Tour du Cameroun (2.2)

9.3.2012, 09:46 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Pretekári CK Banská Bystrica nabrali smer Kamerun, kde ich čaká deviaty ročník pretekov Tour du Cameroun kategórie 2.2. Šesť slovenských cyklistov absolvuje náročných osem etáp v horúčave stredoafrickej krajiny. Milan Barényi dokonca tieto preteky pred dvoma rokmi celkovo vyhral a naši cyklisti majú na konte aj nejeden etapový vavrín. Vlani zažila partia okolo Martina Fraňa veľmi nepríjemné dni a situácie, môžete si ich pripomenúť tu.

Tím CK Banská Bystrica - stredoslovenský kraj pre Tour du Cameroun 2012:
vedúci tímu: Fred Blankers (Belgicko)
masér: Martin Sirági
mechanik: Juraj Gavenda
pretekári: Milan Barényi, Lukáš Bátora, Martin Fraňo, Pavol Polievka, Ivan Viglaský a Jozef Zima
ciele: celkové poradie Barényi (Top 5), víťazstvo aspoň v jednej etape

Získané UCI body:
Barényi 3. miesto v 6. etape: 2 body
Barényi 1. miesto v 8. etape: 8 bodov
Barényi 5. miesto celkovo: 10 bodov
spolu: 20 bodov

8. etapa: 17.03.12 - sobota: Pouma > Yaoundé (? km)

Záverečná etapa kamerunských pretekov konečne priniesla Slovensku poriadny úspech a na poslednú chvíľu splnila aj druhý cieľ, s ktorým šiel náš tím do Kamerunu - vyhrať etapu. Skúsený Milan Barényi dokázal triumfovať v špurte pelotónu pred celkovým víťazom Nguem. Lídrovi tímu špurt rozbehol Martin Fraňo a aj ostatní cyklisti z CK Banská Bystrica došli posledné metre v Kamerune bez straty v pelotóne.

V celkovom hodnotení už zmeny nenastali, a tak si piate miesto odniesol víťaz 8. etapy Barényi, ktorý stratil na víťaza Ngueho 2:13. Druhým najlepším Slovákom bol Ivan Viglaský na 9. mieste (+5:20). Polievka s Bátorom obsadili miesta na konci druhej desiatky.
38-ročný cyklista a skvelý cyklokrosár zozbieral všetky body, ktoré si Slovensko z Afriky odnáša. Za jedno prvé a tretie miesto + piate miesto celkovo je to spolu 20 UCI bodov.

7. etapa: 15.03.12 - štvrtok: Douala > Kribi (? km)

Znova zemiaková medaila. To si mohli povedať Slováci po stredajšej predpredposlednej etape. Zaznamenali tretie štvrté miesto za sedem etáp. Tentoraz si ho pripísal Milan Barényi. Prvú a druhú priečku si rozdelili borci z úniku Francúz Zammit a Švajčiar Anderegg. O tretie miesto špurtoval pelotón so štvorsekundovou stratou. Barényi teda prehral súboj o posledné dva UCI body. Ďalší štyria Slováci boli súčasťou pelotónu.
Pred poslednou etapou priebežné poradie stále vedie domáci borec Ngue s dvojminútovým náskokom. Barényi je na bodovanom piatom mieste, Viglaskému na ôsme miesto chýba 80 sekúnd. V piatok je voľný deň.

6. etapa: 14.03.12 - streda: Kumba > Douala (? km)

V stredu sa pelotón Tour du Cameroun presunul do Doualy, najväčšieho mesta Kamerunu. Množstvo divákov pri trati vyprovokovalo k výbornému výkonu Milana Barényiho, ktorý konečne otvoril slovenský účet v UCI bodoch v kalendárnom roku 2012. Skúsený 38-ročný bývalý celkový víťaz týchto pretekov si v stredu vyšpurtoval tretie miesto. Zvíťazil Švajčiar Anderegg, ktorý osamotený finišoval 53 sekúnd pred balíkom. V ňom sa nachádzali všetci Slováci.
Celkové poradie sa nemenilo, Barényi je piaty, Viglaský deviaty.

5. etapa: 13.03.12 - utorok: Limbe > Kumba (? km)

Najlepšie výkony z našich v Kamerune predvádzajú Barényi a Viglaský. Inak tomu nebolo ani v utorok. V priebehu etapy z Limbe do Kumby sa vytvoril jedenásťčlenný únik, kde boli traja Francúzi a množstvo afrických cyklistov, ktorí si navzájom pomáhali. Osamotený Viglaský sa tam však až do cieľa dokázal udržať a finišoval na šiestom mieste bez straty. Pelotón dorazil do cieľa o 68 sekúnd neskôr. Boli v ňom aj Slováci.
Celkovo došlo iba ku kozmetickej zmene, keď sa Viglaský posunul na priebežnú deviatu pozíciu. Barényi ostal piaty. Cyklistov v Kamerune čakajú ešte štyri etapy.

4. etapa: 12.03.12 - pondelok: Bafang > Mbanga (? km)

Ani štvrtá etapa Slovákom nepriniesla UCI body, hoci boli už po druhýkrát blízko. Víťazstvo si pripísal Švajčiar Yves Mercier, ktorý ťažil z dvojúniku s kamerunským cyklistom. O tretie miesto sa špurtovalo v pelotóne a Barényi tento súboj žiaľ prehral a obsadil nebodované štvrté miesto. Ostatní Slováci, až na Fraňa, finišovali v pelotóne, ktorý stratil na víťaza desať sekúnd.
Celkové poradie vyzerá úplne rovnako ako po víkende.

3. etapa: 11.03.12 - nedeľa: Bafoussam > Bafoussam (? km)

V sobotu sa s najväčšou pravdepodobnosťou etapa nešla a ísť ani nemala, a tak sa cyklisti dostali na preteky až v nedeľu. Nie príliš náročnú etapu vyhral Julien Morin z Francúzska, keď sa špurtovalo v rámci jedenásťčlennej skupinky. Zo Slovákov tam bol Barényi, ktorý skončil siedmy. Ostatní naši, až na Fraňa, finišovali v druhej skupine so stratou 12 sekúnd na čelnú skupinku.
V celkovom poradí sa nič nemení, Barényi ostáva piaty so stratou 2:13 na lídra Ngueho.

2. etapa: 09.03.12 - piatok: Mbé > Ngaoundéré (75 km)

Piatkovú druhú etapu kamerunských pretekov vyhral cyklista z Pobrežia Slonoviny Issaika Cisse, keď v špurte porazil nového lídra pretekov domáceho Ngocka. Ivan Viglaský finišoval so stratou 1:29 na štvrtom mieste a 19 sekúnd ho delilo od dvoch UCI bodov. Barenyi, Bátora a Polievka prišli do cieľa v prvej časti pelotónu (+1:59). Fraňo výrazne stratil a Zima v priebehu etapy odstúpil.
V celkovej klasifikácii máme po dvoch etapách v Top 10 piateho Barenyiho (+2:13) a desiateho Viglaského (+6:23). UCI body na konci pretekov dostáva prvá osmička.

1. etapa: 08.03.12 - štvrtok: Figuil > Garoua (105 km)

Už v úvodnom kamerunskom dni do cieľa nedošiel pelotón spoločne. Vyselektovala sa silná sedmička pretekárov, ktorá bude chcieť bojovať o celkové prvenstvo a balíku v druhej polovici etapy ušla. Bol tam našťastie aj Milan Barényi, ktorý nakoniec finišoval na siedmom mieste so štrnásťsekundovou stratou na víťaza Damiena Tekoua z Kamerunu. Slovenský pretekár mal smolu, že v skupine nemal kolegu, boli tam traja Kamerúnčania, dvaja cyklisti z Pobrežia Slonoviny a jeden Francúz. Pelotón s Fraňom, Bátorom, Polievkom a Viglaským stratil v cieli takmer päť minút. Zima si svoju premiéru na týchto pretekoch doslova odtrpel, keď skončil 57. so stratou 23:44.