Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Lombardia opäť ponúkne divadlo s hviezdnymi hercami: Do slovinského súboja chce prehovoriť aj Evenepoel

4.10.2023, 17:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Cyklistická sezóna 2023 sa chýli k svojmu koncu. V tieni obrovskej explózie kontroverzie a napätia, ktorú spôsobila postupne zhmotnujúca sa vidina fúzie medzi celkami Jumbo - Visma a Soudal - Quick-Step, sa však blížia ešte posledné dôležité preteky roka. A na piatom monumente sezóny Okolo Lombardie sa predstaví skutočne hviezdna štartová listina.
Tadej Pogačar vyhral vlani (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
Preteky menia svoju trasu takmer každý rok a ani táto edícia nebude výnimkou. Po minuloročnom dojazde do Coma sa opäť smer trasy otočí a finišovať sa bude v starodávnom Bergame. Na trase je až osem stúpaní, no dôležité budú posledné štyri. Pretekári nastúpajú až cez 4500 metrov. 239-kilometrová trasa odštartuje z Coma a postupne pretne stúpania Madonna del Ghisallo (8,8 km; 3,9 %), San Gottardo (2,7 km; 6,5 %), Roncola (7,5 km, 7,3 %) a Berbenno (6,9 km; 5 %). Všetky však budú slúžiť iba na kumulovanie únavy v nohách pelotónu.

Preteky naplno začnú 90 kilometrov pred páskou, kedy sa začne najdlhší výjazd dňa do Passo della Crocetta (11,6 km; 5,8 %), ktorý následne ešte zdvojí nekonzistentný výstup do Zambla Alta (9,8 km; 3,8 %). Tu môžeme vidieť prvé taktické útoky z diaľky. Hlavné karty však rozdá najťažšie stúpanie pretekov na Passo di Ganda (9,3 km; 7,1 %). Jeho vrchol sa nachádza 32 kilometrov pred páskou a následuje po ňom ťažký a technický zjazd, v ktorom dokázal pred dvomi rokmi Masnada chytiť Pogačara, takže aj v ňom sa dajú robiť rozdiely. Preteky sa rozhodnú na mestskom kopčeku Colle Aperto na hradbách starého mesta v Bergame.


Súboj Slovincov o titul

Hoci štartové listiny ešte nie sú definitívne známe, kandidáti na súboj o titul sú jasní a pochádzajú z rovnakej krajiny. Tadej Pogačar je obhajcom posledných dvoch ročníkov a favoritom číslo jeden. Je odolný, výbušný, so skvelým šprintom a vyhovujú mu jednorazovky. K dispozícii bude mať extrémne silný tím, v ktorom bude aj Juan Ayuso, či v životnej forme jazdiaci Marc Hirschi a Adam Yates. UAE Emirates tak bude mať možnosť hrať aj na viacero lídrov, no Pogačar by mal byť schopný dotiahnuť preteky do zdárneho konca aj sám.

Najväčšou prekážkou na ceste za titulom bude jeho krajan Primož Roglič. Víťaz Gira sa lúči s Jumbom a má výbornú formu, na Okolo Emílie dokázal dokonca Pogačara v závere poraziť. Na maratónskej trase v sobotu to však bude mať s víťazom Okolo Flámska ťažké. Pogačar každoročne prehrá na stúpaní San Luca, iba aby sa o týždeň ukázal ešte o triedu v lepšej forme. Navyše, Rogličovi nesedia jednorazovky až tak dobre, najlepšie výkony podáva v etapákoch. Jeho cieľom bude Tadeja uvisieť na kopcoch a opäť ho skúsiť vyzvať v šprinte.


Zvyšok sveta

Slovincom bude nepochybne chcieť konkurovať aj Remco Evenepoel z tímu Soudal - Quick-Step, no ten nepretekal od Vuelty a jeho forma bude neznámou. Keby na tom ale nebol dobre, pravdepodobne by neštartoval, takže pevne verme, že sa aj Belgičan predstaví vo svojej top forme a zapojí sa do boja o titul.

Zaujímavými pretekármi na lombardský terén sú aj Richard Carapaz, líder tímu EF, a Simon Yates, kapitán Jayca. Na prípravných pretekoch boli silní a vyhovuje im tohtoročný profil s dlhými kopcami. Podobne na tom budú aj Španieli Carlos Rodríguez, ktorý povedie INEOS, a vicešampión z minulého roka Enric Mas, hlavná karta Movistaru.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Trasa do Coma, kedy sa rozhoduje na krátších a prudších stúpaniach, by nepochybne viac sedela Aleksandrovi Vlasovovi z Bory, Guliovi Cicconemu z Lidlu a Michaelovi Woodsovi z Israela. Všetci traja sú však v dobrej forme a mali by sa ukázať.
Čiernymi koňmi pretekov by mohli byť aj Romain Bardet (Dsm), Pavel Sivakov (INEOS), Ben O'Connor s Felixom Gallom (obaja Ag2r) či Warren Barguil (Arkéa), teda samozrejme za predpokladu, že načasovali formu správne, čomu v prípravných pretekoch veľa nenasvedčovalo. Pre Andreu Bagioliho, Ilana Van Wildera (obaja Soudal), Sergia Higuitu (Bora) či Bena Healyho (EF) by naopak trasa mala byť až príliš ťažká.
fotogaleria ikonkaŠtartová listina pretekov (odkaz)
 
Náš eshop