Lombardia: Favoritom Pogačar, Vingegaard je späť, Nibali s Valverdem sa rozlúčia

7.10.2022, 17:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Posledný monument sezóny už klope na dvere. Giro di Lombardia bude už tradične posledným veľkým podnikom v sezóne 2022, a teda aj poslednou možnosťou získať jedno z deviatich veľkých víťazstiev roku. Prekvapivo to je tentokrát Tadej Pogačar a jeho tím UAE, komu sa nepodarilo zatiaľ vybojovať žiadne veľké víťazstvo a tak trochu si teda musia zachrániť sezónu, aspoň na papieri. V sobotu ich ale na starej známej ceste do Coma vyzve silné štartové pole. 
Vlaňajšie pódium (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
Návrat osvedčenej trasy, hoci s menšími úpravami 
Po minuloročnej horskej edícii klasiky padajúceho lístia sa tentokrát v RCS rozhodli pre osvedčenú trasu z Bergama do Coma. Mamutia porcia 253 kilometrov je náročná sama o sebe, no profil to cyklistom ešte ďaleko viac sťaží, veď nastúpať by sa malo takmer 5000 výškových metrov. Už úvodná polovica je veľmi ťažká, kopcovitému profilu tu dominuje Passo di Ganda (9,3 km; 7,1 %), no i tak by sa v nej okrem tvorby celodenného úniku nemalo stať nič zásadné. 
Pretekať sa zrejme začne až na ikonickom kopci pretekov, Madonna del Ghisallo (8,7 km; 5,4 %), ktorý ale prišiel o svoj prudký záver na Muro di Sormano. Je to spôsobené výmenou zjazdu z tohto kopca, keďže organizátori ten starý po Remcovom ťažkom páde v roku 2020 zrejme natrvalo vyradili. Na Ghisalle by sme mali vidieť prvé útoky, no rozhodovať sa bude na trojici kopcov tesne pred cieľovým Comom
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
San Fermo della Battaglia (2,9 km; 6,7%) bude premiérovo použitý v závere dvakrát. Medzi dvoma výjazdami ale číha ešte zrejme rozhodujúce Civiglio (4 km; 10 %). Po druhom prejazde San Ferma zostáva do cieľa necelých šesť kilometrov. Ktorýkoľvek zo záverečných troch výjazdov či zjazdov môže poslúžiť ako rozhodujúci moment pre víťazný útok. Prudké sklony Civiglia ale budú miestom, kde určite uvidíme zrýchlenia najlepších vrchárov v pretekoch. 
profil pretekov, 4850 nastúpaných metrov (© ilombardia.it)
Pogačar favoritom, Vingegaard a Mas sú ohodlaní 
Zatiaľ bez víťazstva na Grand Tour či monumente je v tomto roku Tadej Pogačar a jeho tím UAE Emirates. Šejkovia si to zrejme zobrali osobne, pretože okrem svojej najväčšej hviezdy vyslali do Lombardie aj Almeidu, Hirschiho, PolancaMajku, Formola a Ulissiho. Tento tím je ešte silnejší ako ten, s ktorým išli do Tour de France. Pogačar je favoritom v šprinte a má za sebou fantastickú prípravu, v ktorej ukázal takmer svoju najlepšiu formu. V Lombardii obhajuje titul a je skutočne otázkou, ako by s týmto tímom mohol prehrať. 
S veľkou silou finišuje sezónu Movistar. Španielsky tím prichádza aj do Lombardie so silnými zbraňami. Lídrami budú Enric Mas a Alejandro Valverde, ktorý mimochodom v sobotu odjazdí posledné preteky vo svojej predlhej kariére. Obaja ukázali v posledných dvoch týždňoch v Taliansku skvelé nohy. Prvý menovaný sa bude spoliehať, že sa mu podarí Pogačara na Civigliu zbaviť rovnako ako v minulú sobotu na San Luce a potom to dotiahnuť do cieľa. Valverde môže medzitým čakať na šprint, ako to robil celú kariéru, alebo vyskúša zaútočiť z diaľky a naposledy si poriadne zapretekať. 
Po Tour de France hlási návrat Jonas Vingegaard. Dán psychicky neuniesol svoje víťazstvo na Tour de France a že sa stal v Dánsku celebritou. Jeho pompézny návrat do Kodane v žltom drese na neho zrejme nazapôsobil dobre a viac už sa neukázal na žiadnom z plánovaných kritérii ani na pretekoch Okolo Dánska. Odvolal aj svoju účasť na majstrovstvách sveta a na zvyšok leta sa úplne vytratil zo svetla sveta. Minulý týždeň sa ale objavil v Chorvátsku, kde z ničoho nič útočil na titul a na Lombardiu je tak pripravený. Zdá sa, že narozdiel od napríklad Thomasa či Wigginsa Jonasovi chutí viac pretekanie ako sláva a bujaré oslavy do decembra. 
S veľmi pestrou zostavou prichádza Ineos. Adam Yates sa s tímom bude chcieť rozlúčiť dobrým výsledkom a bezpochýb si robí zálusk na obhajobu minuloročného pódia. Zaujímavými kartami môžu byť aj Martínez či Rodríguez. Veľa lídrov priniesla aj Bora. Sergio Higuita je azda jediný, kto by mohol Pogačara vyzvať v šprinte skupiny a mať šancu preliezť kopce s najlepšími. Formu má dobrú. Zálohou pre nemecký tím budú Vlasov či Grossschartner
Medzi ďalších jazdcov, ktorí môžu prekvapiť, musíme zaradiť aj Davida Gaudua (Groupama-FDJ), Domenica Pozzoviva (Intermarché), Romaina Bardeta (DSM), Gulia Cicconeho (Trek) či Juliana Alaphilippa (Quick-Step). Posledné preteky v kariére okrem Valverdeho absolvuje aj dvojnásobný víťaz Lombardie Vincenzo Nibali (Astana), ktorý určite taktiež skúsi zanechať na pretekoch svoju stopu.
 
Náš eshop