Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Marek Čanecký a jeho cesta za cyklistikou

3.3.2011, 20:17 | Slovensko a Slováci | Rastislav Boris

Medzi najväčšie nádeje slovenskej cyklistiky môžeme pokojne zaradiť aj dvadsaťdvaročného Mareka Čaneckého - momentálne člena tureckého kontinentálneho tímu Manisaspor.

 

Cyklistika zvíťazila nad futbalom

canecky-marek-12

 

Banskobystričan Marek Čanecký začínal s futbalom v tamojšej Dukle Banská Bystrica, na tréningy chodieval pravidelne. Neskôr začal kvôli problémom s chrbticou aj s plávaním. A hoci dostal od rodičov v trinástich svoj prvý bicykel, šliapanie do pedálov ho vôbec nebavilo. Kedy teda začala Marekovi prúdiť v krvi cestná cyklistika? „Keď sa vrátil môj brat Andrej z vojny, tak pokračoval v jeho obľúbenej cyklistike, no a kvôli nám obom založil CK Červený rak. Zaujímavé je, že meno tímu bolo odvodené od názvu reštaurácie, kde predtým môj brat pracoval. Spolu s Andrejom sme takto začali pretekať na okresných pretekoch. Okrem toho, aby som sa dostal do lepšieho tímu, začal som počas zimy jazdiť aj cyklokros," zaspomínal si na začiatky Marek.

 

Cyklokrosovou cestičkou do tímu Železiarne Podbrezová

 

Cyklokros bol však náročný na finančnú stránku, ale našťastie sa Marek dostal do tímu CK Krupina. Získal canecky-marek-10tak prvé cyklokrosové úspechy ako víťazstvo v SP dorastu alebo druhé miesto na majstrovstvách Slovenska. To mu otvorilo bránu do lepšieho tímu Železiarne Podbrezová. „Na prvotné obdobie v tíme Podbrezovej si spomínam veľmi dobre. Boli sme dobrá partia, vládla dobrá atmosféra, tím mal najlepšie zabezpečenie na Slovensku, zažil som množstvo zážitkov," usmieva sa pri ideálnom období rodák z Banskej Bystrice.

 

Avšak postupom času išlo všetko dolu vodou! Mnohí rovesníci Mareka skončili s cyklistikou, tím napriek sústredeniu na Mallorce nezvládol svoju finančnú situáciu, prestali prichádzať úspechy... Cyklistický tím v Podbrezovej napokon zrušili! Napriek tomu Marek Čanecký dokázal získať napríklad pekné tretie miesto na GP Nivo.

 

Exotika v Banskej Bystrici

 

Tretí rok v kategórii U23 už pôsobil v CK Banská Bystrica (premenovaný z CK Červený Rak). „Tím Banská Bystrica pozývali vďaka vedúcemu Martinovi Fraňovi aj do exotických krajín, takže som získal obrovské množstvo skúseností z Afriky, Karibiku alebo Venezuely!" Okrem týchto skúseností pomohol Marekovi najviac v raste spomínaný brat Andrej, ktorému veľmi ďakuje.

 

Smer budúcnosť, smer UCI World Cycling Centrum

 

Marek si najprv pre svoju poslednú sezónu v kategórii U23 nemohol zohnať tím. Potom však vyjednali spolu s Martinom Fraňom od slovenského zväzu jedinú miestenku do UCI campu. Na základe dosiahnutých canecky-marek-3výsledkov zobrali Mareka až do leta 2010. Dostal tak možnosť predstaviť sa na Tour de Avenir (považovaná za TdF do 23 rokov), kde medzi najväčšími svetovými talentami skončil celkovo sedemnásty. Okrem toho získal deviate miesto na pohári v Kanade.

 

Mareka posunula skúsenosť s projektom UCI zase o kus ďalej. „Podmienky boli výborné. Napríklad tréner išiel autom s nami na tréning, aby sme mali k dispozícii gély apod., to sa zo Slovenskom nedá porovnať. Tréningy boli tvrdé, ale boli prínosom. Najťažšie bolo odlúčenie od rodiny a priateľov, našťastie, mali sme aspoň prístup k internetu na izbách. Takže projekt má asi iba jednu väčšiu slabinu, a to tú, že sa tu chcú všetci ukázať a kazí sa tým tímový duch. Prial by som ďalším chalanom zo Slovenska, aby sa sem dostali, keďže u nás sú podmienky katastrofálne, a tak mnoho juniorov končí!"

canecky-marek-6

 

V sezóne 2011 turecké dobrodružstvo

 
Marek Čanecký sa rozhodol v sezóne 2011 pre novú výzvu - turecký kontinentálny tím Manisaspor. Podmienky sú zatiaľ fantastické, ale pri Turkoch človek nikdy nevie. „Budem sa snažiť dostať do formy, ide predsa aj o moju budúcnosť," hovorí slová do boja Marek, ktorý sa už roky úspešne škriabe na vrchol cyklistiky a jeho potenciál je veľký. V každom prípade pokračovanie Marekovej kariéry v Turecku budeme sledovať. Vrcholom sezóny by mali byť preňho a pre tím preteky Okolo Turecka.
 
 

Fotografia 1 z 4
Fotografia 1 z 4
Fotografia 1 z 4
Fotografia 1 z 4

 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop