4. etapu Okolo Švajčiarska ukoristil v šprinte Démare, Sagan siedmy

21.5.2013, 13:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Aj šprintéri sa pripravujú na Tour de France a viacerí sa predstavujú aj vo Švajčiarsku. Okrem Petra Sagana sa však ešte neukázali. Dnes mal prísť ich prvý deň. Či aj prišiel, dozviete sa z nasledujúcich riadkov.
 
 
4. ETAPA 11.6. zvlnená ciel rovina Innertkirchen > Buochs 174,4 km víťaz: Démare
 
 
Štvrtá etapa konečne ponúkla šancu pre šprintérov. Aj keď ich mohlo predposledné stúpanie dnešného dňa (3,7 km a 6,2 %) obrať o potrebnú energiu, nachádzalo sa až štyridsať kilometrov pred cieľom, takže im zostávalo dostatok času na zotavenie. A po prekonaní záverečného krátkeho kopca boli posledné kilometre už len rovinaté. Záverečný hromadný špurt komplikovala nepríjemná ľavotočivá zákruta, ktorá narušila šprintérske vláčiky len dvesto metrov pred cieľom.
 
Po včerajšom impozantnom víťazstve nemala dnešná etapa väčšieho favorita ako Petra Sagana. Ostrá zákruta v závere nahrávala do kariet slovenskému rýchlikovi, pretože šprintérska pomoc Cannondalu pre Sagana nie je práve výkladnou skriňou tohto tímu. Naopak na výborných spolujazdcov sa mohli spoľahnúť Mathew Goss (Orica), John Degenkolb (Argos), Tyler Farrar (Garmin-Sharp), či Arnaud Démare (FDJ).
 
Únik si vyskúšala len trojčlenná skupina, ktorá chcela vyvrátiť všetky predpoklady, ale pelotón nepristúpil na túto hru a od začiatku jazdil veľmi pozorne. Jens Voigt (Radioshack), Robert Vrecer (Euskaltel) a Olivier Kaisen (Lotto-Belisol) si dokázali vypracovať časovú výhodu len na úrovni 3:40. Na čele pelotónu bol samozrejme aktívny tím BMC, ktorý obhajoval žltý dres domáceho pretekára Mathiasa Franka. Aj šprintérske tímy monitorovali situáciu na čele hlavnej skupiny, takže únik zostával pod kontrolou.
 
Ani jeden z pretekárov v brejku neohrozoval lídra pretekov, najlepšie postavený Jens Voigt strácal cez dvadsať minút. Uvedená trojica si celkom pohodlne podelila body na prvej horskej prémii druhej kategórie (8 km a 6,2 %) v poradí Vrecer, Kaisen, Voigt. Ich náskok sa pohyboval vtedy na úrovni troch-štyroch minút. Ako sa dalo predpokladať, na čele pelotónu mali po jednom pretekárovi Argos, FDJ, no talianske zoskupenie Cannondale demonštrovalo svoju silu početným zastúpením pri sťahovaní úniku, čo len potvrdzovalo veľký hlad po víťazstve Petra Sagana. 48 kilometrov pred cieľom bol ich odstup 2:20. 
 
Na predposlednom stúpaní, ktoré obsahovalo pasáže až okolo 10 %, odpadol z čela pretekov Kaisen. Robert Vrecer vyhral aj druhú horskú prémiu, Voigt preťal vrchol hneď za ním. Pelotón prekonal tento kopec kompaktný, ani jeden tím nemal snahu pretrhnúť hlavnú skupinu. Odstup sa výrazne nemenil. V klesaní sa na čelo pelotónu dostal domáci tím IAM Cycling, ktorý mal vo svojich radoch nebezpečného muža pre záverčný špurt Henricha Hausslera. Vedúca dvojica bola stále aktívna na čele pretekov, na zloženie zbraní vôbec nepomýšľala. Tradičný dvojminútový náskok platil aj 28 kilometrov pred cieľom.
 
Posledný kopec ešte mierne natiahol pelotón, no žiadne škody v štartovom poli nenarobil. Potom už zostávali do cieľa len ploché kilometre a odstup vedúcej dvojice sa začal znižovať. No ako sme poznali Jensa Voigta, ten svoju kožu určite nechcel predať lacno. Na čele pelotónu sa striedalo niekoľko tímov, čo znamenalo, že mnoho šprintérov si dnes verilo na záverečné metre. Výbornú prácu odvádzal aj tím OPQS, takže Tom Boonen bol pripravený prehovoriť na cieľovej páske. Štrnásť kilometrov pred cieľom strácal pelotón už len 50 sekúnd.
 
Dojazd do cieľa bol veľmi tesný, vedúca dvojica mala osem kilometrov pred cieľom náskok pol minúty. Hlavne neúnavný Voigt  jazdil neuveriteľne. Päť kilometrov pred cieľom vyrazil dopredu a skúšal svoje šťastie osamote. Udržiaval si náskok dvadsať sekúnd. Na posledných dvoch kilometroch boli Voigtove šance zmarené.
 
V hromadnom špurte nakoniec zvíťazil Arnaud Démare. Na druhom mieste dorazil Goss, tretí bol Farrar. Peter Sagan dorazil až na siedmom mieste. Slovenský pretekár zostal na poslednom kilometri osamotený a nemal dobrú pozíciu v záverečnej zákrute, čo ho v konečnom dôsledku stálo lepšie umiestnenie. Pred nášho pretekára sa ešte dostali Degenkolb, Kristoff a Haussler. Peter Velits prišiel do cieľa v hlavnej skupine na 33. mieste  a udržal si svoju pozíciu v klasifikácii.
 
Na čele priebežného poradia sa nič nezmenilo. Naopak do červeného dresu pre najlepšieho vrchára sa obliekol Robert Vrecer, ktorý dnes vyhral všetky horské prémie. Víťazstvo v etape posunulo Arnauda Démara na čelo bodovacej súťaže. Peter Sagan je na priebežnom druhom mieste. Jeden bod za francúzskym šprintérom.
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ 4h 08' 23''
2. albansko GOSS Matthew ORICA GREENEDGE + 00' 00''
3. vlajka FARRAR Tyler GARMIN - SHARP + 00' 00''
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM ARGOS-SHIMANO + 00' 00''
5. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
7. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
33. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
 
 


 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ROZHOVOR PV - PRETEKÁRI - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9
 
 

 
 
Krátky opis trasy:
Najrýchlejší borci v štartovom poli zbystria pozornosť, keď príde na rad štvrtá etapa, pretože posledných 25 kilometrov viac-menej na rovine sa v týchto pretekoch už opakovať nebude. Šprintéri sa najskôr popasujú s dvomi stúpaniami druhej kategórie (druhý mána dvoch kilometroch takmer 10% sklon) a v závere ešte prekonajú vrchol ľahšieho kopca, ktorý je práve 25 kilometrov pred cieľom. Nemal by však narobiť problémy pri hromadnom porovnaní akcelerácii v cieľovom meste Buochs. Problémy však budú chcieť vyrobiť brejkoví špecialisti, ktorí v závere určite popreháňajú šprintérske tímy.
 
 
4-etapa-profil
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop