Sagan pripustil možnosť pokračovať v slovenskom tíme, Štybar sa rozlúčil pódiom

23.10.2023, 00:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Počas uplynulého týždňa sa definitívne skončila profesionálna sezóna 2023, keď Milan Vader úspešne doviezol do cieľa žltý dres na Tour of Kuang-Si a definitívnu bodku za ňou dali nedeľné preteky v Hong Kongu, kde sa úspešne rozlúčila s kariérou česká legenda. Najväčšou správou týždňa je však fakt, že Peter Sagan pripustil možné pokračovanie na ceste v drese slovenského tímu aj v budúcej sezóne.
Sagan v Pierre Baguette?

V rozhovore s Ľudovítom Lučaničom pre Sport.sk sa Peter zaujímavo vyjadril, že hoci má už určite svoje pretekárske World Tour dni za sebou, na ceste by sa ešte mohol objaviť pre spestrenie prípravy na horské bicykle. A to na slovenskej pôde či dokonca v slovenskom tíme.

„Nebude mojím cieľom ich vyhrať, ale určite by som sa chcel predstaviť na niekoľkých etapákoch. Momentálne ešte nepadlo konečné rozhodnutie, aký dres si oblečiem. Niet však pochýb, že na ňom budú moji partneri, teda Sportful, Specialized a 100%. Posudzujeme dve-tri možnosti. Jedna z nich bude možnosť zúčastniť sa na týchto pretekoch spolu s tímom, pre ktorý pracuje môj brat Juraj, Pierre Baguette. To by bola jedna z najlepších možností," vlieva nádej slovenským fanúšikom Peter a taktiež v rozhovore spomína, že by sa rád predstavil aj na slovenskej pôde.
Peter Sagan (© A.S.O. / Charly Lopez)

Štybar sa rozlúčil s pódiom

Poslednými profesionálnymi pretekmi sezóny sa stala jednorazovka v Hong Kongu kategórie 1.1, na ktorú zavítala slušná konkurencia na čele s tímom Jayco AlUla. Ten si odniesol víťazstvo prostredníctvom Lukasa Pöstelbergera, no v jeho drese sa predstavil aj Zdeněk Štybar, ktorý sa s kariérou rozlúčil pekným tretím miestom.

Česká cyklokrosová i cestná legenda oznámila zavesenie bicykla na klinec iba počas tohto októbra, keď si po dlhých zdravotných problémoch Štybar nedokázal nájsť zamestnávateľa. „V posledných troch rokoch sa pre mňa pokazilo čo sa dalo a táto sezóna bola plná problémov. Je ťažké končiť kariéru v Ázii, ďaleko od rodiny, skúsim v zime ešte aspoň nejaký cyklokros v Európe," priznal český veterán pre Cyclingnews.

Licencie rozdané

UCI počas týždňa obdržala registráciu profesionálnych tímov do kategórii World Tour aj Pro. V top lige sveta sa napokon nič nemení, fúzia Soudalu a Jumba padla, takže Svrček a spol. si môžu vydýchnuť. Holandský tím však nebude úplne bez zmeny. Jumbo by malo odstúpiť od sponzorstva už tento rok a zoberie so sebou aj žltú farbu, takže notoricky známe dresy najlepšieho tímu sveta sa zmenia. Nový názov celku by mal byť Visma - Lease a Bike, takže do World Tour prichádza nový sponzor z cyklistického priemyslu. Rozpočet stajne by sa mal navýšiť.

Oveľa väčší prievan nastane v kategórii Pro. Pre finančné problémy z nej zostupuje novozélandský tím Bolton, ktorý bol veľmi slabo viditeľný, a úplný zánik hrozí Američanom z Human Powered Health. Naopak, pribudne nové belgické zoskupenie TDT-Unibet. Ide o projekt cyklistického YouTubera Basa Tietamu, ktorý vznikol iba minulý rok a rýchlo napreduje. Ambíciou je dostať sa v najbližších rokoch na Tour de France.

Movistar sa rozhýbal

Po dlhých mesiacoch neistoty si môžu fanúšikovia Movistaru vydýchnuť. Ich celkom totižto dlho neinformoval o budúcnosti tímu, ktorá bola napríklad spájaná aj s fúziou s Ineosom. Dlhé týždne svietilo na súpiske tímu pre budúci rok iba sedem mien, no to sa konečne zmenilo v polovici októbra.

Movistar oznámil predĺženie zmluvu až dvanástim pretekárom vrátane Fernanda Gaviriu, no a taktiež predstavil mnoho nových posíl. Najväčšími menami sú Davide Formolo, Javier Romo a Rémi Cavagna, no prichádza aj výkladná skrina španielskej Pro úrovne v podobe talentov ako Pelayo Sánchez, Jon Barrenetxea či Carlos Canal. Burgos, Caja Rural aj Euskaltel tak šmahom ruky prišli o svojich lídrov, čo bude pre nich problémové.
Fernando Gaviria (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
Čaká sa na Ineos

Súpisky World Tour celkom na nový rok sú už tak už viacmenej hotové, s výnimkou jedného. Ineos má stále zazmluvnenú iba polovicu tímu. Čakacia hra na Remca Evenepoela sa im neoplatila, nechali si prekĺznuť Rogliča a teraz musia na poslednú chvíľu hasiť požiar po odchodoch Tao Harta, Pavla Sivakova, Bena Tuletta, Daniela Martíneza a zrejme aj Lukea Plappa, ktorý by mal zamieriť do Jayca.

Ineos nutne potrebuje akýchkoľvek lídrov, keďže bez spomenutej pätice sa ocitol s plytkým kádrom, ktorý ešte viac v budúcom roku oslabí olympiáda. Pod piatimi kruhmi majú totižto veľké ambície v iných disciplínach lídri zostavy Tom Pidcock, Filippo Ganna, Elia Viviani či Ethan Hayter, no a tímu tak budú chýbať počas znamenitej časti sezóny.
 
Náš eshop