Reakcie po MS: MVDP triumf cíti aj ako revanš za vlaňajšok, WVA nadával na absenciu vysielačiek, Pogačar takmer odpadol medzi novinármi

6.8.2023, 21:00 | Aktuality zo sveta | Lukáš Timko
Reakcie po MS: MVDP triumf cíti aj ako revanš za vlaňajšok, WVA nadával na absenciu vysielačiek, Pogačar takmer odpadol medzi novinármi
Pódium na MS (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)

Potvrdili sa očakávania, že tohtoročné preteky mužov na MS budú veľmi atraktívne a aj keď vyhralo jedno z najočakávanejších mien, mierne prekvapila suverenita, ktorou si zlato vybojoval. Všetci jeho súperi uznali, že vyhral najlepší. Van Aertovi sa nepáčilo, že sa nepoužívajú vysielačky, Pogačar bol po dojazde blízko ku kolapsu a Bettiol opisoval svoj bláznivý sólo únik.
Iba sedem Holanďanov vyhralo titul majstra sveta a Mathieu van der Poel je zároveň prvým členom veľkej rodiny, ktorému sa to podarilo zlomiť menšie prekliatie a vybojoval si dúhový dres. Jeho starý otec Raymond Poulidor bol štyrikrát na pódiu, no svetovým šampiónom sa nestal. Rovnako ako jeho otec Adri van der Poel, ktorého o titul v roku 1983 "obral" Greg LeMond a na pódiu stál ako strieborný.
Holanďania nepôsobili počas pretekov príliš výrazne, Belgičania boli v tomto úplne opační. Boli všade a mali veľkú početnú prevahu. No napokon rozhodoval výkon, kde Mathieu van der Poel bezosporu dominoval. "Je to niečo fantastické, moje najväčšie víťazstvo na ceste. Vždy som túžil vyhrať tento šampionát, bol to môj hlavný cieľ a teším sa, že budem rok jazdiť v dúhovom drese. Zaplnil som prázdne miesto v mojej kariére. Pád bol nepríjemný, zrazu som sa ocitol na zemi a radšej by som zostal na bicykli, ale triumf je možno ešte o to cennejší," uviedol Holanďan.
Pretekár Alpecinu-Deceuninck v tomto roku triumfoval aj na monumentoch Miláno - Sanremo a Paríž - Roubaix, takže už je jasné, že to bude navždy skrátka jeho rok. Na cestárskom tróne vystriedal Belgičana Remca Evenepoela, ktorý vyhral vlani v austrálskom Wollongongu. Tam skončil Van der Poel pred pretekmi v policajnej cele po konfrontácii s miestnymi tínedžerkami, ktoré ho v noci rušili búchaním na dvere hotelovej izby. Unavený potom preteky nedokončil. "Toto víťazstvo cítim aj ako revanš za to, čo sa stalo minulý rok. Posledné kilometre som teraz išiel sám a myslel som na to všetko," citovala ho z Glasgowa agentúra AFP.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Pocit, aké je to byť druhý, dôverne pozná Wout van Aert. Na Tour de France neúspešne naháňal triumf, "iba" na pódiu bol aj na monumentoch Paríž - Roubaix a Miláno - San Remo. Dnes musel uznať, že jeho večný sok bol lepší. Nevyužil ani veľkú belgickú prevahu na šampionáte, ktorý úplne nesedel Evenepoelovi, čo môže byť v budúcnosti iné. "Bol som na Mathieuovom zadnom kolese, no vydržal som len desať sekúnd. Vytuhol som a bol preč. Veľmi rýchlo sme potom všetci pochopili, že dnes budeme radi za to druhé miesto. Škoda, lebo ako tímu nám to šlo perfektne celý deň. Musím poďakovať všetkým kolegom. Neurobili sme prakticky žiadnu chybu. Vyhral lepší..." vravel po pretekoch.
V rozhovore pre Sporzu opísal aj záver. "Všimol som si, že Pedersen si nie je úplne istý v zákrutách, tak som potom v závere skúsil atak v kopci a napálil to do tých zákrut, aby som udržal súperov za sebou, vyšlo to." Na otázku novinára, či vedel o páde lídra 16 km pred cieľom sa Van Aert mierne rozčertil: "Samozrejme, že nie. Veď sme jazdili bez slúchadiel, čo nedáva zmysel. Veľmi sa hnevám na to. Nevedeli sme ani o tom proteste, a to tam už únik mnoho minút stál. Mohlo sa udiať niečo nebezpečné. My sme profesionáli, ktorí jazdia so slúchadlami celý rok, no pre najdôležitejšie preteky nám ich vezmete?"
Mnohí fanúšikovia Tadeja Pogačara po Tour vraveli, že aj keď ostal porazený Vingegaardom, svoju veľkosť a všestrannosť ukáže v Glasgowe a vynahradí si to ziskom dúhového dresu, čo len bude dokumentovať jeho komplexnosť na rozdiel od Dána, ktorý sa zatiaľ mimo etapákov príliš neukazuje. No cyklokrosárske hviedy boli v závere lepšie ako on. "Boli to jedny z najťažších pretekov, ktoré som jazdil. Uvedomoval som si, že Mathieu je príliš silný, takže pôjdeme o druhé miesto a snažil som sa šetriť čo najviac energie. Vedel som, že určite im neujdem v kopcoch, lebo boli na mňa prikrátke, tiež som nestíhal aj v niektorých zákrutách. Bol to strašný boj," povedal, no následne sa musel ospravedlniť, pretože mu prišlo zle, krútila sa mu hlava a v sprievode maséra opustil mix-zónu s novinármi.
Na rozdiel od ostatných šprintérov sa opäť perfektne ukazoval aktívny Mads Pedersen, ktorý si v Glasgowe veľmi veril a miluje ťažké technické šampionáty. Nebol ďaleko od toho, aby po vtedy nečakanom úspechu pred štyrmi rokmi už dnes vybojoval medailový úspech očakávaný. No špurt s Pogačarom prehral a bral "len" štvrtú priečku. "Musím povedať, že v zákrutách a na morku som úplne neveril gumám a strácal na Van Aerta. Mattias Skjelmose aj zastavil, aby vypustil trochu vzduchu, ale to som proste nemohol urobiť, už by som sa nevrátil späť. Musíme byť napokon spokojní so 4. miestom, obraz pretekov vyšiel ako sme plánovali," povedal trochu sklamaný pre dánsku TV2.
Veľký príbeh pretekov napísal aj Alberto Bettiol, ktorý takmer dva okruhy jazdil na čele sám pred topfavoritmi a bolo jasné, že bude pre neho takmer nemožné sa potom s nimi udržať. Napokon ho to stálo toľko síl, že skončil "až" desiaty. "Mali sme s kolegami ráno taký sen, že to skúsime vyhrať. Trpel som, no dal si šancu. Bolo to šialené a riskantné, ale veril som tomu. Nechcel som byť v skupine s tými hviezdami, lebo by tam kedykoľvek hrozil nástup z ich strany. Chcel som to preto skúsiť ja, trochu ich prekvapiť a že možno sa budú trochu ponúkať na spoluprácu... Nevyšlo to, ale my cyklisti predsa žijeme preto, aby sme bavili ľudí pri trati aj televíziách. Dnes sme to skúsili a som si istý, že ak budeme takto jazdiť ďalej, skôr či neskôr prídeme na rad my, Taliani," emotívne vravel pre televíziu RAI Bettiol.
- reklama -
- reklama -
Viac sa čakalo od Remca Evenepoela, ktorý mal vo viacerých dôležitých situáciách problémy a napokon finišoval až na 25. mieste s vyše desaťminútovou stratou. Po pretekoch však v rozhovore s Wielerflits pôsobil, akoby do poslednej chvíle bojoval o titul. "Jazdili sme výborne, mali početnú prevahu, útočili, no v jednej chvíli začlo pršať, pretekár spadol a skupiny sa rozdelili. A tak vpredu ostal od nás iba Van Aert. Bola to smola," vravel a potom na otázku, čo by odkázal novému majstrovi sveta povedal: "Má šťastie, že bude nosiť dres 14 mesiacov, nie 10 ako ja. Je to dobrý šampión. Určite si to zaslúžil, bol dnes ako superman," vzdal hold víťazovi vlaňajší svetový šampión z Wollongongu.
Slováci do cieľa neprišli. Skúsený šampión Peter Sagan už v piatok podvedome vedel, že asi v treťom kole vypadne z pelotónu, čo sa aj stalo. V rozhovore s Jakubom Varhaňovským bol tradične strohý. "Tá dlhá pauza pre protest preteky až tak neovplyvnila. Skôr šlo o to, že po nej sa to nakoplo a šlo rýchlo až na okruhy. Tam sa tie prvé kolá už šlo strašne rýchlo a veď ste mohli vidieť, koľko málo ľudí tam ostalo na to, aby reálne pretekalo o titul. Veľmi málo."
Tvrdé pretekanie nevydržal ani Matúš Štoček, ktorý šiel svoje druhé MS v elitnej kategórii. "Zo začiatku to bolo v pohode. Skúšal som sa dostať do úniku, no nevyšlo to. Držal som sa teda v balíku. Na prvý kopec ešte v nájazde som prišiel vpredu okolo 30. pozície, no následne preteky pre protest zastavili. Stáli sme tam veľmi dlho. Následne sa tempo nakoplo a mal som veľký problém tam ostať. Už som aj trochu strácal. Vrátili sme sa v skupinke späť tesne pred okruhmi, ale už som bol pozične vzadu a keď sa tam začalo nastupovať, bola to už jasná vec - že sa to bude trhať a bude to pre mňa vybavené."
Výsledky pretekov na MS
1. VAN DER POEL Mathieu Holandsko 06:07:27
2. VAN AERT Wout Belgicko 01:37
3. POGAČAR Tadej Slovinsko 01:45
4. PEDERSEN Mads Dánsko 01:45
5. KÜNG Stefan Švajčiarsko 03:48
6. STUYVEN Jasper Belgicko 03:48
7. DINHAM Matthew Austrália 03:48
8. SKUJINŠ Toms Lotyšsko 03:48
9. BENOOT Tiesj Belgicko 03:48
10. BETTIOL Alberto Taliansko 04:03
DNF SAGAN Peter Slovensko odstúpil
DNF ŠTOČEK Matúš Slovensko odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop