Návrat k návšteve Dukly Trenčín v Iráne

1.4.2011, 05:30 | Slovensko a Slováci | Rastislav Boris

Tím Dukla Trenčín Merida si postavil pre rok 2011 jasný cieľ. Štart na čo najviac podujatiach a maximálny možný zisk UCI bodov, ktoré tento rok rozhodujú o miestenkách na majstrovstvá sveta aj olympiádu v Londýne. Partia z Dukly sa preto koncom februára potešila štartu na ich prvom tohtoročnom podujatí v ďalekom Iráne. Misie sa zúčastnili pretekári Martin Mahďar, Matej Jurčo, Patrik Tybor, Matej Vyšňa, Maroš Kováč.

V krajine ropy a islamu sa títo Slováci prestavili od 24. februára do 28. februára na štrnástom ročníku Kerman Tour (2.2). Názov podujatia vznikol jednoducho od mena najväčšej provincie krajiny. Tu zvádzal asi sedemdesiatčlenný pelotón počas piatich dní svoje súboje. Predstavilo sa štrnásť tímov, pričom deväť domácich zoskupení doplnili družstvá z Azerbajdžanu, Turecka, Uzbekistanu a Slovenska. Naša Dukla Trenčín Merida a turecký tím Konya Torku Seker Spor - Vivelo boli jedinými Európanmi. Preto sa im aj ťažšie zvykalo na tunajšie podmienky, okrem toho pre našich mal prvý pretek roka hlavne prípravný charakter.

Zvláštna bola na Kerman Tour najmä stavba všetkých piatich etáp. Spolu sa ich dĺžka zastavila iba na čísle 506 kilometrov. Trochu to prekvapilo aj jazdca Dukly vyslaného na misiu do Ázie Mateja Vyšňu: „Všetky etapy boli dlhé zväčša iba okolo 100 kilometrov, trochu sme si v tomto zaspomínali na juniorské časy. O to rýchlejšie ale bolo tempo, čo nás spočiatku zaskočilo. Stále sme prechádzali otvorenou krajinou, svoju veľkú silu ukazoval vietor. Síce sa išlo aj vo vyšších nadmorských výškach, ale dojazdy krátkych etáp boli na rovine. Takže sa o víťazstvá bojovalo zväčša v hromadnom špurte."

V prvej etape však takmer naši borci o šprint prišli, keď ich vietor, vysoké tempo a neustále útoky prekvapili, no a poslali ich až na chvost súťažného poľa. Naši ukázali fantastického tímového ducha jurco-irana spoločne sa vrátili do popredia. Ako tím napokon etapu vyhrali. Mahďar vyšpurtoval piate miesto, Tybor skončil siedmy a Jurčo prešiel cieľom dvanásty. Ešte väčšiu radosť našim spravil zelený dres pre talentovaného mladíka Mahďara za vyhratú jedinú šprintérsku prémiu počas intenzívnej etapy. V druhej a tretej etape prišli na rad aj nejaké kopce, pelotón sa dostal dokonca do výšky asi 2500 metrov nad morom. Naši však v týchto etapách nedostihli vedúce početné skupiny a šprint im tentoraz unikol. Mahďar stratil zelený dres.

Veselá náhrada dorazila už v štvrtej rovinatej etape, ktorá bola zložená z okruhov po meste. Celý pelotón tak prišiel pokope. Do záverečného šprintu sa dostal víťaz Svetového pohára juniorov z roku 2002 Matej Jurčo a obsadil pekné tretie miesto. Dosiahol najlepšie umiestnenie Dukly na tomto iránskom evente.

Šok zažila naša partia v poslednom diely podujatia, ktorý štartoval na náhornej plošine vo výške 2000 metrov nad morom. Predchádzajúce dni cyklistov tešila najmä teplota 25°C, no teraz sa nečakane ochladilo na neuveriteľných 8°C. Najprv to bolo spolu so snehom a dažďom počas zjazdu nebezpečné, potom to bolo pri výstupe do 2800 metrov nad morom veľmi náročné. Napokon etapu organizátori aj skrátili. Najlepšie obstáli v extrémnych podmienkach TyborJurčo, ktorí dorazili v druhej skupine.

Víťazom sa stal podmienkami mierne zvýhodnený domáci Mehdi Sohrabi, ktorého kvality sú však dokázané aj aktuálnym titulom majstra Ázie. Dokazuje to, že cestná cyklistika sa ani v Iráne nestratí. Mimochodom fungujú tu štyri kontinentálne tímy, pričom na Slovensku nájdeme iba jeden! Cyklistike v Iráne pomáhajú najmä ropné spoločnosti.

Najlepšie z našich skončil na Kerman Tour 2011 napokon dvanásty Matej Jurčo so stratou vyše osem minút. Bola to hlavne výborná príprava na začiatok sezóny 2011 a nová skúsenosť. Našim cyklistom ukázalo podujatie aj odvrátenú tvár sveta, čo si dobre vybavuje aj Matej Vyšňa: „Krajina nás vôbec neoslovila, nie je to tam žiadna nádhera. Stále nás strážilo niekoľko vojakov so samopalmi, nechceli nás bez ozbrojenej eskorty ani pustiť z hotela na tréning."Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop