V znamení Box Hill (Úvod k pretekom na OH 2012)

27.7.2012, 22:00 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Iba pár hodín po otváracom ceremoniáli OH v Londýne čakajú cestných cyklistov preteky s hromadným štartom. Cyklistika je jedným zo siedmych športov, v ktorom udelia medaily už v prvý deň.

london2012-logoOtvárací ceremoniál sa konal v piatok v noci a cyklistov čaká ich hlavné zápolenie už dnes, v sobotu so štartom o 11:00. Zrejme preto sa takmer žiadny z pretekárov na otváracom ceremoniáli neukázal. To však neplatilo pre horských cyklistov, Chris Hoy (Veľká Británia) a Adrien Niyonshuti (Rwanda) boli dokonca vlajkonosičmi svojich krajín. Organizátori však predsa len museli ukázať aktuálneho víťaza Tour de France. Bradley Wiggins otvoril ceremoniál rozozvučaním olympijského zvona.

Trasu preteku s hromadným štartom (250 km) predstavili organizátori už pred rokom a pol. Ženy využijú tie isté cesty, ale o deň neskôr. Trasa vedie cez centrálny a juhozápadný Londýn, konkrétne cez štvrte Westminister, Kensington and Chelsea, Hammersmith and Fulham, Wandsworth, Richmond upon Thames a Kingston upon Thames. Na konci štvrte Fulham prejde pelotón mostom Putney cez slávnu rieku Temžu.

O pár stovák metrov ďalej vstúpi pelotón do Richmond parku, najväčšieho kráľovského parku v Londýne a najväčšieho prímestského parku v Európe. Kuriózne je, že v parku je maximálna rýchlosť obmedzená na 32 km/h, čo cyklisti určite porušia. Krátko po Richmond parku prejdú cyklisti aj cez Bushy park, druhý najväčší kráľovský park v Londýne. V oboch parkoch žijú rôzne zvieratá a nachádzajú sa v peknej prírodnej scenérii.

Po šiestich štvrtiach a dvoch parkoch v Londýne sa cyklisti dostanú mimo mesta do susedného grófstva Surrey. Tam ich čaká náročnejšia časť trasy a deväťkrát okruh (ženy v nedeľu dva okruhy) s kopcom Box Hill. Názov kopca pochádza od rastliny Buxus sempervirens (Krušpán vždyzelený), ktorá rastie na svahoch kopca. Teraz by mal byť kopec Box Hill rozhodujúcim miestom celého medailového súboja. Práve pri tomto výstupe s dĺžkou 2500 metrov a priemerom približne 5,5% by sa malo najviac útočiť. „Výstup na Box Hill nevyzerá na prvý pohľad príliš náročne. Ale nezabúdajme, že sa ide deväťkrát. Som zvedavý, ako to bude vyzerať po deviatich výstupoch," povedal belgický tréner Carlo Bomans.

Po deväťnásobnom okruhu sa vráti kolóna do Londýna. Štart aj cieľ sa totiž nachádza na atraktívnej promenáde The Mall v centrálnom Londýne. Táto promenáda vedie od Buckinghamského paláca a pamätníku kráľovnej Viktórie až po Admirality Arch pri Trafalgar Square. Práve na tomto mieste a na Box Hill by sa mala nachádzať väčšina fanúšikov, pričom ich počet je obmedzený na 15 000. Po zvažovaní by malo byť dovolené aj maľovanie a písanie mien na cestu. Väčšina cyklistov si chcela vyskúšať pred štartom práve úsek s Box Hill, ktorí logicky najlepšie poznajú Briti. Holanďania sú zase ubytovaní mimo olympijskej dediny v hoteli pod Box Hill.

Celkovo pôsobí trasa na prvý pohľad lepšie ako tá v Pekingu. Veľká Británia je predsa len viac cyklistickou krajinou. Menej smogu a viac prírody, to by malo tiež platiť. Veľmi dôležitú úlohu môže zohrať počasie a prípadne typický anglický lejak. Dôležité je, že v Londýne sa pôjde podobne ako na MS v Kodani bez vysielačiek. Mimochodom, trasa už zažila svoju generálnu skúšku v auguste 2011, keď vyhral kvalitne obsadenú klasiku Cavendish pred Modolom a Dumoulinom. Vtedy sa v závere padalo, tak snáď sa to nezopakuje. Samozrejme, tempo a význam podujatia boli na výrazne nižšej úrovni ako olympijský pretek. „Profil by mi mohol sadnúť, ale určite aj ďalším cyklistom vrátane Cavendisha," myslí si o trase Peter Sagan. Jeho mechanické vozidlo bude riadiť bývalý tréner Milan Novosad.

Najnovšie sa tiež objavila informácia, že najmä NemciBriti by mohli spolupracovať. Uvidíme či si pomôžu aj kolegovia z tímov, ako to bolo napríklad v roku 2000, keď Vinokourov pomohol svojmu lídrovi z Telekomu Ullrichovi. V tomto roku by niečo podobné mohol predviesť napríklad Rakúšan Eisel pre Cavendisha. Spoluprácu však môžeme očakávať aj v únikoch. Spomedzi silných uprchlíkov typu Cancellaru mal najsebavedomejšie vyhlásenia určite Philippe Gilbert. Víťazstvo teda určite neobháji Španiel Samuel Sánchez. Napríklad štatistika favorizuje Nemecko. Greipel alebo Degenkolb by mohli pokračovať v dvanásťročnom cykle, keď v roku 1988 vyhral Olaf Ludwig a v roku 2000 spomínaný Jan Ullrich.

Žiaľ, napokon sa nepredstaví Peter Velits, ktorý bol prvým náhradníkom v prípade, žeby sa niektorá krajina vzdala svojej účasti. Takže Slovensko bude mať jedného zástupcu, Česko dvoch (Bárta, Kreuziger), zato Irán alebo Maroko až troch. Také sú pravidlá UCI pri obmedzenom počte štartujúcich na olympiáde. Na olympiádu sa jednoducho dostanú najlepší z kontinentov, ale nie všetci najlepší zo sveta. Znižuje to prestíž preteku, pričom v tomto je cyklistika podobná futbalu. Tour de France a MS sú predsa len väčším úspechom ako olympijské medaily, a to hlavne v cyklistických krajinách. Kto by však nechcel poraziť na domácej pôde najsilnejšiu Veľkú Britániu? A kto by sa nechcel započúvať do hymny svojej krajiny s olympijskou medailou na krku?

Štartová listina pretekov tu (odkaz)...

Kurzy na víťaza pretekov s hromadným štartom:
(priemer z dvoch stávkových kancelárií v slovenskom jazyku)
Mark Cavendish 2
Peter Sagan 3,9
André Greipel 10
Fabian Cancellara 12
Thor Hushovd 13,5
Edvald Boasson Hagen 16
Matt Goss 17
Philippe Gilbert 19
Tom Boonen 20
Tyler Farrar 25


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop