Zažil životný rok a zosadil Saganovcov z majstrovského trónu. Štoček exkluzívne o tom, prečo odmietol Pro tím

9.11.2023, 00:00 | Slovensko a Slováci | Peter Matis
V máji porazil Groenewegena či Hirschiho v boji o zelený dres, v júni šokoval ziskom toho slovenského a prelomením dekádu trvajúcej nadvlády Saganovcov na našom majstrovskom tróne. Matúš Štoček má za sebou dosiaľ najlepšiu sezónu kariéry, na konci ktorej odmietol ponuku z profipelotónu. Teraz sme sa s ním porozprávali o tomto veľmi vydarenom roku.
 
Matúš na pretekoch Okolo Maďarska (© Tour de Hongrie)

Máš za sebou veľmi úspešný rok. Povedal by si, že si dosiahol najlepšiu formu akú si kedy mal?

Myslím, že áno, bola to moja doteraz najlepšia forma v živote. Zároveň však potrebujete, aby veľa vecí do seba zapadlo, čo sa mi tento rok podarilo a aj preto bola táto sezóna taká úspešná.

Čo považuješ za svoj najlepší výkon tento rok?

Čo sa suchých čísiel týka, tak neviem veru povedať, klamal by som. Myslím ale, že to boli buď časovka na majstrovstvách Slovenska, alebo šprint na konci dlhých hromadných pretekov. Popravde ale aj dostať sa každý deň do úniku na výborne obsadenom Okolo Maďarska a bojovať na prémiách bolo výkonnostne ťažké.
 

Ktoré výsledky okrem majstrovstiev Slovenska si najviac ceníš?

Určite zelený dres z Okolo Maďarska. Za super výsledky ale považujem aj keď mi len tesne v šprinte ušla etapa na Okolo Rodosu, či napríklad Top 10 na Okolo Estónska.
Matúš ako víťaz zeleného dresu v Maďarsku (© Tour de Hongrie)

Po úspešných majstrákoch si skúsil zabojovať aj o národný titul v časovke do vrchu. Chcel si skompletizovať zbierku?

Hlavné faktory, prečo som tam štartoval, boli dva. Za prvé som to mal blízko domu a trasu som poznal, trénujem tam. No a za druhé, lebo hlavným organizátorom bol Peter Zánický. Bolo by pekné, ak by som vyhral aj tam, no napokon to nevyšlo a bol som tretí.

Po majstrákoch si už pretekal v majstrovskom drese. Motivovalo ťa to, či skôr zväzovalo?

Určite sa na mňa ľudia pozerali inak a samozrejme, veľmi som si vážil, že mám majstrovský dres. No popravde, nemyslím si, že to nejak ovplyvnilo moje pretekanie. Rovnako ako pred dresom som sa jednoducho snažil jazdiť naplno a čo najlepšie.

Na Okolo Slovenska ste sa s Lukášom Kubišom bili o dres najlepšieho Slováka, no prekonal ťa skvelým výkonom na Belianskom kopci. Prekvapil ťa tým?

Bolo vidieť, že mu forma graduje. V prvej etape nám obom ušla GC, tak sme sa sústredili jeden na druhého v boji o ten dres. Napríklad v druhej etape sme sa snažili dostať do úniku kde ten druhý nebude, aby sme ukoristili nejaké bonusové sekundy. Potom na Belianskom kopci mi v jednom momente jednoducho už došlo a on sa udržal v tej elitnej skupine, takže klobúk dole a víťaz dresu bol zaslúžený.
Matúš Štoček (© Ján Melicher)

Panuje medzi vami nejaká rivalita, či ste dobrí kamaráti? Prípadne oboje?

Často sa stretávame v súboji na pretekoch, takže rivalita tam určite je, to je jasné. Samozrejme, obaja chceme toho druhého poraziť. Síce nechodíme spolu na pivo, no určite ho rešpektujem a nemáme medzi sebou žiadne problémy. Napríklad v reprezentácii v pohode zamakáme na toho, kto je v ten deň silnejší.

V tejto sezóne si často mohol jazdiť na svoj výsledok, z ATT si mal aj najviac pretekárskych dní. Patríš oficiálne k lídrom tímu?

Dalo by sa povedať, že áno. Často ideme na preteky s viacerými lídrami a ja som taký, že hneď v prvej etape idem do toho naplno. Niekedy sa podarí získať pekné bonusové sekundy a potom sa tak trochu prirodzene tým lídrom stanete. Taktiež chalani vedia, že viem zo skupiny dobre zašprintovať a často tak hráme na moju kartu.

V septembri si pre Cycling-Info.sk potvrdil, že si odmietol ponuku z talianskeho Pro tímu Corratec. Prečo si sa tak rozhodol?

V podstate som si vyrátal pre a proti, no a vyšlo mi, že je lepšie zostať v ATT. Keďže sme skončili medzi tromi top zostavami v kontinentálnom rebríčku, tak máme automatické pozvánky na 1.2 a 2.2 preteky. Navyše, zostáva veľa chalanov z tohto roku, ktorí sú dobrí a zbierajú veľa bodov, takže by sa nám malo podariť vybaviť kvalitný program aj s pretekmi prvej a Pro kategórie. A ide aj o moju rolu v tíme. V ATT môžem jazdiť na výsledky a ešte sa ukázať, takže vo finále som sa rozhodol zostať.
Matúš Štoček (© Ján Melicher)
Ako by pre teba vyzeral ideálny budúci rok?

Ešte nemáme program, takže nemôžem určiť konkrétne podujatia, na ktoré by som sa chcel zamerať. Chcel by som byť ale ešte viac konzistentný ako tento rok, no a určite vyhrať nejaké UCI preteky v zahraničí, čo sa tento rok nepodarilo.

Užil si si zaslúženú dovolenku po sezóne?

Ťažko povedať. Dlho som sa na ňu tešil, no ten mesiac ubehol ako voda. Mám pocit, že iba týždeň dozadu som odkladal bicykel, a zrazu je za dverami prvé sústredenie, keď sa na štyri dni všetci stretneme v Česku. Za mesiac potom máme prvé veľké sústredenie v Španielsku a všetko začne od znova. Všeobecná príprava ma ale zatiaľ baví, aspoň behanie a plávanie. Posilka je nutné zlo, ale musí to byť. V hlave však ešte stále oddychujem. 
 
Náš eshop