Focus Bikes

6.12.2011, 23:00 | Značky bicyklov | Martin Lindák

focus-logoSpoločnosť Focus bikes bola založená v roku 1992. Za jej zrodom stál Mike Kluge, majster sveta v cyklokrose. V roku 1994 vznikla prvá výrobná linka so šiestimi druhmi horských bicyklov. Neskôr začala nemecká značka vyrábať aj cestovné bicykle, konkrétne v roku 2003, ktorý priniesol zlom. Už o tri roky na to vyšiel z továrne na trh uhlíkový model. V roku 2008 začala firma v spolupráci s Andreasom Walserom produkovať triatlonové bicykle, ktoré tiež okamžite prerazili na trhu.

 

Izalco Team Katusha (obrázok č.1)

Bicykel Izalco je samozrejme vrcholom produkcie spoločnosti Focus. Firma dodáva tento bicykel tímu Kaťuša. Samotný rám váži niečo pod kilo a je vyrobený špeciálnou technológiou, ktorá šetrí materiál a tým pádom aj váhu, ale neprichádza o tuhosť. Ďalšou technológiou využitou pri stavbe rámu je SSPS. V minulosti mal každý rám rovnakú veľkosť rúriek bez ohľadu na veľkosť. Táto technológia však zabezpečuje zväčšenie rúriek podľa veľkosti rámu, tým pádom nestráca tuhosť.  Rám samozrejme využíva stredové zloženie BB30 a je vybavený najvyššou radou Sram Red. Lanká týchto komponentov sú vedené vnútrom rámu čo zabezpečuje vyššiu aerodynamiku a čistotu samotných laniek.

 

Sponzorstvo a úspechy

V roku 2009 sa nemeckí konštruktéri chceli konečne poriadne ukázať a v cyklistike je najlepším spôsobom sponzorstvo prestížnych tímov. Najjednoduchšia a najvýhodnejšia dohoda sa zrodila s domácim tímom Milram, ktorý dovtedy fungoval na Colnagu, no v sezóne 2009 taliansky výrobca z ProTour odišiel. Nový bicykel tak prischol aj dvojičkám Velitsovým.  Práve Peter priniesol Focusu jedno z prvých víťazstiev triumfom na GP du canton d'Argovie (1.HC). Rok 2010 znamenal vznik celku NetApp, ktorý sa tiež s Focusom dohodol a najlepšie nemecké tímy tak jazdili na nemeckých bicykloch. Najväčším úspechom Focusu v tomto roku však bolo paradoxne víťazstvo Christiana Kneesa na Majstrovstvách Nemecka. Všetci poznáme neslávnu históriu konca Milramu a NetApp iba začínal. Sezóna 2011 už preto nepatrila nemeckým tímom ale ruskej Kaťuši. Hoci ťah postaviť na Tour de France iba Rusov skončil fiaskom, najlepšiu reklamu tímu aj bicyklu robil podľa očakávaní Joaquín Rodríguez. Sen o pódiu na niektorej Grand Tour sa síce nesplnil, no El Purito vyhral aspoň zopár etáp. Tie najprestížnejšie (dve) na domácej Vuelte. Podľa našich informácií, Focus pri Kaťuši ostáva aj v sezóne 2012.


Fotografia 1 z 2
Fotografia 1 z 2

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop