Pred tretím týždňom: Vingegaard s Pogačarom píšu históriu, Tour rozhodnú detaily

17.7.2023, 13:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Tour de France 2023 má za sebou svoj druhý týždeň. Ten priniesol neuveriteľný štvrtý zárez Philipsena, renesanciu Ineosu, extázu Bahrainu a šialené tranzitné etapy. Nad všetkým ale jasne vyčnieva súboj o žltý dres tohtoročnej edície. Jonas Vingegaard prežil obrovský tlak Tadeja Pogačara, dvojica nám ukázala historické súboje ktoré nám ostanú v pamäti ešte dlho, no a ich epický duel sa rozuzlí až v ťažkej časovke, na mýtickom Col de la Loze a v nevyspytateľnej predposlednej etape vo Vogézach.

Po Puy de Dôme mal Vingegaard k dispozícii 17 sekúnd na svojho slovinského rivala. Pokračovanie boja o žltý dres potom prišlo v Jure a Alpách a na Grand Colombieri, Saint Gervais-Mont Blanc a najmä na prudkých sklonoch Joux Plane sme videli súboje, ktoré sa zapíšu do kroník cyklistiky. Dvojica si však bola tak neskutočne vyrovnaná, že časový rozdiel medzi nimi zostal v druhom týždni takmer nezmenený. Pogačar stiahol vďaka lepšiemu šprintu niekoľko sekundičiek, no jeho skutočné útoky dokázal Vingegaard zlikvidovať. Úžasnú dynamiku tomuto súboju pridávajú aj nadupané zostavy oboch kandidátov na titul.
Tadej Pogačar (© A.S.O. / Charly Lopez)

Je priam fascinujúce sledovať, ako športoví riaditelia narábajú so svojou flotilou superdomestikov, kedy ich pošetria a kedy ich použijú. A napriek tomu, že súboj o žltý dres bude azda najvyrovnanejší od duelu Schleck-Contador spred trinástich rokov, oba tímy šokujúco stále dávajú svojim domestikom priestor ísť na vlastné výsledky. A nie je to iba fenomén Wouta Van Aerta kto dostáva istú voľnosť. Soler v pätnástej a Benoot v dvanástej etape nepochopiteľne plytvali silami v úniku v ťažkých etapách, Adam Yates a Sepp Kuss sa zase usilujú o Top 5 v celkovom poradí. Aký to len rozdiel oproti časom Tímu Sky.

Medzi Dánom a Slovincom je pred posledným týždňom desať sekúnd a na pohľad sa zdá, že triumfy drží Slovinec. V časovke s dvomi výbušnými stojkami by mal Pogačar zbierať benefity, vyhovuje mu aj posledná explozívna etapa vo Vogézach a má k dispozícii lepší šprint a tým pádom bonifikačné sekundy. Vingegaard môže Tour vyhrať vpodstate iba vo vysokej nadmorskej výške v alpskom priesmyku Col de la Loze v stredu. To je spôsob akým to dokázal vlani, no po posledných desiatich etapách sa naskytá otázka, či je tento rok na to dostatočne dobrý.
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Boj o pódium prituhuje

Po prvom týždni mal v boji o tretie miesto na parížskom pódium pole position Jai Hindley. Austrálčan však v štrnástej etape tvrdo spadol a jeho dvojminútový náskok z Pyrenejí sa na Joux Plane rozplynul. Tom Pidcock a Simon Yates výkonnostne v Alpách odišli a zdá sa, že bitka o tretie miesto sa nám zúžila iba dvoch pretekárov.

V druhom týždni výborne pookrial Ineos Grenadiers, z ktorého najskôr opadol tlak po víťazstve Kwiatkowského z úniku na Colombieri a následne pod vedením ich mladého talentu Carlosa Rodrígueza Briti zaútočili na obhajobu ich tretieho miesta z posledných dvoch ročníkov. Rodák z Almérie nechal vo vytrvalostných horských etapách v Alpách vyniknúť svoj diesel, ukázal aj skvelé zjazdárske schopnosti ktoré mu dokonca vyniesli etapové víťazstvo zo skupiny favoritov, no a do tretieho závodného bloku tak vstúpi z tretieho miesta.

Iba 19 sekúnd za ním sa však nachádza zrejme tretí najlepší vrchár na pretekoch Adam Yates. Brit v UAE Emirates našiel svoju životnú formu a konečne má na dosah vytúžené pódium na Grand Tour, a to rovno to parížske. Jeho pokus uzurpovať si bronzovú priečku by však mohlo ovplyvniť to, že prioritou tímu je žltý dres a tak bude musieť prioritne pracovať pre Pogačara. V Alpách to dokázal úspešne skĺbiť, no v treťom týždni to už stačiť nemusí.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Šialená tvorba únikov

Veľkou témou druhého týždňa bola aj tvorba únikov. Na Grand Tours vidíme z roka na roka extrémnejšie boje na úvod etáp o pobyt v celodennom brejku, no táto Tour de France je predsa len ešte o úroveň niekde inde. Na začiatku každej horskej etapy trvá desiatky kilometrov kým sa podarí odpútať veľkej skupine, čo je fenomén ktorý vídavame v posledných rokoch stále častejšie a v tomto ročníku už to ani nie je fenomén, ako skôr zvyk.

To čo sa však dialo na začiatku kopcovitej desiatej a dvanástej etapy nemá obdobu. V oboch prípadoch sme videli festival útokov trvajúci dve hodiny, s priemernou rýchlosťou cez 50 kilometrov za hodinu napriek ťažkému kopcovitému terénu. V oboch prípadoch sa pokúsila dopredu dostať snáď polovica pelotónu, útočiace skupiny sa neutralizovali navzájom, až sa napokon balík zredukoval na asi pädesiatku najodolnejších a z tej sa následne za polovicou trasy celej etapy odpútalo približne pätnásť pretekárov, ktorí boli jednoducho poslední preživší toho pekla. Podobná bola aj pätnásta etapa, v ktorej sa pre zmenu po 90-minútovom boji vytvoril najkompetitívnejší vrchársky únik posledných rokov.

O víťazstvá v týchto etapách tak mohli bojovať iba skutočne špičkovo pripravení jazdci. Hneď dvakrát sa z takýchto superbrejkov radovali pretekári Bahrain Victorious. Pello Bilbao a Wout Poels, jazdiaci aj pre nedávno tragicky zosnulého Gina Mädera, preťali pásku ako prví v desiatej a pätnástej etape. Triumf si uchmatol aj Cofidis prostredníctvom Iona Izagirreho, ktorý po spolupráci s Guillaumem Martinom ovládol dvanástu etapu. Nie je vôbec mylné povedať, že všetky tieto víťazstvá boli vydreté viac ako zvyknú byť vydreté víťazstvá na jarných klasikách.
Wout Poels (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Saganov posledný týždeň na Tour

V druhom týždni sme sledovali jediný hromadný šprint, v ktorom si neuveriteľné štvrté etapové víťazstvo pripísal suverénny Jasper Philipsen. Belgičan má v podstate zaistený zelený dres. V tomto šprinte dosiahol svoj dosiaľ najlepší výsledok na svojej poslednej Tour Peter Sagan, konkrétne to bolo ôsme miesto.

Okrem najvydarenejšieho šprintu ukázal v desiatej etape aj slušnú vytrvalosť v kopcoch a dobrým znakom je aj to, že s prehľadom stíha limity v horských etapách. Šanca na poslednú rozlúčkovú šou v úniku či aspoň umiestnenie v Top 5 niektorej z etáp sú tak stále v hre. Bez ohľadu na to či sa to podarí si však Slováci musia nasledujúcich šesť etáp vychutnať. Je možné, že máme na dlhé roky poslednú možnosť fandiť Slovákovi na najprestížnejších cyklistických pretekoch sveta.
Priebežné poradie pretekov po 2. týždni
1. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 62:34:17
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:10
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:21
4. YATES Adam UAE Team Emirates 05:40
5. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 06:38
6. KUSS Sepp Jumbo-Visma 09:16
7. BILBAO Pello Bahrain Victorious 10:11
8. YATES Simon Team Jayco-AlUla 10:48
9. GAUDU David Groupama-FDJ 14:07
10. MARTIN Guillaume Cofidis 14:18
133. SAGAN Peter TotalEnergies 04:02:07
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po 2. týždni
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Deceuninck 323
2. PEDERSEN Mads Lidl-Trek 179
3. COQUARD Bryan Cofidis 178
4. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 139
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 129
6. MEEUS Jordi BORA-hansgrohe 96
52. SAGAN Peter TotalEnergies 31
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po 2. týždni
1. CICCONE Giulio Lidl-Trek 58
2. POWLESS Neilson EF Education-EasyPost 58
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 54
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 48
5. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 47
6. GALL Felix AG2R Citroën Team 32
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po 2. týždni
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 62:34:27
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:11
3. GALL Felix AG2R Citroën Team 14:29
4. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 16:43
5. BURGAUDEAU Mathieu TotalEnergies 01:21:08
6. SKJELMOSE Mattias Lidl-Trek 01:22:16
 
Náš eshop