo Sky. O utrhnutie Cava sa však výrazne zaslúžili spolujazdci Petra na čele s Ossom. Úžasné na Petrovi je, že nepotrebuje vláčik, ale zrýchlenie tempa v závere od kolegov mu veľmi pomáhalo. Liquigas sa ukázal vo výbornom svetle, pritom mal najviac, až päť jazdcov do 25 rokov.

V záverečnej 32,1 kilometrovej časovke hral prvé husle podľa predpokladov Fabian Cancellara. Dôležitejšie však bolo tretie miesto Leviho Leipheimera, ktorým uchmatol žltý dres Damianovi Cunegovi. „Šprintuj, šprintuj!" Takto kričal Levimu z auta jeho šéf Dirk Demol, podarilo sa to o štyri sekundy. Leipheimer sa zaradil okamžite medzi veľkých favoritov TdF. Časovka zaujala aj tým, že najlepšia štvorica sa spoliehala na stroje značky Trek.

tour-de-suisse-bednaO Okolo Švajčiarska sa neoficiálne tvrdí, že je to štvrtý najdôležitejší event. Môžeme po ňom konštatovať jedno pozitívum a negatívum zároveň, favoriti zvolili „úsporu energie". Okrem Cavendisha nebolo vidieť ani celkových favoritov na triumf ako Hesjedala, vlastne väčšina lídrov podliezla svoju latku očakávaní. Nikto sa neukázal takými vyrovnanými výkonmi, aby sme mohli tvrdiť, že sa vyrovná Contadorovi. Možno práve preto by sme sa mali tešiť nato, ako to všetci na TdF naplno roztočia.

A Okolo Švajčiarska 2011 bolo predovšetkým o slovenskej radosti, na akú sa nezabúda. Peter Sagan vyhral dve etapy, bodovaciu súťaž a päťkrát stál na pódiu ako vôbec najmladší člen tu prítomného pelotónu. Vo Švajčiarsku ho nazvali slovenský fenomén. Vedeli sme, že vie zašprintovať, lenže on si vyšpurtoval tri pódiá v konkurencii Gossa, Hushovda, Swifta, Božiča atď. Vedeli sme, že vie zvládnuť kopce, ale on zdolal Schleckovcov a spol. v horách. Vedeli sme, že má dobrý zjazd, ale on sa zaradil medzi najlepších zjazdárov sveta.  Po Okolo Švajčiarska 2011 vieme, že Slovensko má momentálne najväčší poklad cestnej cyklistiky na svete...


tour-de-suisse
UCI World Tour - 3. kategória
11.06.2011 - 19.06.2011

Tour de Suisse 2011 (1245,2 km)
1. 11.6. casovka-20 i. časovka Lugano > Lugano 7,3 km Cancellara
info-ikonka-cervena
2. 12.6. horska-20 horská Airolo > Crans-Montana
149 km Soler
info-ikonka-cervena
3. 13.6. horska-20 horská Brig-Glis > Grindelwald 107,6 km Sagan
info-ikonka-cervena
4. 14.6. zvlnena-20 zvlnená Grindelwald > Huttwil
198,4 km Hushovd
info-ikonka-cervena
5. 15.6. zvlnena-20 zvlnená Huttwil > Tobel-Tägerschen
204,2 km Božič
info-ikonka-cervena
6. 16.6. horska-20 horská Tobel-Tägerschen > Triesenberg
157,7 km Kruijswijk
info-ikonka-cervena
7. 17.6. horska-20 horská Vaduz > Serfaus-Fiss-Ladis
222,8 km De Gendt
info-ikonka-cervena
8. 18.6. zvlnena-20 zvlnená Tübach > Schaffhausen
167,3 km Sagan info-ikonka-cervena
9. 19.6. casovka-20 i. časovka Schaffhausen > Schaffhausen
32,1 km Cancellara
info-ikonka-cervena



Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop