Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Sumár týždňa: Skvelý Sagan na pódiu v Japonsku, doping v Jumbe či prvý Mongol v profipelotóne

5.11.2023, 18:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Sumár týždňa: Skvelý Sagan na pódiu v Japonsku, doping v Jumbe či prvý Mongol v profipelotóne
Peter Sagan (© A.S.O. / Thomas Maheux)

Prvý novembrový týždeň sa niesol najmä v znamení slávneho japonského Saitama Criterium, ktoré sa uskutočnilo cez víkend a zúčastnil sa ho i náš Peter Sagan. Uplynulých sedem dní však prinieslo aj ďalšie zaujímavé správy o potenciálnom programe Remca Evenepoela v budúcom roku, či o zaujímavých podpisoch na prestupovom trhu. Z tábora tímu Visma prišla taktiež jedna horšia správa.

Sagan sa na jeseň baví

Po Singapure si naša superstar predĺžila pobyt v Ázii a zamierila na Japonské ostrovy. V krajine vychádzajúceho slnka Peter Sagan absolvoval slávne Saitama Criterium, usporadúvané organizátormi Tour de France, na ktorom sa zvykol pravidelne účastniť v zelenom drese počas uplynulého desaťročia. A výraznú stopu na ňom zanechal aj tento rok.

V ostrých nedeľných pretekoch sa v hviezdnom pelotóne rozhodne nestratil a spolu s Tadejom Pogačarom a víťazom Vuelty Seppom Kussom vytvoril víťazný únik. V závere síce na dvoch vrchárov nestačil, no finišoval na peknom treťom mieste. Vyhral Slovinec.


Lefévere sa opäť ukázal

Patrick Lefévere už roky razí taktiku verejnej kritiky či spochybňovania svojich pretekárov v médiách. Ťažko povedať, ako z toho profituje, no zrejme sa mu to oplatí, keďže aj počas tohto týždňa opäť verejne trochu zhodil hlavného lídra Soudal - Quick-Step Remca Evenepoela.

Belgičan veľmi chce v budúcom roku zaútočiť na žltý dres na Tour a už mesiace sa domáha plnej podpory svojho tímu. Lefévere ho čiastočne vypočul a podpísal Mikela Landu, no odmietol zaplatiť aj Laurensa De Plusa a Pavla Sivakova a teraz nahlas spochybnil Remcove šance vyhrať Tour de France.

„Kvôli jeho kolapsu v 13. etape na tohtoročnej Vuelte si stále nie sme istí, či dokáže dosiahnuť úroveň, aby mohol vyhrať Tour. Radšej by som bol aby skúsil vyhrať Giro a potom bez tlaku išiel objavovať, ako to vyzerá na Tour de France. On chce však po tohročných nezdaroch všetkým dokázať, že má na Tour," vyjadril sa manažér belgickej stajne pre Le Dernière.


Visma hasí problémy

Ešte pred Vueltou to vyzeralo s holandským tímom do budúcej sezóny skvele a s 29 pretekármi na súpiske boli ako prví pripravení na nový rok. Odchody Rogliča do Bory a Van Hooydoncka kvôli zdravotným problémom do dôchodku im však skomplikovali situáciu a pozíciu Holanďanov pred novým rokom ešte viac oslabil Michel Hessmann.

Mladý Nemec pomohol Rogličovi v máji vyhrať Giro, no následne bol pozitívne testovaný na zakázaný liek, vďaka ktorému vedel rýchlo schudnúť do pretekárskej váhy. Tím Visma ho podržal a požiadol o B vzorku, no aj tá sa teraz ukázala ako pozitívna a Hessmanna tak čaká penalizácia a zrejme aj prepustenie z tímu. V Nemecku je navyše doping v športe nelegálny, takže si zavaril na poriadny problém.


Prvý Mongol v profipelotóne

Prestupový trh už má tento rok to najlepšie za sebou, no tímy musia ešte stále zaplniť niektoré posledné voľné miesta vo svojich kádroch. Počas tohto týždňa predĺžili zmluvy so svojimi dôležitými pretekármi napríklad Ineos, ktorý si zaistil Laurensa De Plusa na ďalšie tri roky, alebo Bardiani, ktoré získalo v druhom mužovi Aveniru Guliovi Pelizzarim lídra na budúcoročné Giro. Vodu na trhu však mútil najmä Burgos-BH.

Španielska zostava využila problémy tímu Bolton a získala jeho dve najväčšie hviezdy, skúseného Aarona Gatea a taktiež šprintérsky supertalent Georgea Jacksona. Do tímu prichádza aj Georgios Bouglas, prvý profík z Grécka za posledných desať rokov. Najzaujímavejšou posilou je ale Jambaljamts Sainbayar, líder silného thajského konti celku Terrenganu. Ide o prvého Mongola v profipelotóne vôbec a navyše skvelého odolného šprintéra.
 
Náš eshop