V Novej Bani sa po tretíkrát v rade uskutočnia preteky V4, chýbať nebudú ani ženská verzia a sprievodný program

19.6.2023, 16:00 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
Súčasťou cyklistického leta na Slovensku budú aj preteky vyšehradskej štvorky v Novej Bani. Tento rok sa ich termín posunul o dva týždne skôr. V regióne stredného Pohronia uvidíme ženské preteky 8. júla. O deň neskôr je na programe zápolenie mužov. V obidvoch kategóriach nebudú chýbať ani Slováci. Prinášame vám prvé detaily aj informácie pre návštevníkov.  
Tretí rok po sebe sa slovenská edícia jednorazovky Vyšehradskej štvorky uskutoční v Novej Bani pod vedením Jána Žilovca. Okrem mesta sa na organizácii podieľa aj Slovenský zväz cyklistiky a občianské združenie Vrchy SK. Vlani mala premiéru aj ženská edícia, na ktorú zavítali aj štyri kontinentálne tímy. Model z minulého roka zostal zachovaný a 8. júla sa diváci na strednom Pohroní môžu tešiť na preteky žien.
video v clanku ikonka ciernaVideopozvánka na preteky
O deň neskôr bude nasledovať zápolenie mužov. Trasa pre obidve kategórie zostala nezmenená. Jej podrobný rozbor prinesieme niekoľko dní pred pretekmi. Na dodržiavanie pravidiel bude dohliadať Simona Davidková, ktorá vlani rozhodovala aj spoločný šampionát v Kovářove a Mladej Vožici. Informácie o dianí prostredníctvom Radio Tour bude športovým riaditeľom odovzdávať Lukáš Radosa.
Víťazi mužskej aj ženskej kategórie sa môžu tešiť na štyridsať UCI bodov. Finančné odmeny čakajú na prvých dvadsať cyklistov. Najlepšia žena dostane 340 €, druhá pretekárka získa 230 € a tretia cyklistka si polepší o 185 €. Na víťaza mužského zápolenia čaká 1700 €. Druhý pretekár dostane 850€ a tretí najlepší muž zinkasuje 430 € Keďže sú mužské preteky súčasťou série V4 Cup, po pretekoch mužov budú ocenený aj priebežný líder série.
Body do tejto klasifikácie získa prvých dvadsať cyklistov. Na divákov a návštevníkov čaká sprievodný program pod taktovkou Sláva Jurka. Ten bude prostredníctvom priameho prenosu na veľkoplošnej obrazovke informovať divákov v priestoroch štartu, resp. cieľa o aktuálnom dianí. Pre fanúšikov cyklistiky, ktorí nebudú môcť byť na mieste, bude zabezpečený priamy prenos na YouTube. Novinkou oproti minulému roku sú drony a GPS tracking.
Oba preteky budeme klasickým live textovým prenosom s fotografiami už od štartu mapovať aj na Cycling-Info.sk. V sobotu počas pretekov žien sa priamo v Novej Bani uskutočnia detské preteky. V nedeľu po vyhodnotení bude nasledovať koncert speváka Paľa Drapáka. Po ňom divákom zahrá skupina Retro Active. Počas celej nedele sa prítomní budú môcť občerstviť v stánkoch v rámci mestského trhoviska. Celé podujatie je súčasťou kultúrneho leta v Novej Bani. Viac sa trase, tímom aj štartovej listine budeme venovať v ďalšom článku 6. júla.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy SR.
 
Náš eshop