Z továrne na ryby pod Víťazný oblúk: Ako sa Jonas Vingegaard dostal na úroveň najlepších v histórii?

23.7.2023, 09:30 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Pred tromi rokmi bol len domestikom na zvlnený terén, dnes podáva lepšie výkony ako Froome či Contador v časoch najväčšej slávy. Zrušil nastupujúcu éru Tadeja Pogačara, uzurpoval si najvyšší stupienok pod Víťazným oblúkom a zdá sa, že fenomenálneho Slovinca naň naspäť tak skoro nepustí.

Jonas Vingegaard má 26 rokov, no i tak si v tomto roku príde už pre svoje druhé víťazstvo na Tour de France a to úplne suverénnym spôsobom po tom, ako v časovke zo seba dostal jeden z najlepších výkonov na bicykli všetkých čias. Je preto priam neuveriteľné, že ešte v roku 2020 išlo o rádového pomocníka a v roku 2021 bol pred Tour iba náhradníkom. Ako vyzerala cesta tohto Dána až na cyklistický piedestál?
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Charly Lopez)

Začiatky

Ako mnoho cyklistov, ani pre Vingegaarda nebola cyklistika vždy športom číslo jeden. Bicykel bol skôr akýmsi doplnkom vo futbalovom tréningu. Šport na dvoch kolesách si však zamiloval jedného dňa v roku 2007, keď preteky Okolo Dánska prechádzali jeho regiónom. Krátko na to mladý Jonas vstúpil do klubu Thy Cykle Ring, informuje pri mapovaní jeho začiatkov Cycling Weekly.

Až do konca juniorskej kariéry potom jazdil v menších dánskych klubových celkoch, popričom pracoval na rybacom trhu a neskôr v továrni na ryby, mimochodom po boku svojho veľmi dobrého priateľa Michaela Valgrena. V roku 2016 si ho všimol dánsky kontinentálny celok ColoQuick-Cult, ktorý mu po krátkych testoch okamžite ponúkol zmluvu.

V tomto tíme sa mu darilo. Hneď v prvom roku na kontinentálnej úrovni takmer vybojoval víťazstvo na Okolo Číny a taktiež sa tu zblížil s tímovou manažérkou marketingu Trine Marie Hansen, z ktorej je dnes jeho manželka. Pravý prielom ale spravil v roku 2018, kedy si ho vďaka sérii konzistentne dobrých výsledkov a ešte pôsobivejších Strava štatistík vybral na skúšku tím Jumbo-Visma. Holanďania neváhali a od roku 2019 bol Jonas členom World Tour.
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Charly Lopez)
Tichý úvod vo World Tour

Počas nasledujúcich dvoch rokov však nič nenasvedčovalo tomu, žeby malo ísť o jedného z najlepších vrchárov histórie. Jonas sa skôr profiloval ako výbušný pretekár ardénskeho typu. Po prvýkrát na seba upozornil na Okolo Poľska 2019, kde iba niekoľko dní po tragickom úmrtí Bjorga Lambrechta vyhral prudký dojazd do Koscieliska pred Sivakovov a Hindleym a triumf venoval zosnulému belgickému kolegovi. Ďalší deň ale v najťažšej etape úplne vybuchol a zo žltého dresu klesol mimo Top 20.

V pandemickom roku 2020 sa vrátil na Okolo Poľska aby tu dosiahol svoju prvú Top 10 v GC vo World Tour pretekoch, no to bolo všetko. Jumbo mu doprialo aj debut na Grand Tour, na španielskej Vuelte podporoval Rogliča pri jeho druhom titule, no bol tu len rádovým domestikom. Počas nasledujúcej zimy v 24 rokoch však zrazu dosiahol obrovský výkonnostný skok, no a odvtedy sa zdá, akoby sa po každej zime vrátil násobne silnejší.
 
- reklama -
- reklama -

Skok do svetovej elity

V roku 2021 na seba upozorňoval od začiatku sezóny, no darilo sa mu letieť pod radorom. Na Jebel Jais vyhral v tieni súboja Pogačara s Adamom Yatesom, na Coppi e Bartali dominoval ale preteky nemali ani TV pokrytie, no a hoci na Okolo Baskicka v GC porazil aj Pogačara samotného, bolo to zase v tieni Rogličovho dominantného víťazstva. Na Tour ani pôvodne nemal ísť, do zostavy bol povolaný iba ako náhradník za Toma Dumoulina.

Po pádoch Primoža Rogliča ale prevzal rolu lídra tímu a z ničoho nič si prišiel pohodlne pre druhé miesto v Paríži a na Mont Ventoux dokonca odpáral Pogačara, ako jediný pretekár na kopcoch v celej sezóne. Do nasledujúcej sezóny nastúpil ešte v lepšej forme, mal skvelé výsledky od februára do júna a na Tour bol spolulídrom s Rogličom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Netrvalo však dlho a chopil sa role sólo lídra. V Alpách ešte s Rogličovou pomocou zlomil Pogačara a ukončil jeho dvojročnú neporaziteľnosť na Tour, no po zvyšok Starej dámy nemal problém sekundovať Slovincovi a na Hautacame si definitívne uzurpoval pozíciu najlepšieho vrchára sveta, necelé dva roky po tom ako bol na jesennej Vuelte 2020 iba neviditeľným nosičom bidonov. V celkovom poradí mal pred šampiónom kalibru Gerainta Thomasa náskok cez sedem minút a na desiateho Valentina Madouasa dokonca získal vyše polhodiny.

Poslednú etapu minuloročnej Tour de France si prišli pozrieť aj dánsky korunný princ a premiér, v Kodani Jonasa vítalo 70-tisícový dav fanúšikov a Vingegaard sa stal celebritou. O nič také však rodák z Hillerslevu nestojí. Na august mu Jumbo nachystalo oslavný program, no Jonas nechcel oslavovať. Zrušil všetky kritériá i marketingovú účasť na Okolo Dánska, na niekoľko týždňov zmizol aby sa dobre pripravil na Okolo Lombardie a na zimnú prestávku, v ktorej spravil ďalší obrovský krok v kariére.
Jonas Vingegaard s dcérkou (© A.S.O. / Charly Lopez)

Jeden z najlepších v histórii

Do sezóny 2023 vlietol Jonas Vingegaard ako víchor. Vyhral všetky etapy aj celkové poradie na februárovom Gran Camiňo, už v marci vedel na Paríž-Nice konkurovať Tadejovi Pogačarovi a v apríli na Okolo Baskicka rozdrvil konkurenciu výkonmi lepšími ako dosahoval na minuloročnej Tour. Veď na obľúbenom a frekventovanom stúpaní Arrate (4,1 km; 9,37%) dosiahol historický čas 11:17, teda zaznamenal tu priemerný výkon neuveriteľných 7,46 W/kg.


Vo famóznych výkonoch pokračoval na Critérium du Dauphiné kde doslova vymazal širokú konkurenciu a na Tour de France prišiel ako jasný favorit. A tu dosiahol ešte úplne novú úroveň. Od šiestej etapy držal žltý dres, ani Tadej Pogačar ho nedokázal oň obrať, hoci dva týždne ho Slovinec trápil.
Vingegaard ale čakal, šetril sily a v treťom týždni udrel. V časovke po voľnom dni zničil štartové pole galaktickým časom, stále špičkovému Pogačarovi nadelil neuveriteľných 1:38 a ďalší deň na Col de la Loze iba potvrdil zisk druhého žltého dresu keď sa Slovinec zosypal po dvoch týždňoch absolútneho pretekania na neuveriteľne vysokej úrovni.

Nie je to ale druhý žltý dres ktorý značí ďalšiu etapu Vingegaardovej kariéry. Je to výkon v spomínanej časovke. Podľa štatistického webu lanternerouge.com dosiahol Jonas na záverečnom stúpaní Côte de Domancy, po 25 minútach jazdy absolútne naplno po zvlnenom teréne, neuveriteľný výkon 7,6 W/kg po dobu 13:21 a navyše na časovkárskom bicykli. To výrazne prevyšuje čokoľvek čo kedy spravili Chris Froome alebo Primož Roglič.


Podľa spomínanej stránky je tento výkon medzi Top 20 výkonmi histórie, na rovnakej úrovni ako napríklad legendárne predstavenie Miguela Induraina na Hautacame na Tour 1994, Ivana Bassa na Monte Bondone na Gire 2006 alebo Jana Ullricha na Col de la Madelaine na Tour 1998. Prekonáva to aj najlepší počin Alberta Contadora na Verbieri v roku 2009. Jonas Vingegaard je najlepších vrchárom posledných pätnástich rokov a vzhľadom na to že sa po každej z posledných troch zimných prestávok vrátil silnejší, Tadej Pogačar sa už teraz musí obávať Dánovej formy na Tour 2024.
 
Náš eshop