Ako sa môže Peter Sagan kvalifikovať na olympijské MTB preteky v Paríži? Nebude to vôbec jednoduché

28.1.2023, 12:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
V deň svojich 33. narodenín Peter Sagan tak trochu šokoval cyklistický svet oznámením akéhosi pozvoľného konca cestnej kariéry a taktiež prezradil posledný veľký cieľ jeho kariéry ako takej. Tým bude kvalifikovanie sa na olympijské preteky MTB v Paríži 2024 a zavŕšenie jeho pôsobivej cyklistickej cesty v teréne pod piatimi kruhmi. To sa však ľahšie povie ako urobí. Ako vlastne funguje kvalifikácia na OH v disciplíne cross-country?

Na olympiádu v Paríži sa kvalifikuje iba 36 bikerov, z toho dve miesta sú už obsadené. Jedno dostane usporiadateľské Francúzsko a druhé je univerzálne, rozhodne o ňom špeciálna komisia pred olympiádou. Bojuje sa teda o 34 voľných miest, z ktorých 27 bude udelených priamo skrz UCI MTB kvalifikačný rebríček.


Kvalifikačný rebríček zoradí jednotlivé krajiny podľa získaných bodov v kvalifikačných pretekoch v období od 7. mája 2022 do 26. mája 2024. Z tohto rebríčka následne najlepších osem krajín dostane dve miesta na štarte, zatiaľ čo krajiny od deviateho po devätnástne miesto dostanú jednu miestenku. Body jednotlivých krajín budú súčtom UCI bodov troch najlepších pretekárov danej krajiny získaných v kvalifikačnom období.

Špeciálne pravidlo platí pre kontinentálne šampionáty. Aby nebol nikto zvýhodnený, body do rebríčka sa budú zarátavať iba z dvoch posledných edícií, pre prípad, že by sa napríklad majstrovstvá Európy v kvalifikačnom období konali trikrát, zatiaľ čo majstrovstvá Oceánie iba dvakrát.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Najdôležitejšou kvalifikačnou sezónou bude bezpochýb tá tohtoročná, čo môže byť problémom pre Petra Sagana, ktorý sa chce v tomto roku ešte plne koncentrovať na cestu. Okrem toho, že je táto sezóna ako jediná celá legitímna pre kvalifikačné obdobie, špeciálne miestenky budú udelené aj na základe tohtoročných kontinentálnych šampionátov, ako aj na základe tohtoročných majstrovstiev sveta.

Ak aj po konci dvojročného kvalifikačného cyklu a po všetkých tohtoročných šampionátoch budú stále niektoré zo zvyšnych siedmich miest neobsadené, UCI rozdá divoké karty do 28. júna 2024. Podľa olympics.com by mala byť definitívna štartová listina známa 8. júla 2024.


Ak sa chce Sagan kvalifikovať čisto skrz body z roku 2024, bude to mať veľmi náročné. Ruku k dielu budú musieť priložiť aj Martin Haring alebo Matej Ulík, no i tak nemá Slovensko miesto v top 19 ani zďaleka garantované. Naposledy sa našim bikerom na olympiádu kvalifikovať nepodarilo. Ide aj o to, že pre Martina Haringa to už nie je priorita, má svoje roky a venuje sa priveľa disciplínam.
Aktuálne je na poslednom postupovom 19. mieste Česko, ktoré má 1369 bodov, teda výrazne viac ako 29. Slovensko so 788 bodmi. Peter Sagan teda bude musieť výrazne priložiť ruku k dielu, dokonca len kým sa dostane na úroveň tretieho pretekára, aby sa jeho body vôbec začali rátať, bude potrebovať 3-4 štarty. Preto jednoducho bude musieť jazdiť veľa pretekov v cross-country. Ak neráta s udelením divokej karty, čo by mohlo byť logické, no protiviť sa súperiacim krajinám. Priebežné poradie môžete vidieť tu.
 
Náš eshop