Sumár Spoločných majstrovstiev SR a ČR 2012 v Púchove

25.6.2012, 18:18 | Slovensko a Slováci | SZC

Minulý týždeň si všetci najlepší cyklisti z Česka a Slovenska zmerali svoje sily na púchovskom národnom šampionáte. Hviezdy svetového pelotónu prišli povzbudiť tisícky ľudí a tie sa im za to odvďačili výbornými výkonmi s očakávaným koncom najmä na slovenskej strane.

Po dvoch rokoch "majstráku" v susedných Čechách dostal možnosť zorganizovať tento cyklistický sviatok tím okolo Ladislava Velitsa. Otec našich dvojičiek mnoho dní pracoval na dôkladnej príprave a keďže tento rok našťastie nebola núdza na sponzorov, črtal sa veľmi úspešný šampionát. Tú pravú atraktivitu zabezpečovala štartová listina, v ktorej sme nenašli žiadne nepríjemné diery, ktorých bolo posledné roky habadej. Kreuziger a Saganovci síce vynechali časovku, no nedeľňajšie preteky si nenechali ujsť.

Trasu človek iba tak nevymyslí, a keďže bol jej neotrasiteľným bodom Púchov, malo sa pretekať v blízkosti neho a na čo najkvalitnejších cestách. Časovka sa šla z Námestia slobody smerom na severovýchod cez Nimnicu do Udiče a odtiaľ tou istou trasou späť. Preteky štartovali tiež v Púchove na Námestí slobody, no pretekári si to tento raz namierili opačne, na juhozápad. Po ôsmych kilometroch začali krúžiť po okruhu Lednické Rovne - Horovce - Kvašov - Lednica - Dolná Breznica - Lednické Rovne. Profil časovky aj pretekov bol zvlnený, žiadne náročné stúpania či zjazdy sa v tejto lokalite ani nedali naplánovať


Juniorky smutnou kapitolou našej cyklistiky
Kategória junioriek bola z pohľadu účasti najchudobnejšia. Predstavilo sa v nej iba jedenásť dievčat narodených v rokoch 1994 a 1995. Slovenkou však bola iba jediná Katarína Miškovská z CK Epic Dohňany, a tak nemala s kým priamo súperiť. Nemohli jej byť ani oficiálne udelené tituly majsterky SR. Časovku vyhrala Kateřina Mondlová (Miškovská 4.), preteky Nikola Hlubinková (Miškovská 7.).

Zlaté medaily z kategórie žien pre Pavlendovú
Ani ženská kategória nebola preplnená štartujúcimi. Na štart časovky sa postavilo šesť Sloveniek, na preteky paradoxne iba štyri (v každej kategórii štartovalo v časovke menej pretekárov než v pretekoch). Všetko dopadlo podľa predpokladov a z oboch titulov sa radovala Alžbeta Pavlendová z Dukly Bratislava. Maláriková s Lapinovou, ktoré neštartovali v pretekoch, siv boji proti chronometru rozdelili striebro a bronz. V sobotu Pavlendová prešpurtovala Kadlecovú aj Hanesovú. Bez medaily skončila už iba jediná a najskúsenejšia pretekárka Vojtášová.

Medzi juniormi vyčnievali traja
Daško, Baška a Zverko sa stali najlepšími juniormi na MSR v Púchove. Prekvapenie? Ani náhodou. Skvelého vytrvalca Mária Daška (Slávia ŠG Kellys Trenčín) zastihol "majstrák" vo skvelej forme a vynikajúcim rozložením síl pre seba ukoristil oba tituly. V pretekoch dokonca po úniku s českým kolegom Kukrlem. Erik Baška (CK Epic Dohňany) je známy svojou nebojácnosťou a skvelými špurtami. Bol najväčším favoritom na výhru v časovke aj špurte v pretekoch. Ani jedno sa mu nepodarilo, ale striebro a bronz je veľmi slušným odrazovým mostíkom do budúcnosti. No a na záver David Zverko (ŠaVS Žiar nad Hronom), najväčší objav našej cyklistiky posledných dvoch rokov. Ako 16-ročný kadet si medzi juniormi počínal výborne. V najdlhšej časovke života sa síce trocha bál zabrať, aby mu nedošlo, a stratil aj bidon s tekutinami, no bronzová medaila nebola na zahodenie. V pretekoch si podmanil špurt a vyrovnal Baškove skóre striebra s bronzom. Daško s Baškom sa už s kategóriou juniorov lúčia, Zverko do nej naskočí oficiálne.

Dvadsaťtrojkári v jasnej réžii Dukly Trenčín a Interu Bratislava
V kategórii, kde dominujú prvoročáci a druhoročáci, sme čakali mimoriadne vyrovnané súboje v oboch disciplínach najmä medzi tímovými kolegami. Trenčania Taragel, Habera a Kolář sa v časovke hotovali poraziť Schwabika, no pretekár Interu Bratislava sa nedal a opäť si vybojoval miestenku na MS do Limburgu. Striebro pre Taragela, bronz pre Kolářa. Preteky zasa mali Jozefovi Dvořákovi a spol napomôcť k určeniu dvoch ľudí, ktorí na MS v Holandsku doplnia Michaela Kolářa, ktorý už na 99 % vybojoval tri miestenky. V mierne chaotických pretekoch spolu s "eliťákmi" sa darilo Michalovi Haberovi (Dukla Trenčín Trek), ktorý má tiež raz lepšie, inokedy horšie chvíľky. V nedeľu prišiel do cieľa v druhej skupine so stratou 2:10, a to mu bez problémov stačilo na zisk titulu. Druhý Filip Taragel stratil na kolegu z tímu priepastných sedem minút. V rovnakej skupine finišoval aj tretí Róbert Malik z AŠK Interu Bratislava. Najúspešnejším Slovákom U23 je teda Filip Taragel, ktorý si odniesol z Púchova dve striebra.

Petrovia senzáciu nepripustili a súperom šancu nedali
V časovke Elite ani tak nešlo o to, či ju v rámci SR vyhrajú Velitsovci (Omega Pharma - Quick Step), ale o to, kde sa umiestnia v porovnaní s Čechmi. Náš najlepší vrchár a časovkár na domácej trati nedal šancu ani susedom spoza rieky Moravy a triumfoval s náskokom trinástich sekúnd pred Janom Bártom a štrnástich pred bratom Martinom. Peter Velits získal svoj prvý časovkársky titul majstra SR. Na pódiu dvojičky doplnil ich bývalý tímový kolega z Milramu Matej Jurčo (Whirlpool - Author).
Na preteky sa prišlo pozrieť azda najviac fanúšikov v našej cyklistickej histórii a očakávali sme, čo vymyslia naši eliťáci aby sa "zbavili" Petra Sagana (Liquigas - Cannondale). Najaktívnejší boli Trenčania, najprv Kováč, neskôr Mahďar, no  ich úniky neboli úspešné. Keďže Žilinčanovi neušli ani Velitsovci, v Lednických Rovniach sa po 190 kilometroch tešil zo svojho druhého titulu národného šampióna v rade. Za ním prišli bez straty ešte Peter Velits (striebro), Patrik Tybor (bronz), Roman Broniš (obaja Dukla Trenčín Trek) a Martin Velits.
Český titul uchmatol najväčším esám Milan Kadlec z Dukly Praha. Františka Raboňa (Omega Pharma - Quick Step) porazil v špurte. Štybar s Kreuzigerom sa museli uspokojiť až s druhou polovicou Top 10.


Verme, že výborné Spoločné majstrovstvá SR a ČR budú odrazovým mostíkom pre rozvoj našej cyklistiky. Keď sa už zdalo, že pre Čechov bude mimoriadne ťažké o rok zopakovať úroveň tohto podujatia, naši západní susedia prišli s návrhom, aby sa táto akcia na budúci rok opäť odohrala na Slovensku. Dôvodom je ich organizácia majstrovstiev Európy.

Manažér CK Banská Bystrica a predseda cyklokrosovej komisie SZC Martin Fraňo:
"Celkovo sa dá povedať, že takmer týždeň svetovej cyklistiky v Púchove bol fantastický. Pekné počasie, fantastická divácka kulisa, keď trať pretekov lemovali najmä v nedeľu tisíce divákov, výborná úroveň, zabezpečenie, veľké počty štartujúcich, toto všetko z tohto cyklistického sviatku spravili výborné podujatie. Práve na Považí je veľká cyklistická komunita, množstvo cyklistov-fanúšikov lemovalo trať, či pri trati popíjali pivko a grilovali klobásky. Púchov zožal všetky superlatívy po všetkých stránkach aj s porovnaním s minuloročnými šampionátmi v Čechách či na Slovensku, čo ocenili aj poprední svetoví profesionáli Kreuziger, Saganovci, Velitsovci, Raboň, Bárta, či Ružičková, Machačová, Sáblíková. Diváci aj pretekári si naozaj užívali túto skvelú atmosféru, zišli sa všetci fanúšikovia cyklistiky, pretože naozaj, cyklistika je len jedna a tá cestná je takou čerešničkou na torte rodiny cyklistov. Ja verím, že budúcoročné šampionáty Slovenskej a Českej republiky budú pokračovať v tomto vysokom nastolenom trende, a že slovenskí pretekári sa budú viac a viac presadzovať v tomto spoločnom meraní síl a trať budú opäť lemovať tisícky fanúšikov tak, ako tomu bolo v Púchove."



Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop