Ako si zabezpečiť bicykel pred krádežou a kto uhradí škody, ktoré spôsobíte ako cyklista

8.6.2022, 20:00 | Inzercia | UNIQA
Cyklistická sezóna sa naplno začala a možno povedať, že sa z nej už aj na Slovensku stáva masový šport. Bicykel je bežnou športovou výbavou každej rodiny a vedia to aj zlodeji, ktorí si urobili z krádeží výhodný biznis. Pripomíname niekoľko rád, ako si zabezpečiť bicykle pred zlodejmi v mieste bydliska aj mimo neho, ale aj informácie, ako zmierniť škody, ktoré spôsobí cyklista svojou jazdou na zdraví či majetku iných.
Podľa policajnej štatistiky zmizlo na Slovensku v minulom roku 544 bicyklov, čím zlodeji spôsobili cyklistom škodu vo výške 711-tisíc eur. Polícii sa pritom darí objasniť len približne tretinu prípadov (32 %). Aj to však znamená len toľko, že sa nájde páchateľ, nie bicykel.
Bicykel uložený doma alebo v pivnici 
Bicykel už v súčasnosti nie je lacná záležitosť. O to nepríjemnejšie prekvapí, ak namiesto svojho dvojkolesového „tátoša“  nájdete prázdnu garáž či pivnicu. Mnoho cyklistov si neuvedomuje, že bicykel, rovnako ako všetky športové potreby, je automaticky poistením krytý v poistení zariadenia domácnosti. Poisťovne pri odškodnení rozlišujú, či bicykel zmizol priamo z bytu či domu alebo z pivníc či garáží, ktoré sa nachádzajú mimo priestoru domácnosti. Ak bicykel ukradnú z priestorov bytu či domu, UNIQA nemá stanovený žiadny limit plnenia, teda bicykel alebo bicykle sú kryté do stanovenej poistnej sumy za zariadenie domácnosti. V mimobytových priestoroch patriacich k bytu, resp. vo vedľajších stavbách pri rodinných domoch je poistné krytie maximálne do 30 % z poistnej sumy za zariadenie domácnosti, pričom konkrétnu vyplatenú sumu stanovujú poistné podmienky. 
„Priemerná poistná suma za zariadenie domácnosti sa pohybuje okolo 20 - 30 tis. eur, poistné krytie max do 30 % sumy pri odcudzení bicykla  z mimobytových priestorov teda v takomto prípade úplne pokrýva náklady na úhradu za drahší bicykel,“ hovorí Zdeněk Hruška, manažér pre poistenie majetku a zodpovednosti UNIQA.
V rámci poistného plnenia poisťovňa uhradí klientovi náklady, ktoré vynaložil na zakúpenie nového bicykla rovnakého typu a parametrov, aké mal odcudzený bicykel. V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa bicykel/bicykle nachádzajú.
(© Ryan JLane)
Pozor na zabezpečenie – nie je zámok ako zámok
Aj keď je bicykel automaticky zahrnutý v rámci poistenia domácnosti v poistnom krytí, treba myslieť na správne zabezpečenie proti krádeži, ktoré je pri poistnom plnení rozhodujúce. Zdeněk Hruška z UNIQA preto radí:
•    Základnou podmienkou na uplatnenie si nároku na odškodnenie za ukradnutie bicykla je prekonanie zmluvne dohodnutého spôsobu zabezpečenia stanoveného poisťovňou. Ak sa páchateľ dostal k bicyklu do priestoru cez zámok, ktorý nespĺňa zmluvne stanovené parametre zabezpečenia, poisťovňa nemusí vzniknutú škodu preplatiť v plnej výške.
•    Mimobytové priestory ako garáž a pivnica, v ktorých skladujete bicykle, by mali mať optimálne plné steny (murované, drevené, železné) bez medzier. Uzamykací systém vstupných dverí do týchto priestorov musí byť zložený z bezpečnostného zámku, ktorý tvorí zadlabávací zámok, bezpečnostná cylindrická vložka a bezpečnostné kovanie. V prípade, ak napr. pivnica v bytovom dome nespĺňa uvedené parametre zabezpečenia ale vstupné dvere do pivničných priestorov sú plné s bezpečnostným zámkom a boli násilne prekonané, bude poistné plnenie poskytnuté do nižšieho limitu.
    •     V prípade poistenia mimo domu s územnou platnosťou Európa (napr. pri ubytovaní v hoteli či v internáte) sa však predpísané zabezpečenie nevyžaduje. Klient totiž nemá dosah na spôsob zabezpečenia v týchto priestoroch. Tu postačuje policajná správa, z ktorej bude evidentné, že došlo k prekonaniu prekážky (prekonané dvere, okná, prípadne zámok). To isté platí aj v prípadoch, ak bicykel ukradnú v meste a na miestach určených k odkladaniu, keď bol bicykel uzamknutý k stojanu. Odcudzenie bicykla mimo miesta poistenia je kryté na limit 5 % alebo 10 %  z poistnej sumy za zariadenie domácnosti (podľa toho, aký balík si poistenia si klient zvolí). 
Bicykel na dovolenke
Poistná ochrana z poistenia domácnosti sa vzťahuje na odcudzenie bicykla kdekoľvek v Európe. Potrebný je vždy policajný protokol o odcudzení a prekonaní zabezpečenia.
UNIQA poskytuje poistné krytie aj pre bicykle prevážané autom, a to na Slovensku aj v Európe. Nerozlišuje sa, či sú na strešnom alebo zadnom nosiči. Poistenie platí v dobe od 6 do 22 hodín.
Ak je vozidlo prevážajúce bicykle poistené havarijne s dodatkovým pripoistením batožiny, vzťahuje sa havarijné poistenie aj na poškodenie alebo zničenie bicyklov pri nehode, alebo napríklad pri podjazde pod nízkym viaduktom a pod. Havarijné poistenie však nechráni bicykle proti krádeži.
(© FS-Stock)
 
Pokazený bicykel a cykloasistencia
Pre prípady porúch alebo nehôd odporúčame pripoistiť si v rámci poistenia domácnosti cykloasistenciu. Odborníci v takom prípade pomôžu s opravou bicykla na mieste a pokiaľ to nie je možné, dopravia pokazený bicykel zdarma do servisu až vo vzdialenosti do 50 km, opravia závady až do výšky 200 eur a bicykel do vyzdvihnutia zadarmo uschovajú.
 
Poistenie hradí aj škody, ktoré spôsobíte jazdou na bicykli
Nezabúdajte, že v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti máte poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobíte ako cyklista svojou jazdou. Poistenie platí nielen doma, ale na území celého sveta s výnimkou USA, Kanady a Austrálie. Tu sú prípady z nehôd cyklistov, ktoré eviduje UNIQA:
Náš klient zavinil zrážku s iným cyklistom. Následkom kolízie nebolo len poškodenie bicykla, ale aj zlomenina hornej končatiny, ktorú utrpel druhý cyklista.
Riešili sme tiež prípad nehody dvoch motorových vozidiel, ktoré sa zrazili v dôsledku snahy vyhnúť sa cyklistovi, ktorý im náhle prešiel cez cestu.
Detskí cyklisti veľmi často spôsobujú škody na odstavených vozidlách, do ktorých nechtiac narazia, takisto evidujeme prípady, keď deti narazili bicyklami do presklených častí dverí domu napr. u susedov.
Mali sme prípad cyklistu, ktorý pri jazde narazil do chodca a spôsobil mu škodu na zdraví. Z poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti sa hradia aj škody, ktoré cyklisti spôsobia, ak zrazia napr. psa. Poisťovňa hradí v takom prípade náklady na veterinárne ošetrenie, prípadne náklady na náhradu za psa, ak následkom nehody zahynie. UNIQA eviduje dokonca udalosť zo stretu cyklistu v plnej rýchlosti so splašeným koňom.
 
Náš eshop