Premiéra Slovákom vôbec nevyšla

4.3.2012, 18:19 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Slováci mimo Pro tímov začali sezónu v blízkosti Terstu na taliansko-slovinskej hranici. Túto nedeľu sa tu konala jednorazovka s názvom Trofeo ZSSDI (kategória 1.2, 143 km) a na štartovej listine sme mali sedem pretekárov. Päť z Dukly Trenčín Trek - Kováč, Tybor, Mahďar, Taragel a Kolář (pre chorobu nenastúpil Vyšňa) a dvojicu Jurčo (PSK Whirlpool) - Čanecký (Manisaspor) zo zahraničných tímov. Celkovo sa na tejto jednorazovke zišla silná konkurencia v podobe 186 pretekárov z Talianska, Slovinska, Rakúska, Česka ale najmä Balkánu.
Keďže bol pelotón na túto kategóriu veľmi početný, v úniku bola iba pätica pretekárov, no nič výrazné im nebolo dovolené. V predposlednom kopci sa dopredu dostal Slovinec Furdi z rakúskeho tímu Tirol a zdalo sa, že možno zvíťazí, no v samom závere v miernom stúpaní ho balík dostihol a ušla sa mu tretia priečka. Najviac síl mal Talian Patrick Facchini z kontinentálneho tímu Casati, ktorý balíku mierne poodskočil a finišoval sekundu pred Rusom Rudaškovom z kontinentálnej Kaťuše.
Slovákom sa vôbec nedarilo. Cieľ videl iba Marek Čanecký, ktorý mal počas pretekov aj nemalé problémy. V prvej polovici spadol a musel stíhať pelotón. Vrátiť sa mu našťastie podarilo a nakoniec skončil na 18. mieste v 29-člennom pozostatku pelotónu so stratou štyroch sekúnd na víťaza. Klasifikovaných bolo 89 cyklistov, až 97 odstúpilo alebo boli neklasifikovaní, medzi nimi aj šiesti Slováci.
Na budúcu nedeľu absolvuje podobné zloženie jednorazovku v chorvátskom Poreči.

Aktualizácia: Preteky dokončili aj Kováč a Tybor, obaja však nestihli limit.