World Tour už aj v čínskej metropole

8.4.2011, 08:51 | Magazín C-I.sk | Rastislav Boris

Najľudnatejší a najväčší svetadiel Ázia zažije v prebiehajúcej sezóne premiérovo najelitnejšiu cyklistickú sériu podujatí - World Tour. Dvadsiatym siedmym členom World Tour sa totiž stala Tour of Peking.

Okolo Pekingu sa oficiálne zrodilo v strede prvého aprílového týždňa, keď v Londýne na konferencii podpísali potrebné zmluvy prezident UCI Pat McQuaid a námestník starostu Pekingu Liu Ťing-min. uciNejasne sa o tomto projekte hovorilo viacero mesiacov, až teraz padla definitíva. Dohoda znie zatiaľ na štyri roky. Zverejnený bol aj termín, premiérový ročník sa uskutoční od 5. do 9. októbra 2011. Znamená to, že čínska paráda bude mať prívlastok posledného elitného etapového podujatia sezóny, po nej nasleduje už iba klasika padajúceho lístia Giro di Lombardia. Už teraz sa môžeme tešiť na účasť všetkých osemnástich World Tour tímov. Zaujímavé by bolo, keby si po zážitky do krajiny všetkého zašli aj naši Slováci.

Výnimočnú hodnotu má nová a ešte nerozbalená Tour of Peking hlavne preto, že je vôbec prvým podujatím World Tour na území Ázie. Po pripojení austrálskej Tour Down Under v roku 2008 a dvoch kanadských klasík (Quebec, Montreal) v roku 2010 k európskej mase, sa teraz rozmnožili špičkové world-tourpreteky už na štvrtý svetadiel. Pekingu pritom pomohla najmä letná olympiáda z roku 2008. Nejaké organizačné schopnosti si preverili i na troch eventoch kontinentálnej Asia Tour. Organizácia sa očakáva teda na kvalitnej úrovni, už teraz sa napríklad predpokladá televízne vysielanie pre 150 miliónov domácností. Veľké pozitívum aj otáznik vyvoláva Okolo Pekingu kvôli faktoru smogu. Pozitívne treba hodnotiť snahu domácich nalákať ľudí z áut na bicykle a znížiť nehorázny smog. Otázne je ako zvládnu prítomné znečistenie nádychov cyklisti, podstatné rozdiely budú určite tiež v počasí alebo trase.

„Okolo Pekingu je prvým významným krokom UCI ku svetovej globalizácii cyklistiky. Čína ako aj celá Ázia si rýchlo vytvárajú dôležité miesto vo svete cestnej cyklistiky. Som presvedčený, že najmä nadšenie Číny urobí túto udalosť veľmi úspešnou," vyhlásil prezident UCI Pat McQuaid. Na Čínu sme zvedaví určite už teraz.Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop