Okolo Slovenska pozná štartovú listinu, prídu Merlier, Bol, Gaudu, Küng či lúčiaci sa Pinot

6.9.2023, 11:00 | Slovensko a Slováci | TS pretekov, lt
Okolo Slovenska pozná štartovú listinu, prídu Merlier, Bol, Gaudu, Küng či lúčiaci sa Pinot
Thibaut Pinot na Tour (© A.S.O. / Pauline Ballet)

O týždeň v Košiciach začne 67. ročník Okolo Slovenska. Organizátori preto verejnosti predstavili najnovšie informácie vrátane nominácií jednotlivých tímov.
Piatykrát po sebe budú preteky písať históriu v polovici septembra, dôverné informácie hovoria o tom, že sa termín pre budúci rok bude meniť. Vedenie pretekov zdôraznilo fanúšikom, že všetko to vypukne už deň pred oficiálnym štartom, keďže v utorok 12. septambra po 19tej hodine bude v Košiciach slávnostné predstavovaníe tímov.
Podujatie odštartujú v stredu Košice a po 821,4 kilometroch rozdá v nedeľu záverečné karty Púchov. Medzitým však cyklisti musia zabojovať o 18 horských a 14 rýchlostných prémií. I tento rok sa okrem prvej etapy držia organizátori filozofie rozdielnych štartov a cieľov, a tak popri Košiciach a Púchove privítajú jazdcov i obyvatelia Prešova, Popradu, Ružomberka, Martina, Prievidze, Nitry a Hlohovca.
fotogaleria ikonkaCelková trasa pretekov (© okoloslovenska.com)
Aj 67. ročník pritiahne na slovenské cesty zvučnejšie mená ako vlani
Ako už bolo prezentované v júni, 67. ročník bude opäť obsadený profesionálmi z najvyššej kategórie World Tour, Pro úrovne a aj tej kontinentálnej. Celkovo sa predstaví 21 zostáv, ktoré môžu štartovať v sedemčlennom zložení. Presný počet a mená budú definitívne známe až 72 hodín pred štartom, resp. pri registrácii, ale už teraz tímy avizovali príchod viacerých zvučných mien.
SOUDAL QUICK-STEP
So štartovým číslom 1 bude štartovať obhajca minuloročného prvenstva JOSEF ČERNÝ.
Na štarte nebude chýbať ani ďalší cyklista, ktorý preteky vyhral – JANNIK STEIMPLE, ktorý triumfoval v „covidovom“ roku 2020.
Radi privítame aj jediného Slováka vo World Tíme v tejto sezóne, bronzového medailistu z tohtoročných MS do 23 rokov a vlani najlepšieho Slováka na Okolo Slovenska MARTINA SVRČKA.
V belgickom tíme sa predstaví aj vynikajúci šprintér TIM MERLIER, aktuálne člen najlepšej päťdesiatky aktuálneho rebríčka UCI. Tento rok  má na svojom konte už deväť víťazstiev - napríklad aj na UAE Tour alebo Paríž - Nice.
Tím dopĺňajú aktuálny majster Francúzska v časovke jednotlivcov RÉMI CAVAGNA, DAVIDE BALLERINI a BERT VAN LERBERGHE. Veľmi silná zostava.
Triumf Merliera na Nokere Koerse (© Soudal Quick-Step / Getty Images)
JUMBO-VISMA
Na slovenské cesty sa jeden z najlepších svetových tímov súčasnosti vracia s mužom, ktorý skončil vlani celkovo tretí za dvojicou pretekárov Quick-Step – KOENOM BOUWMANOM. Tento pretekár vlani vyhral etapu z Detvy do Spišskej Novej Vsi a bol aj najlepším vrchárom Giro d'Italia.
Atmosféru pretekov Okolo Slovenska pozná aj GIJS LEEMREIZE,  ktorý skončil vlani na našich cestách celkovo dvanásty.
ASTANA QAZAQSTAN
Na Okolo Slovenska bol už aj Holanďan CEES BOL, ktorý skončil na našich pretekoch v roku 2021 celkovo tretí v drese tímu DSM. Tento rok bol po odstúpení Marka Cavendisha špurtérskym lídrom tímu, dovtedy mal byť jeho dvorným domestikom.
GROUPAMA FDJ
Tento francúzsky tím sa po štyroch rokoch opäť vracia na slovenské cesty. Vtedy tu žiaril najmä STEFAN KÜNG, ktorý obsadil celkovo tretie miesto. V zostave tohto najlepšieho francúzskeho World tímu nebude chýbať ani v tomto roku a je aktuálne asi najvyššie postaveným pretekárom v rebríčku UCI, ktorý bude štartovať na Okolo Slovenska (22.).  Popri ňom sa príde v poslednej sezóne svojej aktívnej pretekárskej činnosti na Okolo Slovenska rozlúčiť so svojimi priaznivcami aj legendárny THIBAUT PINOT. Trojlístok najväčších hviezd Groupama FDJ na slovenských cestách dopĺňa druhý muž celkovej klasifikácie na tohtoročnom Paríž - Nice DAVID GAUDU. Hviezdny tím bude bojovať na slovenských cestách o najcennejšiu trofej, hoci dvom posledne menovaným by viac vyhovoval členitejší terén.
Pinot na Tour s Vingegaardom a Cicconem (© A.S.O. / Pauline Ballet)
6 PRO TÍMOV
V talianskom tíme EOLO-KOMETA  sa predstavia na Okolo Slovenska aj dvaja účastníci tohtoročnej edície Giro d'Italia DAVIDE BAIS a MIRCO MAESTRI. Brit CHARLIE QUARTERMAN zasa na Giro d'Italia obliekal dres tímu CORRATEC, ktorý bude mať na Okolo Slovenska svoju premiéru.
V španielskom tíme CAJA RURAL – SEGUROS sa na slovenských cestách predstaví aj čerstvý majster sveta z Glasgowa, svetový šampión v omniu na dráhe, Portugalčan IÚRI LEITÃO. V tíme sa predstavia aj dvaja českí cyklisti DANIEL BABOR  a TOMÁŠ BÁRTA. Lídrom druhého španielskeho tímu a tradičného účastníka na našich pretekoch KERN PHARMA  bude najlepší muž tohto celku JORDI LOPEZ. V tomto tíme sa predstaví aj Čech VOJTECH ŘEPA.
Pre americký tím HUMAN POWERED HEALTH  bude táto sezóna zrejme poslednou, aspoň také sú aktuálne správy. Lídrom tímu bude pravdepodobne Poliak STANISLAW ANIOLKOWSKI, ktorý skončil tento rok s dvoma etapovými triumfami a celkovo tretí na pretekoch International Tour of Hellas v Grécku.
ŠTRNÁSŤ SLOVÁKOV NA ŠTARTE
V tomto ročníku sa predstaví na štarte Okolo Slovenska štrnásť slovenských pretekárov. Sedem pretekárov bude mať Dukla Banská Bystrica, v druhom našom kontinentálnom celku RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol uvidíme popri 4 českých pretekároch troch Slovákov. Ďalší štyria budú mať svoje miesto vo svojich zahraničných celkoch. MARTIN SVRČEK v tíme Soudal Quick-Step, aktuálny majster Slovenska MATÚŠ ŠTOČEK v českom celku ATT Investments, TOMÁŠ SIVOK v talianskom Friuli – ASD a MARTIN JURÍK  v slovinskom Adria Mobil.
Martin Svrček (© Matej Červenka)
Partnerstvá a dresy
Generálnym partnerom nášho najvýznamnejšieho cyklistického podujatia je značka Niké - prvá slovenská stávková spoločnosť. Jej logo je spojené so žltým dresom celkového víťaza. Hlavným partnerom je značka Škoda, ktorá zabezpečuje mobilitu počas pretekov poskytnutím flotily automobilov. Je zároveň partnerom zeleného dresu lídra bodovacej súťaže. Dlhoročným partnerom nielen slovenskej, ale i svetovej cyklistiky je slovenská značka janom. Na pretekoch Okolo Slovenska je spojená s dresom víťaza vrchárskej súťaže. Logo Ministerstva školstva, mládeže, výskumu a športu ponesie dres najlepšieho jazdca do 23 rokov. Organizátori pravidelne vyhodnocujú i najlepšieho slovenského pretekára a na záver pretekov sa k jednotlivým súťažiam pridáva i tímová klasifikácia a cena Mateja Laca za prvenstvo na najvyššom bode trate.
Veľmi špecifickou je ocenenie pre najlepšieho slovenského mladíka do 23 rokov, ktorú v mene svojho otca, veľkého fanúšika našich pretekov, odovzdá p. Šuleyová Holečková.
Hlavní partneri Cofidis Strabag sú pre fanúšikov viditeľní najmä prostredníctvom reklamnej kolóny, ktorá v polhodinovom predstihu obdarúva fanúšikov popri trati.
    
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Trať prevedie cyklistov od východu na západ Slovenska
67. ročník pretekov odštartuje v Košiciach slávnostným predstavovaním tímov už deň pred ich oficiálnym štartom. Už po tretíkrát za sebou bude metropola východu dejiskom rozhodujúcich momentov pre celkové poradie. Úvodná etapa meria 172,7 km a ponúka porciu 3 rýchlostných a 4 horských prémií, pričom pri horskej klasifikácii bude rozhodujúcich už prvých 24 kilometrov, kedy sa cyklisti budú musieť popasovať hneď s troma z nich. Trať prevedie cyklistov od centrálneho námestia cez sedlo Krížik, Mariku a Slanské sedlo smerom na Trebišov, Herľany, Budimír naspäť do Košíc.
Druhý deň je na program 144,6 km etapa z Prešova do Popradu, opäť s troma rýchlostnými a štyrmi vrchárskymi prémiami. Z Prešova sa cyklisti vydajú smerom na Široké, Branisko, prejdú Spišským Podhradím, Levočským vrchom, cez Levoču, Kežmarok, Smokovce až do Popradu – Spišskej Soboty. Urobia ešte 15 km okruh cez Veľký Slavkov a Matejovce naspäť so starobylej časti najväčšieho mesta pod Tatrami.
Tretí deň prevedie cyklistov na trase z Ružomberku do Martina. Na prvý pohľad „čo by kameňom dohodil“ však nebude vôbec jednoduchých. 171,6 km cez Lúčky, Dolný Kubín, Oravský Podzámok, Oravskú Lesnú, Zázrivú, Sklabiňu, Martin, Beliansky Kopec, Dolný Kalník s vyvrcholením v Martine na ulici M.R. Štefánika ponúkne porciu 3 rýchlostných a 4 horských prémií.
Štvrtá etapa sa opäť nesie v znamení do 150 km. Budú to však náročné kilometre. Štartuje v Prievidzi a cez Bojnice smerom na Šútovce, Jankov Vŕšok, Bánovce nad Bebravou, Bošany, Skýcov, Topoľčianky, Jelenec vyvrcholí v Nitre. Cyklisti môžu zabojovať o 3 horské a 3 rýchlostné prémie.
Záverečná etapa štartuje pri zámku v Hlohovci a po 183,5 kilometroch s troma horskými a dvoma rýchlostnými prémiami vyvrcholí v Púchove.  Na ceste cez Sokolovce, Piešťany, Čachtice, Hornú Súču a sedlo Dúbrava, Skalku nad Váhom, Dubnicu, Ilavu, Košecké Podhradie, Belušu, Púchov, Lednické Rovne a Lednicu privedie cyklistov naspäť do Púchova, kde sa rozdajú celkové výsledky a dresy jednotlivých súťaží.
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© okoloslovenska.com)
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Sprievodný program pretekov
Pre fanúšikov na štarte i v cieli je pripravený program spojený s cyklistikou a rozdávaním darčekov od našich reklamných partnerov, v meste záverečnej etapy v Púchove i s koncertom Petra Cmoríka.
I tento rok si výkonnostní i rekreační cyklisti môžu prejsť niektorú z tratí v rámci sprievodného podujatia pretekov - Energia na kolesách prostredníctvom aplikácie GoSlovakia. V každom partnerskom meste bude súčasťou pretekového mestečka i stánok GoSlovakia, kde sa môže človek bezplatne zaregistrovať alebo si priamo stiahnuť aplikáciu a od 13.9. do 25.9. absolvovať niektorú z trás. Po nasnímaní čiarového kódu na jej začiatku a konci bude zaradený do žrebovania o zaujímavé ceny.
 
Náš eshop